Sport Kubica vaagt negatieve Joost Posthuma heeft genoeg aan één tel Dani Pedrosa verwent Catalanen 32 Maandag 9 juni 2008 PZC Rabo-renner verdedigt kleine marge in slotrit Ronde van Luxemburg. BMW schrijft historie met dubbelslag in Grand Prix van Canada. Valentino Rossi wordt tweede na felle strijd met Casey Stoner. Rens Blom springt naar tweede plaats Doelman veroorzaakt dodelijk ongeluk Wammes houdt eer hoog in Barcelona Van der Graaff wordt tweede Nederlandse Dennis van der Geest verliest finale Madrid Na de Driedaagse van De Panne won Joost Posthuma gisteren ook de Ron de van Luxemburg. foto Vincent Jannink/ANP door Marc van Veen Luxemburg - Joost Posthuma heeft gisteren de Ronde van Luxemburg gewonnen. De Ra bo-renner verdedigde in de slote tappe van Mersch naar Luxem burg zijn leidende positie met ver ve. Posthuma (27), die eerder dit seizoen de Driedaagse van De Pan ne won, veroverde zaterdag de lei derstrui door een geslaagde ont snapping met de Zwitser Michael Albasini, die de rit won. Albasini eindigde uiteindelijk op één secon de in het eindklassement als twee de. De laatste etappe werd gisteren ge wonnen door de Italiaan Salvatore Commesso. Die had een kleine voorsprong op de Rus Sergei Roedaskov en de Bulgaar Petrov Andonov. Mare de Maar was op de zesde plaats de beste Nederlander. Posthuma finishte in het peloton op bijna drie minuten. De kleine marge op Albasini en de Luxemburger Frank Schleck (18 se conden) baarde Posthuma gisteren voor de slotetappe nog wel enige zorgen. In Luxemburg is nu een maal geen meter vlak en de rit ein digde met een klim. „Het was dus zaak een groep te laten wegrijden, zodat de bonificatieseconden weg zouden zijn. Dat is gelukt", aldus de Twent. Op de slotklim moest Posthuma vervolgens in het wiel van Albasi ni en Schleck blijven. „Ik moest geen gaatje laten vallen. Een secon de is niets", gaf hij aan. Posthuma finishte in het wiel van Albasini. Schleck kon het onderscheid ook niet maken. „Mijn grootste angst was dat Schleck in de finale nog zou aanvallen, maar dat gebeurde niet", aldus een tevreden ploeglei der Erik Dekker. „We hebben ge woon de plaatselijke drie rondjes gereden en dat was het. Albasini hield zich ook rustig. We hebben de hele rit de controle gehad. Ik heb geen stress gevoeld." De Amerikaanse wielrenner Le vi Leipheimer heeft gisteren de proloog van de Franse rittenkoers Dauphiné Libéré gewonnen. Leip heimer hield in een individuele tijdrit over 5,6 kilometer de Noor 'Mijn grootste angst was dat Schleck in de finale zou aanvallen' Thor Hushovd en de Spanjaard Alejandro Valverde achter zich. Beste Nederlander in Avignon was Robert Gesink. De Rabo-renner gaf zestien tellen toe op Leiphei mer en werd negentiende. Bram Tankink is zaterdag win naar geworden van de profronde van Wierden. Achter de derny hield hij Erik Zabel achter zich, die een dag eerder ook al tweede werd in de Nacht van Hengelo achter Karsten Kroon. De derde plaats was voor Matthé Pronk. door Erwin Blatter EINDHOVEN/MONTREAL - Het kon gisteren niet op voor BMW. Het Duitse Formule i-team pakte door de winst van Robert Kubica in Ca nada de eerste Grand-Prixoverwin- ning in zijn bestaan, pakte de dub bel doordat Nick Heidfeld tweede werd en leidt bovendien het kam pioenschap bij de coureurs én de constructeurs. Met dank aan Lewis Hamilton. Zel den was het woord kluns beter van toepassing dan gisteren op de McLaren-coureur. Door aan het einde van de pitstraat achterop de Ferrari van