I EK Voetbal Zwitsers geveld door toevalstreffer I mBSBKËJ fïFi i77nTl i Veel alcohol op eerste speeldag Zware klappen voor gastheer van het EK in openingswedstrijd. Oranje speelt toch niet helemaal in het oranje Fabio Cannavaro mag naast dug-out zitten Feestende supporters zijn te zien op internet Bonnie St. Claire voert fans naar hoger sferen Zwitser Frei voor zes weken uitgeschakeld Warm onthaal voor voetballers Portugal Herhalingen in stadion leverden irritaties op Kenners kiezen beste voetballer op EK Der Kaiser geeft advies aan Lehmann: stoppen Thierry Henry onzeker voor openingsduel 24 Maandag 9 juni 2008 PZC T^v afael van der Vaart heeft J 1-^ nieuwe voetbalschoenen, spe- A V daal voor het EK ontworpen door Nike. Ruud van Nistelrooij I draagt hetzelfde model. Het is de bes- i te schoen die hij ooit heeft gehad, i zegt Van der Vaart. De international hanteert twee crite ria: de schoen moet lekker zitten en bij hem passen. Dat de nieuwe schoen van leer is, is een pré. Leer vormt zich sneller naar je voeten dan kunststof Het vorige model was dun ner. Als iemand op zijn teen stond, had hij daar nog dagen last van. De nieuwe schoen is bovendien wat bre der, óók een pluspunt. Een schoenmaker heeft de schoen op maat gemaakt. Knap werk, zegt Van der Vaart, want hij staat wel eens on der de douche met Van Nistelrooij en het lijkt hem geen gemakkelijke op gave een schoen te maken voor ie mand met zulke voeten. De schoen is donkerbruin, bijna zwart, een klassiek model. Dat vindt van der Vaart mooi. Hij heeft ook wel eens een gouden schoen gedra gen, maar dat voelde niet goed. Op de zijkant van de schoen staat Damian 23', de naam van zijn zoon tje en zijn geluksnummer. Nu is het zaak de schoen een beetje knap te houden. Bij HSV heeft Van der Vaart dat een tijdje zelf moeten doen. Toen Huub Stevens trainer werd, liet hij de voetballers zelf hun schoenen poetsen. Bij Oranje laat Van der Vaart dat graag aan ande ren over. „Ik ben niet zo'n poetser." Dick Sintenie GENEVE - De twee openingswed strijden van het EK zijn zaterdag in het stadion probleemloos verlo pen. Maar in Basel, waar Zwitser- land-Tsjechië werd gespeeld, de den zich buiten het stadion inci denten voor. De politie meldde zondag dat vier personen zijn vast gezet. „Wegens massaal alcoholge bruik waren er wat incidentjes, zo als vechtpartijen", zei een woord voerder van de politie. door Dick Sintenie BASEL - De Zwitersers zijn in mi neur. Ze verloren zaterdagavond niet alleen de openingswedstrijd van het EK van Tsjechië (1-0), maar ook Alexander Frei. De aan voerder raakte ernstig geblesseerd aan zijn knie en verliet huilend het veld. Zijn toernooi duurde slechts veer tig minuten, waarinhij drie keer dicht bij een doelpunt was. Petr Cech, keeper van Tsjechië, maakte twee schoten van de middenvel der van Borussia Dortmund on schadelijk. De eerste poging van Frei zeilde naast het doel. Kort voor rust maakte een botsing met oud-Ajacied Grygera een ein de aan het toernooi van Frei, die in het onschuldige duel een knie band scheurde. „Het was geen overtreding," bezwoer Grygera. Op krukken en met gebogen hoofd strompelde Frei na de wed strijd naar de uitgang van St. Ja kob-Park, het stadion in zijn ge boortestad Basel. Hij kon de blije gezichten van de Tsjechen niet aanzien en vooral die van aanvoer der Tomas Ujfalusi niet. In de slot fase van het povere duel maakte Ujfalusi twee maal onbedoeld hands in zijn eigen strafschopge bied, maar de Italiaanse arbiter Ro- setti gaf de Zwitsers niet de penal ty waarop ze recht meenden te hebben. Het organiserende land werd ge klopt door een toevalstreffer van invaller (en debutant) Vaclav Sver- kos. De vervanger van spits Jan Koller profiteerde van een misluk te buitenspelval van de Zwitsers, nadat Galasek de bal plompverlo ren op het middenveld had wegge- kopt. „Een goed begin, maar dat hadden we twee jaar geleden op het WK ook," zei Galasek. De Zwitsers spelen woensdag te gen Turkije en treffen