mm OOSTENRIJK De 'dreumes' mag meedoen DUITSLAND Degelijk Duitsland kandidaat KROATIË Kroatië outsider voor de titel POLEN Leo Beenhakker is de held DONDERDAG 5 JUNI 2008 PZC EUR02008 naam dub doel Jürgen Macho AEK Athene Alex Manninger AC Siena Ramazan Özcan 1899 Hoffenheim verdediging Ronald Gër^aliu Austria Wien Martin Hiden Rapid Wien Markus Katzer Rapid Wien Jürgen Patocka Rapid Wien Emanuel Pogatetz Middlesbrough Sebastian Prödl Sturm Graz Martin Stranzl Spartak Moskou György Garics Napoli middenveld Joachim Standfest Austria Wien René Aufhauser Red Bull Salzburg Christian Fuchs SV Mattersburg Andreas Ivanschitz Panathinaikos Ümit Korkmaz Rapid Wien Christoph Leitgeb Red Bull Salzburg Jürgen Saumel Sturm Graz Ivica Vastic LASK Linz aanval Martin Harnik HSV Erwin Hoffer Rapid Wien Roman Kienast Hamarkameratene Roland Linz Sporting Braga Jens Lehmann Arsenal René Adler Bayer Leverkusen Robert Enke Hannover 96 verdediging Arne Friedrich Hertha BSC Clemens Fritz Werder Bremen Marcell Jansen Bayern München Philipp Lahm Bayern München Per Mertesacker Werder Bremen Christoph Metzelder Real Madrid Heiko Westermann Schalke 04 middenveld Michael Ballack Chelsea Tim Borowski Werder Bremen Torsten Frings Werder Bremen Thomas Hitzlsperger VfB Stuttgart Simon Rolfes Bayer Leverkusen Bastian Schweinsteiger Bayern München Piotr Trochowski HSV aanval Mario Gómez VfB Stuttgart Miroslav Klose Bayern München Kevin Kuranyi Schalke 04 Oliver Neuville Borussia Mönchengladbach David Odonkor Real Betis Sevilla Lukas Podolski Bayern München Positie FIFA-ranglijst: 101 EK-historie: Oostenrijk kwalificeerde zich nooit eerder voor een EK. EUR02008 wordt de eerste deelname. Bondscoach: Josef Hickersberger(60) Een enquête onder 20.000 voetballiejhebbers heeft bondscoach Joseph Hickersberger niet op andere gedachten gebracht: de Oostenrijk se fans wilden dat hun ploeg afziet van deel name aan het EK in eigen land. Een actiegroep probeerde de Oostenrijkse bond ervan te overtuigen dat de nationale ploeg niets te zoeken heeft op het EK. Zelfs voormalig crack Toni Polster, topscorer aller tijden van Oostenrijk, tekende een petitie van die strekking. De Oostenrijkse voetballiefheb bers vrezen het lachertje van het EK te wor den. Ze staven die mening onder meer met uit slagen. De nederlaag (3-4) tegen Oranje in de oefencampagne (na een 3-0 voorsprong) was de dertiende in veertien oefenduels op rij die Oostenrijk niet kon winnen. Wel werd Ivoor kust verslagen met 3-2 en dat gaf Hickersber ger moed. Een tikkeltje overmoedig zei hij dat zijn ploeg, debutant op een EK, de kwartfina le kan halen. De bijna 60-jarige coach heeft naast de scepsis van het volk ook wat te stel len met zijn spelersgroep. Uit Engeland klonk de heftigste kritiek. Verdedigers Emanuel Po- gatetz (Middlesbrough) en Paul Scharner (Wigan Athletic) bekritiseerden zijn beleid. Scharner bedankte zelfs voor de nationale ploeg. Uitblinkers heeft het team niet. Andreas Ivan- schitz (Panathinaikos) is aanvoerder. Thomas Prager, speler van SC Heerenveen, behoort niet tot Hickersbergers favorieten. De 22-jari- ge middenvelder blijft thuis nu de bondscoach de 38-jarige Ivica Vastic heeft opgeroepen. 