EK Voetbal Lukas Podolski nekt Kroatië dankt zege aan de moed van scheidsrechter Vink EURO Thuisland Oostenrijk verdient op basis van inzet meer dan verlies. Jonge aanvaller schiet Duitsland met twee treffers naar zege. Austria-Switzerland 22 Maandag 9 juni 2008 PZC De Kroatische spelmaker Luka Modric (14) heeft het duel met Oostenrijk al in de derde minuut beslist uit een strafschop. foto Frank Augstein/AP door Wilber Hack WENEN - Kroatië mag de Neder landse arbiter Pieter Vink dank baar zijn. Dankzij een vroege penalty, benut door Modric won het met o-i van medegasüand Oos tenrijk. De strafschop was terecht, de zege niet. De overtreding van Aushauser op Olie was zeker een strafschop waard. Maar hoe vaak gebeurt het niet dat scheidsrechters met slechts 2 minuten en 44 seconden op klok geen penalty durven ge ven. Vink deed het wel, bestrafte ook de protesterende Pogatetz en haalde zich de onterechte woede van de 50.000 Oostenrijkers in het Ernst Happel-stadion in Wenen op de hals. Later stelde zich Vink zich coulant op. Hij gaf Pogatetz geen tweede gele kaart toen die Olie op de ach terlijn vasthield. Het was de enige keer dat de Noordwijkerhouter de regels niet strikt naleefde, maar de 'geest van de wedstrijd' liet preva leren. Verder floot hij onopval lend, dus goed. Het is niet zo moeilijk om het ac cent op de Nederlandse arbitrage te leggen. Oostenrijk - Kroatië was verder vooral een teleurstellende wedstrijd. Pas na de komst van Pieter Vink Umit Korkmaz slaagde Oostenrijk erin om Kroatië enigszins in verle genheid te brengen. Korkmaz was de afgelopen week het Oostenrijk se spelershotel uitgeslopen, waar zaakwaarnemers niet welkom zijn. Op de achterbank van een auto te kende hij op de parkeerplaats een contract bij Eintracht Frankfurt, dat hem een miljoen euro hand geld opleverde. Het is een bedrag waar Luka Mod ric om zal lachen. De Kroatische nummer veertien beklonk in april een transfer naar Tottenham Hots pur, een transactie waar 26 mil joen euro mee gemoeid is. Hij stond een beetje model voor het Kroatische voetbal van gistera vond. Hij begon goed, viel daarna ver terug en maakte een aantal be denkelijke fouten. Kroatië zal de komende twee wed strijden de vraag moeten beant woorden of de terugval het gevolg van nochalance was, typisch voor Balkanlanden na een vroege voor sprong. Of slaagt het land er werke lijk niet in om het gemis van de ge blesseerde aanvaller Eduardo op te vangen? De wedstrijd van gisteren en het met 3-0 verloren oefenduel met Nederland wijzen eerder op het laatste. Dat Oostenrijk er niet in slaagde om het Kroatië lastig te maken, is voor Oranje ook al een veeg teken. De Nederlandse defensie liet zich nog niet zo lang geleden in hetzelf de stadion driemaal verrassen. Te gen Kroatië kreeg Oostenrijk zijn beste kans in de extra tijd van de tweede helft. Invaller-spits Roman Kienast - op zijn zachtst gezegd erg hoekig - kopte in kansrijke po sitie naast. Van dreigende corners - zoals tegen het Nederlands elftal - was al helemaal geen sprake. Op basis van inzet had Oostenrijk - dat in de geboren Kroaat Ivan- schitz zijn beste man had - wel een gelijkspel verdiend. Maar meer dan sympathie kreeg het thuisland niet. Oostenrijk, wel geregeld WK-deelnemer, trapte voor het eerst af op een EK. En kon het de buut eindigen met de wetenschap dat het er eigenlijk niets te zoeken heeft. Door een vroeg doelpunt van Lu- ka Modric wint Kroatië van thuis land Oostenrijk. Scheidsrechter Pieter Vink durft het aan de vroe ge penalty te geven. door Barry van der Hooft KLACENFURT - Het Poolse busje op de snelweg naar Klagenfürt straal de hoop en verlangen uit. 