Sport van missie Minderhoud kan de koffers klaarzetten Toppers blijven weg uit Delta Tour Kerkhove en Rus met schrik vrij Ivanovic nummer één, maar titel op Roland Garros is belangrijker. Zeeuwse ronde in de schaduw van de grote koersen. Zierikzeese tennisster dubbelt verder na winst in supertiebreak (11-9). Van Lieren acht zich door blessure Ollright kansloos voor Spelen. PZC Vrijdag 6 juni 2008 I 43 door Gertjan van Geen PARIJS - Zet twee landgenotes te genover elkaar met als inzet de fi nale op Roland Garros en de eer ste plaats op de wereldranglijst, en je vraagt om de grootst mogelijke problemen. In een afzichtelijk duel plaatste Ana Ivanovic zich gis teren voor de eindstrijd via een ze ge op Jelena Jankovic: 6-4, 3-6 en 6-4. Natuurlijk werden er mooie pun ten gemaakt. En de spanning ver goedde veel, maar dit was niet het niveau dat van de nummers twee en drie van de wereld verwacht mag worden. En Ivanovic moet morgen zeker wat minder fouten maken tegen Dinara Safina in de fi nale. Anders is ze de nieuwe konin gin zonder kroon. Dat Ivanovic de hoogste positie op de wereldranglijst kan overnemen zonder grandslamtitel op zak, heeft alles te maken met het abrup te einde dat Justine Henin vorige maand aan haar carrière maakte. Op eigen verzoek werd ze meteen uit de boeken geschrapt. Het zal nog wel even duren, voordat echt duidelijk is wie in absoluut op zicht de beste tennisster op de aardkloot is. Maria Sjarapova, die zakt naar twee, liet zich in de vierde ronde foppen door landgenote Dinara Sa fina. De zes jaar jongere zus van Marat Safin kwam terug na match point, iets wat ze een ronde later herhaalde tegen Jelena Dementje- va. Als een van haar demonen verlos te bezetene poetste de 22-jarige Russin gisteren opnieuw een land genote van de baan. Svetlana Koez- netsova, nota bene de enige in de halve finale met een grandslamti tel (US Open 2004) op haar naam, I** Anna Ivanovic speelt morgen te- gen Dinara Safina in de vrouwen finale van Roland Garros. Ivano vic is sowieso de nieuwe num mer één van de wereld. kreeg nimmer vat op de ontketen de Safina. Koeznetsova zou bij de toernooi- overwinning de sprong van de vierde naar de eerste plaats heb ben gemaakt. De zege van Safina in de eerste partij van de middag had daarmee tot direct gevolg dat de winnaar van de tweede partij de nieuwe nummer één zou wor den. Het uitzicht op het hoogst bereik bare leek een verlammende uitwer king te hebben op Mooie Ana. 'The darling of women's tennis' verloor de eerste drie games. Daar na was het de beurt aan Jankovic, die na 4-2 zes games op rij verloor. Om zelf na 3-1 achter in de twee de, zeven games op rij te winnen. De slotfase was uiteindelijk voor Ivanovic, die het beste voor het laatst bewaarde. Ze liet op 5-4 vier winners van haar racket vertrek ken. Het was de dertiende break in 29 games. Pas in de kleedkamer kreeg ze te horen dat ze de nieuwe nummer één was. „Hartstikke leuk, maar ik heb eerst nog een finale te spelen. Ik heb geleerd van vorig jaar en denk het nu anders te gaan doen. Ik heb nog een stapje extra te ma ken", aldus de eerste Servische we reldranglijstaanvoerder. Ivanovic: „Ik hoop dat ik Servië extra trots kan maken." In spoor van Morozova Ana Ivanovic kan de eerste Ser vische winnares op Roland Gar ros worden sinds Monica Se les (1992). De Russin Dinara Safina heeft in Anastasia Myskina (2004) een recentere landgenote als winnares. De eerste Russin in de finale van Roland Garros was Olga Morozova, die in 1974 verloor van Chris Evert. »- Diezelfde zomer troffen beide speelsters elkaar ook in de fina le van Wimbledon. Ook die werd gewonnen door Evert. Samen wonnen ze dat jaar wél de dubbelfïnale op Roland Gar ros. door Frits Bakker DOMBURG - De eerste Delta Tour Zeeland voor profs heeft met een prominente plaats op de kalender nog geen toprenners binnen kun nen halen. Het driedaagse evene