Behoefte aan Een hersentumor, een zonnesteek en veel goals EURO Uefa ongelukkig met fotomontage Beenhakker 40 Nederland is favoriet bij gokkers Toto Alpenlanden stonden eerder in de etalage van de voetbalwereld. EK voetbal is het toernooi van de hoop. Boulevardkrant stookt ook een dag later het vuurtje weer op. Vrijdag 6 juni 2008 PZC Doelpuntrijkste duels Voor een geblesseerde speler loopt Wesley Sneijder ta melijk soepel zijn rondjes om het veld. Het is de eerste trai ning van Oranje in Lausanne waar bij publiek welkom is en de dui zenden toeschouwers hebben de ze avond vooral oog voor de klei ne middenvelder. Haalt Sneijder Italië? De twijfel over de fitheid van de internatio nal is ontstaan na de besloten trai ning van gisterochtend. Bij het ver laten van het stadion, op weg naar de spelersbus, filmt de NOS een 'trekkebenende Sneijder'. Hij zou, bij een botsing met Robin van Per- sie, een enkelblessure hebben op gelopen. Kort daarna meldt NOS Teletekst dat Sneijder voor onderzoek naar een ziekenhuis is geweest. Het be richt verspreidt zich razendsnel over het world wide web en valt onder meer terug te lezen op 'Ons Oranje', een site waarnaar via www.knvb.nl kan worden doorge- linkt. Als persbureau Reuters kond doet van het ziekenhuisbezoek is ook de rest van de wereld geïnfor meerd. Net na de lunch wordt Kees Jans- ma, perschef van het Nederlands elftal, gebeld met de vraag hoe ern stig de blessure van Sneijder is. Het is het eerste van dertig tele foontjes uit binnen- en buiten land. lansma's bakje met aard beien (zonder slagroom) blijft lang onaangeroerd. De perschef ontzenuwt de geruch ten: Sneijder heeft een tik tegen zijn hamstring gekregen, hij is niet in een ziekenhuis geweest en zijn meespelen tegen Italië is niet in ge vaar. De middenvelder mag het tij dens de avondtraining wél rustig aan doen. Een klein halfuur is hij actief op het veld, zonder te trekke benen. PZC Felix Binicewicz bron Rudy Boogert Dick Sintenie RIJSWIJK - Het Nederlands elftal is veruit favoriet bij de vaderlandse gokkers van de Toto. Oranje staat op nummer één als verwachte winnaar van het EK voetbal. Daar na maken volgens de Toto-spelers achtereenvolgens Duitsland, Italië, Portugal en Spanje de meeste kans. De openingswedstrijd van Neder land tegen Italië is een zekerheid- je: 48 procent denkt dat Neder land maandagavond wint. Bijna een kwart gokt op een gelijkspel en 28 procent verwacht een zege voor Italië. De Portugees Cristiano Ronaldo krijgt de rol van topscorer toebe deeld. Ruud van Nistelrooij staat in dat rijtje op de vijfde plaats. Ook van de Spanjaard Fernando Torres (2e), de Duitser Miroslav Klose (3e) en de Italiaan Luca Toni (4e) worden veel doelpunten ver wacht. Doelman Edwin van der Sar is de populairste speler van Oranje. Dat bleek gisteren uit een peiling on der de leden van het opiniepanel van EénVandaag. Van der Sar kreeg bijna een kwart van de stem men. Dirk Kuijt kon rekenen op 19 procent, Ruud van Nistelrooij op 13 procent. door Rudy Boogert DEN HAAG - Een temperatuur van veertig graden in de schaduw maakte voetballen tot een straf Toch moesten Oostenrijk en Zwit serland op 26 juni 1954 aantreden voor hun kwartfinale op het WK. Het werd een memorabel duel. De Zwitserse aanvoerder speelde met een hersentumor, de Oostenrijkse keeper liep een zonnesteek op en er vielen twaalf doelpunten. Oostenrijk en Zwitserland staan momenteel als EK-organisatoren samen in de etalage van de voetbal wereld. Dat is niet de eerste keer. Ruim een halve eeuw geleden schreven de Alpenlanden al geza menlijk voetbalgeschiedenis. Nota bene op het veld waar Oranje deze dagen traint. Ze produceerden on derling de meeste goals in één WK-wedstrijd. Oostenrijk won de burenruzie met 7-5. *3^ Austria-Switzerland De wedstrijd is de geschiedenis boeken ingegaan als 'Die Hitze- schlacht von Lausanne', de hitte- slag van Lausanne. Symbool voor deze typering stond Kurt Schmied, de doelman van Oosten rijk. In de rust zakte hij in elkaar met een zonnesteek. In die tijd was