Zeeland Kottervisserij beleeft de Rector vreest groot ruimtetekort 'Ik ben trots Voetbal PZC 2 I Maandag 9 juni 2008 PZC De krant 5 weken voor 15 euro! WIM HOFMAN Je kunt er niet onderuit. Er wordt weer gevoetbald. Dat merk je onder meer aan de kleur oranje die her en der verschenen is. In sommige winkels liggen bergjes met oranje petten en boa's en shirts klaar. In de supermarkt hadden ze al dagenlang tientallen oranje vlaggetjes hangen, erop een pikzwarte leeuw: je zou haast gaan denken dat er een nieuwe dictatuur was aan gebroken. Langharige oranje leeuwen lagen klaar en oranje re servestaarten. Rekken waren gevuld met barbecuespullen, oranje servetten en oranje sauzen. Blijkbaar moet je partij trek ken voor het oranje elftal. Dat is minder vanzelfsprekend dan het lijkt. Je zou ook voor de sportiefste of leukste ploeg kun nen kiezen. Maar er kunnen ook andere motieven een rol spelen. Een paar jaar geleden fietsten we langs de oostkust van Schot land en we kwamen 's middags om een uur of vier in Arbroath aan. De straten waren stil, men sloot de deuren en de luiken van de winkels. Er werd gevoet bald. Dat wil zeggen: iedereen zat bij zijn tv en we wilden wel eens weten wie en wat er speelde, want volgens ons deed er geen Schots elftal mee. Wij gingen een stampvolle pub binnen waar iedereen naar de wedstrijd Engeland tegen Portugal zat te kijken. Er viel een soort stilte tot we vroegen wie er moest winnen: Portugal natuurlijk, zeiden de Schotten. Ze merkten wel dat wij geen Engelsen waren. Alle aanwezige Schotten wa ren absoluut vóór Portugal en ze hadden het over die Engelse honden en moedigden luidkeels de Portugese aanvallen aan. De Portugezen wonnen, tot groot genoegen van de Schotten. Die nacht was het feest in Arbroath. Er werd gezongen en ge lald en overal in het stadje klonk het doordringende geluid van doedelzakken. Dit ging door tot in de kleine uurtjes: Enge land had verloren! Of Oranje nu wint of verliest, er zijn er al tijd wel die redenen vinden om te feesten. Blijkbaar moet je partij trekken voor het oranje elftal COLOFON Directeur/uitgever Ad Verrest Hoofdredactie Peter Jansen pjansen@pzc.nl Arie Leen Kroon (adjunct) alkroon@pzc.nl Redactie Stationspark 28, 4462 DZ Goes Postbus 31, 4460 AA Goes Tel. 0113-315600 E-mail: redactie@pzc.nl Redactie Walcheren Buitenruststraat 18, Middelburg Postbus 8070, 4330 EB Middelburg Tel: 0118-493000 Redactie Bevelanden-Tholen Stationspark 28, 4462 DZ Goes Postbus 31, 4460 AA Goes Tel. 0113-315670 Redactie Zeeuws-Vlaanderen Willem Alexanderlaan 45, Terneuzen Tel: 0115-645769 Postbus 145, 4530 AC Terneuzen, Redactie Schouwen-Duiveland Grachtweg 23a, Zierikzee postbus 80, 4300 AB Zierikzee Tel: 0111-454651 Advertenties Verkoopteam Zeeland Tel: 0113-315520, fax: 0113-315529 E-mail: teamzeeland@pzc.nl Business-to-business/de Ondernemer. Zorg Onderwijs. Educatie. Onroerend goed Tel: 076-5312277, fax: 076-5312274 E-mail: segmentteam@pzc.nl Familieberichten Tel: 0800-8060 pzcfamilieberichten@wegenernieuwsmedia.nl Personeelsadvertenties Kleintjes 0900-5628 722 0900-6743 836 Krant niet ontvangen? Wijziging van uw adresgegevens? Gebruik maken van de vakantieservice? Bel PZC Lezersservice 0800 - 0231 231 (gratis) Toets 1automatisch bezorgklachten doorgeven (vanaf 07.00 uur) Toets 2: informatie over uw abonnement Toets 3: informatie over abonneevoordeel Maandag t/m vrijdag 08.00 - 17.00 uur Zaterdag 08.00 - 12.00 uur PZC Lezersservice Postbus 3229, 4800 MB Breda lezersservice@pzc.nl U kunt uw abonnement beëindigen tot uiterlijk vier weken voor het einde van de betaalperiode. U ontvangt een schriftelijke bevestiging. Abonnementsprijzen Maand 23,50 (acceptgiro n.v.t.) Kwartaal 66,25 (acceptgiro €69,25) Jaar €254,00 (acceptgiro €257,00) Auteursrechten Alle auteursrechten voorbehouden Uitgeverij Provinciale Zeeuwse Courant, onderdeel van Koninklijke Wegener