Voetbalgekte ten top: de sprong van Bram Bakker 'Doelpunt Kieft was geen buitenspel' 26 Toen dacht ik: dat ga ik ook doen Ik wil later aan mijn kinderen vertellen dat ik dat heb gedaan DONDERDAG 5 JUNI 2008 Op zondagmorgen 26 juni 1988 keek Bram Bakker naar de televisie. Hij was toen nog geen psy chiater, maar arts in opleiding met een kater. Want de avond ervoor had Bakker in de binnenstad van Amsterdam gevierd dat het Neder lands elftal Europees kampioen was geworden. Op de bewuste och tend keek Bakker 'half lam' naar Mart Smeets, die vertelde over de huldiging die het Nederlands elftal diezelfde middag zou hebben in Amsterdam. Per rondvaartboot zou Oranje de vreugde gaan delen met het volk. Bakker: „Smeets vertelde dat eer biedwaardige huisvaders tijdens een rondvaart van de Beatles ooit in het water waren gesprongen. Toen dacht ik: dat ga ik ook doen. Ik wil later aan mijn kinderen ver tellen dat ik dat heb gedaan." Bakker achterhaalde de route van de rondvaartboot en het leek alsof John Lennon hem vanuit de he mel hielp. De Oranjehelden zou den namelijk ook langs de Nassau - kade varen, op tweehonderd me ter van Bakkers studentenhuis. Bakker trok wat oude, oranje kle ren aan, zocht een strategische plek uit en temidden van de hon derdduizenden toeschouwers wachtte hij op het moment dat ko men ging. Om zijn sprong te ver eeuwigen had hij gevraagd of een vriend foto's wilde nemen. „Maar toen de boot met voetballers kwam aanvaren, kreeg ik contact met de cameraman van de NOS, die ook op de boot zat", zegt Bak ker. „Hij zag me en hij voelde dat ik ging springen. Dat deed ik ook." Na zijn sprong („het was niet koud") klauterde Bakker op het droge. Hij liep naar huis, sprong onder de douche en zette daarna de televisie aan. In herhaling zag hij zichzelf opnieuw springen. De beelden van de springende stu dent zijn wereldberoemd. Het werd de verankering van de voet balgekte in Nederland. „Die opnames zijn later gebruikt in reclames van Unox en van de Postbank", zegt Bakker. „Mijn zoon is inmiddels 13 jaar en als zo'n reclame weer eens op tv is ge weest, zegt hij: 'Ik zag je weer springen, pa'." Tijdens de tocht door de Amsterdamse grachten werd Oranje verrast met de gekste taferelen. foto ANP Terwijl zijn medespelers Paul McGrath en Chris Hughton toekijken, graait lerland-doelman Pat Bonner tevergeefs naar de bal na de curieuze kopstoot van Willem Kieft. foto Arthur Bastiaanse/ANP Het Nederlands elftal dank te de Europese titel in 1988 mede aan de veelbe sproken kopbal van Wil lem Kieft tegen Ierland (1-0). Het is het beroemdste buitenspeldoel- punt uit de Nederlandse voetbal historie. Ten onrechte, zo zegt de dienstdoende arbiter Horst Brum- meier twintig jaar na dato. „Het was een glaszuivere goal." Kiefts goal verleidde commentator Eddy Poelmann destijds tot de le gendarische woorden 'een lucky, maar wat geeft het'. Het gaf niets: dankzij de late treffer van de aan valler bereikte Oranje de halve fi nale. En lucky? Dat was het zeker. Acht minuten voor tijd, afgeslagen voorzet, het mislukte schot van Ro nald Koeman, een rare stuit en ver volgens die met effect doordrenkte kopbal van Kieft in de verre hoek. Een legendarisch moment voor het Nederlandse voetbal. Maar ook voor de arbiter die het duel in Gelsenkirchen leidde, blijkt twin tig jaar later. „U belt vanwege het doelpunt van Nederland, of dat wel of niet in buitenspelpositie is gescoord?" De medewerker van de persafdeling van de Oostenrijkse voetbalbond heeft blijkbaar aan een half woord genoeg. We willen even terugblikken op die geden kwaardige namiddag in Gelsenkir chen, meer hadden we de goede man nog niet verteld. De woord voerder blijkt een uitstekend ge heugen te hebben. „De grensrech ters bij die wedstrijd waren Hel mut Kohl en Heinz Holzmann. Meneer Holzmann vlagde aan de kant waar het doelpunt viel." Vlaggenist Kohl is inmiddels over leden en Holzmann leidt volgens de zegsman van de bond een te ruggetrokken bestaan en is vol gens de voetbalbond niet te trace ren. Horst Brummeier, de Oosten rijkse scheidsrechter die de wed strijd leidde, wél. Tegenwoordig is de 62-jarige Brummeier lid van de scheidsrechterscommissie van de Oostenrijkse voetbalbond. „We hebben na die wedstrijd met zijn drieën veel over het doelpunt ge discussieerd", zegt de oud-arbiter nu. „Van journalisten kregen we te horen dat het doelpunt buitenspel was. Wij waren toen van mening dat dat niet zo was. En zo denk ik er nog steeds over. Die andere spe ler (doelt op Marco van Basten, red.) stond in buitenspelpositie op het moment dat de bal werd inge bracht, maar hij heeft niet ingegre pen. Het doelpunt was absoluut re glementair."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 96