het nog niet toegestaan om spelers te wisselen, waardoor Schmied moest blijven staan. Achter zijn doel werd hij na rust naar de ballen gesouffleerd door de masseur van het team, Josef Ull rich. En wanneer de bal aan de an dere kant van het veld was, bracht deze masseur de doelman met een natte spons weer een beetje bij zijn positieven. Schmied kon zich achteraf echter niets meer herinneren van de wed- Oostenrijk debuteert Oostenrijk neemt voor de eer ste keer deel aan het eindtoer- nooi van het Europees kam pioenschap. Zwitserland kwalifi ceerde zich twee keer eerder voor het EK: in 1996 en in 2004. Beide keren strandde het land zonder ook maar een wedstrijd te winnen. De WK-successen van beide Ai- penlanden dateren inmiddels ook alweer van ruim een halve eeuw geleden. In zeven WK-op- tredens bereikte Oostenrijk twee keer de halve finale: in 1934 (vierde) en 1954 (derde). In acht WK-optredens kwam Zwitserland drie keer in de kwartfinale: in 1934, 1938 en 1954. strijd. Ook de aanvoerder van de Zwitsers, Roger Bocquet, werd be vangen door de hitte. Dacht men. De werkelijkheid bleek later in het ziekenhuis. Bocquet, die er vier jaar eerder in Brazilië ook al bij was, liep al een tijdje rond met een hersentumor. De noodzakelij ke operatie verliep succesvol. Het duel was een regelrecht spekta kelstuk. Het favoriete Oostenrijk, met onder anderen Gerhard Ha- nappi, Ernst Happel en Ernst Ocwirk, keek halverwege de eerste helft tegen een 3-0-achterstand aan. Totaal overwacht, want het Oostenrijkse voetbal bepaalde des tijds, samen met het Hongarije van Ferenc Puskas, de norm van het Europese voetbal. Thuisland Zwitserland kon de weelde niet lang dragen. Binnen negen minuten boog Oostenrijk de 3-0-achterstand om in een 5-3-voorsprong. Bij rust was het 5-4, nadat Oostenrijk ook nog een strafschop had gemist. Na rust hoefde de totaal van de wereld zijnde Kurt Schmied wonder bo ven wonder nog slechts één keer te vissen. Via 6-4 en 6-5 kwam de recordscore van 7-5 tot stand. Oostenrijk strandde vier dagen la ter, zonder Schmied, in de halve fi nale tegen de latere wereldkampi oen Duitsland (6-1). Oostenrijk werd derde door de troostfinale te winnen van Uruguay. Zowel Oos tenrijk als Zwitserland moest na het WK zijn vooraanstaande rol opgeven. Dit jaar pakken ze die weer op. Als organisator. door Frans van den Nieuwenhof LAUSANNE - Het zou een quizvraag kunnen zijn, maar dan wel één met een hoog afbreukrisico voor voetbalkenners. Wie werd op het vorige Europees kampioenschap gekozen tot speler van het toer nooi? De man is inmiddels voetbal- gepensioneerde, voorzitter van PAOK Saloniki en door velen ver geten. Theodoras Zagorakis is zijn naam. Hij was, als aanvoerder van Grie kenland, een toonbeeld van team spirit en de katalysator van collec tieve kracht. Vaag op het netvlies zien we hem sturen en stuwen. Zijn uitverkiezing in 2004 is net zo veelzeggend als die van Dieter Eilts in 1996. Niet de vedetten triomfeerden op de laatste EK's, maar de metselaars op het midden veld. Sinds de Europese titelstrijd een eindfase kent van zestien ploegen (1996) hadden de artiesten zelden de langste adem. Daarvoor is hun seizoen simpelweg te lang en te zwaar. De enige sterspeler die drie weken lang op de been bleef was Zinedine Zidane tijdens het toer nooi van 2000. Er is nieuwe hoop. De categorie topspelers van pakweg 22 tot 25 jaar is ruim vertegenwoordigd op dit toernooi. Sommigen behoren nu al tot de besten ter wereld. Het voetbal hunkert naar nieuwe, gro te sterren. Cristiano Ronaldo is met zijn 23 jaar zonder twijfel het grootste talent van deze generatie. De Portugees pakte dit seizoen met Manchester United al de En gelse titel en de Champions Lea gue. Is het prototype van een ei genzinnige en weerbarstige vedet te' op Old Trafford de look-alike van George Best, wiens nummer (7) hij mag dragen. Was het sei zoen voor hem te lang? Kan hij al le tumult rond zijn mogelijke transfer naar Real Madrid van zich afzetten? Kroatië leunt op de ingevingen van Luka Modric, nog