ergste crisis sinds de oorlog 200m2 Digitale onderwaterfotografie belicht op m'n vak, anders kun je ook niet doorvechten' r Drugscontrole in Terneuzen Aanhouding na messteek SIG' VAN IWAARDEN SPUITCABINE Boek over moderne techniek ontbrak tot nu toe nog. 'HET MIDDELBURGS VEILINGHUIS' PZC Maandag 9 juni 2008 3 MÊ w SCHILDERSBEDRIJF voor alle spuitwerken (o.a. timmerwerk en Industrie) Ampereweg 6 4338 PT Middelburg Telefoon 0118 64 0400 TERNEUZEN - Acht personen zijn dit weekend aangehouden na een internationale drugscontrole van de Beneluxlanden en Frank rijk. Een van de plaatsen waar gecontroleerd werd, was Terneu zen. In Terneuzen werden geen aan houdingen verricht. Wel werden softdrugs, cocaïne en vier wa pens in beslag genomen. Verder waren er dagvaardingen en boetes voor personen die onder meer een bijl, vlindermes en honkbalknup pels bij zich hadden. Vijfhonderd opsporingsambtena ren namen in totaal circa 73 gram hasj, 1350 gram hennep, 320 gram spacecake, 23 joints en vier wa pens in beslag. In Nederland ging de actie zaterdag om 13.30 uur van start en duurde tot zondagochtend 3.00 uur. De controles werden uitgevoerd op wegen, in treinen en in drugs panden. éénentwintig gaat mee, als één van de drie bemanningsleden. Hij wil in de voetsporen van zijn va der treden. Al met z'n zestiende kwam ]ob aan boord, in 1975. „Toen was alles nog vrij. Ja, de visserijinspectie controleerde streng op ondermaat se vis, maar visquota, zeedagen, daar had nog niemand van ge hoord." Niet dat alles rozengeur en manenschijn was. „Mijn vader voer tot 1963 op een houten kotter- tje. In de zomer ging dat scheepje lekken, omdat de planken krom pen door de warmte." Het houten kottertje had een mo tor van 70 paardekrachten. Een nieuwe kotter volgde in 1963 met een 140 pk Kromhout-motor. „Veel van die schepen kapseisden. Ze waren niet stabiel genoeg, waar op de Eurokotter met overheids steun is ontwikkeld." In 1981 stapte Jobs vader over op een Eurokotter met een 300 pk-motor, dus ook met een groter brandstoiVerbruik. Dit schip, de Tholen 6, is een blijvertje. Job vaart er nog altijd mee, tot genoe gen. Het mooie van de kotter is dat die flexibel inzetbaar is. „Er zijn drie soorten visserij mee mo gelijk. Met lichtere netten op de garnalen, op vis die wat hoger in de waterkolom zwemt zoals kabel jauw en echte bodemvisserij op platvis, tong en schol." Omdat de Tholen 6 'eenvoudig' kan overschakelen op andere visse rijen, is het ook gemakkelijker om in te spelen op zich wijzigende omstandigheden. Vorige week bij voorbeeld heeft Job enkele dagen op garnalen gevist. Er leken vrij veel garnalen te zitten en garnalen visserij kost niet zoveel brandstof „Je kijkt altijd wat economisch het beste is, maar het blijft visserij. Het ging wel met de garnalenvisse rij, maar later zijn wij weer tonge tjes gaan proberen. Het was een goede week." De Tholen 6 verstookt zes- tot achtduizend liter gasolie per week, afhankelijk van de visserij en ook het weer. Het brandstofverbruik is fors minder dan dat van de zeekot ters uit Arnemuiden en Vlissin- gen, maar de inkomsten zijn ook beperkter. Job hoor je toch niet kla gen, alhoewel. Het ministerie van Landbouw heeft hem vorig jaar vergunningen afgenomen voor vis serij met vaste vistuigen, zoals staand want en fuiken. Omdat hij er geen gebruik van maakte. „Nu zouden die vergunningen goed van pas komen, want visserij met vaste vistuigen kost bijna geen brandstof." Dat hij z'n vergunnin gen kwijtraakte, noemt hij 'net zo'n crisis als de huidige brandstof crisis'. Aan opgeven denkt Job absoluut niet. Hij staat in een visserstraditie en is trots op zijn vak. „Tuurlijk ben ik daar trots op. Als je dat niet meer bent, kun je ook niet vech ten om te overleven." door Esme Soesman SCHARENDIJKE - Tot nu toe hebben duikers het zonder moeten doen. Tot gisteren. Arthur Palache van de Nederlandse Onderwatersport Bond (NOB) presenteerde zondag middag het eerste boek van zijn or ganisatie dat gewijd is aan digitale onderwaterfotografie. De onderwaterfotografie heeft de laatste jaren een enorme vlucht ge nomen. „Ging je een paar jaar gele den met een groep van twintig in Egypte duiken, dan was er één bij die fotografeerde. Nu is er hooguit eentje bij die het niet doet", zegt Palache. „Zo kun je je belevenis sen met anderen delen", licht me de-auteur Gerben van der Meulen het belang toe. De NOB streeft ernaar, naast duik- opleidingen, zoveel mogelijk spe cialiteiten te bieden. Fotografie is daar één van, maar lange tijd moes ten duikers zich tevreden stellen met een boek gewijd aan analoge fotografie. Het op digitale appara tuur gerichte exemplaar, dat door acht auteurs is samengesteld, is over een week of twee via de web winkel van de NOB www.onder- watersport.org) verkrijgbaar. De presentatie van het boek was gekoppeld aan de tweede (tevens laatste) dag van het Nederlands en het Grevelingenkampioenschap voor Onderwaterfotografie. Dat laatste is bedoeld voor beginners en gevorderden. Het Nederlands kampioenschap is voor de echte top. De nummers één en twee kwalificeren zich voor het WK On derwaterfotografie in 2009 in Zuid-Korea. Hoewel geen sprake was van ideale duikomstandighe- den („Wel gelijke omstandigheden voor iedereen"), is organisator Frans de Gronckel positief over de inzendingen. „Er zitten hele mooie bij." De uitslag volgt eind september. Dinsdag 8 juli VOORNAME KUNSTVEILING Aanvang 14.00 uur. Grote Kerk Veere Kijkdagen: Ma. 7 juli 15.00 tot 20.00 uur Di. 8 juli 10.00 totl 1.30 uur Veilingmeester A. I. Verhage 0118-627639/06-23360501 www.hetmiddelburgsveilinghuis.nl MIDDELBURG - Een zeventienjarige jongen uit Middelburg is in de nacht van zaterdag op zondag in zijn huis aangehouden naar aanlei ding van een incident eerder die nacht waarbij hij een man zou heb ben verwond met een mes. Het incident deed zich voor toen een tweede jongen op de Vlas- markt in Middelburg tegen een woning stond te plassen. De bewo ner van het pand, een 41-jarige man, hoorde dat, en sprak de jon gen daar op aan. Vervolgens gaf de man de jongen een duw. Daarop gaf de zeventienjarige jon gen, een vriend van de ander, de man een kopstoop. Daarna volgde een schermutseling, waarbij de man gewond raakte aan zijn duim. Job Bout (rechts) met zijn driekoppige bemanning aan het werk op de Tholen 6 in de vissershaven van Colijnsplaat. foto Willem Mieras

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 3