Buitenland Dramatisch slotstuk Clmtoncampagne ketenen zkh vast Schat van Azteken ontdekt Regime Mugabe herbergt door VN gezochte Hutu-extremist mm i 1 i Bejaarde nonnen Ambassade verplaatst Bloedbad in winkelstraat in Tokio Aanhangers blijven woedend op partij, Obama en de media Ruim 4000 offergaven gevonden bij oude tempel in Mexico-Stad. Knokploegen van president verhinderen bijeenkomst oppositie. zoekt iT vakantiekrachten? PZC Maandag 9 juni 2008 I 7 door onze correspondent Frank Hendrickx WASHINGTON - Er is een einde ge komen aan de campagne van Hilla ry Clinton. In een statige museumzaal in de Amerikaanse hoofdstad Washing ton staakte de voormalige first la dy zaterdag haar strijd om in no vember de eerste vrouwelijke presi dent van de VS te worden; al sluit niemand uit dat er ooit een her kansing komt. „Als de Clintons ons iets hebben geleerd, dan is het dat er altijd een volgend hoofd- MEXICO-STAD - Archeologen heb ben in Mexico-Stad een grote col lectie offergaven uit de tijd van de Azteken blootgelegd. Het gaat om ruim 4000 voorwerpen, waaron der houten maskers, gereedschap pen, messen en koraal. De archeoloog Leonardo López Lu- jan stelde zaterdag in de Mexicaan se krant La Jornada dat niet eerder in één keer zo'n grote vondst is ge daan bij de resten van de Templo Mayor. Dat was de belangrijkste tempel van de Azteekse hoofdstad Tenochtitlan, waarop het huidige Mexico-Stad is gebouwd. De voorwerpen verkeren in goede staat. De vondst viel samen met het blootleggen van een bijna com pleet graf van een kind uit de tijd van de Azteken. Het rijk van de Azteken werd in 1521 veroverd door de Spanjaar den. stuk in de maak is", schreef de krant Politico. Het voorlopig laatste optreden van Clinton als presidentskandidaat zorgde voor politiek drama. Cam pagnemedewerkers vielen elkaar in de armen, sommige supporters hadden tranen in de ogen, ande ren verlieten boos de zaal, toen de voormalige first lady haar steun uitsprak voor Barack Obama. De senator uit New York kreeg de afgelopen week een storm van kri tiek te verduren, toen ze weigerde haar nederlaag te erkennen. Dit keer liet ze geen misverstand be staan over haar intenties. In haar 28 minuten durende toespraak zei Clinton ruim tien keer dat ze er al les aan zal doen om de verkiezing van Obama tot president mogelijk te maken. „Ik sta hier vandaag om samen met senator Obama te zeg gen: 'Yes we can'." Clinton zei te 'hopen en te bidden' dat haar sup porters zich eveneens achter de Democratische presidentskandi- 'We hebben het hardste en hoogste glazen plafond niet kunnen verbrijzelen' daat scharen, maar vanuit de zaal klonk geregeld boegeroep als de naam van Obama viel. Veel vrou wen in het publiek zeiden nog steeds woedend te zijn over het ge brek aan steun die Clinton tijdens de campagne kreeg van de media en haar eigen partij. „Ze was over duidelijk de bestgekwalificeerde kandidaat, maar haar eigen partij pushte Obama", meende Babette Penton, een 65-jarige vrouw die de zinderende hitte trotseerde om de bijeenkomst bij te wonen. „Ik ben nog steeds zó boos. Ik kan me niet voorstellen dat ik in novem ber op Obama ga stemmen." Clinton, die bijna achttien miljoen stemmen kreeg, riep haar aanhan gers op niet terug te kijken 'op wat had kunnen zijn'. „We hebben het hardste en hoogste glazen plafond niet kunnen verbrijzelen, maar er zitten nu wel achttien miljoen scheurtjes in. De volgende keer zal het gemakkelijker zijn." HARARE - Een van de meest be ruchte Hutu-extremisten die be trokken waren bij de genocide in Rwanda, heeft onderdak gevon den in Zimbabwe. Dat berichtte de Britse krant The Sunday Times gisteren op basis van bronnen bij de Verenigde Naties. Majoor Protais Mpiranya wordt door de VN gezocht wegens geno cide en misdaden tegen de mens heid. Hij zou medeverantwoorde lijk zijn voor de moord op de Rwandese premier Agathe Uwilin- giyimana en tien Belgische blauw helmen die haar beschermden. Op 7 april 1994 werden de blauwhel men ontwapend en met een busje naar een militair kamp in Kigali ge bracht. Daar werden ze vermoord. Ook de premier en haar echtge noot vonden de dood. Hoewel er een premie van 5 mil joen dollar op het hoofd van Mpi ranya staat, weet hij al veertien jaar uit handen van het Rwan- da-Tribunaal