Binnenland Grimmige toon in debat embryoselectie Discussie draait om niet om verruiming regels Frontsoldaten blijven morren 4 I Vrijdag 6 juni 2008 PZC Harde verwijten oppositie aan adres PvdA-fractie. mmmmmtmsm Politie, onderwijs en zorg gebukt onder werkdruk en regelzucht. door Lianne Sleutjes DEN HAAG - WD-leider Mark Rut- te vatte het gisteren samen: „De Christenunie doet wat, het CDA houdt zich stil en de PvdA is in ver warring." Want PvdA-woordvoer- ster Khadija Arib weigerde gisteren in een grimmig en emotioneel Tweede-Kamerdebat aan te geven tot hoever de embryoselectie van haar mag gaan. Terwijl ze vorige week nog blij was dat PvdA-staatssecretaris Jet Busse maker (Volksgezondheid) selectie wilde laten toepassen op embryo's van een stel met kans op erfelijke borstkanker. Alleen had Bussemaker het onder werp tot woede van CU-leider en vicepremier André Rouvoet niet met het kabinet besproken. De CU ziet het als verruiming van de mo gelijkheden en is daar faliekant te gen. Het CDA twijfelt. Onder druk van de CU- en CDA-bewindslie- den heeft Bussemaker haar brief 'vooralsnog hernomen'. Schandalig, vindt de oppositie. Echtparen die kans hebben op kin deren met erfelijke borstkanker we ten nu niet waar ze aan toe zijn. De PvdA-fractie kwam door het optreden van Arib klem te zitten. Met de coalitiefracties van CU en CDA was vooraf afgesproken dat al leen gesproken zou worden over de foute inschatting van Bussema ker. Maar WD, GroenLinks, SP en D66 eisten dat de PvdA zou zeg gen dat ze voorstander blijft van embryoselectie op erfelijke borst kanker, wat het kabinet ook be sluit. Met de PvdA is er dan een Ka mermeerderheid die daar voor is. Maar Arib zei alleen dat vrouwen de mogelijkheid van embryoselec tie moeten hebben bij erfelijke ziektes. Of ze straks ingaat tegen een 'nee' van het kabinet, liet ze in het midden. „Wij steunen de staatssecretaris. U geeft ruimte aan de Christenunie door niet uit te spreken dat u bij uw standpunt blijft", verweet D66-leider Alexan der Pechtold haar. GOES Van der Spiegelstraat 54, tel. 0113 - 216 063, goes@fietsplezier.nl VLISSINGEN Troelstraweg 364, tel. 0118 - 477 230, vlissingen@fietsplezier.nl HBS STRAATEN Staatssecretaris Bussemaker tijdens het debat in de Tweede Kamer over haar brief. foto Valerie Kuypers/ANP Het geruzie over het selecte ren van embryo's is pas het begin van een fundamentele discussie over de medische mogelijkheden. Wat is erger: een foetus van veertien weken aborteren omdat een vlokkentest heeft uitgewezen dat het een erfelijk borstkankergen draagt, of een embryo van een paar dagen weggooien omdat het hetzelfde erfelijke kankergen in zich heeft? Het eerste, abortus, is al jaren toegestaan. Over embryo selectie woedt een felle discussie. Het Academisch Ziekenhuis Maas tricht (AZM) selecteert al sinds 1995 embryo's op erfelijke genen. Dat gebeurt nu alleen voor meest al dodelijke ziektes die zich in 100 procent van de gevallen manifeste ren, zoals de ziekte van Hunting ton of taaislijmziekte. Van dragers van het agressieve borstkankergen wordt 6o tot 90 procent ziek. Criti ci, onder wie de grondlegger van de Nederlandse prenatale diagnos tiek Hans Galjaard, spreken daar om van een hellend vlak. Tegelijk zijn er schrijnende verha- ANALYSE door Simonne van Gennip len van vrouwen met het agressie ve borstkankergen die op hun der tigste al kanker hebben overleefd en hun kind deze ellende willen besparen. Dat kan via een onzeke re ivf-behandeling, een lange, emo tionele procedure. Juist daardoor ziet het AZM niets in het argu ment dat een hellend vlak wordt betreden dat als schrikwekkend eindpunt 