'Een primeur is niet altijd het belangrijkste' 27 Veronica's EK Lingerie gaat de strijd aan met de Ster Het zou mooi zijn als Nederland weer schitterend voethal speelt. Dat vind ik belangrijker dan de titel De maand juni staat bij de NOS én bij Tom Egbers geheel in het teken van het EK voetbal. Egbers bespreekt de duels van Oranje met Johan Cruijff en volgt de verwikkelingen in en rond het Nederland elftal. DONDERDAG 5 JUNI 2008 door Monique Brandt Tom Egbers fluit van af een stampvol ter ras op zijn vingers keihard naar een vrouw die voorbij fietst. Niet uit zomer se lichtzinnigheid, maar omdat ze zojuist een rij fiet sen, waaronder de zijne, omver ke gelde. Zonder op of om te kijken, vist ze vervolgens haar eigen exem plaar uit de ravage en kart ze kalm pjes weg. Tot ontsteltenis van de sportpresentator. „Ongelooflijk! Dit is toch echt een teken van de totale verhuftering van Neder land!" Tja, Amsterdam is duidelijk weer even wennen na een ont spannen verblijf met zijn gezin op zoneiland Menorca. De vakantie was bedoeld om op te laden voor de heftige sportmaand juni. Tijdens het EK voetbal brengt Eg bers dagelijks het laatste nieuws rond Oranje. Voor en na de wed strijden van het Nederlands elftal spreekt hij bovendien met analist Johan Cruijff. Inmiddels wordt hij natuurlijk bestookt met de vraag wat hijzelf verwacht van het ko mende EK, zijn zevende eindtoer- nooi waar hij voor de NOS bij is. „Ik kijk er enorm naar uit. Die eer ste ronde doorkomen wordt een hele kluif Maar dat was twee jaar geleden tijdens het WK ook zo en toen lukte het ook. Het is in ieder geval verrassend als Oranje de tweede ronde haalt. We hebben met Van der Sar een keeper van ab solute wereldklasse. Van Persie en Van Nistelrooij en misschien Sneij- der en Van der Vaart zijn midden velders en aanvallers van wereld klasse. Maar de achterhoede is de achilleshiel van Oranje." Beginnen tegen regerend wereld kampioen Italië, vervolgens spelen tegen WK-fmalist Frankrijk van twee jaar geleden, de derde wed strijd tegen Roemenië, waartegen Oranje in de kwalificatie niet een keer scoorde: vertel hém maar eens hoe Nederland de tweede ronde gaat halen. „Aan de andere kant is bij mij het glas wel halfvol. We behoren bij de beste tien voet ballanden van de wereld. Het is dan wel niet echt journalistiek ge dacht, maar ik weet dat we zou den kunnen winnen. Het zou daar bij mooi zijn als Nederland weer schitterend voetbal speelt. Ik meen het, dat vind ik belangrijker dan Europees kampioen worden." De passie voor het voetbal is Eg bers met de paplepel ingegoten. Zowel zijn grootvader als vader was altijd op de tribune van Hera cles te vinden. En van zijn Britse opa heeft hij nog een medaille die hem in de jaren twintig van de vo rige eeuw werd uitgereikt bij het kampioenschap van, wie kent ze niet, de Wiltshire United Dairies. Op zijn 9de werd Egbers Hera- cles-lid, op zijn 10de mocht hij zich voor de Di-pupillen in het Al melose zwart-wit hijsen om dat seizoen meteen het kampioen schap in de wacht te slepen. „Ik heb dat shirt nog steeds. De kleu ren uit je jeugd maken een veel diepere indruk dan dat je reali seert als je nog jong bent. Alles om de sport heen, trouwens. Zo weet ik nog precies hoe de Caballe- ro's van mijn vader roken als we naar het stadion liepen. Dat is foto Phil Nijhuis/GPD toch echt 45 jaar geleden. Mijn droom was altijd linksbuiten wor den bij Heracles." Dat zat er niet in, ook omdat de muziek zijn intrede deed. „Ik was gitarist en als ik moest repeteren, kon ik niet trainen." Zijn 11-jarige zoon is, het kan bijna niet anders, ook al gek op voetbal, zij het dat hij zijn feitenkennis mede opdeed via Playstation-voetbalspellen. Bei den spelen bij het Amsterdamse AFC. „Het begint nu wel tamelijk treurige vormen aan te nemen", constateert