ment heeft drie ProTourploegen vastgelegd, maar zelfs de Rabo- bankploeg laat verstek gaan. De nieuwe koersdirecteur, ex-top- renner Adrie van der Poel, zei het treffend op de presentatie van de wedstrijd: „Je hebt als organisatie veel in de hand, alleen niet welke renners je aan de start krijgt." De bekendste namen die wel naar de Zeeuwse driedaagse komen zijn Servais Knaven, Leon van Bon, Magnus Backsted en Steffen Wese- mann, alle vier ex-winnaars van voorjaarsklassiekers. Aan de start, met een proloog in Hulst op vrij dag, staan twintig ploegen met een totaal van honderdzestig ren ners. Daarbij zijn de twee Zeeuw se renners Johnny Hoogerland en Hans Dekkers. De samensmelting van twee klas sieke koersen tot één Delta Tour heeft het bugdget verruimd en de krachten van twee gezonde organi saties gebundeld. De wedstrijd doet nu het grootste deel van Zee land aan en heeft op voorhand geen uitgesproken kanshebbers. „Ik gok toch op een wielerspekta kel dat zijn weerga niet kent", blik te voorzitter David Luteijn voor uit. En met de blik van een wielerken- ner voegde hij eraan toe: „Als ik een inschatting van die honderd zestig renners maak, verwacht ik dat zowat de helft in staat is om een etappe of de eindwinst te kun nen pakken." De rondebaas stak zijn teleurstel ling over de kwaliteit van het ren- nersveld niet weg. „We hadden graag nog een paar toppers gehad, zoals vorig jaar, toen we op het laatste moment Petacchi aan de start kregen. Het was bijna zeker geweest dat hij dit jaar ook bij ons had gereden, maar helaas heeft hij inmiddels een schorsing opgelo pen." Ronald Apers, vice-voorzitter en verantwoordelijk voor de ploegen en renners, keek er ook anders te genaan. „Zo'n veld met zo veel ge lijkwaardige renners kan een ga rantie voor een fantastische koers zijn." Maar om eerlijk te zijn was ook hij licht ontgoocheld. „Toen we eraan begonnen, hadden we gehoopt op meer ProTourploegen en meer be kende namen. Het blijkt toch dat De Delta Tour Zeeland moet het doen zonder de inbreng van de toprenners. De driedaagse wieler wedstrijd wordt volgende week verreden. we voor volgend jaar nog sneller en beter moeten lobbyen bij de renners en de ploegen. Wat nog niet wil zeggen dat het dan ook be ter zal zijn. Ik heb bij de Rabo bank een heel jaar de deur platge lopen, maar op het laatste mo ment hebben ze toch afgezegd." De drie ProTourploegen die wel aan de start komen, sturen overi gens niet de sterkste renners naar Zeeland. Bij Silence Lotto zijn Jur- gen Roelandt en Bert Roesems de meest aansprekende namen, bij Milram starten vooral jonge ren ners zoals Ongarato, Eichler en Sa- batini en de Franse rploeg van Cré dit Agricole rijdt met Angelo Fur- lan en Jeremy Hunt. De Delta Tour Zeeland bestaat uit drie etappes. De proloog is op vrij dag 13 juni in Hulst, op zaterdag 14 juni wordt een verkorte versie van de vroegere Delta Profronde gere den en op zondag 15 juni rijdt het peloton over het parkoers van het OZ Wielerweekend. Hoofdsponsor Delta kondigde bij de presentatie in theater De Parel in Domburg een nieuwigheid aan voor het Zeeuwse publiek. Als ver volg op Ride for the Roses wordt vanaf volgend jaar op de zaterdag van de Delta Tour een toertocht ge reden. „We willen de duizenden Zeeuw se fietsliefhebbers nog meer bij het evenement betrekken", zei Mir jam van Zuilen namens de spon sor. PARIJS - Na een zenuwslopende kwartfinale heeft tennisster Lesley Kerkhove de laatste vier van het dubbeltoernooi van Roland Gar ros bereikt. Met partner Arantxa Rus was de Zierikzeese juniore gistermiddag de Thaise Nappawan Lertcheewa- karn en de Indiase Jennie Rom- pies maar net de de baas: 4-6 6-4 11-9. De twee Nederlandse tennissters, als zevende op het toernooi in Pa rijs ingeschaald, leken op een ne derlaag af te stevenen tegen de nummers twee van de plaatsings lijst. Na het verlies van de eerste set