'Duits- land-Polen 0-1. 73e E. Smolarek' lie ten de opgeplakte stickers zien. Het zei alles over het diepgewortel de verlangen van de Polen om ein delijk eens van Duitsland te win nen. In Klagenfürt bleek de rivaal gisteravond echter weer niet te tackelen. De sterkere Duitsers won nen met 2-0. Daarmee leverde ook de vijftiende ontmoeting met de grote buur man geen zege op voor Polen. Extra pijnlijk voor Leo Beenhak ker, zijn spelers en hun fans was het feit dat de twee treffers van de Duitsers een Poolse handtekening hadden. Zowel de aangever bij de eerste (Miroslav Klose) als de afma ker bij beide goals (Lukas Podols ki) is geboren in Polen, maar draagt het shirt van 'Die Mann- schaft'. Klose en Podolski trokken de grens over, kregen een Duits paspoort en bleken gisteravond twee belangrijke schakels in het team van bondscoach Joachim Löw. Podolski zorgde vanaf de linker kant met zijn snelle dribbels voor gevaar, terwijl Klose steeds ruimte achter de Poolse defensie vond. Na amper vijf minuten spelen kreeg hij al een vrije doorgang, maar was zijn breedtepass op Mario Go mez te hard. Een kwartier later had Klose wel het juiste gevoel in zijn rechtervoet. Podolski schoot van dichtbij raak (1-0). Beenhak ker zag het met een teleurgestelde blik aan. Hij mist een echte leider in zijn selectie, zoals de Duitsers die met Ballack hebben. En aanval lers zoals zijn collega Joachim Löw heeft Beenhakker ook niet. Bij zijn centrumspits en aanvoer der Maciej Zurawski is het beste er af en de Poolse hoop is daarom ge vestigd op Ebi Smolarek. De ex-Feyenoorder scoorde tijdens de kwalificatie voor het EK aan de lo pende band, maar kreeg gisteren voor rust geen voet aan de grond tegen de twee reuzen Per Mertes- acker en Christoph Metzelder. Pas na de wissel van Zurawski, die werd vervangen door de tot Pool genaturaliseerde Braziliaan Roger Guerreiro, kwam Smolarek iets be ter in zijn spel. Grote kansen leverde dat echter niet op voor Polen, omdat het er Leo Beenhakker kijkt hoeveel tijd Polen nog heeft om de achterstand tegen Duitsland weg te poetsen. Het bleek niet genoeg. foto Jon Super niet in slaagde een bres in de Duit se defensie slaan. Wel gaf het meer ruimte weg, waar Ballack bij een snelle uitbraak bijna van profiteer de. De aanvoerder schoot van dich- bij over, maar zijn ploeg bracht Po len kort daarna alsnog de genade klap toe. De Poolse linksback Pavel Golans- ki blunderde, Klose miste in eerste instantie, waarna de 22-jarige Po dolski op de juiste plek stond. Zijn volley was er één waar kleine vent jes van dromen. In één keer uit de lucht, met links, strak in de krui sing: 2-0. Het klassenverschil werd daarmee in doelpunten uitgedrukt en maak te duidelijk wie de beste ploeg was in het beladen duel. Voor de Polen eindigde het debuut op een EK in een desillusie. De nederlaag bete kende ook dat Beenhakker nog steeds op zijn eerste zege op een eindtoernooi wacht. Met Neder land (WK 1990, drie gelijke spelen, één nederlaag) en Trinidad en To bago (WK 2006, één keer gelijk, twee keer verloren) slaagde de zes tiger er nooit in als winnaar het veld af te stappen. Hij heeft nog twee duels in Oostenrijk om dat voor elkaar te krijgen. Lukas Podolski is met twee doel- punten het goudhaantje van Duitsland tegen zijn geboorte land Polen. In Klagendurt wordt het 2-0. TlIN CIJFERS I GROEP A Basel: Zwitserland - Tsjechië 0-1 (0-0). 