EK Voetbal Van der Sar is bezig aan laatste kunstje EURO Duizend euro voor een kaartje? Ben je gek man m Oranje-keeper: eerzucht, geloof, een sterk lijf en plezier. Austria-Switzerla nd Geen tweespalt op de camping, alles draait hier om Oranje. VIER VRAGEN OVER ITALIË PZC Maandag 9 juni 2008 I 25 door Dick Sintenie LAUSANNE - Edwin van der Sar maakt zich op voor zijn vierde en laatste EK met het Nederlands elf tal, maar het gevoel dat hij met een afscheidstoernee bezig is, heeft hij niet. En nagenieten van het winnen van de Champions League met Manchester United kan hij ook niet. „Het genieten komt later wel." De carrière van Edwin van der Sar begon eind jaren tachtig aan de kaarttafel. Louis van Gaal, werk zaam bij Ajax, vroeg zijn vrienden hem te tippen als ze een talent in het vizier hadden. De amateurtrai ners Ger Boer, Hennie Schipper en Ruud Bröring zagen immers veel wedstrijden. Bröring, toen trai ner van Noordwijk Ai, vroeg Van Gaal: 'Wat zoek je?' Van Gaal: 'Een keeper en een rechtsbuiten'. Bröring: „Die had ik alletwee voor hem. Die rechtsbuiten heeft het niet gehaald, die keeper was Edwin van der Sar." Vele jaren later zegt Van der Sar in Lausanne dat hij ook als voetballer ver had kunnen komen. „Mis- Edwin van der Sar wordt op het trainingsveld belaagd door journalisten en cameramensen. foto Ermindo Armino/CPD schien niet helemaal aan de top, maar wel de eerste divisie." Tot zijn negende was hij veldspeler, dus daarop is zijn vermoeden niet gebaseerd. En evemin op zijn pres taties in het schoolvoetbalteam. „Ik kan het ook niet onderbou wen, het is mijn gevoel." Van der Sar heeft een sterk karak ter. „Maar dat wisten wij niet toen we hem naar Ajax haalden," zegt Van Gaal. „Dat weet je pas als je met iemand werkt en niet na één wedstrijdje scouten." De keeper was nooit echt bezig ge weest met een carrière als voetbal prof Hij volgde de middelbare de tailhandelschool en dacht: ik be gin later wel een sportzaakje. „Dat ik een Europa Cup zou winnen en het Nederlands elftal zou halen, kwam niet in me op." Zijn vrienden van Noordwijk dach ten daar anders over. Er hing des tijds een spandoek in De Meer met de tekst 'Sar in Oranje'. Bröring: „Toen had Edwin nog Edwin van der Sar is ooit door Louis van Gaal naar Ajax gehaald en door Manchester United later weer herontdekt. „Dat is mijn geluk geweest." geen wedstrijd in Ajax 1 gespeeld." Van der Sar: „Het is mijn grootste geluk geweest dat Louis van Gaal mij een kans heeft willen geven." Van Gaal: „Edwin keept preven tief, dat is hem aangeleerd door Frans Hoek, de keeperstrainer. Hij voorkomt problemen zodat hij ze niet hoeft op te lossen. Dat heeft alles te maken met zijn oriëntatie, die is bij hem geweldig. Daarom is coaching ook een van zijn sterkste punten." Een spectaculaire manier van kee pen is het niet. Want welke doel man maakt indruk door zijn straf schopgebied uit te rennen en eer der bij de bal te zijn dan de spits? Van der Sar: „Het publiek kijkt lie ver naar een keeper die alle hoe ken induikt." Op zijn 37ste is Van der Sar nog tot veel in staat. Dat hij het zo lang volhoudt, is een combinatie van vier factoren: eerzucht, geloof in zichzelf, een sterk lijf en plezier. „En ik heb geluk gehad dat ik ben herontdekt na de jaren bij Inven tus en Fulham." Bij Manchester tekende hij on langs voor een jaar bij. Na dit EK, zijn zevende grote toernooi, stopt hij met interlandvoetbal. INTERLAKEN - Op de camping van Oranje is het goed uit te houden. Zo goed zelfs dat de meeste fans de wedstrijd aan zich voorbij laten gaan. „We zijn hier voor de speci fieke sfeer, voor de feesten. Dui zend euro voor een kaartje? Ben je gek man." Camping Alpenblick is fraai gele gen aan de Thunersee, zo'n zestig kilometer verwijderd van speel- stad Bern. De sfeer is ontspannen. Voor het eerst scheen gisteren de zon. Een Zwollenaar: „Om negen uur beginnen we met het eerste biertje." Er zijn bijna 2500 supporters, vrij wel allemaal gehuld in oranje. Ve len hebben geen kaartje voor de wedstrijd. Daar zijn ze hier ook niet voor. Een groep mannen uit Eibergen is gekomen met een truck met oplegger van achttien meter. Eigen sanitair, ligbanken, vriezers (met bier), zelfs een com plete bar is meegesleept uit de kan tine van het bedrijf Een levensgrote nepkoe, uiteraard ook oranje, siert de entree. „Mooie omgeving, toch?" Una niem prijzen de fans de organisa tie van de camping. „Alles is heel goed geregeld", zegt Henk uit De venter, die ondertussen onder het genot van een lichte versnapering 1^ Op de camping van Oranje in Interlaken zijn 2500 supporters neergestreken. De