NV. Publicatierecht beeldende kunst via Beeldrecht. Gegevensbescherming PZC is een uitgave van Wegener NV. Wegener legt van abonnees gegevens vast voor de uitvoering van de abonnementsovereenkomst. Deze gegevens kunnen gebruikt worden om u op de hoogte te houden van interessante producten en diensten van andere onderdelen van Wegener en zorgvuldig geselecteerde partners. Indien u geen prijs stelt op informatie van de PZC of indien u uw toestemming voor het gebruiken van uw e-mail adres wilt intrek ken, kunt u dit schriftelijk kenbaar maken bij PZC Lezersservice. Zie ook het privacy statement op www.pzc.nl Met steun van de overheid bouwden vissers grote kotters. Dat ze veel gasolie verbruikten, was geen probeem twintig jaar geleden. Nu wel. Dat komt kei- en keihard aan. door Harmen van der Werf Op de haringparty afge lopen woensdag in Goes wijdde commis saris van de koningin Karla Peijs haar hele toespraak aan de Zeeuwse visserij. Over de pro blemen en uitdagingen waar de be drijfstak voor staat. Zij eindigde met de hartenkreet 'We zijn trots op onze Zeeuwse visserij'. Acht honderd man/vrouw hief het glas witte wijn en ging over tot de or de van de haringparty. Ver weg van Goes, op de zuidelij ke Noordzee, zijn de Zeeuwse kot- tervissers in touw. Dag en nacht. De vangsten zijn niet slecht voor de tijd van het jaar. Ook de prijzen zijn redelijk, ongeveer even hoog als vorig jaar, al kunnen ze uiter aard altijd beter. Maar, en dat is de hamvraag, hoeveel houden ze straks na vier dagen en nachten vissen over? Piet Dingemanse, administratief medewerker bij de vismijn in Vlis- singen, rekent het voor. De grote kotters van Arnemuiden en Vlis- singen verstoken wekelijks zo'n 30.000 liter gasolie. Met de huidige - accijnsvrije - gasolieprijzen in de visserij betekent dat een kosten post van 21.000 euro. Volgens Din gemanse is de weekomzet in dit jaargetijde per schip ruwweg 27.000 a 28.000 euro. „Van wat er overblijft moeten de vismijn, scheepsonderhoud, rente en aflos sing worden betaald. Voor de vis sers die delen in de weekbesom- ming, blijft zo in principe niet meer dan 200 euro bruto per per soon over." Vissers op de grote Zeeuwse kot ters hebben dan nog 'geluk'. Ze ha len zeventig tot tachtig procent van hun omzet uit tong die voor de versmarkt is bedoeld. Hun noordelijke collega's moeten het vooral van schol hebben. Dat plat- visje brengt minder op en - om het nog erger te maken - heeft de laatste jaren steeds meer concur rentie te duchten van kweekvis uit het Verre Oosten. Nederlandse vis- verwerkers en -handelaren zien zich ook wel gedwongen vis te im porteren, omdat Noordzeevissers steeds minder schol mogen van gen van de Europese Unie. „En die 'Vissers houden met deze gasolieprijzen wekelijks niet meer dan 200 euro over' kweekvis zou duurzamer zijn!", merkt Dingemanse op. „Vergeten wordt dat voor één kilo kweekvis wel drie kilo vismeel van zeevis nodig is." Visserijbestuurder Jaap Fenijn uit Breskens kan zich daar ook zo aan ergeren, dat de Nederlandse kotter visserij onder vuur ligt van milieu organisaties, terwijl (Aziatische) kweekvis duurzaam zou zijn. „Ik ben in Vietnam geweest en heb viskwekerijen bezocht. Je ziet er veel jonge kinderen werken, maar daar hoor je niemand over." De twee grote kotters van Bres- Gasolieprijzen gemiddeld per jaar per liter PZC Felix Binicewicz kens, waaronder die van de firma van Fenijn, liggen sinds 23 mei voor de kant. Vanwege de dure gas olie en matige vangsten. „We zijn twee weken eerder gestopt dan we van plan waren voor de zomer", vertelt Fenijn. „Bemanning doet onderhoud dat anders op een werf zou gebeuren." Op de vraag of zijn schip na de zo mervakantie weer zal uitvaren, blijft Fenijn het antwoord schul dig. „Als de literprijs rond zeventig eurocent blijft, is straks de totale kottervloot uitgevist." Overschake len op een energiezuinigere visse rij