'Su~ peroldie' noemde Hickerberger de veteraan. Overigens selecteerde de bondscoach Vastic de afgelopen drie jaar niet een keer. Positie FIFA-ranglijst: 5 EK-historie: 1972 winnaar, 1976 tweede 1980 winnaar, 1984 eerste ronde, 1988 halve finale, 1992 tweede 1996 winnaar, 2000 eerste ronde, 2004 eerste ronde. Bondscoach: Joachim Löw (48) Titelkandidaat Duitsland kent weinig gehei men. Het is een degelijk team en dat kan ver komen, weten ze in Duitsland uit ervaring. Het elftal staat als een huis sinds de derde plaats op het WK in eigen land in 2006. Jür- gen Klinsmann bouwde aan een nieuw elftal, assistent Joachim Löw nam het na het WK over. Alles bleef bij het oude: dezelfde spelers, hetzelfde 4-4-2 systeem, dezelfde prestaties. Als eerste land kwalificeerde de ploeg zich voor het EK Volgens Löw is de duidelijkheid ook het geheim van succes. Zijn selectiebeleid is weinig avontuurlijk. Zo staat de positie van keeper Jens Lehmann, bij Arsenal vaak bankzitter, zelfs niet ter discussie. Enig twist punt is de positie naast spits Miroslav Klose, waarvoor meerdere kandidaten zijn. Met zijn ervaring en kwaliteiten is aanvoerder Mi chael Ballack (31) letterlijk en figuurlijk de centrale man in het team van Löw. De mid denvelder van Chelsea speelt wat verdedigen- der in het nationale team dan bij zijn club. In de middenlinie ontbreekt wel Bernd Schnei der. De ervaren kracht werd onlangs geope reerd aan zijn nekwervel en is naar verwach ting pas in juli weerfit. De Mannschaft gaat sobere weken tegemoet. Teammanager Oliver Bierhoff ziet er persoon lijk op toe dat er geen roomservice of vrou wen op de kamers komen. Bovendien mogen de spelers geen cafés of discotheken bezoeken tijdens het EK. Als die degelijkheid, duidelijk heid en soberheid weer beloond wordt en de wereldkampioen van 1934,1974 en 1990 weer Europa's beste wordt na eerdere triomfen in 1972,1980 en 1996, dan staat ook de winstpre mie al vast: 250.000 euro per speler. Mario Galinovic Stipe Pletikosa Vedran Runje verdediging Vedran Óorluka Dario KneZeviC Robert Kovac Dario Simic Josip êimunic Hrvoje Vejic middenveld Nikola PokrivaC Niko Kovac Niko Kranjcar Jerko Leko Luka Modric Danijel Pranjic Ivan RakitiC Darijo Srna Ognjen Vukojevic aanval Igor Budan Nikola Kalinic Ivan Klasnic Ivica Olie Mladen PetriC Panathinaikos Spartak Moskou RC Lens Manchester City AS Livorno Borussia Dortmund AC Milan Hertha BSC FC Tom Tomsk AS Monaco Red Bull Salzburg Portsmouth AS Monaco Dinamo Zagreb SC Heerenveen Schalke 04 Shakhtar Donetsk Dinamo Kiev Parma Hajduk Split Werder Bremen HSV Borussia Dortmund Artur Boruc Tomasz Kuszczak tukasz Fabianski verdediging Marcin Wasilewski Pawel Golanski Mariusz Jop Jacek B^k MichatZewtakow Adam Kokoszka Jakub Wawrzyniak Dariusz Dudka Michal Pazdan middenveld Mariusz Lewandowski Wojciech tobodzinski Rafat Murawski tukasz Gargula Jacek Krzynówek Jakub Blaszczykowski Roger Guerreiro aanval Maciej Zurawski Ebi Marek Saganowski Tomasz Zahorski Celtic Manchester United Arsenal Anderlecht Steaua Boekarest FC Moskou Austria Wien Olympiakos Wisla Kraków Legia Warschau Wisla Kraków Górnik Zabrze Shakhtar Donetsk Wisla Kraków Lech Poznali GKS Belchatów VfL Wolfsburg Borussia Dortmund Legia Warschau Larissa Real Santander Southampton Górnik Zabrze Positie FIFA-ranglijst: 13 EK-historie: 1996 kwartfinales, 2004 eerste ronde. Bondscoach: Slaven Bilic (39) Na de bronzen medaille op het WK van 1998 presteerde Kroatië