Economie zo nodig voor jonge boeren Energieconcern E.ON zinspeelt op fusie AFM legt CKB Finance boete op Nederlandse afdeling te klein om rendabel te blijven. Duitse en Belgische luchthavens populair Hiddink icoon voor Nederlandse export EU: Buschauffeurs mogen langer rijden Aantal overnames in Nederland daalt 'Minder kantoren en scholen gebouwd' Hygiëneregels kleine bedrijven simpeler PZC Vrijdag 6 juni 2008 37 Oprichter van het Zeeuws Agrarisch Jongeren Kontakt Jos de Regt (links) en huidig bestuurslid Jewan Breure. De eerste vindt dat jonge boeren zich meer op de consument moeten richten; de tweede heeft twijfels. foto's Willem Mieras kreeg door de aanwezigheid van prins Bernhard. Ietwat bezorgd zocht het bedrijf contact met het ZAJK. De jonge boeren gingen het feest toch niet verstoren? De Regt rook meteen een dealtje. „We vroe gen: wat staat daar dan tegenover? Nou, het resultaat was dat we kort daarop met koningin Juliana moch ten praten over de positie van jon ge boeren. Ja, dat was wel een aar dig succesje." Vandaag de dag hoeft het ZAJK zich minder nadrukkelijk te pre senteren. Breure: „We worden se rieus genomen. Dat betekent niet dat we niet meer in actie hoeven te komen. Als het bijvoorbeeld AMSTERDAM - De Autoriteit Finan ciële Markten (AFM) heeft beleg gingsadviseur CKB Finance een boete opgelegd van 6ooo euro. CKB Finance, dat cliënten onder meer adviseert over beleggingspro ducten, heeft volgens de toezicht houder te weinig rekening gehou den met de financiële positie van cliënten. De AFM heeft 32 cliëntendossiers van CKB onderzocht, meldde de toezichthouder gisteren. De conclusie is dat CKB te weinig informatie heeft vergaard over de kennis en de ervaring van deze cliënten. Daarnaast stelt de Autoriteit Finan ciële Markten vast dat geen enkel cliëntendossier een schriftelijk of elektronisch bewijs bevat dat bij het door CKB Finance verstrekte advies rekening is gehouden met de van de cliënten verkregen infor matie. gaat om ontpoldering laten we ons zeker horen." Tot vijfendertig jaar geldt een agra rische ondernemer als een jonge boer. Daarna moet hij het ZAJK uit. Bestuursleden zijn in de regel jonger dan dertig. Dat betekent een snelle doorstroming. Flet ZAJK is dan ook een kweekvijver voor bestuurlijk talent waarvan an dere organisaties graag gebruik ma ken. Belangenbehartiging en onderling contact staan centraal in de ma nier van werken van het ZAJK. Verder voert de club projecten uit om jonge boeren in staat te stellen hun bedrijf verder te ontwikkelen. Voorbeelden: het plan voor de bio-energiecentrale Groene Poort in Rilland, het op milieuvriendelij ke manier geteelde Zeeuwse Vle- gelmeel en het programma Midde len en Mineralen Meester om het milieu minder te belasten en kos ten te besparen. Wat Breure be treft blijft de nadruk liggen op pro jecten die nauw aansluiten bij het directe landbouwbelang. „Maar in het bestuur bestaat ook de opvat ting dat je veel breder kunt kijken. Dat is het aardige van het ZAJK: dat kan allemaal." In de tegenwoordige manier van werken van het ZAJK mist De Regt meer projecten als de Zeeuw se Vlegel. „Het is belangrijk om rechtstreeks naar de consument te gaan. Kijk maar eens hoe goed de biologische boeren dat hebben ge organiseerd. Dat gebeurt behalve met de Vlegel maar mondjesmaat. Op Schouwen-Duiveland is een spruitjesproject. En op Noord-Be veland zijn ze eens bezig gewesst met de teelt en de afzet van knof look. Jammer, volgens mij is daar veel meer van te maken." Breure heeft zijn twijfels. „Natuurlijk moeten we op zoek naar de wen sen van de consument, maar dat soort korte lijnen zijn niet altijd succesvol. En trouwens, als de tar- weprijs stijgt, is alles weer anders." door Rik Elfrink EINDHOVEN - Het Duitse energie concern E.ON gaat zich nadrukke lijk mengen in het fusiegeweld rond de grote Nederlandse energie bedrijven. Het grootste