Beveiliging Verdonk Teruggeworpen op jezelf na jaren van intensieve beveiliging. Daar word je absoluut onzeker van, zeggen experts. Is de verontwaardigde reactie van Rita Verdonk, van wie de beveiliging op een lager pitje wordt gezet, terecht of wil ze alleen maar aandacht trekken en kan ze geen afstand doen van haar privileges? 1 2 Vrijdag 6 juni 2008 PZC -1 weer Help, zelf achter het stuur door Tanja Kits en jan Salden fotomontage Ronald Visser zegt overrompeld te zijn door de aankondiging dat haar persoonsbe veiliging wordt afgebouwd, heeft terreurbestrijder Joustra verrast. Hij zegt al sinds juni vorig jaar geregeld met haar in gesprek te zijn over haar beveiliging. „We denken al een tijdje dat het minder kan." Dat het terugschroeven van haar beveiliging niet eerder is gebeurd, komt door 'verschillende factoren', aldus Jous tra. De gespannen situatie die in Ne derland heerste rond de anti-Koran- film Fitna van Geert Wilders, is daar één van. Joustra erkent dat er op minder strenge veiligheidsmaatregelen wordt overgegaan, maar weer spreekt dat Verdonk voortaan ge heel onbewaakt door het leven gaat. Bovendien zal juist tijdens Ver- donks tournee door het land het oude bewakingsniveau gehand haafd blijven. Dat komt neer op de aanwezigheid van zes lijfwachten, een gepantserde auto en een volg auto. „Op plekken waar veel mensen ko men, kijken we goed naar de veilig heid", aldus Joustra. „Wat ons be treft had ze haar tournee gewoon kunnen laten doorgaan. Vanuit vei ligheidsoogpunt is er geen reden om het niet te doen." In de beveiligingswereld is het nor maal om bij het afbouwen van vei- ging is voor haar zelfs reden om haar tournee door het land, be doeld om steun voor haar politieke beweging te verkrijgen, te staken. Persoonsbeveiliging heeft twee kan ten, zegt beveiligingsexpert Hans Slaman. Het is een enorme inbreuk op iemands privacy en bewegings vrijheid. Maar er zitten ook voorde len aan. „Als je zoals Rita Verdonk een auto met chauffeur hebt, hoef je je geen zorgen te maken over het zoeken naar een parkeerplaats. Je hoeft geen tafeltje in een restaurant te reserveren, dat doen je beveili gers. En over iets simpels als op tijd komen heb je ook geen kopzorgen." En dan heeft Slaman het nog niet eens over het statusgevoel. Het heeft natuurlijk wel wat als je als ka merlid ergens aankomt met twee auto's en zes man beveiliging. „Dan word je door je omgeving, en uitein delijk ook door jezelf, wel extra be langrijk door gevonden. Mensen zijn daar erg gevoelig voor. Als dat wegvalt, is dat even schrikken". Hij wil niet met zoveel woorden zeggen dat Verdonk vooral protes teert vanwege het verdwijnen van die privileges. „Maar gezien haar mediaprofiel komt me dat niet onlogisch voor, laat ik het zo maar zeg gen." Dat de politica de woensdagavond in het televisie programma Knevel Van den Brink verrast te zijn door het be sluit van het kabinet om haar bevei liging te beëindigen. Ze kreeg die be waking sinds ze als minister van Vreemdelingenzaken en Integratie geregeld met bedreigingen werd ge confronteerd. Maar van de dreiging van toen is in middels, anderhalfjaar later, weinig meer over, aldus het kabinet in een brief aan Verdonk. Het gevolg: persoonlijke lijfwachten zijn niet meer no dig, een ge pantserde auto even min. Dit tot grote woede van Ver donk. Het in trekken van de beveili- Gewoonlijk zegt terreurbestrijder Tjibbe Joustra lie ver niets over be veiliging. Dan geldt het motto: 'Wat niet weet, wat niet deert'. Maar na het tv-op- treden van Rita Verdonk woensdag avond, waarin ze verkondigde dat het kabinet haar beveiliging per di rect had gestaakt, wil hij toch het een en ander rechtzetten. Want: „Mevrouw Verdonk geeft niet de juiste weergave van de werkelijkheid." Op kalme toon weer spreekt Joustra, ver antwoordelijk voor de persoonsbeveili ging van politici, in een gesprek met journalisten vrijwel Verdonks hele ver haal. De fractievoorzitter van Trots op Neder land (ToN) verklaar-

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 12