Buitenland Verlaten Qinglian wacht dubbele ramp vaar mens en milieu! Studenten zetten zich in Plan ligt klaar voor evacuatie van 1,3 miljoen Chinezen. Regeringspartij AKP wil macht Hof inperken Egypte verbiedt vrouwenbesnijdenis Doden bij dubbele bomaanslag in Algerije BBC-journalist in Afghanistan vermoord HogeschoolJ^^Zedand Kies voor de opleiding Chemie, met de afstudeerrichtingen Applied Chemistrg en Life 5ciences. Kom naar de Info Avond op 10 juni! www.hz.nl D" PZC Maandag 9 juni 2008 9 door onze correspondent Remko Tanis TAOHUA/QINGLIAN - De hoofdweg door Qinglian was tot een paar da gen terug bezaaid met tenten. Het waren de tijdelijke onderkomens van de vijfduizend inwoners van het dorp, die allemaal hun huis hebben verloren door de verwoes tende aardbeving van 12 mei. Nu is Qinglian verlaten. De inwoners zit ten op een berg, gevlucht voor een dreigende muur van 220 miljard kubieke meter water. „Ik ben zo moe van het vluchten", zegt Xiao Li Hua (42). Ze zit in de schaduw op de berg Taohua. „Eerst ons huis uit door de beving, nu de berg op voor het water. We mogen hier niet weg, omdat het gevaar nog te groot is. Het gaat nog zeker drie maanden duren, zegt de overheid. Hier is te weinig water, te veel zon; het voelt niet goed." De naam van de berg bete kent perzikbloesem in het Chi nees. De groene bergrug staat vol met perzikbomen. „Daar verdien den we ons geld mee", wijst Xiao naar de vruchten. „Nu moeten we toekijken hoe de perziken wegrot ten. We mogen niet naar beneden om ze te verkopen." Het gevaar voor Xiao, en de r,3 mil joen andere bewoners van deze vallei, komt van het Tangjias- han-meer, dertig kilometer verder op. Door de beving van vier we ken geleden is een compleet stuk berg in het meer gezakt. Hierdoor kan het water niet de Tonkou-ri- vier inlopen. Het waterpeil in het meer stijgt sindsdien snel en van wege het stuk berg neemt de druk toe. Als het tot een uitbarsting komt, zal de hele regio onder wa ter lopen; ook Mianyang, na de hoofdstad Chengdu de grootste stad van de provincie Sichuan. In de regio staan ook nog dertig klei nere meren op knappen. Het leger heeft de afgelopen week een kanaal gegraven bij het groot ste meer, om het overtollige water gecontroleerd te laten weglopen. Een Chinese soldaat plaatst explosieven in een poging daarmee een afwateringskanaal van een van de 'aardbevingsmeren' te verbreden. foto AP Sinds zaterdagochtend stroomt er zo'n tienduizend liter per seconde het kanaal in, nadat de blokkade er met dynamiet was opgeblazen. Het is onvoldoende om het water peil in het meer te laten zakken; hevige regenval zorgt continu voor meer water. De komende twee maanden wordt stroomopwaarts 500 millimeter regen verwacht, veel meer dan normaal. Het meer krijgt dat er allemaal nog bij. Twee weken geleden kreeg Xiao, net als de andere inwoners van Qinglian, het bevel onmiddellijk het dorp te verlaten en beschut ting te zoeken op de berg. „Het ging zo snel, we konden niets per soonlijks meenemen", vertelt Xiao met hevige gebaren. „Onze var kens, kippen en groenten moesten we achterlaten. Na de beving verlo ren we ons huis, maar we konden nog wel voor de dieren en het ge was zorgen. Af en toe konden we tussen de puinhopen zoeken naar spullen. Nu kan dat ook niet meer. Het voelt alsof ik alles twee keer heb verloren." Meer dan 250.000 mensen zijn al geëvacueerd. Er ligt een plan klaar 'Bu zhidao' is hier het stopwoord: 'ik weet het niet' om r,3 miljoen mensen te evacue ren als het meer uit zijn voegen barst. Dat kan gebeuren als door naschokken nieuwe landmassa's van de bergen in het meer storten. Nog altijd zijn er vele naschokken; alleen gisteren waren het er al 177. Op de berg Taohua kunnen de vijf duizend vluchtelingen niet meer doen dan slapen, hangen en wach ten tot het leger weer eten brengt. Het is er heet; als de zon loodrecht aan de hemel staat, stijgt de tempe ratuur tot boven de dertig graden. 