Buitenland Ook Spanje heeft een Rita Verdonk Amerikanen blijven in Irak 'voor onbepaalde tijd' DONAUCRUISE* KRAS.NL BOEK ONLINE of bel 0900-9697 Rechtervleugel van Partido Popular wil kleurloze Rajoy wippen. •k k k PZC Vrijdag 6 juni 2008 I 9 door onze correspondent Henk van den Boom Barcelona - In de rechtse Partido Popular (PP) is, na de verloren par lementsverkiezingen in maart, een gevecht uitgebroken om de macht. Beoogd slachtoffer is de kleurloze Mariano Rajoy, die de partij met weinig succes leidt en vecht voor zijn leven. De gematigde krachten binnen de PP willen van Rajoy af, maar ook de ultrarechtse vleugel in de partij heeft de aanval op de leider inge zet. Het offensief is begonnen door de strijdbare en populaire presidente van de regio Madrid, Es- peranza Aguirre, een Spaanse uit gave van Rita Verdonk. De afloop van de stormloop wordt wellicht al duidelijk op het landelijk con gres van de Partido Popular ('Volkspartij'), dat over twee we ken wordt gehouden met als the ma 'laten we samen groeien'. Toch ziet het er niet naar uit dat de partijleider dan al zal worden gewipt. De opstandelingen willen eerst de regionale en Europese ver kiezingen afwachten om dan, na een te verwachten verlies, des te harder toe te slaan. Van de 33 de mocratische jaren na de Francodic tatuur heeft de Partido Popular er maar acht geregeerd. Dat waren de twee kabinetten van José Maria Az- nar. Binnen de partij is een voort durende discussie gaande over de koers. Veel aanhangers van het ge dachtegoed van Franco en de aarts conservatieve Rooms-Katholieke kerk van Spanje vinden onderdak bij de PP. Aan de andere kant bun- 'IJzeren dame' met eeuwige Mona Lisa-giimlach is de spreekbuis van de harde lijn delt de partij kiezers die de socialis tische PSOE te links vinden. Span je kent geen echte centrumpartij. Na acht jaar rechts beleid van Az- nar keerden veel kiezers uit het midden de partij in 2004 de rug toe. Zij zagen de treinaanslagen in Madrid als een directe consequen tie van de onvoorwaardelijke steun van de regering Aznar aan de oorlog in Irak. Rajoy, door Aznar aangewezen als zijn opvolger, heeft vier jaar lang Aguirre Esperanza, het boegbeeld van de rechtervleugel van de Partido Popular. foto Kirsty Wigglesworth/GPD in de lijn van zijn voorganger op een bijna oorlogszuchtige manier oppositie gevoerd. Dat leverde hem in maart wel meer stemmen op, maar niet genoeg om Zapatero van het pluche te wippen. De gematigder toon die Rajoy nu aanslaat, valt niet goed bij de rech tervleugel van de PP. Hij maakt er 'een soort tweede socialistische partij van', was deze week de reac tie in het kamp van Esperanza Aguirre. De 'ijzeren dame' met de eeuwige Mona Lisa-glimlach is de spreekbuis van de harde lijn en is een van de succesvolste politici van Spanje. Ze was minister onder Aznar en is een stemmentrekster van de eerste orde. Of ze er in zal slagen de PP in het moderne Span je een ruk naar rechts te laten ma ken, is nog maar de vraag. Sommi ge analisten zeggen dat het land rijp is voor een middenpartij, waarin de leden zich niet steeds hoeven te vereenzelvigen met idee ën uit een zwart verleden. bagdad - De Amerikaanse rege ring wil voor onbepaalde tijd in Irak blijven. Op dit moment wordt in het geheim onderhan deld over een overeenkomst die dat mogelijk moet maken. Die moet voor het einde van juli zijn ondertekend. Dat meldde de Britse krant The In dependent gisteren op basis van anonieme bronnen. Het Ameri