EK Voetbal zijn geboorteland Polen Nieuwe helden Portugal verbazen v GARAGES, BERGINGEN, TUINHUISJES EN PAARDENSTALLEN PZC Maandag 9 juni 2008 1 23 MICHAEL BALLACK: 9 Zelden waren de mannen van de BBC zo eensgezind in hun bewon dering voor de coach van de Po len. Dat was vóór de wedstrijd. Zel den zal Leo Beenhakker zo collec tief zijn afgemaakt als door Alan Hansen, Martin O'Neill en Alan Shearer. Dat was in de rust. Schate rend lieten ze zien hoe de Duitsers keer op keer door het centrum van de Poolse verdediging liepen. Die stond inderdaad op zijn Hol lands geposteerd. Ik kon het niet oneens zijn met de mannen van de BBC. Toch had ik ze liever hun bewondering horen uiten voor het Duitse middenveld, de comple mentaire wereldklasse van Frings en Ballack en de explosiviteit van Lukas Podolski. Dit Duitse team is beter dan dat van 2006. DECO: 8 Hij is terug. Tegen Turkije voetbal de Deco als de grote spelmaker van Porto, als de wervelende, enigszins overgekwalificeerde assis tent van Ronaldinho bij Barcelo na. Tegen Turkije werd Deco weer voetballer. Hij kan alles: hij kan passen met de buitenkant rechts, hij kan schieten, hij kan een man passeren, hij kan tackelen. Wat we nog niet weten, is of hij het kan volhouden. Wat is er gebeurd tij dens de lange nachten van Barcelo na? Is er eerzucht verloren gegaan, of was nutteloos tijdverdrijf nodig om weer ambitie op te doen? Moest hij bijtanken in de lege uren van de nacht? Laten we niet vergeten dat Deco in korte tijd twee Champions Leagues won met twee clubs. Dat hij beide clubs meer dan eens kampioen maakte. Mijn eerste voorzichtige conclusie luidt: Deco is klaar voor de halvefinaleplaats. Tegen het Duitsland van Ballack. YVON JASPERS: 4 Omdat dit een voetbalrubriek is, schrijf ik niet over de talkshow van de NOS, tenzij bij wijze van waarschuwing. Mocht ter preven tie van een vogelgrieppandemie het pluimvee binnenkort worden ingeënt, moeten ze beslist begin nen met Yvon Jaspers. Haar kake len deed het ergste vrezen. Reageren? henkspaan@gpdnieuws.nl De Duitser Miroslav Klose (rechts) vecht een kopduel uit met de Pool Jacek Bak. foto Jon Super/AP Pepe ontpopt zich tegen Turkije als aanvoerder van nieuwe generatie. door Leon ten Voorde Geneve - Er wordt wel eens be weerd dat alleen Cristiano Ronal- do en Deco Portugal Europees kampioen kunnen maken. Onzin. Die twee zijn natuurlijk wel de pa rels van het land, maar de selectie heeft zoveel meer te bieden, bleek zaterdag bij de 2-0-zege op Tur kije. In het sfeervolle Geneve maakte de voetbalwereld kennis met een geweldige centrale verde diger (Pepe), een beest van een rechtsback (Jose Bosingwa) en een jonge nieuwe strateeg op het mid denveld (Joao Moutinho). De lange, sierlijke Pepe was de bes te man op het veld. Soepel en krachtig regisseerde hij van achter uit zijn eigen meesterwerk. En dan te bedenken dat hij zaterdag nog maar zijn derde interland afgekeurd, maar na een uur volgde alsnog zijn moment van glorie. Met grote, sierlijke passen stak hij het veld over in een stijl die deed denken aan de Braziliaan Lucio van Bayern München. De een-twee met Nuno Gomes brak de sterke Turkse defensie eindelijk open, waarna de weg voor hem vrij was: 1-0. Dertig miljoen euro betaalde Real Madrid vorig jaar aan FC Porto voor hem en nie mand snapte waarom. Als dit zijn niveau is, wordt het misschien alle maal iets duidelijker. Miljoenen ontvangt Porto deze zo mer ook van Chelsea dat rechts back Bosingwa heeft overgeno men. Het eerste duel op het EK was pas de zevende interland van de 25-jarige, die onverwoestbaar oogde en de vaste kracht Paulo Fer- rera voorlopig naar de linkerkant heeft verbannen. Een andere opvallende verschij ning, die zich aan de buitenwacht voorstelde was de kleine Moutin ho. Net als Figo, Ronaldo en Nani is ook hij een product uit de voet balhogeschool van Sporting Lissa bon, die er telkens weer in slaagt iets moois aan te bieden. Moutin ho, 21 jaar en twaalf interlands, viel lange tijd niet op tegen Tur kije, omdat hij, zeker voor een Por tugees, simpel speelde. Maar met die ene pirouette in de laatste mi nuut (wegdraaien in een beweging met bal onder de voet) kreeg hij toch nog de schijnwerpers op zich gericht. Raul Meireles schatte de actie op waarde in en bezorgde Portugal de verdiende 2-0-zege op de avond, waarop Cristiano Ronal do zijn briljante momenten had, Deco hard werkte, maar de nieu we helden nog het meest verbaas den. Portugal wint zijn openingsduel op het EK voetbal van Turkije. Door doelpunten van uitblinker Pepe en van Raul Meireles wordt het 2-0. speelde voor Portugal. Pepe debu teerde pas in de laatste kwalificatie wedstrijd tegen Finland, nadat hij bijna een heel seizoen bij Real Ma drid op de bank had gezeten. Te gen Turkije werd voor rust een kopbal terecht vanwege buitenspel Pepe VRAAG GRATIS BROCHURE: (040) 283 91 06 Kies voor mooie prefab betonelementen. Ook dubbelwandige bouw. Met degelijke rabatdelen. Vlijmscherpe prijzen. De Huufkes 42 (Industrieterrein Eeneind II) 5674 TM Nuenen fax (040) 283 92 73

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 25