'Bu zhidao' is hier het stopwoord: 'ik weet het niet'. Hoe lang ze nog vanaf de berg naar hun dorp moe ten kijken, zonder er heen te mo gen, niemand die het weet. „Alles is onzeker", zegt de 72-jarige Song Bi Len, terwijl ze op een krukje wat verkoeling zoekt bij een kleine ventilator. „Alles wat je hier ziet, is een gift. Dankzij de partij leven we nog. Maar de dreigende over stroming na die aardbeving; het is een dubbele ramp die de natuur over ons uitstort." Aardbevingsmeer Na de aardbeving van 12 mei ontstonden in Zuidwest-China tal van nieuwe meren doordat steen, rots en puin rivieren blokkeren. Met ruim 220 mil joen kubieke meter water is het Tangjiashan-meer het grootste meer dat is ontstaan. Het kritiek hoge waterpeil in het meer bedreigt ruim een miljoen mensen stroomaf waarts met overstromingen. Het leger poogt sinds zaterdag water te laten weglopen via een afwateringskanaal. Deson danks blijft het waterpeil in het Tangjiashan-meer stijgen, meld den de authoriteiten gisteren. ANKARA - De Turkse regeringspar tij AKP wil na een juridische ne derlaag in de hoofddoekjescrisis de macht van het Constitutionele Hof van Turkije beperken. Daar toe wil de AKP weer een senaat in stellen. Een senaat zou het Consti tutionele Hof verlichting geven, al dus parlementsvoorzitter Toptan zondag. In 1980 werd na een staats greep de senaat als tweede kamer van het parlement afgeschaft. CAIRO - Het Egyptische parlement heeft zaterdag een wet aangeno men die vrouwenbesnijdenis ver biedt. Aan de stemming gingen weken van verhit debat vooraf Vol gens de Moslimbroederschap, de grootste Egyptische oppositiepar tij, is er 'niets in de islam dat be snijdenis verbiedt'. In Egypte komt vrouwenbesnijde nis op grote schaal voor. ALGERIJE - Bij een dubbele bomaan slag op een Frans bedrijf zijn zon dag in Algerije zeker twaalf doden gevallen. Een Franse ingenieur en zijn chauffeur kwamen om het le ven, toen een bom ontplofte bij het verlaten van een bouwplaats van het bedrijf in de stad Lakhda- ria ten oosten van de hoofdstad Al giers. Toegesnelde beveiligingsfunc tionarissen kwamen om het leven toen een tweede bom ontplofte. KABUL - De BBC-verslaggever Ab dul Samad Rohani is zaterdag in de Zuid-Afghaanse provincie Hel mand ontvoerd en een dag later met een schotwond aan zijn hoofd dood teruggevonden. Dat heeft de Britse omroep gemeld. Rohani deed verslag van gebeurte nissen in Helmand voor de BBC World Service. Een politieonder zoek naar de moord is gaande. De richting Applied Chemistry van de opleiding Chemie richt zich op toegepast onderzoek op vele terreinen. "Je kunt hierbij denken aan het ontwikkelen van smaakvolle gezonde voeding, het ontwerpen van af breekbare kunststoffen, het zoeken naar alternatieve brandstoffen en het maken en testen van medicijnen. Ook het zuiveren van afvalwater of het schoonmaken van het milieu kan niet zonder dit vakgebied", vertelt Ingeborg, 1e jaars student. Je speelt een belangrijke rol in een wereld met toekomst!

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 9