Met Park Poëzie breekt de zon door Fans belangrijker dan critici Bluem wint verkiezing Concert at Sea I !i if; liïl I Eerste lustrum Zeeuws poëziefestival brengt veel publiek op de been. De Hobbyisten bouwen feestje, maar winnen Sena PopNL Award niet. PZC Maandag 9 juni 2008 1 7 door Ali Pankow MIDDELBURG - Een cliché als 'Ik ver klaar voor geopend', lijkt op voor hand te mager. Een manifestatie als Park Poëzie prikkelt tot bloemrijker taalgebruik. Dat bleek gistermiddag op de Vismarkt in Middelburg, waar fasegewijs dit Zeeuws poëziefestival werd ge opend. Er waren fraaie volzinnen te horen als 'Met poëzie breekt de zon door' van Ronald Rijkse van de Zeeuwse Bibliotheek en 'Poëzie is de waarheid op z'n zondags' door wethouder Frank Streng. Rijkse kreeg gelijk. Het duurde even, maar uiteindelijk kort nadat de Lange Jan drie uur had gesla gen, baadde Park 8t Poëzie in het zonlicht. Of Streng het ook bij het rechte eind had, kunnen de talrij ke bezoekers beoordelen. Het eer ste lustrum van deze Middelburg se poëziemanifestatie bracht veel mensen op de been. De succesvol le dichters van de afgelopen vijf jaar bleken publiekstrekkers. Chawwa Wijnberg, die als eerste stadsdichter van Middelburg Park Poëzie initieerde, mag tevreden zijn nu het evenement tot de tradi ties begint te horen. Zelf was Wijn berg dit keer een van de deelne mende dichters. Zij trad bij toer beurt op met Ankie Peypers. Toe gankelijk light verse waarin ze bij voorbeeld 'jeuk aan de lurven voelt' en 'de regen hoort giechelen onder de paraplu' in een gedicht over de lente, wisselt zij af met in dringende poëzie over de aanslag in de Londense metro. Ankie Peypers presenteerde zich met een soort poëtische observa tie uit een cyclus die zij in 1974 wijdde aan 'Derwisch'voor haar het symbool van het onbekende. Voorbeelden van mooie zinnen daarin die blijven kleven: Hij is op een richel blijven liggen toen de rest viel en Stapel de anderen nog niet in blokken tot flats bewoonbaar. Mario Molegraaf vertelde openhar tig over zijn toenmalige verwach tingen van een vloed aan liefdesge dichten van Hans Warren, de oudere dichter die hij als jongen van zeventien al zo bewonderde. Molegraaf zoekt de verklaring in het feit dat Warren elke liefde als de herhaling van een vorige liefde beschouwde. Als jij niet meer jij bent draag je een andere naam. Met andere woorden: elk liefdesgedicht ooit door Warren geschreven zou derhalve ook voor Molegraaf zijn bestemd. Een tekst in Warrens na latenschap geldt eveneens als waar devolle verklaring: Mijn verzen voor jou moeten de beste worden. 'Toen kwam de zoektocht naar die ene, helende ander. Verzoeken wij de goden?' Naast Molegraaf trad in de tuin aan de Spanjaardstraat 27 ook An ne van Amstel op. Zij baseerde zich onder meer op de oude my the dat de mens vroeger één we zen en onverdeeld gelukkig was. Totdat de goden de splitsing tus sen man en vrouw aanbrachten. „Toen kwam de zoektocht naar die ene, helende ander. Verzoeken wij de goden?", vroeg Van Amstel zich af en deed de oproep aan die opperwezens: Laat ons heel! Laat ons zijn, wie hij is!" Nafiss Nia riep met het gedicht Stoffelijke gedaante vooral voor vrouwen herkenbare beelden op van de sfeer na een feest. Ook ver raste zij met een ode aan de ijs beer, die zeker niet de griepprik heeft bedacht. Dat schrijft zij eer der toe aan een Ontheemde kangoe roe in Artis. Naast Nia was het hier de beurt aan Ester Naomi Perquin. Zij raakte een gevoelige snaar met Hier tekenen alstublieft een gedicht over een jong gestorven vader. „Een slechte gewoonte voor va ders", aldus Perquin. door Gijs Kamphuis AMSTERDAM - „Hallo Melkweg!" Rapper Kevin groet het publiek als hij met zijn band De Hobbyisten het podium van het Amsterdamse popcentrum betreedt. Daar strij den, verdeeld over twee podia, za terdagavond dertien popacts om de Sena Performers PopNL Award. Een door alle provinciale poporga nisaties georganiseerde bandcom petitie. Elke provincie en de stad Amsterdam mogen een een deel nemer afvaardigen. Zeeland stuurt traditiegetrouw de winnaar van de Zeeuwse Belofte, in dit geval de Walcherse formatie De Hobbyis ten. Als derde band van de avond in de grote zaal worden ze aangekon digd als het bewijs dat Zeeland ook beats heeft. Met hun mix van hiphop, funk en rock brengt de for matie als eerste deelnemer echt le ven in de brouwerij. Dit is vooral te danken aan de bijna honderdvijftig meegereis de fans die zingen, klappen, dan sen en juichen in de tijd dat het vijftal gepassioneerd hun set af werkt. De