Kimi Raikkönen te bot sen, zorgde Hamilton er voor dat zowel hij als de Fin de wedstrijd voortijdig moest verlaten. Raikkönen wachtte met Kubica naast hem voor het rode licht toen Hamilton - die te laat zag dat het licht nog op rood stond - op de Ita liaanse bolide botste. Kubica was daarna de enige die ongeschonden zijn race kon vervolgen. „Ik hoor de een klap naast me en zag de au to van Kimi bewegen", blikte de Pool terug op het incident. „Ik rea liseerde me dat Lewis bij Kimi ach terop was gereden en concentreer de me om goed weg te komen." De chaos aan het einde van de pitstraat was een indirect gevolg Lewis Hamilton moest de wedstrijd na zijn botsing met Kimi Raikkönen vanuit de garage volgen. foto Paul Chiasson van mechanische problemen aan de bolide van Adrian Sutil. Op het moment dat een aantal coureurs zich opmaakte voor een pitstop, viel de auto van de Force In- dia-coureur stil en moest de safety car uitrukken. Toen die de baan verliet, doken vijf coureurs direct de pitstraat in, waaruit de onge looflijk stomme actie van Ha milton voortvloeide. En zo werd een mooi nieuw hoofdstuk toegevoegd aan de toch al zo turbulente geschiedenis van Formule 1, Grote Prijs van Canada Eindstand: 1. Kubica (Pol) BMW-Sauber 305,270 km in 1.36.24,447 (189,987 km/uur), 2. Heidfeld (Dui) BMW-Sauber op 16,495, 3. Coul- thard (GBr) Red Buil 23,352, 4. Glock (Dui) Toyota 42,627, 5. Massa (Bra) Ferrari 43,934, 6. Trulli (Ita) Toyota 47,775. Stand WK na zeven CP's: 1. Kubica 42, 2. Hamilton 38, 3. Massa 38, 4. Raikkönen 35, 5. Heidfeld 28, 6. Kovalainen 15. Stand WK constructeurs: 1. Ferrari 73, 2. BMW-Sauber 70, 3. McLa ren-Mercedes 53, 4. Red Buil 21, 5. Toyota 17, 6. Williams 15. het circuit in Montreal. Was de ra ce van vorig jaar al een foutenfesti- val van jewelste, de race van giste ren was mede dankzij het pitstraat- incident minstens zo enerverend. Voor Robert Kubica smaakte giste ren vooral het zoet van de over winning. De fabuleuze zege in Ca nada maakte voor de BMW-cou- reur zijn dramatische race van vo rig jaar meer dan goed. Toen viel hij uit door een enorme crash en moest hij de daaropvolgende Grand Prix van de Verenigde Sta ten missen. Nu vaagde hij alle ne gatieve herinneringen aan circuit Gilles Villeneuve in één klap weg. „Dit is fantastisch voor iedereen in het team, voor mezelf en voor mijn landgenoten", jubelde de nieuwe leider in het kampioen schap. „De snelheid van de auto kan nog wat beter, maar het is dankzij het team dat ik hier van daag in een goede auto heb kun nen winnen." Terwijl David Coulthard met zijn derde plaats ook profiteerde van het pitstraatincident draaide de ra ce voor Renault uit op een grote sof Fernando Alonso leek op weg naar een fraaie podiumplaats toen hij in derde positie de controle over zijn auto verloor en in de muur crashte. Op dat moment was Nelsinho Piquet al uit de wed strijd. En zo kreeg de Franse ren stal gisteren helemaal niets. Ferrari moest genoegen nemen met de zes WK-punten van Felipe Massa, die vijfde werd, voor McLa ren werd de race al net zo'n drama als voor Renault. Heikki Kovalai nen kwam voor de Britse renstal weliswaar nog over de finish, maar deed dat als negende. Daar door bleef hij buiten de punten. Robert Kubica schrijft historie in Canada. Hij win als eerste Pool een Grand Prix en hij bezorgt zijn Duitse team BMW Sauber de eerste GP-zege in zijn bestaan. door Hans Koenekoop BARCELONA - Een ontketende Dani Pedrosa heeft gisteren het Spaanse publiek