maar 22 jaar. De Johan Cruijff van de Bal kan. Prachtige blonde manen, rank postuur, briljante techniek. Verder beschikt Kroatië over het jongste supertalent van dit EK, BASEL - Een fotomontage met in de hoofdrol Leo Beenhakker heeft ook bij de Europese voetbalbond Uefa tot boze gezichten geleid. Het Poolse tabloid Super Express publi ceerde woensdag een foto van Beenhakker, die de hoofden van de Duitse bondscoach Joachim Low en aanvoerder Michael Ballack vasthoudt. Daarboven staat: 'Leo, bezorg ons deze hoof den'. Polen speelt op 8 juni tijdens het Europees kampioenschap voetbal Ivan Rakitic. Pas twintig jaar en ge zegend met de intelligentie van een echte spelmaker. Er zijn meer jongeren die boven aan staan in de pikorde. Fernando Torres is pas 24 jaar en speelde al bijna vijftig interlands voor Span- je. Hij is de nieuwe cultheld, de na tuurlijke opvolger van Raül die de ze maand thuis zit. Verder heeft Spanje de beschikking over Cesc Fabregas (21), misschien wel de mooiste middenvelder van de En gelse competitie. En als de oude coach Luis Aragonés het wil, kan hij ook Andrés Iniesta (24) en Da vid Silva (22) een plaats geven op het middenveld. Italië kiest altijd voor de routine, al heeft Alberto Aquilani (23) bij AS Roma aangetoond een vedette te kunnen worden. Frankrijk zit re delijk goed in zijn jongeren. Fran- ck Ribéry is als 25-jarige al een ge vestigde naam, daarachter beloven Karim Benzema (20 pas) en nieu weling Bafétimbi Gomis (22) de opmars van een nieuwe generatie. Duitsland heeft twee aanvallers (Mario Gomez en Lukas Podolski) die ook pas aan het begin van een internationale carrière staan. En iets meer in de luwte schitteren Georgios Samaras (Griekenland), Ciprian Marica (Roemenië), Arda Turan (Turkije), Martin Fenin (Tsjechië) en wie weet Nani (Por tugal). Ze zijn allemaal tussen de 21 en 23 jaar oud. Wie het land zoekt met de meeste youngsters van topniveau komt toch bij Nederland terecht. Met Ro bin van Persie, Rafael van der Vaart, Wesley Sneijder en Arjen Robben heeft Oranje vier wereld toppers tot zijn beschikking, van wie de oudste (Van der Vaart) net 25 jaar is. Als ze alle vier kunnen schitteren, zal het team van Marco van Basten elke wedstrijd scoren en dus elke wedstrijd kunnen win nen. Dit EK is het toernooi van de hoop. Na zoveel jaren van nivelle ring op Europees niveau kunnen de techniek en de intelligentie mis schien weer triomferen. Die hoop houdt het voetbal sprankelend. El ke keer weer. tegen Duitsland. „We weten al sinds de loting dat deze wedstrijd bepaalde sentimenten met zich meebrengt. Maar dit is iets waar we absoluut niet blij mee zijn", al dus een woordvoerder van de Ue fa gisteren. Beenhakker, bondscoach van Po len, liet eerder al weten de grap niet te kunnen waarderen. „Waar deloos. Hieraan kun je zien wat voor zieke mensen er op deze we reld lopen", aldus de Nederlander. De harde kritieken weerhield Su per Express er niet van donderdag opnieuw het vuurtje op te stoken. Ditmaal kopte de boulevardkrant met 'Duitsland, we eten jullie op - zoals altijd'. WJ Op het EK voetbal zijn de komen- de weken veel talenten actief. Het kan wel eens het toernooi van de jeugd worden, met ster ren als Ronaldo en Torres. Het kwartfinaleduel tussen Oostenrijk en Zwitserland op het WK 1954 is met zijn twaalf doelpunten nog altijd de doelpuntrijkste wedstrijd uit de WK- en EK-historie. Joegoslavië speelt opvallend vaak een rol in de hoge scores op EK's. Doelpuntrijkste duels op WK goals wedstrijd jaar uitslag 12 Oostenrijk-Zwitserland 1954 7-5 11 Hongarije-EI Salvador 1982 10-1 11 Hongarije-Duitsland 1954 8-3 11 Brazilië-Polen 1938 6-5 10 Frankrijk-Paraguay 1958 7-3 Doelpuntrijkste duels op EK goals wedstrijd jaar uitslag 9 Joegoslavië-Frankrijk 1960 5-4 7 Nederland-Joegoslavië 2000 6-1 7 Spanje-Joegoslavië 2000 4-3 6 Engeland-Kroatië 2004 4-2 6 West-Duitsland-Joegoslavië 1976 4-2* 6 Joegoslavië-Slovenië 2000 3-3 6 Rusland-Tsjechië 1996 3-3 na verlenging

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 42