Sport PZC Portugal als lichtend voorbeeld Oranje heeft plots aanvallend probleem 21 27 30 en 31 Over de collectieve kracht van Oranje bestaat gerede twijfel. 2008 Nederland - Italië EK-duel maandag 9 juni, 20.45 uur Wankdorfstadion, Bern rALIA miljoen Rafael Nadal laat geen spaan heel van Roger Federer Maandag 9 juni 2008 Hoofdprijs bij junioren is in Parijs brug te ver voor Lesley Kerkhove Tip? sport@pzc.nl door Frans van den Nieuwenhof LAUSANNE - Op het vorige EK lonk te voor Oranje nog de finale. Portu gal bleek echter het struikelblok. Twee jaar terug, op het WK, strandde het Nederlands elftal te gen dezelfde tegenstander. Als ze elkaar tijdens dit toernooi op nieuw treffen, zal het in de finale zijn. De kans dat dat gebeurt, lijkt klein. Wie in Zwitserland de buitenland se kranten openslaat, krijgt niet de indruk dat Europa speculeert op een Nederlands succes. Oranje werd in het verleden altijd wel een speciale rol toebedeeld, maar de voorbije jaren hebben de status van het team zichtbaar aangetast. Individuele talenten krijgen de no dige aandacht in de media, tussen de favorieten op de eindzege komt de naam van Nederland niet voor. Italië, Frankrijk, Duitsland, Spanje of Portugal wordt Europees kam pioen, zo luidt de heersende opi nie. Portugal heeft de rol van Neder- 'Het Nederlands elftal vaart zijn koers op hoop van zegen' land als gevaarlijke outsider overge nomen. Waar Luiz Felipe Scolari vijf jaar bezig is geweest met een proces van vernieuwing en ontwik keling, daar heeft Marco van Bas ten ondanks positieve resultaten nog niet kunnen overtuigen. Hij slaagde er niet in om waardevolle spelers als Seedorf Van Bommel en Davids voor de ploeg te behou den. Met Van Nistelrooij en Rob ben kwam hij in botsing en hij koos vaak voor een tactische koers wijziging. Opmerkelijk genoeg is het nieuwe concept van Van Basten (4-2-3-1) een blauwdruk van de Portugese speelwijze. Zaterdag liet het team van Scolari zien hoe collectieve kracht en individuele klasse kun nen samenkomen in een aantrek kelijk en succesvol geheel. Heeft Oranje zoveel minder kwaliteiten dan Portugal? Verdedigend zeker, al kreeg het team van Van Basten de laatste jaren weinig doelpunten tegen. Verder heeft Oranje een be tere keeper dan Portugal. Deco en In Italië treft het Nederlands elftal maandag voor de twaalfde keer een regerend wereldkampioen. Slechts twee keer verloor Oranje van een wereldkampioen. De laatste keer was in 1969, tegen Engeland. 14-03-1956 West-Duitsland-Nederland 1-2 vr 03-04-1957 Nederland-West-Duitsland 1-2 vr 02-05-1963 Nederland-Brazilië 1-0 vr 05-11-1969 Nederland-Engeland 0-1 vr 14-01-1970 Engeland-Nederland 0-0 vr 03-07-1974 Nederland-Brazilië 2-0 WK 17-05-1975 West-Duitsland-Nederland 1-1 vr 18-06-1978 Nederland-West-Duitsland 2-2 WK 22-05-1979 Nederland-Argentinië 0-0 vr 18-06-1992 Nederland-Duitsland 3-1 EK 31-08-1996 Brazilië-Nederland 2-2 vr 21-06-2000 Nederland-Frankrijk 3-2 EK winst Nederland 5 winst wereldkampioen 2 gelijkspel 5 Austria-Switzerland Openingsduels Oranje op EK De openingswedstrijden van het Nederlands elftal op een EK kennen doorgaans weinig doelpunten. Twintig jaar geleden verloor Oranje Balans Nederland-ltaiië Gespeeld 15 wedstrijden Laatste zege Nederland Nederland-ltalië2-1 (WK, 21 juni 1978) Laatste zege Italië Nederland-ltalië 1 -3 (vr, 12 november 2005) 1976 Tsjechoslowakije 1-3 1980 Griekenland 1-0 1988 Sovjet-Unie 0-1 1992 