is zeker voor de korte termijn geen optie. „Je moet dan zoveel in vesteren en die visserij weer onder de knie krijgen", schetst visser Blaas Marijs uit Arnemuiden het dilemma. Met de bestaande kot ters nog meer op brandstof bespa ren - 'we doen er al alles aan' - werkt niet, omdat de vangsten dan sterk teruglopen. Vissers lijken niet veel meer te kunnen dan afwachten tot de gaso lieprijzen gaan zakken. Fenijn: „Laag worden ze nooit meer." Tot acties is het in Nederland (nog) niet gekomen. Juist op de dag dat Karla Peijs in Goes sprak, protes teerden Spaanse, Portugese en Franse vissers in Brussel. „Dat zit niet in onze mentaliteit", stelt Ma rijs - zo klinkt het - met enige spijt in zijn stem. Acties lijken ook zinloos. Steun mag niet van Brussel en Den Haag toont nauwelijks interesse. SGP- Kamerlid Bas van der Vlies is de uitzondering. Hij pleit voor over bruggingskredieten voor gezonde bedrijven die dreigen om te vallen. Of dat mag van Europa, weet hij niet. Zo blijft alleen de morele steun van Karla Peijs over. door Harmen van der Werf T ob Bout en zijn driekoppige be- I manning zijn vrijdagochtend I in de haven van Colijnsplaat Jïezig met de laatste voorbereidin gen voor een nieuwe visweek. Tweehonderd viskisten verdwij nen in het ruim van de Eurokotter Tholen 6. „Als wij die aanstaande vrijdag vol hebben, ben ik blij." Over de afgelopen week is hij al vast tevreden. „We hebben renda bel gedraaid, ondanks de onge kend hoge gasolieprijs. We vissen zo zuinig mogelijk." Job Bout komt uit een echt Thools vissersgeslacht. Zijn grootvader was binnenvisser. Zijn vader zocht meer de kustwateren op. Job vist daar nog steeds en zijn zoon van Ja, ik neem de PZC en ontvang de eerste 2 weken gratis en neem aansluitend: een vast abonnement met automatische betaling van 64,- per kwartaal een vast abonnement met betaling per accept van 67,- per kwartaal ik neem een proefabonnement van 5 weken voor 15,- Na deze periode stopt de bezorging vanzelf, (ik heb de laatste 3 maanden geen proef gehad) Stuur de bon naar: PZC Lezersservice, Antwoordnummer 713,4460 WB GOES. Bellen kan ook: 0800 - 0231 231 (gratis) Naam voorletters m/v Postcode Woonplaats Telefoonnummer Emailadres Ik machtig de PZC om het abonnementsgeld van mijn rekening af te schrijven. Rekeningnummer Handtekening De PZC gaat zorgvuldig om mei persoonsgegevens. In het colofon treft u nadere informatie door Lilian Dominicus GOES - De lessen op het Ostrea Ly- ceam in Goes gaan vandaag ge woon door. Maar de brand van zondagnacht zorgt wel voor een se rieus ruimtetekort, zegt rector Jos Brand. „Dit tikt even aan bij ons." Het verloren gegane gebouw werd gebruikt voor opslag, maar een aanpalend bijgebouw met circa tien klaslokalen kan door de pene trante stank de komende dagen niet worden gebruikt. Brand: „We hebben geluk dat de eindexamen kandidaten al weg zijn." De middelbare school, vorig jaar ontstaan uit een fusie tussen het Sint Willibrord- en Buys Ballot College, woekert nu al met de ruimte. Maar dat wordt na de brand mogelijk erger. „We zijn in gesprek met de gemeente over nieuwbouw. Scholen krijgen een vaste voet aan vierkante meters voor opslag en salarisadministra tie. Maar als je fuseert, ga van twee naar één vaste voet. Een tech- nisch-inhoudelijke discussie, maar we komen nu al 1000 vierkante meter tekort. Dit weekeinde verlo ren we er 700. Straks bij de nieuw bouw kan dat een probleem wor den." Het afgebrande gebouw stond on der meer vol met tafeltennistafels, tafels en stoelen voor examens en voorstellingen en fietsen voor leer lingen die voor gymles naar de sporthal in De Poel moeten. Brand: „Maar dat zijn materiële za ken. Mijn hart gaat uit naar ouders, vrijwilligers en personeels leden, die ettelijke uren vrije tijd hebben gestopt in toneelrekwisie ten, die er ook lagen opgeslagen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 2