Geen voetbalwedstrijd die zo intens de ziel van twee volkeren heeft beroerd Zelfs over duizend jaar vertellen ze het na, van München tot Boedapest. Even sensationeel als baanbrekend was de 3-2 zege van West-Duitsland op de magiërs van Hongarije in de WK-fïnale van 1954. Het 'Wunder von Bern' bevrijdde de Duitsers van een diepe naoorlogse depressie en was voor de Hongaren een voorbode van een inktzwart tijdperk. door Roel Wiche De Hongaarse grootheid Ferenc Puskas (rechts) kan het opbrengen de Duitse aanvoerder Fritz Walter te feliciteren met de titel. foto Hollandse Hoogte hoop. Het land is gespleten in oost en west, met een verdeelde hoofdstad (Berlijn) en krijgsgevangenen die getraumatiseerd uit de Sovjetkampen terugkeren. Voetbal is het opium dat de grote zorgen moet doen verge ten. Van Hamburg tot München wordt in 'calorieënwedstrijden' om worst en brood gespeeld. De Duitsers worden wegens het oorlogsver leden geweerd van het WK in 1950, maar mogen zich vier jaar later in Zwitserland melden bij de wereldelite. Al in de eerste ronde volgt een mokerslag. De fenomenale Hongaren, in eigen land 'de ploeg van goud' genoemd, walsen met 8-3 over de Mann- schaft. Maar dan al weet de Duitse bonds coach Sepp Herberger dat het een bijzonder toernooi gaat worden. Herberger, hard en geniaal als Rinus Mi- chels, heeft zijn tweede keus tegen Honga rije opgesteld, om toe te kunnen slaan in de andere wedstrijden. In familiehotel Belvedè re, aan het prachtige meer van Thun, smeedt hij een vriendenploeg die alle tradi tionele Duitse waarden in zich verenigt: eer zucht, doorzettingsvermogen, karakter. En, bovenal, Kampfgeist. Onomstreden leider van de ploeg is Fritz Walter, een frêle techni cus die het liefst op blote voeten zou spelen. Het idool van Franz Beckenbauer, die als kleine jongen zijn moeder smeekt om op zijn shirt een 10, het nummer van Der Fritz, te naaien. De aanvoerder van Duits land stelt de Hongaren voor het eerst op de proef. Op de dag van de finale, 4 juli 1954, valt de regen met bakken uit de hemel. Pus kas en co weten wat dat betekent: het is Fritz Walter Wetter. Nog erger: de Magyaren hebben geen oog dicht gedaan. Tot diep in de nacht is er een uitbundig dorpsfeest ge weest, pal voor hun hotel. Niettemin verovert het wonderteam razend snel het Wankdorfstadion. Hongarije neemt binnen acht minuten een 2-0 voorsprong en in Boedapest daveren de bruggen over de Donau. Maar dan begint de vechtmachi ne van Herberger aan een heroïsche weder opstanding. Met dank aan de geniale inge ving van een schoenmaker. Adi Dassier, die later de wereld verovert met de drie strepen van Adidas, heeft speciaal voor een natte grasmat een lange schroef- nop ontwikkeld. Een uur voor de wedstrijd begint hij als een razende de noppen van al le schoenen te verwisselen. Pas vlak voor de aftrap is hij klaar. Direct na het tweede Hon gaarse doelpunt scoort Max Morlock de 2-1. Een minuut eerder heeft Dassier zijn nop pen extra aangedraaid. De Hongaren vinden op het zompige veld geen houvast voor hun gracieuze combina ties en beuken vergeefs op het Duitse gra niet. Helmut Rahn maakt al snel de gelijk maker, waarna de wedstrijd op weg gaat naar een zinderende climax. En die komt er, in de 84e minuut. Rahn, ook 'Der Boss' ge noemd, dreigt te schieten, fopt twee verdedi gers en lanceert dan een kanonskogel: 3-2. Zelden heeft een doelpunt zoveel levens ver anderd. Rahn wordt tot aan zijn dood herin nerd aan zijn meesterschot. Als hij na zijn carrière aan de drank raakt, vervloekt hij van het ene op het andere moment de kroe gen in Essen. Elke avond wil iedereen maar één verhaal horen: hoe hij het doelpunt van de eeuw heeft gemaakt. Na de 3-2 ontstaat in de Duitse straten een volksfeest zonder weerga. De verkoop van de televisies, er waren er in 1954 slechts 20.000, explodeert. Radiocommentator Her- bert Zimmermann is plots een nationale held, al komt hij voor de kerkelijke recht bank omdat hij de Duitse keeper Turek een Fussballgott heeft genoemd. De doelman wordt postuum alsnog heilig verklaard: in het stadje Nottuln heeft hij zijn eigen straat. De roem van Fritz Walter wordt zelfs ver eeuwigd met een heel stadion, in Kaiserslau- tern. Hoe anders verloopt het met de wereldkam pioen die nooit wereldkampioen werd. Na de dramatisch verlopen WK-finale gaan honderdduizenden Hongaren vertwijfeld de straat op. Het mondt uit in de eerste mas sale demonstratie tegen een communistisch regime. Twee jaar later rollen de Sovjettanks door Boedapest om een bloedige opstand neer te slaan. Keeper Gyula Grosics wordt na het WK dertien maanden door de gehei me dienst verhoord op beschuldiging van spionage. Nog slechter vergaat het bonds coach Gustav Sebes. De Magische Magya ren, Puskas voorop, vluchten het land uit en laten hun chef ontredderd achter. Vijftig wedstrijden ongeslagen en slechts één ne derlaag. Maar die blijft hem een leven lang achtervolgen. Tot op het sterfbed. „We... hebben... verloren."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 95