sfeer is zo goed dat de meeste fans niet eens naar de wedstrijd gaan. De naam verraadt het al. Renato Ambrosini is in Axel geboren, maar hij is van Italiaanse komaf. „Mijn vader komt oorspronkelijk uit Carrara", vertelt de oud-voetballer van Axel. Naam: Renato Ambrosini Leeftijd: 45 jaar Woonplaats: Axel Werkzaam bij: Dow Ambrosini is een bekende voetbalnaam. Ben je familie van de bekende Massi mo, de middenvelder van AC Milan „Ik roep altijd maar dat dat een achterneef van me is. Het is een mooie naam, maar hij is geen familie hoor. Van Ambrosini zijn er veel in Italië, denk ik. Het is net zoiets als Dieleman hier in Zeeuws-Vlaanderen." Voor wie ben jij vanavond bij de wedstrijd Nederland-Italië? „Ik ben Axelaar en dus Nederlander. Zo voel ik me ook, terwijl mijn broer zich nog altijd meer Italiaan voelt. Ach, het maakt me eigenlijk niet uit wie er wint vanavond. Ik hoop dat ze allebei ver komen in het toernooi. Ik verwacht alleen dat het niet zo'n open wedstrijd wordt. Het zal eerder saai worden. Volgens mij zijn ze allebei een beetje bang voor elkaar. Hoe volg je het EK? „Ik werk in de ploegen bij Dow en kan dus lang niet alle wedstrijden zien. Ik ga er niet voor snipperen. Maar als ik thuis ben, zal ik de wed strijden intensief volgen. Ik ben een voetballiefhebber. Als ik geen pro blemen met mijn knie had gekregen, had ik misschien nu nog wel ge voetbald." Wie wordt Europees kampioen „Ik vermoed dat die Duitsers hoge ogen gaan gooien. Dat zijn echte toer- nooivoetballers. De Italianen hebben dat ook wel ja. Ja, ik hoop ook op Nederland. Als het tussen Italië en Nederland zou gaan, zou ik zeggen dat het Nederland maar moet worden. Italië is immers al wereldkampi oen." de hamburgers op het vuur gooit. „Nergens rotzooi, alles is schoon." Z'n maat heeft één puntje van kri tiek: „Het water uit de douche is wel erg koud. Tenzij je vroeg bent, maar dat valt niet mee." Veel Brabanders, Achterhoekers en Twentenaren zijn er. Eén fan moet even worden gecorrigeerd. Hij loopt in een shirt van Ajax. „Doen we hier niet aan", zegt de Zwollenaar. „Geen tweespalt, alles draait om Oranje. Maar hij heeft zich snel aangepast. Ruzie maken doen we hier niet." Alleen de barkeeper uit Eibergen is nu nog gehuld in een ander T-shirt. Sexinstructor staat er op. „First lesson free" (eerste les gra tis). „En dat voor iemand die het zelf nog moet leren", schampert een van zijn plaatsgenoten. Wat de teams in de oude Sovjet-Unie hadden, als een een heid spelen, is de voorgaande jaren verloren gegaan en dat moet terugkomen. Met z'n allen aanvallen én verdedigen." Guus Hiddink, bondscoach van Rusland, vergelijkt zijn team met ploegen uit het verleden. In de Telegraaf. „In de beginperiode onder Marco van Basten heb ik wel eens met verbazing naar sommige namen in de selectie gekeken." Edwin van der Sar in VI over het selectiebeleid. „Wesley Sneijder heeft bij Real Madrid een ander leven dan wij. Hij zit lekker met z'n reet in de zon als wij onze winterjas nog aanhebben." HSV-speler Rafael van der Vaart vergelijkt in Sportweek het klimaat van Hamburg met dat van Madrid. „Ik heb ontzag voor de Italianen voor het feit dat ze wereld kampioen zijn. Maar we kunnen ze hebben. We moeten de te genstander niet te groot maken. Dat is een beetje Nederlan ders eigen. Kijk naar de Italianen. Die zijn óók bang voor ons, hoor. Die zijn als de dood. En de Fransen ook." Wesley Sneijder op zijn website. „Je hebt spelers van internationaal niveau en je hebt spelers van wereldklasse. Hij behoort tot de laatste categorie." Gerard Houllier, technisch jurylid tijdens het EK, over Cristiano Ronaldo „Hij is de beste aanvaller die ik ooit heb mogen trainen. Ronal do was ook van een unieke soort, maar Van Basten staat daar nog altijd boven." De Italiaanse coach Fabio Capello in de Italiaanse krant II Giornale. „Wie naar Mozart luistert, kan ook beter voetballen." De Italiaanse voetbalcoach Giovanni Trapattoni (69) in de Frankfurter Allgemeine over de inspirerende werking van klassieke muziek. Edwin van der Sar, doelman van Oranje, speelt vandaag te gen Italië zijn vijftiende wedstrijd op een Europees kam pioenschap voetbal. Het wordt zijn vijfde EK nadat hij eerder het oranje shirt droeg op de EK's van 1996, 2000, 2004 en 2006. De Nederlandse keeper, geboren is op 29 oktober 1970 en on langs nog winnaar van de Champions League met Manchester United, heeft 125 interlands achter zijn naam staan. In totaal komt hij in het Nederlands elftal tot nu toe aan 10.984 speelmi nuten. Hij was 33 keer aanvoerder.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 27