stonden ze in het tweede be drijf met 4-1 achter. Maar toen kwam de ommekeer: Kerkhove en Rus hielden hun servicegames, ter wijl de Aziatische meisjes twee keer hun opslagbeurt inleverden. Bij de stand van 1-1 in sets volgde de supertiebreak. Net als twee we ken geleden in Milaan, toen de koppels elkaar troffen in halve fina le, trokken Kerkhove en Rus aan het langste eind. Ze maakten het zichzelf nog wel moeilijk. Ze kwa men met 6-1 voor, maar zagen hun tegenstandsters bij 7-7 de stand weer gelijk trekken. Na de 9-9 maakten de speelsters van Jong Oranje het af. De twee staan vandaag tegenover de Britse Jade Curtis en de Oosten rijkse Nikola Hofmanova. Dat gele genheidskoppel is als zesde ge plaatst. Bij winst spelen ze morgen voor de vierde keer dit jaar in een dub belfïnale. door Koen de Vries DE STEEG - Hans Peter Minder houd kan zijn koffers Idaarzetten voor een reis richting Hongkong. De dressuurruiter uit Westkapelle maakte gisteren in De Steeg tij dens de eerste van twee observatie- wedstrijden die bepalen wie naar de Olympische Spelen mogen een geweldige indruk. „Dit was mijn beste proef ooit", vond de overte- vreden Minderhoud. Ook Laurens van Lieren kan zijn koffers pakken. Niet voor een reis richting Hongkong, maar naar een vakantiebestemming naar keuze. De ruiter van stal Hexagon uit Schore kwam tijdens Outdoor Gel derland in De Steeg (bij Arnhem) niet in actie omdat zijn paard Oll right niet fit was. De ruin verstap te zich in de laatste training en had op de wedstrijddag een dik been. „Ik denk dat het klaar is", treurde Van Lieren. „Mijn concurrent Hans Peter Minderhoud reed hier ijzersterk, terwijl ik niets kon laten zien. De kans dat ik over veertien dagen in Rotterdam aan de twee de observatiewedstrijd kan mee doen is klein en als het wel kan, heb ik met Ollright een grote trai- ningsachterstand." Van Lieren verzoende zich giste ren daarom met een heel andere zomer dan waarop hij gehoopt had. „Ik denk dat ik een vakantie ga boeken. De enige kans die ik nog heb, is dat ik als reserve mee mag wanneer andere paarden ge blesseerd raken. Misschien moet ik daarom een annuleringsverzeke ring afsluiten." Van Lieren was on der de indruk van de prestatie van provinciegenoot Minderhoud. „Als iemand het verdient, is hij het wel. Hij reed hier ijzersterk. Hans Peter is heel getalenteerd en weet waarom het gaat: om mooi rijden. En hij reed hier prachtig." Die prachtige proef met zijn mer rie Nadine leverde Minderhoud een score van 74.417 procent op, goed voor de derde plaats achter Anky van Grunsven met Salinero en Imke Schellekens met Sunrise. De Westkappelaar bleef Adelinde Cornelissen, een van zijn grootste concurrenten voor Hongkong, bijna twee procent voor. Boven dien voelt hij dat Nadine nog fris is, waardoor er extra hoop is dat bondscoach Sjef Janssen hem selec teert. „Vorig jaar op het EK in Tu rijn reed Nadine heel goed, maar was de jeu er een beetje af Nu is ze nog fris. Ik moet er alleen voor zorgen dat ze dat in Hongkong ook nog is." I** Hans Peter Minderhoud is de be- langrijkste kandidaat voor het derde dressuurticket voor de Olympische Spelen. Hij doet het goed bij Outdoor Gelderland. Drie combinaties De olympische dressuurteams bestaan voor het eerst niet uit vier, maar uit drie combinaties. Voor Nederland zijn Anky van Grunsven (Salinero) en Imke Schellekens (Sunrise) zeker van een plaats. Hans Peter Minderhoud, Lau rens van Lieren, Adelinde Cor nelissen, Stefanie Peters waren tot gisteren de grootste gega digden voor de derde plaats. Minderhoud is nu de belangrijk ste kandidaat. Er gaat ook een vierde combi natie naar Hongkong, als reser ve. Voor de olympische landenwed- strijden telt alleen de Grand Prix mee. Vandaar dat gisteren in de Steeg de Grand Prix als zogenaamde observatiewed strijd gold. Hans Peter Minderhoud

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 59