Psychologie als gevoelsdemper Wat doet dat kind achter de computer? 1 8 Vrijdag 6 juni 2008 PZC Drank Hij groeide op met het beeld dat alcohol er overal en altijd bij hoort. Later gaf de alcohol hem het idee dat hij alles aankon. Die roes kwam Erik Stofferis, directeur van De Helderheid Stichting, duur te staan. „We liegen en bedriegen wat af over alcohol." door Patricia van der Zalm foto David van Dam Drank is een wolf in schaapskleren. Een echte terminator, die we zelf aan tafel uitno digen, vindt Erik Stof feris. Op zeker moment bestond zijn 'dagelijkse onderhoudsdosis' uit vier tot zes glazen, met uitschie ters naar tien tot twaalf. Soms dronk hij tussendoor even niet. „Dat was omdat ik nog dronken was of gewoon ziek", zegt de schrijver van het boek De grote ver doving. Toch gaf drank hem een gevoel van vrijheid: hij dacht dat hij de hele wereld aankon. Een krachtige motivatie om te blijven drinken, zegt Stofferis. Maar hij onderschat te de impact ervan en verloor gaan deweg zijn zelfrespect en dat van anderen. Zijn werk en relaties le- Erik Stofferis van stichting De Helderheid. De stichting traint en begeleidt mensen met een al coholprobleem. den eronder. „Ik werd een teleurge stelde, chagrijnige man." Hij gooide het roer om, stopte met drinken en richtte tien jaar gele den De Helderheid Stichting op. Die stichting traint en begeleidt mensen met een alcoholprobleem. In De grote verdoving beschrijft hij de prominente plaats van alcohol in de westerse samenleving en hoe lastig het daardoor is maat te houden. Nederland telt circa anderhalf mil joen probleemdrinkers, mensen die worstelen met drank en stelsel matig meer drinken dan zij van plan waren. Toch wordt dit pro bleem massaal ontkend, betoogt Stofferis. „We liegen en bedriegen wat af over alcohol. Het wordt afge schilderd als lekker, leuk, onmis baar. Waarom hechten we aan een middel dat ons onderuit haalt?" Alcohol is een collectieve demper voor een mix aan problemen ge worden. „Ons lichaam is een ge voelig mechanisme. Alcohol heeft hetzelfde effect als sommige medi cijnen. Het verandert ons percep tievermogen en onze stemming op een subtiel niveau. Als we ge spannen of gefrustreerd zijn, zijn we overgevoelig. Met bier en wijn leggen we die natuurlijke gevoelig heid liever lam, in de hoop zo ge lukkiger te worden. Maar het werkt eerder als een fysiologische Alcohol maakt meer kapot... De berichten over de effecten van alcohol worden steeds grimmiger. Zo blijkt uit recent onderzoek dat de Nederlandse jeugd tot de groot ste drinkers van Europa behoort. Van alle jongeren tussen de 12 en 16 jaar drinkt maar liefst 70 pro cent wel eens of regelmatig alco hol. Hersenen ontwikkelen zich tot on geveer het 24e levensjaar. Alcohol kan de ontwikkeling van de herse nen verstoren. Wie langdurig ge- Justine Pardoen en Evert Bergervoet maakten een heldere handleiding voor ouders die hun kind op internet willen bijhouden. door Lindy Jense Lijkt het u ook zo vervelend als uw kind een avatar blijkt te hebben? Denkt u dat het pijn doet als je een dvd ript? Dan wordt het toch eens tijd voor een kleine computercur sus. Bijvoorbeeld Uw kind op inter net, van grafisch ontwerper Evert Bergervoet en hoofdredacteur van Ouders Online, Justine Pardoen. Dit is een handboek voor ouders met kinderen vanaf een jaar of to, die willen weten wat hun kroost (zou kunnen) uitspoken achter de computer. De ouders van nu zijn immers zelf meestal niet opgevoed met internet als vanzelfsprekend heid. Als je er zelf de weg niet weet, kan het lastig zijn je tieners grenzen aan te geven en het ge sprek met ze aan te gaan over hun omgang met internet. Uw kind op internet legt overzichte lijk en zakelijk uit wat de voor- en nadelen zijn van ongelimiteerd op zoeken en uitwisselen van infor matie, muziek, spelletjes en intimi teiten. Bij ieder onderwerp wordt afgebeeld hoe de desbetreffende pagina of functie op internet eruit ziet. Als ouder hoefje je kind er dus niet bij te halen en daarmee is Uw kind op internet ook een ver kapte cursus Internet voor Dum mies. Want van spamfilter tot Hab- bo Hotel en van shareware tot Sugababes: steeds krijg je keurig uitgelegd wat het is, hoe het werkt en wat de voor- en nadelen zijn. Wel jammer dat er geen register is opgenomen. Dat zou het terugzoe ken makkelijker maken. Op het internet kun je meekletsen op forums over je favoriete onder werpen, informatie opzoeken en leuke dingen kopen. Maar je kunt ook gemene virussen binnenha len, te maken krijgen met porno en pesten en je privégegevens kun nen zo maar te grabbel liggen. Als kinderen eens de fout in gaan op internet is dat zo erg nog niet, stellen Pardoen en Bergervoet. Want van fouten maken leer je. 'Maar uit onderzoek blijkt dat kin deren die met hun ouders praten over dat soort gevaren, toch beter af zijn. Ze leren sneller hoe ze zich veilig kunnen gedragen. Ze leren beter nadenken over hun eigen grenzen.' Wat ouders vooral moeten blijven benadrukken, is dat de informatie die je op het internet achterlaat niet meer te wissen is. Een bloot plaatje lijkt een grapje als je 15 bent, maar kan je nog lang achter volgen. Dat communicatie op in ternet vaak met schuilnamen of fic tieve personages (avatars) gaat, kan voordelen hebben. 'Spelen met identiteit is niet gevaarlijk voor de eigen ontwikkeling van kinderen', stellen de auteurs. 'On derzoek van psychologen van de UvA toont aan dat het voor vrij wel alle pubers gezond is zichzelf te laten zien aan anderen, waarbij ze zelf invloed hebben op de ma nier waarop ze zich presenteren. Het geeft zelfvertrouwen en het versterkt hun sociale vaardighe den'. Maar ook hier is een scha duwkant: kinderen moeten besef fen dat achter onschuldige schuil namen een persoon kan zitten die kwade bedoelingen heeft. Helemaal met een gerust hart kun je je pubers dus niet loslaten op de digitale snelweg. Maar het is wel fijn te weten dat een 'geripte' dvd gewoon als kopietje op je compu ter is gezet. Uw kind op internet, Evert Berger voet en Justine Pardoen. Uitgeverij Bruna, 127 pag., 14,95 euro. Praten over internet Maak ervaringen op internet zo vroeg mogelijk tot regelmatig te rugkerend gespreksonderwerp. Vraag zo nu en dan: 'Hoe was het op internet vandaag?'. Net zoals u dat zou doen met school of de

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 18