bandleden lopen met een gro te lach op hun gezicht het podium af, terwijl de fans roepen om nog een liedje. De strakke tijdsplan ning laat een toegift echter niet toe. De volgende act staat al klaar om op te bouwen. Voor de trouwe fans van de Hob byisten is er geen twijfel wie de beste is. „Ik zie ze voor het eerst, maar deze mannen swingen de pan uit. De Hobbyisten, die zijn het!", vindt een wat oudere bezoe ker. Leonie Weel uit Hilversum vindt de band te relaxed waar door de muziek te rommelig klinkt. Daarbij denkt ze dat de band meer moet doen om zich te onderscheiden van andere bands uit het genre. Een mening die ge deeld wordt door Jasper Schoon van popmagazine Fret. Ze ver wachten allebei niet dat de Zeeuw se inzending hier zal winnen van avond. De Hobbyisten zelf kunnen niet zitten met de kritiek. „Wij hebben een goed gevoel aan het optreden overgehouden en daar gaat het om. We spelen voor onze fans en De Hobbyisten in de Melkweg in Amsterdam. niet voor de critici", aldus toetse nist/gitarist Hugo. „We weten dat we het goed gedaan hebben", vult Kevin aan. „Het is toch gewoon te gek om hier te kunnen spelen. Dat alleen is al een geweldige ervaring, of we nu winnen of niet." Winnaar worden doet een band vanavond door voor zoveel moge lijk optredens gevraagd te worden. Met twintig minuten podiumtijd is het zaak om de jury te overtui gen. Deze jury bestaat uit program meurs van verschillende poppodia uit heel het land. Voor Zeeland zijn vertegenwoordigers van De Spot in Middelburg, De Pit in Ter- neuzen, Brogum in Zierikzee en 't Beest in Goes aanwezig. Zij hebben de opdracht minimaal één act te boeken voor hun zaal. De foto Gijs Kamphuis groep of artiest die aan het einde van de avond het meeste aanbie dingen heeft om op eenn van de podia te komen optreden, is win naar. Het Gelderse viertal Skip Intro komt als grote winnaar uit de bus. Deze rockband krijgt het grootst aantal boekingen aangeboden, tien in totaal. Daarnaast krijgt de win naar een prijzenpakket dat bestaat uit een dvd-opname, een live-op- treden op radio Kink FM, honderd T-shirts, tourposters en oorbe schermers. De Hobbyisten mogen drie optre dens bijschrijven in hun concert agenda. In tegenstelling tot vorig jaar, gaan alle deelnemers van avond met minimaal één optreden terug naar huis. AGENDA OP PAD Amnesty International Schrijven voor Amnesty International. Middelburg, Zeeuwse Bibliotheek, 19.00 - 20.30 uur. meer agendanieuws op www.pzc.nl Yu Nan in de film Tuya's Marriage. foto GPD BERGEN OP ZOOM Cinem'actueel, Indiana Jones 4: 20.00 uur; Iron Man: 20.00 uur; What Happens in Vegas: 20.00 uur; Giorni e Nuvole: 20.30 uur. GOES Merral, Fool's Gold: 20.15 uur; Indiana Jo nes 4: 20.00 uur; Made of Honour: 20.00 uur; What Happens in Vegas: 20.15 uur. MIDDELBURG Schuttershof, Tuya's Marriage: 20.00 uur. OOSTBURG Ledeltheater, The Golden Compass: 20.00 uur. TERNEUZEN Merral, Indiana Jones 4: 20.00 uur; Iron Man: 20.00 uur; Meet the Spartans: 20.15 uur; What Happens in Vegas: 20.15 uur. VLISSINGEN CineCity, Made of Honour: 13.45,16.15, 19.15 en 21.45 uur; Morrison krijgt een zusje: 14.00 uur; Dunya Desie: 16.15 uur; Fool's Gold: 19.30 uur; Horton (nl): 13.45 uur; Indiana Jones 4: 13.45,16.15, 19.30, 21.00 en 22.00 uur; Iron Man: 19.15 en 22.00 uur; Over her Dead Body: 16.30 en 18.45 uur; Shine a Light: 13.45, 16.30 en 19.30 uur; Vantage Point: 22.15 uur; What Happnes in Vegas: 13.45, 16.15,19.156 en 21.45 uur; Zomerhitte: 14.00 en 16.30 uur; Sneak: 22.15 uur. GOES - De bezoekers van de PZC- site hebben Bluem in het program ma van Concert at Sea gestemd. Er zijn in totaal 759 stemmen binnen gekomen op de vier bands van de PopaanZee-cd die twee weken gele den bij de krant is verpreid. We kregen meer mails binnen, maar dubbele stemmen zijn ge schrapt. Met 309 stemmen is de Zeeuws-Vlaamse band Bluem de Vlissingse Eva Auad 68 stemmen voorgebleven. Derde werd Head- mode (119 stemmen) en vierde Sense Forward (90 stemmen). Dat betekent dat Bluem op 28 juni op treedt tijdens Concert at Sea. De organisatie heeft ook nog een Po- paanZee-band aan het programma toegevoegd. Dat is Eva Auad gewor den. Zij treedt vrijdag 27 juni op. De kaarten voor Concert at Sea gaan naar: Jan Knibeler en D. Tim merman. Zij zijn door loting ge haald uit de mensen die via de PZC-site hebben meegestemd. Bekijk de filmpjes van de bands op www.pzc.nl/cultuur Anne van Amstel draagt voor uit eigen werk. Naast haar Mario Molegraaf (links). foto Ruben Oreel

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 17