PZC Veerse kijk op landbouw irreëel UIT VERKOOP! ''i'Mffmê 11 ZaJI X ld f 21 Camera houdt straks toezicht op zwembad WALCHEREN 27 27 Boeren voelen zich door gemeente in hun hemd gezet. Bakje -"I?" Xx $s§ Dinsdag 10 juni 2008 Uruzgan-soldaat ziet weinig heil in missie Afghanistan Voorbereidingen aan WCT kostten tot nu toe 25 miljoen euro i Tip? redwalch@pzc.nl door Henk Postma DOMBURG - „Alsof de gangbare landbouw op Walcheren geen toe komst meer heeft." In de Land- bouwnota 2008 schetst de gemeen te Veere een volkomen irreëel beeld van de toekomstmogelijkhe den. Dat zeggen boeren uit de klankbordgroep die door de ge meente werd geraadpleegd. Veere wil de intensieve veehoude rij de nek omdraaien. En de gang bare landbouw zou alleen nog be staansrecht hebben wanneer ieder een op den duur biologisch gaat boeren. „Daarmee is ons hele ver haal van tafel geveegd", zeggen Han Kole (voorzitter van de ZLTO-afdeling Walcheren) en Ger hard de Visser (Zeeuws Agrarisch Jongeren Kontakt). Had de gemeente goed naar de klankbordgroep geluisterd, dan was volgens hen duidelijk gewor den dat alle sectoren van de land bouw op Walcheren zich gezond kunnen ontwikkelen, zonder dat dit ten koste gaat van de kleinscha lige wegen- en landschapsstruc tuur. Die kan in stand blijven; niet ondanks, maar dankzij de activitei ten van de boeren. De gemeente moet daar dan wel aan mee blij ven werken, zegt Kole. Zelfs de elf bestaande, intensieve veehouderijen kunnen bijdragen aan verbetering van de 'milieu- en omgevingskwaliteit'. Dan moeten ze wel ruimte krijgen om uit te breiden. Anders kunnen ze niet ff* De gemeente Veere zet alle kaar- ten op de biologische landbouw. Boeren vinden dat niet realis tisch: ook de gangbare landbouw kan zich gezond ontwikkelen. voldoen aan de nieuwe eisen voor dierenwelzijn. En die biologische landbouw? Prima, zeggen de boe ren. Maar de gemeente moet daar van niet alle heil verwachten. Er is gebrek aan biologische mest, aan biologisch veevoer, en vooral ook aan geschikte grond. Op Walcheren zouden maar enke le percelen voor biologische land bouw geschikt zijn. Bovendien: een boer heeft twee tot drie jaar nodig om die grond daar klaar voor te maken. „Twee tot drie jaar inkomstenverlies. Daar stelt de ge meente dan een tegemoetkoming tegenover van 2000 euro", scham pert Kole. Waar de landbouw dan wel mee is geholpen? Met ruimere regels voor nevenactiviteiten in be drijfsgebouwen, minder ingewik kelde procedures en een duidelijk natuurbeleid. Wat Kole betreft gooit de gemeen teraad de Landbouwnota snel in de prullenbak. „Dat stuk moet her schreven, in goed overleg met de sector. Want zoals het nu is ge gaan... De klankbordgroep heeft vijf keer vergaderd. We hebben compromissen gesloten en conces sies gedaan. En nu staan we in ons hemd. We hebben daar gewoon voor Jan Doedel gezeten." GIMBRÈRE - DAMESMODE MIDDELBURG BOBBE - DAMESMODE VLISSINGEN www.gimbreremode.com door Carla van de Merbel ARNEMUIDEN - De gemeente Mid delburg, eigenaar van het zwem bad in Arnemuiden, zet camera's in om ongewenst nachtelijk be zoek tegen te gaan. Er zijn onlangs camera's geplaatst. „Die nemen nu nog maar beperkt op", zegt Kees Sanderse van de gemeente. „Het infraroodgedeelte moet nog wor den geïnstalleerd. Daarna kan er ook 's nachts worden opgenomen. Over een week of twee werkt het allemaal." Het lijkt inmiddels bijna een tradi tie in Arnemuiden: de zaterdagse stapavond besluiten met een illega le duik in het Julianabad. Afgelo pen weekend moesten de hulp diensten eraan te pas komen. Een meisje uit Middelburg was vast ko men te zitten toen ze over het hek van het zwembad aan de Konin gin Julianalaan klom. Ze moest naar het ziekenhuis worden ge bracht. De gemeente is de overlast die illegale zwemmers veroorza ken zat. Ze laten rommel achter, zowel in als om het zwembad en soms worden dingen vernield. De gemeente laat straks aangiftes ver gezeld gaan van camerabeelden. Tip? redactie@pzc.nl Alle bouwvakkers kunnen er over meepraten: het schrijnende gebrek aan gastvrijheid bij de mensen voor wie ze een klus doen. Die Middelburgse klusser weet er inmiddels ook het een en ander van. Laatst moest hij een muurtje zetten voor een vage kennis. Totaal uitgedroogd kwam hij na de eerste avond hard werken thuis: er kon geen kopje koffie vanaf. Waarna hij de volgende avond zélf maar een koffiezetapparaat meenam. Terwijl de koffie stond te pruttelen, kwam de bewoner naar beneden. „Ruiktgoed, zeg", zei die. „ja he?", antwoordde de klusser. „Ook een bakje?" VEERE - Al ruim honderd jaar liggen deze kinder kopjes op de weg naar Veere. Lange tijd waren ze verstopt onder een laag asfalt. Vorig jaar kwa men ze bij werkzaamheden weer tevoorschijn. Stadsraad Veere, Stichting Veere en aanwonen- den vroegen toen om behoud van de oude bestra ting en kregen hun zin: gisteren is begonnen met het opknappen van de weg. De oude Veerseweg is het enige stukje van de oude verbindingsweg tussen Veere en Middelburg dat nog over is. Vol gens J. van Bijlevelt van de Stadsraad Veere gaat het om de oudste, nog overgebleven bestrating van Veere, van eind achttiende, begin negentien de eeuw. „Aan het eind maakt de weg een bocht naar links. Daar was vroeger de Zanddijkse poort die toegang gaf tot de vesting Veere. Dit is een stukje Veerse historie. Daar moet je zuinig mee zijn." foto Ruben Oreel

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 23