Egbers droogjes over zijn verrichtingen binnen de lij nen, toch alweer voor het 22ste sei zoen in hetzelfde team. „Afgelo pen jaar heb ik tijdens een wed strijd mijn enkelbanden gescheurd en een spierscheuring opgelopen. Dat zijn toch echt tekenen van ver val en onttakeling. Maar ik wil blij ven doorgaan, we staan nog steeds bovenaan in het rechterrijtje. Ik ben bovendien leider van het team van mijn zoon. Die zaterdag middagen, als hij speelt, vind ik eerlijk gezegd het mooiste mo ment van de hele week." Ook mooi waren de wedstrijden waarin de huidige bondscoach Marco van Basten, met goed ge volg, inviel bij zijn team. „In zo'n geval wordt er niet over het werk gepraat, nooit. Dan wordt er mis schien weieens wat geroepen, maar in zo'n geval doe ik alsof ik dat niet hoor. Dat is misschien niet erg journalistiek, maar ik vind sommige dingen veel belangrijker dan een primeur." Een pittig programma, blikt Tom Egbers vooruit op het EK Voetbal, dat door de NOS vanaf het eerste tot en met het laatste fluitsignaal in beeld wordt gebracht. In totaal worden er in acht sta dions 31 wedstrijden tussen de zestien deelne mende landen gespeeld. Hiervan zijn er 27 live bij Studio Sport, op Nederland 1. Alle liveduels worden omlijst door een voor- en nabeschouwing met Tom Egbers en onder an deren Johan Cruijff. Egbers houdt de kijker ook op de hoogte van het nieuws rond Oranje. Jack van Gelder presenteert vanuit speelstad Bern Studio Sportzomer, het late avondprogramma (22.45 uur) met analyses en nagesprekken. Er reizen zes commentatoren van Studio Sport naar Oostenrijk en Zwitserland: Evert ten Napel, Frank Snoeks, Jeroen Grueter, Philip Kooke, Jan Roelfs en Arno Vermeulen. In de eerste acht da gen van het EK (7 t/m 14 juni) zijn dagelijks twee duels live, om 18.00 en 20.45 uur. Vanaf 15 juni zijn de laatste duels uit de eerste ronde. In iedere poule vinden (20.45 uur) twee duels te gelijk plaats. Studio Sport zendt er één live uit. De andere is aansluitend in z'n geheel te zien. De kwartfinales (19 t/m 22 juni), de halve fina les (25 en 26 juni) en de finale (29 juni) zijn weer allemaal live te zien. Ook volgt de NOS Oranje tijdens de duels met eigen camera's, zodat de voetballiefhebber niets hoeft te missen van de acties en duels van de Oranje-internationals. Vanaf 15 juni begint steeds om 20.00 uur het NOS EK Journaal. Wordt Oranje uitgeschakeld, dan vervalt dit pro gramma. Op dagen waarop Oranje speelt, is er ook geen NOS EK Journaal, maar is vanaf 20.05 uur de voorbeschouwing op het duel. Op de overige zenders is het karig gesteld met aandacht voor het EK. Al probeert Veroni ca kijkers te verleiden niet naar de Ster-blokken te kijken, maar naar het EK Lingerie. Daarin wordt 'gevoetbald' door schaars geklede dames uit de twaalf deelnemende EK-landen tijdens de pauzes van de Oranje-duels. Zij nemen straf schoppen in bevallige houdingen. Tijdens het WK 2006 deed Veronica dat ook. Het program ma was toen goed voor veel kijkers. Gemiddeld schakelden 450.000 belangstellenden in. Uit schieter was de penaltystrijd tussen Zweden en de Verenigde Staten. Daar keken 687.000 men sen naar. SBS 6 heeft geen apart EK-programma, wel wordt in Hart van Nederland aandacht geschon ken aan de 'oranjegekte' en wordt regelmatig ge schakeld met Hans Kraaij in Bern. Ook bij RTL blijft het stil. Zoals het er naar uitziet, komen er geen aan het EK gewijdde Vil la BVD-achtige programma's. „RTL Boulevard loopt door tot en met 27 juni, zodat we daarin, en in RTL Nieuws en Editie NL, aandacht aan al le ontwikkelingen kunnen schenken." Eurosport legde ex-voetballer Lothar Mat- thaus vast als analist. De voormalige aanvoerder van Duitsland volgt de landen op de voet in Road to Euro 2008-magazine (18.45 uur).

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 97