slecht op eindtoernooien. Toch is de ploeg van bondscoach Slaven Bilic outsider voor de titel. Op basis van prima kwalificatieduels, waar ze in Engeland nog lang nachtmerries van zullen hebben, dromen de Kroaten zelfs van de titel. De voetbalbond voorop. En dat leidt tot ergernis bij Bilic. Hij verwijt zijn baas dat die prestaties van het for maat 'Argentinië' en 'Brazilië' verwacht. Vol gens hem werkt hij met zijn ploeg echter in de omstandigheden van Andorra. De premie bij winst in de finale op 29 juni is wél van wereld formaat: er ligt liefst 300.000 euro per speler klaar bij het behalen van de titel. Bilic kan in Kroatië wel een potje breken. Hij bedankte er voor Huub Stevens bij HSV op te volgen en gaf de voorkeur aan het EK met de nationale ploeg. Onlangs verlengde hij zijn contract met de Kroatische voetbalbond tot en met het WK van 2010. Een oefenduel tegen Nederland ging kansloos verloren, maar Kroa tië heeft een aardig team. Al spelen verschil lende basisklanten, zoals aanvoerder Nico Ko vac (Salzburg) en aanvaller Darijo Srna van Shaktar Donesk, niet in de buitenlandse top- competities. De spelers die wél in aanspreken de buitenlandse competities voetballen, Dario Simic (Milan) en Robert Kovac (Juventus), zijn vooral bankzitter bij hun club. Bilic doet het er mee en heeft van de ervaren ploeg voor al een geheel gemaakt. Sterspeler Eduardo da Silva ontbreekt bij de Kroaten. De spits van Arsenal liep onlangs een gecompliceerde been breuk op en is een jaar uit de roulatie. Deson danks nodigde Bilic de aanvaller uit voor een trainingskamp in de aanloop naar het EK. Positie FIFA-ranglijst: 27 EK-historie: Polen kwalificeerde zich nooit eerder voor een EK. EUR02008 wordt de eerste deelname. Bondscoach: Leo Beenhakker(65) In Polen is de bondscoach de held. Leo Been hakker werd vier maanden voor de start van het EK in Oostenrijk en Zwitserland al onder scheiden door de Poolse president Lech Kac- zynski met het Kruis van de Renaissance. De 65-jarige coach is de architect van de ploeg die zich voor het eerst heeft geplaatst voor een Europees kampioenschap voetbal. Het succes van Leo Beenhakker kwam niet vanzelf. Bij zijn aanstelling was er weerstand en wantrouwen, alleen al omdat hij de eerste buitenlandse coach van Polen was. Nederla gen tegen Denemarken en Finland maakten de sfeer er alleen nog maar slechter op. Been hakker stond onder druk van de media en de voetbalfans, maar de gelouterde voetbalcoach hield zich stil en vormde in de tussentijd een team. De definitieve omslag kwam bij de over winning op het veel sterker geachte Portugal. Met degelijk en soms sprankelend voetbal werd Polen zelfs groepswinnaar, vóór Portu gal, Servië en België. Leo Beenhakker maakte in zijn eerste maan den ook korte metten met de sterallures van een aantal Poolse voetballers. De selectie straalt sindsdien weer eenheid uit, met een kleine dribbelaar als ster van het volk: Ebi Smolarek (ex-Feyenoord, nu Racing Santan der), ook de man van de doelpunten. Hij werd in 2005 en 2006 Pools voetballer van het jaar. In de kwalificatiereeks had Smo larek met negen treffers een flink aandeel in de productie. De selectie bevat twee spelers die ooit uitkwa men in de eredivisie: de ex-Feyenoorders Smo larek en Marek Saganowski.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 93