verwend met een zege in de Grote Prijs van Catalonië in de MotoGP. De Spanjaard leidde op zijn Honda de race van start tot fi nish en had een straatlengte voor sprong op Valentino Rossi. De Italiaan van Yamaha, getooid met een helm die eruitzag als een voetbal, werkte zich op van de ne gende naar de tweede plaats. Hij duelleerde rondenlang met rege rend wereldkampioen Casey Sto ner en passeerde de Australiër van Ducati in de laatste ronde. Rossi behield de leiding in de strijd om de wereldtitel. Hij heeft na zeven GP's 142 punten. Pedrosa liep door zijn tweede zege van dit seizoen op Spaanse bodem vijf punten in op de veelvoudig wereld kampioen en heeft 135 punten. Jor ge Lorenzo (Yamaha), die zich vrij dag door een val in de training blesseerde en niet meer kon rijden in Catalonië, handhaafde zich des ondanks op de derde plaats met 94 punten. Mike di Meglio won de race in de 125 cc. De Fransman hield de Span jaard Pol Espargaro (tweede) en de Hongaarse wereldkampioen Ga- bor Talmacsi (derde) achter zich. Marco Simoncelli zegevierde in de kwartliters. CHANIA - Polsstokhoogspringer Rens Blom is zaterdag als tweede geëindigd bij een internationale wedstrijd in het Griekse Chania. De wereldkampioen van 2005 overbrugde een hoogte van 5,30 meter. De winst was voor de Duit ser Lars Börgeling, die slechts 5,40 meter haalde. Blom (31) probeert langzaam maar zeker weer zijn ni veau van 2005 te halen. Blom hoopt zich te kwalificeren voor de Olympische Spelen in Peking. Dan dient hij wel over een hoogte van 5,70 meter te gaan. LONDEN - De Engelse voetballer Lu ke McCormick is in staat van be schuldiging gesteld wegens het ver oorzaken van een dodelijk ver keersongeluk. Daardoor kwamen twee kinderen om het leven. De 24-jarige doelman van Plymouth Argyle, die te veel had gedronken, kwam zaterdag in een onverzeker de Range Rover door roekeloos rij gedrag in botsing met een andere weggebruiker. Deze auto knalde te gen een boom. Twee broertjes van 8 en 10 jaar waren op slag dood. Hun vader raakte zwaargewond. BARCELONA - Turner Jeffrey Wam mes is gisteren bij wereldbeker wedstrijden in Barcelona als derde geëindigd op het onderdeel sprong. De enige Nederlandse fina list kwam na twee sprongen tot een gemiddelde van 15,825. De Spanjaard Isaac Botella bleek de beste met 15,925. De Chileen Gon zalez was tweede: 15,900. Op rek maakte Wammes een fout die hem achttiende aftrek opleverde. Met zijn score van 14,550 werd de turner van Flik-Flak achtste en laat ste in de finale. VALKENSWAARD - Marjet van der Graaff" is in Valkenswaard op de vijftigste plaats geëindigd in de La- dies Open. De 26-jarige profgolfster uit Tho- len noteerde een eindscore van twee boven par. Daarmee werd ze tweede Nederlandse. De 22-jarige Christel Boeljon hield net als vorig jaar de Nederlandse eer hoog in Valkenswaard. De Beverwijkse amateur werd tien de met een totaalscore van 211, acht slagen meer dan Franse win nares Gwladys Nocera. MADRID - Judoka Dennis van der Geest heeft gisteren de finale van het wereldbekertoernooi in Ma drid verloren. In de klasse boven 100 kilogram verloor de Nederlan der met een ippon van de Duitser Andreas Tölzer. De judoka uit Haarlem is door de Judobond Nederland geselecteerd voor de Olympische Spelen, maar zijn concurrent Grim Vuijsters heeft een kortgeding aangespan nen tegen die beslissing. De voor- zieningenrechter in Utrecht doet vrijdag uitspraak in de zaak.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 34