Zeeland Haast u zich langzaam Sneller alternatieve straf voor notoire schoolverzuimers MO RGEIM '1 1 lm. 'U2 geeft Gods boodschap door' k- ïerste meidenteam van Zeeuwse Zonneboot iace lost belofte in. Dominee legt tijdens dienst verband tussen songteksten en bijbel. Invoering digitaal loket moet melden spijbelen makkelijker maken. r nfo Avond 13.- 21.uur p PZC Maandag 9 juni 2008 1 5 inkele deelnemers aan de start van de zonnebootrace over het Kanaal door Walcheren. foto Ruben Oreel loor Miriam van den Broek fLlSSlNGEN - „Hoge verwachtin gen? Van ons?" De vijf meiden 'an het Calvijn College in Goes lie zaterdag hebben meege- laanaan de Zeeuwse Zonneboot Tace zijn voor aanvang van de wedstrijd verrast als ze horen lat de organisatie van de race dat gezegd heeft. Maar al snel worden te sceptisch. „Het is vast alleen naar omdat wij het eerste team zijn dat helemaal uit meiden be staat." De dames zitten in 5-vwo en beslo ten voor hun profielwerkstuk na tuurkunde, mee te doen aan de zonnebootrace. Ze hoefden niet helemaal bij nul te beginnen. Ze konden de boot overnemen van schoolgenoten die vorig jaar aan de race hebben meegedaan. Ze doopten het vaartuig Festina Len te, wat Latijn is voor 'haast u zich langzaam'. De boot op zon- ne-energie kan een snelheid ha lenvan acht of negen kilometer per uur. „Vandaag zal dat wel wat minder zijn", verwachten de da mes, wijzend naar de flinke bewol king. Zestien teams van verschillende onderwijsinstellingen, variërend van de middelbare school tot de zeevaartschool namen het tegen el kaar op. Ook teams uit het Zeeuw se bedrijfsleven probeerden met hun zonneboot de beste tijd neer te zetten. Voor een aantal van hen was de wedstrijd op het Kanaal door Walcheren een generale repe titie voor de Solar Challenge in Friesland. De Zeeuwse race is glansrijk ge wonnen door het team van Mari tiem Instituut de Ruyter. In de standaard klasse ging de over winning naar het Solar Team Bors- sele. De meiden van Festina Lente werden tweede in de standaard klasse en kregen de aanmoedi gingsprijs. door Lilian Dominicus WEMELDINGE - „Bono roept ons op: raak betrokken in waar God mee bezig is, in plaats van God te vragen te zegenen waar je zelf mee bezig bent", zo sloot dominee Kees Geelhoed gistermiddag een speciale dienst af in de Vrije Evan gelische Gemeente in Wemeldin ge. Geelhoed analyseerde als gast spreker enkele songteksten van de Ierse band, waaronder Sunday Bloody Sunday en Forty, dat refe reert naar Psalm 40 in de bijbel. Ook ging de dominee in op uit spraken van zanger Bono in inter views en een preek die hij hield in het Witte Huis. „Tijdens die preek riep hij Bush op het matje. Hij zei: „Goed wat jullie doen op het ge bied van liefdadigheid. Maar wat door Ondine van der Vleuten GOES - Volgend schooljaar krijgen Zeeuwse jongeren die schoolver zuimen of regelmatig te laat ko men, veel sneller een Halt-straf Ook komt er vanaf april 2009 één digitaal loket waar scholen ver zuim kunnen melden. Het digitale loket moet worden ge zien als een doorgeefluik, waar leerplichtambtenaren de informa tie op hun beurt ophalen om actie te ondernemen. Voorheen moes ten scholen het verzuim melden bij de leerplichtambtenaar van de gemeente waar de spijbelende scholier woont. In de praktijk had den scholen daardoor met verschil lende leerplichtambtenaren te ma ken. De overheid hoopt dat de digi tale loketten de drempel om ver zuim te melden, lager maakt. Dat zegt Wiebe Buising, projectmana ger bij het ministerie. Hij licht de maatregel toe tijdens een voorlichtingsbijeenkomst op 20 juni, voor directeuren van mid delbare scholen in Zeeland. Nynke Zijda, Halt-coöordinator voor Zee land, vertelt wat de nieuwe Volgend schooljaar komt er één loket voor meldingen van school verzuim en een lik-op-stukbeleid voor te laten komen en verzui men via Halt Zeeland. Halt-maatregel inhoudt. „Voor heen ging een jongere pas naar Halt nadat de kinderrechter zich over zijn zaak gebogen had. Dat wordt anders. Nadat de leerplicht ambtenaar proces-verbaal heeft op gemaakt voor schoolverzuim, kan de jongere gelijk doorgestuurd worden. Er zijn duidelijke richtlij nen: na drie keer te laat komen moet de school een gesprek voe ren met de leerling en de ouders. Na zes keer gaat er een brief met een duidelijke waarschuwing uit. Na negen keer wordt de leerplicht ambtenaar ingeschakeld." Tijdens de bijeenkomst legt Zijda uit wat precies te laat komen is, wat licht verzuim en wat zwaar of signaal- verzuim. De taakstraffen kunnen variëren van 4 tot 20 uur. Een spe ciale leerstraf voor schoolverzuim is het nog niet, maar daar wordt aan gewerkt. In het basisonderwijs heeft het bestuur van de VSV in Vlissingen een opvallende maatregel voor gesteld om problemen met de leer plichtwet te voorkomen. Vanaf volgend schooljaar wil de school op woensdag een kwartier later stoppen met de lessen. Zo 'sparen' de kinderen uren voor een vrije vrijdag vóór een schoolvakan tie (groepen 1 en 2) of een hal ve vrije vrijdag (andere groepen). De dag voor een vakantie was vaak de halve klas leeg omdat ouders voor de vakantiefiles uit wilden rijden, legt directeur P. Nagtegaal uit. HogeschoolfJj^Zeeiand Muzikanten vertolken Sunday Bloody Sunday in de Vrije Evangelische Gemeente van Wemeldinge. In het midden, achter de preekstoel, dominee Kees Geelhoed. foto Dirk-Jan Gjeltema God van jullie vraagt, is gerechtig heid. Dat vraagt offers. Oude troep vervoeren naar Roemenië omdat je toevallig toch je zolder opruimt, is geen gerechtigheid." Volgens Geelhoed is Bono's bood schap er één van geweldloosheid, zoals dat zou doorklinken in Sun day Bloody Sunday. „Conflicten moeten worden opgelost door de geest." ■Fj zie www.pzc.nl voor video van de dienst

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 49