Binnenland n'ttVttVtt'n'j Betalen, die Meer commando's naar Uruzgan gezonden Bijenhouders roepen hulp van het Rijk in SCOOR met het EK! Kritiek Wijffels op Verhagen in zaak Herfkens Burger ingezet tegen wegpiraat 4 I Maandag 9 juni 2008 PZC Beter onderscheid tussen talibanstrijders en burgers nodig. Jongetje na val in vijver overleden Duo mishandelt zingende krantenjongen Zoek je personeel? Klanten? Bezoekers? Plaats dan nu een rubrieksadvertentie op de kleintjesmarkt pagina's. Tijdens de EK periode zeer voordelig tarief! Bel: 055 538 87 83 of 055 538 8011 vraag naar de voorwaarden. DEN HAAG - Er gaan meer comman do's naar Uruzgan. Dat is nodig als antwoord op de tactiek van de tali- ban, vindt minister van Defensie Eimert van Middelkoop. Ook het Nederlandse inlichtingenapparaat in Afghanistan wordt verder uitge breid. De minister wil geen details geven. Op dit moment zijn er 1800 Neder landse militairen actief in Afgha nistan, onder wie hoogstwaar schijnlijk enkele tientallen com mando's. De tegenstanders in Uruzgan pas sen hun tactiek aan en gaan direc te militaire confrontaties uit de weg. Ze vergroten bewust de kans dat er burgerslachtoffers vallen, door zich onder het volk te men gen. Met onbemande vliegtuigjes en commando's - elitetroepen - die in kleine eenheden opereren, kan veel beter onderscheid wor den gemaakt tussen 'boef en bur ger', verzekert Van Middelkoop. „De taliban lokken ons uit om on ze eigen regels te schenden, door de kans te vergroten dat we burger slachtoffers maken en zo onze ei gen geloofwaardigheid te onder mijnen. Dat moeten we voorko men." Om zo goed mogelijk in staat te zijn onderscheid te maken tussen burgers en talibanstrijders, is het volgens de minister zaak het inlich tingenapparaat te vergroten. „We zijn daar al mee bezig, maar de komende tijd gaan we het appa raat nog verder versterken." De mi nister zegt geen details over de technische middelen en het aantal commando's te kunnen geven. Wel geeft hij als voorbeeld dat eli tetroepen worden ingezet om in lichtingen te verzamelen en dat het aantal onbemande vliegtuigjes wordt vergroot. De vliegtuigjes zijn belangrijk voor het identificeren van berm- bommen, omdat vanuit de lucht te zien is of land kort geleden is omgeploegd. „De 'special forces' (elitetroepen) gaan met kleine een heden het land in, de klassieke ver spieders die inlichtingen verzame len. Het is dé manier om effectief te zijn, niet alleen puur militair, maar ook juridisch en moreel. Zo dat je voor jezelf geloofwaardig kunt blijven," aldus Van Middel koop. J 311:1 VAN STRAATEN AMSTERDAM - Minister Maxime Verhagen (Buitenlandse Zaken) gaat wel erg ver met zijn voorne men om geld terug te eisen van oud-minister Eveline Herfkens. Dit zei de Nederlandse bewind voerder bij de Wereldbank, Her man Wijffels, gisteren in het tv-programma Buitenhof over het conflict met Herfkens over vergoe dingen voor haar huisvesting in de Verenigde Staten. „Ik snap het wel, maar ik vind dat ver gaan", stelde Wijffels over de houding van Verhagen. Volgens de CDA-prominent zijn er veel meer buitenlandse diplomaten in de VS die financiële voordelen genieten. Zo zouden diplomaten soms gratis huisvesting krijgen omdat zij wo nen in huizen die eigendom van een land zijn. Wijffels, zeifin Was hington werkzaam, verklaarde geen vergoedingen te ontvangen voor huisvesting. BREDA - De politie West- en Mid den-Brabant begint donderdag een project om wegpiraten aan te pakken met de hulp van burgers. Wie een wegpiraat ziet kan kente ken, merk en kleur van de auto doorgeven aan de politie via het al gemene nummer 0900-8844 of via www.wegpiraatvanstraat.nl. Nog is er weinig aandacht voor dergelijke meldingen. „Door de drukte vielen deze meldingen wel eens over het randje", zegt politie woordvoerder Henk Snepvangers. „Nu trekken we alle tips over weg piraten na." Een experiment in Limburg is volgens hem succesvol geweest. Het verkeersgedrag is er verbeterd en van de ergste wegpira ten is het rijbewijs ingenomen. Met het vakantieseizoen in aantocht is het oppassen geblazen op de buitenlandse wegen. Europese landen helpen elkaar steeds meer om verkeersovertreders op te sporen en te beboeten. „Het net sluit zich." door Rudi Buis Hij heeft er een 'mooie vakantieher innering' aan overge houden, zegt de 28-jarige Arie Baars met gevoel voor ironie. In zijn han den houdt hij een zwart/witfoto, waarop is te zien dat hij in de om geving van het Duitse Winterberg met beide handen het stuur keurig vasthoudt. Helaas voor Arie zit er bij de foto een briefje met de me dedeling dat hij de snelheidslimiet heeft overschreden. „Een boete van 125 euro", vertelt hij. „Ik heb het maar betaald. Ik wil nog wel een keer de grens over kunnen zonder problemen." Een verstandige keuze, stellen ex perts op het gebied van buiten landse bekeuringen. Waar je een paar jaar geleden een Franse par keerbon nog lachend als souvenir in je vakantiealbum kon stoppen en je een Spaanse flitspaal zorge loos voorbij kon zoeven, halen de landen van de Europese Unie de teugels nu meer en meer aan. „Het net begint