'designerbaby's' heeft. Embryoselectie voor het borstkan kergen is niet verboden. De discus sie gaat dus niet over verruiming maar over beperking van de regels. In 2006 wilde toenmalig staatsse cretaris Clémence Ross bepaalde gevallen verbieden, maar zo ver kwam het niet. De Gezondheidsraad, haar belang rijkste adviesorgaan, wilde ook on derzoek naar dragerschap van ziek ten niet bij voorbaat uitsluiten. Ook zag de raad geen bezwaar te gen onderzoek naar geslachtsge bonden ziekten en wil ze de tech niek kunnen inzetten om donors te krijgen voor een ernstig ziek broertje of zusje. Ross wees al de ze voorstellen af De tweede paradox is de bestaan de praktijk. Stellen van wie één van de partners een erfelijke aan doening heeft, komen in aanmer king voor een vlokkentest of vruchtwaterpunctie. Daarmee kan rond de twaalfde week van de zwangerschap worden vastgesteld of de foetus erfelijk belast is. Het paar kan vervolgens kiezen voor een abortus. Van de circa 30.000 abortussen per jaar, worden er en kele honderden gepleegd na het vaststellen van een defect aan het toekomstige kind. Natuurlijk, zeggen de artsen in Maastricht, hopen wij ook andere erfelijke en ernstige ziekten uit te kunnen bannen. Is straks 50 pro cent kans op een ernstige vorm van Parkinson genoeg? De dokto ren in het AZM kunnen en willen er geen antwoord op geven. Voor elke ziekte is nieuw onderzoek no dig. Op welk moment we van wel ke ziekte meer weten, kunnen ook zij niet zeggen. Wel staat vast dat niet alleen politici grenzen trek ken, dat doen ook artsen zelf, zegt geneticus De Die-Smulders. „Als hier een stel binnenkomt met het verzoek om een zoon met blauwe ogen, dan kan dat meteen rechts omkeert maken." u By THE VA/Ay HET vA/ORPT E6M Aa£|5JE_ DEN HAAG - De ontevredenheid on der de maatschappelijke 'frontsol daten zoals verpleegkundigen, poli tieagenten en leraren groeit, on danks het extra geld en de sympa thieke aandacht van het kabinet. Dat komt doordat aan werkelijke problemen zoals administratieve rompslomp, regelzucht en werk druk niets is gedaan, zeggen vakor ganisaties en arbeidsdeskundigen. Zorg, veiligheid en onderwijs zijn door het kabinet tot 'topprioritei ten' uitgeroepen. Er is geld uitge trokken om die volgens het kabi net maatschappelijk cruciale secto ren aantrekkelijker te maken. Maar de inkomenskloof met gelijk ge schoolde werknemers in het be drijfsleven blijkt nog altijd te groeien. In het bedrijfsleven zijn de lonen veel sterker gestegen. „Er is het geen maatregel die de werkdruk vermindert", zegt een woordvoerder van onderwijsbond AOB. De lopende cao-onderhande lingen in het onderwijs, waarin de werkdruk wel wordt besproken, gaan uiterst stroef „De ontevredenheid zit onder huids", aldus Elise Merlijn, onder in Het kabinet heeft geld uitgetrok- ken voor betere salarissen in zorg, onderwijs en bij de politie. De ontevredenheid over hoge werkdruk blijft. handelaar van Abvakabo FNV. Romke van der Veen, hoogleraar arbeidssociologie aan de Erasmus Universiteit, zegt dat er naar 'ver keerde oplossingen' wordt gezocht om de problemen in de (semi-)col- lectieve sector aan te pakken. „Geld geven is makkelijker dan de echte problemen aanpakken. In al deze sectoren komt de onrust voor namelijk door spanning tussen de mensen op de werkvloer en de lei ding. De bemoeienis van bovenaf met de mensen die het werk moe ten doen is te groot en het vertrou wen heel klein. Daarnaast zien de mensen op de vloer dat zij onno dig veel tijd kwijt zijn met admini stratieve handelingen. Aan deze problemen heeft het kabinet niet veel gedaan."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 4