energieconcern van Europa is in Nederland te klein en heeft hier minstens een miljoen klanten nodig om rendabel te blij ven. En op eigen kracht zal dat niet lukken. E.ON telt nu 200.000 klanten in Nederland. Die zijn gro tendeels te vinden in de regio Eindhoven. „De mogelijkheden die in de sec tor ontstaan, bekijken we zeer zorgvuldig", zei directeur Joost van Dijk van E.ON Benelux giste ren. Van Dijk wil niet zeggen of en met wie hij al onderhandelt. Eer der dit jaar ketsten fusieonderhan delingen tussen Essent en Nuon af Ook bij deze energiebedrijven overheerste de gedachte dat ze te klein zijn om in de toekomst over eind te blijven als zelfstandige on derneming. E.ON nam in 2005 het klantenbe stand van NRE over voor een be drag van 80 miljoen euro. Forse groei wisten het Duitse energie concern sindsdien niet te boeken, terwijl het bedrijf landelijk klan ten van concurrenten wilde af snoepen. Dat kwam vooral omdat huishou dens minder snel van leverancier veranderden dan eerder aangeno men. Ook wil E.ON niet agressief acqui- reren, zegt de directeur van E.ON Benelux. Van Dijk zegt: „Het is ons beleid niet te veel belacties te houden. We hebben vooral geïnvesteerd in de kwaliteit van onze klantenservi ce, die door mededingingsautori teit NMa nu als goed wordt beoor deeld." Het Duitse E.ON geldt internatio naal als een van de meest kapitaal krachtige energiebedrijven. Het be drijf zette in 2007 een bedrag van bijna 69 miljard euro om en reali seerde een nettowinst van 5,1 mil jard euro. E.ON Benelux kondigt aan zich te gaan bemoeien met de fusies in de Nederlandse energiewe reld. E.ON is het grootste ener gieconcern in Europa. AMSTERDAM - Reisorganisatie D-reizen verkoopt dit jaar fors meer vakantiereizen met een Duit se luchthaven als vertrekpunt. Ook beginnen meer Nederlanders hun vakantie op vliegvelden in Bel gië. Dat maakte het bedrijf giste ren bekend. Het gaat om circa 10 procent van het totale aantal 'D-reizigers', aldus adjunct-direc teur Steven van Nieuwenhuijzen. AMSTERDAM - Voetbalcoach Guus Hiddink is het grote icoon geweest voor de Nederlandse export in de afgelopen tien jaar. Kroonprins Willem-Alexander en premier Bal kenende komen op de tweede en derde plek. Dat blijkt uit een giste ren gepubliceerd onderzoek onder 4000 Nederlandse exportbedrij ven, uitgevoerd door de Federatie van Nederlandse Exporteurs en kredietverzekeraar Atradius. BRUSSEL - Chauffeurs van interna tionale touringcars mogen vrijwel zeker twaalf dagen achter elkaar gaan werken. Nu zijn dat nog zes dagen. Het Europees Parlement heeft gis teren ingestemd met een compro mis van Europese werkgevers en vakbonden. Als de verkeersminis ters 13 juni ook instemmen, gaat de nieuwe EU-regel op 1 januari in. AMSTERDAM - Het aantal fusies en overnames in Nederland neemt steeds verder af. In de eerste drie maanden van dit jaar zakte het aantal tot onder het niveau van de zelfde periode in 2005. Dat blijkt uit onderzoek van Overfusies.nl, een juridische website van uitge ver KSU. In het afgelopen eerste kwartaal waren er 123 overnames, tegen 201 een jaar eerder. ROTTERDAM - De Nederlandse bouwsector zal dit jaar nauwelijks meer utiliteitsgebouwen produce ren. Marktonderzoeker BouwKen- nis rekent op een 'minimale' stij ging van 3 procent ten opzichte van vorig jaar. De komende twee jaar verwacht BouwKennis een da ling. Vorig jaar werden er 15 procent meer kantoren, scholen, kassen, hallen en loodsen gebouwd dan in 2006. BRUSSEL - Bakkers, slagers en ande re kleine bedrijven met minder dan tien werknemers kunnen een uitzonderingspositie krijgen als het gaat om de zware EU-hygiëne- regels. Het Europees Parlement heeft daar voor gestemd. Het parle ment wil zo het mes zetten in ad ministratieve rompslomp voor klei ne voedselbedrijven. Voorwaarde is wel dat ze andere hygiëneregels toepassen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 39