zich te sluiten", vertelt Yda Matthijssen van de afdeling rechtshulp van de ANWB. „Bui tenlandse bonnen kun je straks niet meer ongestraft laten liggen", stelt Marieke Meinderts, hoofd van de afdeling Executie Grens overschrijdende Sancties (EGS) van het Centraal Justitieel Incasso Bureau (CJIB). Veel landen hebben een overeen komst gesloten om kentekens en de daaraan gekoppelde adressen uit te wisselen. Nederland heeft al afspraken gemaakt met Duitsland, België en Zwitserland, nog dit jaar volgen meer landen. Dit betekent dat de Duitse 'polizei' een Nederlandse overtreder mak kelijk thuis een bon kan sturen. De betaling weigeren kan, maar dan kom je wel in het opsporings register van het betreffende land terecht. En dan kan een volgend bezoek je duur komen te staan. Wie daar tot nu toe niet om maal de, is vanaf 2009 toch de klos. Dan gaan de EU-landen eikaars niet-be- taalde boetes incasseren. Als een Nederlander dan een Belgische bon niet betaalt, kunnen de Bel gische opsporingsautoriteiten de zaak overdragen aan Nederland. Het land dat int, in dit geval dus Nederland, mag het boetebedrag houden. Dat is ook logisch, vindt Meinderts van het CJIB. „Je steekt er als land energie in, dan mag je de opbrengst ook houden." Als lan den pas in 2009 eikaars niet-betaal- de boetes innen, kun je komende zomer dan nog straffeloos scheu ren over de grens? „Nee", stelt Meinderts. „Wij kunnen onze dos siers met terugwerkende kracht op sturen naar het land van herkomst van overtreders. Dus die van dit jaar, maar ook van 2006 en 2007." Het gaat om rechtsgelijkheid, be klemtoont Meinderts. „Als Neder landers moeten betalen voor over tredingen, moet dat ook gelden voor automobilisten uit andere lan den." Het CJIB verwacht dat andere lan den hetzelfde doen met hun dos siers: Nederlanders die de laatste jaren een buitenlandse boete niet hebben betaald, krijgen dan als nog de rekening gepresenteerd. Te recht, zegt Matthijssen van de ANWB. „Verkeersregels zijn er om het verkeer veilig te maken. Het 6EFCifciT£è.Kt> MET J£ V£lSjAAP-DAc; KfA/Wfc/M? Pc. H EL£_ AHPEUWCJ MAASBRACHT - Een 3-jarig jongetje uit Maasbracht is zaterdagmiddag in het ziekenhuis van Maastricht overleden, nadat hij vrijdag in de tuin van zijn ouderlijke woning in een vijver was gevallen. De vader had nog geprobeerd zijn zoontje te reanimeren toen hij had ontdekt dat de peuetr in de vij ver lag. Een traumahelikopter bracht het kind met spoed naar het Acade misch Ziekenhuis in Maastricht, waar het een dag later alsnog is overleden. HENGELO - De politie heeft dit weekeinde twee mannen uit Hen gelo aangehouden voor het mis handelen van een krantenbezor ger, een week eerder. Het tweetal van 17 en 21 jaar zou de 16-jarige bezorger hebben mis handeld omdat hij 's ochtends om zeven uur zingend de krant bezorg de. Dat was voor de twee mannen, die op de fiets reden, aanleiding hem een schop in z'n gezicht te ge ven, gevold door een vuistslag. Ook werd zijn mp3-speler van zijn hoofd gerukt. door Mayke Calis DEN HAAG - Het gaat niet goed met de Nederlandse bij, zegt imker Henk Zomerdijk. Klimaatverande ring en verschraling van de natuur leiden tot minder bijen. De beest jes die overblijven zuchten onder virussen en mijten. De Nederlandse Bijenhouders Ver eniging (NBV), die 90 procent van de bijenhouders in Nederland ver tegenwoordigt, trekt aan de bel. Het aantal imkers neemt af en die er nog zijn vergrijzen in rap tem po. „Minder bijen leidt tot een la gere productie van groente en fruit", waarschuwt Zomerdijk, die bestuurslid is van de NBV. Bijen produceren honing, en wor den op grote schaal ingezet om fruitbomen buiten, en groenten in kassen, zoals courgette en kom kommer, te bestuiven. De geschat te waarde daarvan voor Nederland is ongeveer 750 miljoen euro. Zo merdijk: „Fruit- en groentetelers klagen dat zij voor de bestuiving van hun planten steeds moeilijker imkers kunnen krijgen. Als dit zo doorgaat hebben we een groot pro bleem." Woensdag houdt de Tweede Ka mer hierover een hoorzitting. De bijenvereniging roept Kamerleden op niet werkeloos toe te kijken hoe de bijenhouderij in Neder land de nek wordt omgedraaid. Een miljoen euro vraagt de vereni ging van het ministerie van Land bouw voor onderzoek en educatie om het werk van imker weer aan trekkelijk te maken; de meeste im kers in Nederland zijn hobbyisten. De Kamerleden willen niet toezeg gen of zij voor hulp zullen pleiten bij minister Verburg. Wel zeggen ze doordrongen te zijn van het be lang van bijen voor de agrarische sector en de voedselketen. PvdA-Kamerlid Waalkens: „Helaas denken veel mensen bij bijen al leen aan gestoken worden." Er moet volgens Zomerdijk meer onderzoek komen naar de zogehe ten verdwijnziekte: op onverklaar bare wijze verdwijnen hele bijen volken uit de kasten. Oorzaak is vermoedelijk de zogeheten Var- roamijt, die geïnfecteerd is met vi russen. Normaal is de sterfte on der bijen gemiddeld tien procent per jaar, maar door de verdwijn ziekte raken imkers soms wel veer tig procent van hun bijen kwijt.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 4