daarna Por tugal. Nu al is zeker dat ze zich in de groepsfase geen puntenverlies meer kunnen veroorloven. LAUSANNE - Het Nederlands elftal speelt vanavond tegen Italië toch niet helemaal in het oranje. De KNVB had dat eerder wel gemeld. Zowel tegen Italië als tegen Frank rijk speelt het elftal in een oranje shirt, witte broek en blauwe sok ken. Dat is het thuistenue. Tegen Roemenië, de laatste groeps wedstrijd, speelt Oranje wel geheel in het oranje. BERN - Fabio Cannavaro mag van daag van de Uefa op een klapstoel naast de Italiaanse dug-out de EK-wedstrijd tussen Nederland en Italië bekijken. De geblesseerde verdediger heeft toestemming gekregen om als 24e speler bij de selectie te blijven. Op de reservebank is slechts plaats voor de trainer en twaalf reserves, waardoor Cannavaro moet uitwij ken naar een bijzetstoeltje. BERN - Het feest voor Oranjesup porters in Bern is vandaag recht streeks via internet te zien. De supportersclub lanceerde zater dag de website www.supporters- club-oranje.nl. Naar verwachting komen vandaag ruim 30.000 Oranjefans naar de Bundesplatz in Bern om het feest van de supportersvereniging bij te wonen. BERN - Bonnie St. Claire treedt van daag in Bern op tijdens het feest van de supportersvereniging Oran je. De 58-jarige Nederlandse zange res verzorgt in de middag twee op tredens. Het feest in het centrum van Bern duurt van 09.00 tot 17.00 uur. Daarna vertrekken de Nederlandse supporters naar het stadion voor de openingswedstrijd van Oranje tegen Italië. FEUSISBERG - Alexander Frei is on geveer voor zes weken uitgescha keld. De aanvoerder van het Zwit sers elftal raakte tegen Tsjechië vlak voor rust geblesseerd aan de linkerknie. De teamarts zei dat de aanvaller een knieband heeft inge scheurd. „Het doet pijn om onze aanvoer der en topschutter kwijt te raken", aldus bondscoach Jakob Kuhn. NEUCHATEL - De Portugezen leken gisteren bij terugkeer op het trai ningsveld in Neuchatel al een beet je Europees kampioen. Ruim tien duizend opgetogen fans bezorg den de spelers een warm onthaal, een dag na de overtuigende zege tegen Turkije in Genève (2-0). Een roodgroene zee op de volge pakte tribunes verwelkomde de 'Brazilianen van Europa' bij het be treden van het trainingsveld. WENEN - De Europese voetbalbond heeft geklaagd over beelden die bij Zwitserland-Tsjechië op de scher men in het stadion meerdere ma len werden herhaald. Het ging om een vermeende handsbal van een Tsjechische verdediger. Scheids rechter Roberto Rosetti had het niet gezien, waarop de Zwitserse spelers hem met gebaren bleven at tenderen op de herhalingen. WENEN - Een gezelschap van ne gen voetbalexperts kiest op het EK de beste speler van het toernooi. Bij elke wedstrijd wijst de groep de beste speler aan. Zaterdag, bij de openingsduels, waren dat de Tsjech Tomas Ujfalusi en de Portu gees Pepe. Bij de groep van ken ners zijn bekende namen zoals de Deen Morten Olsen, de Engels man Roy Hodgson en de Frans man Gerard Houllier. HAMBURG - De Duitse doelman Jens Lehmann doet er goed aan na het EK voetbal te stoppen als inter national. Dat advies kreeg hij van Franz Beckenbauer in diens co lumn in Bild. Der Kaiser kan het zich niet voorstellen dat Lehmann er over twee jaar nog staat. „Een groot toernooi is een mooi mo ment om terug te treden voor een jongere keeper." ZURICH - Het meedoen van Thier ry Henry in de openingswedstrijd van Frankrijk tegen Roemenië in de Nederlandse EK-groep is twijfel achtig. De aanvaller van FC Barcelona heeft sinds vrijdag, toen hij voortij dig afhaakte, niet meer getraind. De ioo-voudig international kreeg dinsdag een tik in het oefenduel met Colombia. Nicolas Anelka is vermoedelijk zijn vervanger. De Zwitser Alexander Frei ligt kreunend op de grond nadat hij is geraakt in voerde, is het EK in eigen land al voorbij. een duel met Zdene Grygera. Voor de spitsspeler, die huilend werd wegge- foto Laurent Gillieron/EPA

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 26