te blijven. Eerder hield hij zich schuil in Congo. Vol gens de VN-bronnen in The Sun day Times heeft de oud-majoor nauwe banden aangeknoopt met voormalige Zimbabwaanse legerlei ders die dicht bij de Zimbabwaan se president Robert Mugabe staan. Enkele oud-legerleiders hebben be drijven opgezet om Congo Teeg te plunderen', aldus de bronnen in de krant. De zakenrelaties zouden Mpiranya in Zimbabwe bescher ming bieden. Knokploegen van president Muga be hebben gisteren in Zimbabwe verhinderd dat een manifestatie van de oppositie kon plaatsvin den. Dat heeft de oppositiepartij MDC gezegd. De partij had de ma nifestatie belegd, nadat de rechter zaterdag een door de politie inge steld verbod op bijeenkomsten van de oppositie had opgeheven. Volgens MDC-woordvoerder Nelson Chamisa sloten knokploe gen van de partij van president Mugabe, Zanu-PF, het terrein af in een buitenwijk van Harare waar de manifestatie gehouden zou wor den. MDC-leiders zouden het woord voeren op de bijeenkomst. Volgens de oppositie en mensen rechtengroepen maken de autori teiten zich in de aanloop naar de tweede ronde van de presidents verkiezingen steeds vaker schuldig aan geweld en intimidatie. De afge lopen twee maanden zouden ze ker zestig MDC-aanhangers zijn vermoord. Bij de verkiezingen, op 27 juni, moet Mugabe het opne men tegen MDC-leider Morgan Ts- vangirai. VATICAANSTAD - Twee nonnen heb ben zich gisteren enkele uren vast geketend aan een lantaarnpaal op het Sint-Pietersplein in Vaticaan stad. Zij protesteerden tegen hun verbanning uit een karmelieten klooster en willen dat de paus hen helpt terug te keren. Zusters Albina Locantore (73) en Teresa Izzi (79) vertelden het kloos ter in Centraal-Italië enkele maan den om gezondheidsredenen te hebben verlaten. Toen ze wilden terugkeren, weigerde de moe der-overste hen weer toe te laten omdat ze 'ongehoorzaam zouden zijn geweest'. „Uwe heiligheid, we zijn noch prostituees, noch gewelddadig, noch geestelijk wankelmoedig", stond op een van hun protestbor den. Het Vaticaan probeert in de kwestie te bemiddelen. ISLAMABAD - Vierenhalf jaar nadat Nederland voor miljoenen euro's een splinternieuwe ambassade liet bouwen in de Pakistaanse hoofd stad Islamabad, zal het gebouw de finitief worden gesloten en ver plaatst naar een veiliger deel van de stad. De in december 2003 geopende Nederlandse ambassade werd niet in de veilige diplomatieke enclave gebouwd, maar in een woonwijk in Islamabad. Hierdoor kan het ge bouw gemakkelijk bestormd wor den door boze islamisten of opge blazen worden met een bomauto. De CDA (Capital Development Authority), die de hoofdstad runt, vindt dat het gebouw daarom ver plaatst moet worden. Vanwege be dreigingen aan het adres van Ne derland na de Wilders film Fitna is de ambassade in Pakistan al en kele weken gesloten. DONETSK - Mijnwerkers lopen bij het door een explosie verwoeste hoofdgebouw van de Karl Marx-mijn in Do netsk in de Oekraïne. Als gevolg van een zware ondergrondse gasexplosie kwamen gisteren 37 mijnwerkers vast te zitten in een schacht op 1000 meter diepte. Reddingswerkers die door een beschadigde schacht waren afge daald konden achter het puin vandaan de stemmen horen van de slachtoffers. Doordat de hoofdschacht is ver woest kunnen reddingswerkers niet verder dan 600 meter naar beneden. foto AP TOKIO - Een 25-jarige man heeft gisteren op klaarlichte dag in de Ja panse hoofdstad Tokio zeven men sen doodgestoken. Nog eens tien mensen liepen steekwonden op bij het incident in een winkelge bied in de drukke wijk Akihabara. De doden zijn zes mannen en een vrouw. De dader reed rond halfeen met een gehuurde truck eerst in op een voetganger. Hij stapte daarna uit en begon wild op het slachtof fer in te steken. Daarna ging hij willekeurig andere passanten met het mes te lijf. In de straat waren op dat moment veel voetgangers, omdat de weg was afgesloten voor autoverkeer. „Ik kwam naar Akihabara om mensen te vermoorden", zei To- mohiro Kato volgens bronnen te gen de politie. „Ik ben de wereld zat. Ik heb het alleen gedaan", voegde hij eraan toe. Plaats dan nu een voordelige advertentie op de rubriekspagina's van deze krant! Bel: 0900-0PGEVEN of plaats zelf via www.kleintjesmarkt.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 7