Pieter Vink is spelleider, geen politieagent Als ik me de kritiek zou aantrekken, kan ik heter op mn slaapkamer gaan zitten en de deur 24 uur dichthouden 29 Pieter Vink was vroeger politieagent. Maar op het voetbalveld wil de enige Nederlandse scheidsrechter die op het EK actiefis dat juist niet zijn. „Ik houd van het spel. Dat het voetbal aan de gang kan blijven, is juist zo mooi." DONDERDAG 5 JUNI 2008 foto René Bouwman/Hollandse Hoogte door Robbert Minkhorst Voor Pieter Vink be gon de voorberei ding op het Euro pees kampioen schap voetbal al in december 2007, op het moment dat hij zijn aanstelling kreeg. Sindsdien krijgt hij van de UEFA elke maand een trainingsschema en wekelijks de resultaten van de hartslagme ter. „De bond wil dat de scheids rechters topfit naar het EK gaan." Daarbij weegt de fysieke belasting niet eens het zwaarst. „Een voet balwedstrijd blijft een voetbalwed strijd. Bij de ene wordt alleen wat meer gelopen dan bij de andere. Maar tijdens het EK zijn er 150 mil joen tv-kijkers per duel. De belan gen en de druk zijn groot. Bij een groot Europees duel staan er 24 tot 36 camera's rond het veld. Eén ca mera is negentig minuten lang op mij gericht. Dat je bekeken wordt, realiseer je je vooraf. Je weet: alles wat ik doe, wordt geregistreerd. Zo dra een duel begint, ga ik daar in op. Ik besef dan niet meer dat er continu een camera op me let." De UEFA bereidt de arbiters voor op de impact van een groot toer nooi. Ze voeren daarvoor gesprek ken met een sportpsycholoog. „Ik ben altijd vrij nuchter geweest. Ik heb niet echt behoefte aan zulke gesprekken. Toch zijn er altijd nut tige dingen. Als je in een wedstrijd een fout maakt, moet je die niet lang met je meedragen, niet willen compenseren. Ook krijg je handi ge tips hoe je altijd volledig gecon centreerd kunt blijven." De instructies voor het EK zitten in Vinks hoofd. „De UEAFA wil een duidelijke consistente lijn. Bij excessen als een elleboog en tack les van achteren of met gestrekt been volgt onherroepelijk de rode kaart. Want het voetbal moet schoon worden. En het gaat om de veiligheid van de spelers." "IXvee- de speerpunt is de bescherming van het spel. „Bij opstootjes in het veld krijgen minimaal twee spelers - van ieder elftal één - een gele kaart. De aanstichters worden so wieso gestraft." Vanzelfsprekend volgen hardere sancties als daar aanleiding toe is, legt Vink uit. PIETER VINK PASPOORT Geboren 13 maart 1967 te Noordwijkerhout. Loopbaan Begon met arbitreren in 1987, floot na vier jaar in de eredivi sie en bereikte in 2001 de nationale scheidsrechterstop. Maakte in 2004 internationaal debuut in toernooi om de UEFA-cup, draafde in 2007 voor het eerst op in de Champions League en kwam op de elitelijst van de UEFA. De volgende elf scheidsrechters zijn tijdens EUR02008 collega van Vink: Konrad Plautz (Oostenrijk), Frank De Bleeckere (België), Howard Webb (En geland), Herbert Fandel (Duitsland), Kyros Vassaras (Griekenland), Roberto Rosetti (Italië), Tom Henning Ovrebo (Noorwegen), Lubos Michel (Slowa kije), Manuel Enrique Mejuto Gonza lez (Spanje), Peter Fröjdfeld (Zweden) en Massimo Busacca (Zwitserland). De arbiters moeten hard optreden bij het duw- en trekwerk bij hoek schoppen en vrije trappen. „Het is een grote ergernis. Je ziet spelers bij een spelhervatting niet meer naar de bal kijken, maar slechts oog voor elkaar hebben. En vaak nog voordat de bal genomen moet worden. Daarna kun je hem wel zes, zeven keer op de stip leggen. Wij moeten preventief optreden." Spelers die beweren dat ze van niets weten, komen daar bij Vink niet mee weg. „De internationale scheidsrechterscommissie licht alle teams in. Ik weet dat Jaap Uilen berg onder meer in Lugano is ge weest om de Zwitserse ploeg alles uit te leggen. Dus het 'scheids, wat doe je nu?' is niet nodig." Pieter Vink is een voorstander van hulpmiddelen. Hij gebruikt zelf sinds dit seizoen een headset, waarmee hij in verbinding staat met zijn grensrechters en de vier de official. „Hulpmiddelen kun nen het spel ten goede komen, zo lang de charme van het voetbal maar niet verloren gaat. De came ra op de doellijn had van mij al lang ingevoerd mogen worden. Ik vind het raar dat die er nog niet is, terwijl het systeem uitgebreid is ge test en het functioneert. )e kunt er zoveel irritatie mee wegnemen. Voetbal gaat om doelpunten en als je er een maakt, verdien je hem." Dat principe sluit aan bij de reden waarom Vink scheidsrechter werd. Uit liefhebberij, niet uit idealisme. „Ik houd van voetbal. Ik had als speler de droom, maar niet de kwa liteiten de top te halen." De voor malig politieagent floot eens een jeugdduel en merkte hoe leuk dat was. „Een paar keer per jaar moet ik politieagent spelen in een wed strijd. Dan ben ik alleen bekeurin gen aan het uitdelen. Daar houd ik niet van. Ik zie mezelf het liefst als spelleider. Dat het voetbal aan de gang kan blijven, is juist zo mooi." Hij maakt inmiddels deel uit van het elitekorps van de UEFA, sa men met landgenoot Eric Braam- haar. Sinds Vink weet dat hij naar het EK gaat, lijkt het alsof hij in de ogen van velen niet meer zo'n goe de scheidsrechter is. „Het is denk ik typisch Nederlands. Toen Eric in de voorselectie voor het EK zat en ik niet, kreeg hij de kritiek en kon ik niets verkeerds doen. Nu doet hij het volgens de mensen in eens veel beter. Als je ergens bo venuit steekt, word je veel kriti scher bekeken. Het doet niet zo veel met me. Anders kan ik beter op mijn slaapkamer gaan zitten en de deur 24 uur dichthouden."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 99