71. Sverkos 0-1Scheidsrechter: Rosetti (Ita). Gele kaart: Magnin, Vonlanthen, Barnetta (Zwitser land). Aantal toeschouwers: 40.000. Zwitserland: Benaglio; Lichtsteiner (75. Von lanthen), Miiller, Senderos en Magnin; Barnet ta, Inler, Fernandes en Behrami (84. Derdiyok); Frei (46. Yakin) en Streller. Tsjechië: Cech; Grygera, Ujfalusi, Rozehnal en Jankulovski; Plasil, Polak, Jarolim (87. Kovac), Galasek en Sionko (83. Vlcek); Koller (56. Sver kos). Genève: Portugal - Turkije 2-0 (0-0). 60. Pe- pe 1-0, 90. Meireles 2-0. Scheidsrechter: Fan- del (Dui). Gele kaart: Kazim, Gökhan, Sabri (Turkije). Aantal toeschouwers: 30.000. Portugal: Ricardo; Bosingwa, Pepe, Carvalho en Ferreira; Petit en Joao Moutinho; Ronaldo, Deco (90. Meira) en Simao (83. Meireles); Nu- no Gomes (69. Nani). Turkije: Demirel; Altintop (75. Semih), Servet, Gökhan (55. Asik) en Hakan; Aurelio, Emre en Kazim; Tuncay en Erdinq (46. Sabri); Nihat. Stand: 1Portugal 1 1 0 0 3 2-0 2. Tsjechië 1 1 00 3 1-0 3. Zwitserland 1 0 0 1 0 0-1 4. Turkije 1 0 0 1 0 0-2 Programma: woensdag 11 juni: Tsjechië - Por tugal (18.00 uur), Zwitserland - Turkije (20.45 uur). GROEP B Wenen: Oostenrijk - Kroatië 0-1 (0-1). 4. Modric 0-1 (strafschop). Scheidsrechter: Vink (Ned). Gele kaarten: Pogatetz, Saumel, Prödl (Oostenrijk), Robert Kovac (Kroatië). Aantal toeschouwers: 51.718. Oostenrijk: Macho; Prödl, Pogatetz en Stranzl; Standfest, Aufhauser, Ivanschitz, Saumel (61. Vastic) en Gercaliu (69. Korkmaz); Harnik en Linz (73. Kienast). Kroatië: Pletikosa; Corluka, Robert Kovac, Si- munic en Pranjic; Srna, Niko Kovac, Modric en Kranjcar (62. Knezevic); Olie (83. Vukojevic) en Petric (72. Budan). Klagenfürt: Duitsland - Polen 2-0 (1-0). 20. Podolski 1 -0, 72. Podolski 2-0. Scheidsrechter: Ovebrö (Noo). Gele kaart: Schweinsteiger (Dui), Smolarek, Lewandowski (Pol). Aantal toe schouwers: 30.000. Duitsland: Lehmann; Lahm, Mertesacker, Met zelder en Jansen; Fritz (56. Schweinsteiger), Frings, Ballack en Podolski; Klose (90. Kuranyi) en Gomez (75. Hitzlsperger). Polen: Boruc; Wasilewski, Zewlakow, Bak en Golanski (75. Saganowski); Lobodzinski (65. Piszczek), Dudka, Zurawski (46. Guerreiro), Le wandowski en Krzynowek; Smolarek. Stand: 1. Kroatië 1 1 00 3 1-0 2. Duitsland 0 0 0 0 0 0-0 3. Polen 0 0 0 0 0 0-0 4. Oostenrijk 1 0 0 1 0 0-1 Programma: donderdag 12 juni: Kroatië-Duits- land (18.00 uur), Oostenrijk-Polen (20.45 uur). Vaclav Sverkos KAARTEN Een keer geel Groep A: Magnin, Vonlanthen, Barnetta (Zwit serland), Kazim, Gökhan, Sabri (Turkije). Groep B: Pogatetz, Prödl, Saumel (Oostenrijk), Kovac (Kroatië), Smolarek, Lewandowski (Po len), Schweinsteiger (Duitsland). TOPSCORERS 1. Podolski (Duitsland) 2 doelpunten, 2. Sver kos (Tsjechië), Pepe, Meireles (Portugal), Mod ric (Kroatië) 1 doelpunt.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 24