kaanse leger zal volgens het dag blad ruim vijftig permanente ba ses in Irak vestigen. Ook eist Was hington het recht om naar eigen believen terreurverdachten te kun nen arresteren. Op dit moment is daarvoor de goedkeuring van de Iraakse regering nodig. Verder zou den de Amerikanen de controle over het Iraakse luchtruim moeten krijgen. Een andere eis van de Amerikaan se onderhandelaars is juridische onschendbaarheid voor zijn mili tairen en particuliere beveiligings firma's. Een van deze bedrijven is Blackwater. Medewerkers van dit omstreden bedrijf hebben de afge lopen jaren bij verschillende gele genheden tientallen Irakezen doodgeschoten. De FBI stelde in 2007 dat hier vaak geen aanleiding voor was. Incidenten met Blackwa ter leidden tot demonstraties in Iraakse steden en tot wrijving tus sen de Amerikaanse en Iraakse re gering. Het voornemen speelt de Republi keinse presidentskandidaat John McCain in de kaart. Hij is tegen een snelle terugtrekking uit Irak. De overeenkomst ondergraaft ech ter verkiezingsbeloften van Barack Obama. De Democratische presi dentskandidaat heeft tijdens de strijd om de nominatie van zijn partij namelijk steeds gepleit voor een snel vertrek van de Amerikaan se troepen uit Irak. Grandioos cruisenieuws! Ook deze zomer is het KRAS weer gelukt om een écht buitenkansje in te kopen. En uiteraard profiteert u hier van mee! Een 8-daagse riviercruise over de schitterende Donau boekt u namelijk al vanaf slechts 499! En bij deze spotprijs zijn de busreis naar en van Passau én alle maaltijden aan boord ook nog eens inbegrepen! Met het 4-sterren schip MS Sofia varen we naar o.a. Wenen, Esztergom, de Hongaarse hoofdstad Boedapest en de Slowaakse hoofdstad Bratislava. Ervaring leert ons dat dit soort aanbiedingen erg snel zijn volgeboekt, dus boek snel! HOOGTEPUNTEN VAN DEZE REIS Dag 1-2: comfortabele busreis via Rotterdam, Utrecht en Eindhoven naar Passau met hotel overnachting in Zuid-Duitsland. Inscheping. Dag 3: aankomst in Wenen met de Heldenplatz, de Staatsopera en de Spaanse Rijschool. Dag 4: via de Donauknie, met als hoogtepunt Esztergom, varen we naar de prachtige Hongaarse hoofdstad Boedapest. Dag 5: hele dag in de Slowaakse hoofdstad Bratislava met een historisch centrum met vele prachtige gotische en barokke bouwwerken. Dag 6: op naar het schilderachtige en meest romantische plaatsje in de Wachau: Dürnstein. Dag 7-8: ontscheping in Passau na het ontbijt. Per bus, met een tussenovernachting, terug naar Nederland. Einde van een prachtige reis! RIVIERCRUISE PER MS SOFIA**** Dit 4-sterren schip beschikt over een panorama restaurant, pianobar, sauna, zonnedek en zwembad. Uw comfortabele hut met stapelbed is voorzien van airco, televisie, telefoon, radio en eigen badkamer met douche en toilet. Tegen een geringe toeslag boekt u een hut met twee aparte bedden (Twin) op het beneden- of bovendek. INCLUSIEF: busreis naar en van Passau, hotel nacht op heen- en terugreis incl. ontbijt en diner, 5 nachten op het MS Sofia* in 2-pers.hut met stapelbed, alle maaltijden, brandstoftoeslag. Juli 4 €499 Aug. 9-14-19 €499 Juli 9 €599* Aug. 24 €599 Juli 14 €499 *deze vanafprijs is o.b.v. 2 personen in een 2-persoonshut benedendek Twin. Toeslagen: 2-pers.hut benedendek Twin 100, 2-pers.hut bovendek Twin 200, res.kosten 15 per boeking. Prijzen zijn p.p., o.b.v. 2 personen. Zie www.kras.nl/30098 waarom zou je verder zoeken 15 cpm

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 9