Zeeland Missie is dweilen met de kraan open Walchenaren niet op tijd in ziekenhuis □ntwerp je eigen toekomst! Voorbereiding WCT vergde 25 miljoen euro Deltagemeenten strijden in platbodems Onze wereld bestaat uit techniek i- Martijn Zuidhof uit Kwadendamme zat op basis in Uruzgan. Wettelijke norm van 45 minuten overschreden voor 4100 mensen. Hogeschool Ook werken aan innovaties? Kom naar de Info Avond op ID juni en maak kennis met deze opleidingen! www.hz.nl PZC Dinsdag 10 juni 2008 I 27 door Lilian Dominicus KWADENDAMME - De vredesmissie in Uruzgan. Er is veel over geschre ven, veel over gepraat. Martijn Zuidhof uit Kwadendamme was er vierenhalve maand als chauf feur bij de artillerie van de Konink lijke Landmacht. Eind april keerde hij terug naar Nederland en inmid dels bereidt hij zich voor op een 'burgerbaan' als industrieel onder houdsmonteur. „Een avontuur", zo beschrijft hij zijn tijd in Afghanistan. Maar of de Nederlandse aanwezigheid nut tig is, dat durft hij wel te betwijfe len. „Het is zo'n groot gebied en we zijn daar met zo weinig men sen, eigenlijk is het dweilen met de kraan open." Als chauffeur van een pantserhou witser, een soort kanon, had Mar tijn samen met zijn eenheid een ondersteunende functie voor de gevechtseenheden, ,,'s Nachts scho ten we bijvoorbeeld met licht, om de infanteristen zich te laten oriën teren in het donker. Zo'n dertig of veertig seconden hebben ze dan de tijd om de omgeving te verken nen." Het schieten deden ze in de mees te gevallen vanaf de basis. „We we ten dus niet wat de infanteristen in het veld doen. Daarom sturen we een waarnemer met ze mee, die contact met ons houdt via de radio." Soms zorgde Martijn met zijn collega's voor de aanleg van rookschermen of schoten ze met 'Het licht geeft infanteristen zo'n veertig seconden om de omgeving te verkennen' brisantgranaten om de gevechts eenheden in het veld te helpen. Maar de taliban oppakken is niet zo eenvoudig als het lijkt. „Voor ons zien er allemaal hetzelfde uit. We kennen de cultuur niet, daar om staan er op de basis ook Afgha- nen op wacht. Zij zeggen dat ze ze kunnen herkennen." Volgens Martijn is het gebied er nu relatief veilig. „Maar er is daar niets, het land zit qua ontwikke ling in de middeleeuwen. We kun nen er niets opbouwen. Ze zijn be gonnen met scholen, maar je loopt weg en ze worden in brand gestoken." Niet dat alles van de missie nu helemaal zinloos is. Zo houdt de genie zich bezig met de aanleg van de eerste infrastruc tuur. Martijn: „Ze leggen bruggen en grintpaden aan, waardoor het land 's winters beter begaanbaar wordt." MIDDELBURG - De voorbereidingen van de Westerschelde Container Terminal (WCT) hebben tot nu toe 25 miljoen euro gekost. Ha venschap Zeeland Seaports en het Havenbedrijf Rotterdam dragen in principe elk de helft ervan. Het dagelijks provinciebestuur wil de dat het havenschap meer in zicht verschaft in de kosten voor de WCT zijn gemaakt. De Staten commissie economie en mobiliteit onderschreef gisteren die wens. Gaston Suy van het havenschap legde uit dat de kosten om te be ginnen voor rekening komen van ESM, het samenwerkingsverband van Zeeland Seaports en Rotter dam. Eind 2006 was ongeveer 24 miljoen euro aan de WCT uitgege ven. Daar zijn vorig jaar enkele pro centen bij gekomen. In het bedrag van 25 miljoen zijn niet de kosten meegeteld van de onderzoeken die de provincie heeft laten uitvoeren. SINT-annaland - Burgemeesters en wethouders van zestien 'delta gemeenten' gaan aanstaande zater dag de sportieve strijd met elkaar aan. Tijdens de wedstrijd om de zogeheten 'Schouten en Schepe- nenbokaal' zeilen de bestuurders in een Zeeuwse platbodem van stichting Behoud de Hoogaars op de Krabbenkreek, een zijtak van de Oosterschelde tussen Tholen en Sint-Philipsland. De wedstrijd wordt voor de twee de keer gehouden. De organisato ren willen met de wedstrijd de ge meentebesturen in Zuid-West Ne derland dichter bij de watersport betrekken. Ook voor het publiek is de wedstrijd goed te volgen vanaf de dijk bij het clubhuis van de Wa tersportvereniging Sint Annaland. De deelnemende gemeentebe stuurders zijn vanaf de wal te her kennen aan de gemeentevlaggen die worden meegevoerd. door Jeffrey Kutterink DEN HAAG - Als de acute zorg in het ziekenhuis in Goes wordt ge concentreerd, is het niet mogelijk om 4100 Walchenaren binnen drie kwartier in het ziekenhuis te krijgen. Dat blijkt uit antwoorden van mi nister Ab Klink (CDA, Volksge zondheid) op Kamervragen van Henk van Gerven (SP). Het gaat om mensen die wonen in de kust strook van Zoutelande tot aan Vrouwenpolder. Daarmee wordt de wettelijke norm overschreden. Klink stuurt het RIVM-rapport waarin dit staat zo snel mogelijk naar de Tweede Kamer. De minister schrijft ook geen aan leiding te zien voor nader onder zoek naar het besluit om het zie kenhuis in Goes te vestigen. „Vol gens het ziekenhuis is geen sprake van belangenverstregeling van spe cialisten in het ziekenhuis Goes en het Medisch Weinesscentrum Zee land", laat Klink aan de Kamer we ten. Als het gaat om vermeende be langenverstrengeling, meldt Klink dat daar geen sprake van is. Hij doet dat in antwoord op vra gen van CDA-Kamerleden Janne- ke Schermers en Ad Koppejan. „Op mijn verzoek hebben de zie kenhuizen laten weten geen be trekkingen te hebben met com merciële partijen", schrijft Klink. Private initiatieven bloeien vol gens hem op in het hele land en dat is geen reden tot de keuze voor Goes. Hij antwoordt dat de NMa bij haar beoordeling over de fusie van de ziekenhuizen de mogelijke invloed van commerciële activitei ten onderzoekt. "Techniek is leuk, onze hele wereld bestaat er uit! Wetenschap en technologie bevorderen ons welzijn en onze welvaart. Een technische studie opent heel veel deuren. Het werkveld zit te springen om mensen, onze afgestudeerde ingenieurs kunnen direct aan de slag", vertelt C. de Schipper, docent. Wil je werken in een team om nieuwe producten te ontwerpen of om machines en processen te verbeteren? Heb je oog voor de samenleving en het milieu? Dan zijn de opleidingen Algemene Operationele Technologie, Elektrotechniek en Werktuigbouwkunde iets voor jou! Martijn Zuidhof uit Kwadendamme keerde eind april terug van de missie in Uruzgan. „Een avontuur", vindt hij. foto Willem Mieras

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 29