Schotland 1-0 1996 Schotland 0-0 2000 Tsjechië 1-0 2004 Duitsland 1-1 Sneijder hoeven als spelverdeler niet voor elkaar onder te doen. Van Persie heeft veel van de klasse die Ronaldo bezit. Simao is niet be ter dan Kuijt of Robben, Nuno Go- mes is duidelijk minder dan Van Nistelrooij en de controleurs op het middenveld lijken ook aan el kaar gewaagd, al presenteerde Moutinho zich zaterdag als een voortreffelijke teamspeler. Wat Portugal zo aantrekkelijk maakt, is de mix van kwaliteiten. Juist in dat proces lijkt Van Basten nog altijd zoekende. De laatste maanden gebruikte hij centrale middenvelders als een soort vleu gelaanvaller. Seedorf, Van der Vaart en Sneijder voelden zich daar zichtbaar niet gelukkig. Portu gal speelt veel herkenbaarder. Het heeft snelle aanvallers aan de zij kanten, die voor diepte en variatie zorgen. Bij Scolari is Petit al jaren de sturende defensieve kracht op het middenveld, Van Basten koos vaak een ander. Hij begon met Van Bommel en probeerde het daarna met Landzaat, Maduro, weer Van Bommel, De Jong, op nieuw Landzaat en sinds een jaar met De Zeeuw. De middenvelder van AZ speelde de laatste veertien wedstrijden als rechtshalf, maar nu moet De Zeeuw ineens vrezen voor zijn plaats. Mogelijk speelt De Jong van avond. Omdat Van Basten al zijn techneuten wil opstellen, komt Sneijder mogelijk weer aan de rechterflank terecht. Moet hij te gen Italië de offensieve daden- PZC Felix Binicewicz bron Rudy Boogert, CN drang van Grosso of Zambrotta be teugelen? Of keert Sneijder straks toch weer terug in een meer terug getrokken rol op het middenveld? Oranje vaart zijn koers op hoop van zegen. Van Basten baseert zijn keuzes ogenschijnlijk op de aanwe zige individuele kwaliteiten. Over de collectieve kracht van zijn elftal bestaan gerede twijfels. Op de dag dat het EK voor Oranje begint, is de vraag gewettigd of de coach er in geslaagd is zijn belangrijkste taak goed in te vullen. BERN - Bondscoach Marco van Bas ten verving de geblesseerde Ryan Babel vorige week voor de verdedi ger Khalid Boulahrouz, omdat hij bijna een overschot aan offensieve spelers had. Van die luxe is op de dag van de wedstrijd tegen Italië weinig meer over. Na het wegval len van de geblesseerde Arjen Rob ben, moet het beoogde aanvals plan opeens worden aangepast. „Arjen is een belangrijke speler voor ons, dat heeft hij de laatste weken wel laten zien", sprak Van Basten gisteravond na de afsluiten de training in het Wankdorf Sta dion in Bern. „Aan de andere kant hebben we de meeste kwalificatie wedstrijden ook zonder hem ge speeld." Robben raakte zaterdag morgen op de besloten training ge blesseerd aan de lies toen hij aan het eind van de sessie op doel schoot. De grote vraag, die Van Basten on beantwoord liet, is wie Robben gaat vervangen. Robin van Persie is medisch fit en traint goed, maar Van Basten heeft vorige week meerdere keren aangegeven dat het duel tegen de Italianen in prin cipe nog iets te vroeg komt. De twee andere opties zijn Ibrahim Afellay en Dirk Kuijt. „We hebben een heel leuke oplossing bedacht", wilde Van Basten alleen kwijt. Panucci Van Bronckhorst Camoranesi Van der Vaart Gattuso Mathijsen Barzagli Engelaar Sneijder Van der Sar Buffon Van Nistelrooij Materazzi Heitinga De Zeeuw Di Natale Zambrotta lof rij m §r .Jé Hoogste Jackpot ooit! trekking 10 juni Koop nü een Staatslot Alles kan

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 23