Agenten nooit weg te slaan van Nieuwstraat Tonny Eyk is geen fan meer van Zidane 20 DONDERDAG 5 JUNI 2008 VRAAG EN ANTWOORD Heeft u een vraag over het Nederlands elftal? Over de spelopvatting van Marco vat Basten, de opstelling en de speelwijze van Oranje? Kunt u de arbitrage niet volgen? Heeft u vragen over wat dan oo met betrekking tot het EK in Oostenrijk en Zwitserland? Stel ze aan de verslaggevers ter plekke. Dagelijks worde diverse vragen beantwoord. GA NAAR DE WEBSITE VAN UW KRANT, STEL VRAGEN EN KRIJG ANTWOORDEN foto Peter Schols/GPD Er stond, zo herinnert hij zich, overal politie. Ver dekt, maar in opperste pa raatheid. „Agenten waren er altijd als Nederland tegen Duits land speelde. Want je wist nooit of het mis kon gaan." Chris Ma- ijntz, ex-kroegbaas, kent als geen ander de meest wonderlijke straat van Kerkrade: de Nieuwstraat. Ten minste, aan de Nederlandse kant van de grens. Aan de Duitse zijde is het, hoe logisch de Neustrasse. In de jaren tachtig en negentig ging het hier wel eens hard tegen hard als Oranje tegen Die Mann- schaft speelde. De plaatselijke be volking had daar niets mee te ma ken, bezweert Maijntz. „In mijn ca fé stond iedereen gebroederlijk aan de bar. Nederlanders en Duit sers keken samen op een groot scherm naar de wedstrijd. Het wa ren vooral jongeren van buitenaf die rotzooi kwamen schoppen." Na de heroïsche zege op Duitsland in de halve finale van 1988 liep het in de Nieuwstraat/Neustrasse vol gens Maijntz Maar het getoeter van auto's en de overwinningskreten waren luid ge noeg om tot in Hilversum door te dringen. Twee jaar later, tijdens het WK, stond Mart Smeets met een cameraploeg in de tweetalige straat. En toen ging het wel hele maal mis. De altijd genuanceerde Smeets pookte in een live-registra tie het vuur met wat onhandige uitspraken op, even later vlogen de stenen de grens over. De buurt bewoners waren witheet. Maijntz: „Een kennis van mij heeft Smeets nog een klap op zijn kop gegeven. Honderd procent zeker." Voor een herhaling hoeven we niet te vrezen als beide landen straks in de Alpen op elkaar stui ten. Tenminste, dat zegt de man die nog niet zo lang geleden in zijn kroeg stond te tappen in een shirt van Miroslav Klose. Maijntz heeft in de wijk al royaal gestrooid met oranje vlaggetjes en geen Duit se allochtoon (kwart van de bevol king) die daarvan gaat steigeren. „Wat mij betreft, maken we er sa- Tonny Eyk (pseudoniem van de 67-jarige Teun Eikel boom) is componist, accor deonist, orkestleider, pia nist, producer, schrijver en fana tiek fietser. Hij heeft al 30 jaar een huis in Frankrijk. „Mijn band met een EK en het Nederlandse voet bal wordt het meest duidelijk als ik je zeg dat ik in 1988 Rinus Mi- chels begeleidde toen hij Droom land zong bij het EK, live op televi sie. Een waanzinnig mooi mo ment. Ik heb nog steeds veel con tact met oud-spelers en -trainers. De huidige generatie zie je niet meer, de kans dat ze mij zullen vra gen als ze in Oostenrijk kampioen worden, is klein. Alles is anders ge worden. Coen Moulijn heb ik nog contact mee, de muziek bij de film Nummer 14 over Johan Cruijffheb ik gemaakt. „Frankrijk is een heerlijk land, maar van de Franse ploeg weet ik niet veel, behalve dat het vechters zijn. Het wordt zwaar voor Ne derland. Ik was een geweldige fan van Zinedine Zidane, net als wij allemaal thuis. Maar dat zijn we natuur lijk kwijt door de fout die hij twee jaar geleden op het WK maakte, met die kopstoot. On vergeeflijk voor zo'n grote speler. Ik heb twee Franse kleinzonen, zo nen van mijn dochter die danseres was bij het Nationale Ballet en la ter in het Lido in Parijs. Ik zou niet weten of ze voor Frankrijk of voor Nederland zijn. We zien vrij dag 13 juni wel of ze in een blauw of in een oranje shirt zitten. „Ik vind het heel jammer dat See- dorf met zijn ervaring niet mee gaat. Wat daar nu weer achter zit... Het blijft gissen. Ik woon in Bad hoevedorp, ben de buurman van Marco van Basten. Ik vond het ook al jammer dat Van Bommel niet mee gaat. Maar Marco luistert ge loof ik naar niemand. De coach krijgt het nu heel zwaar tijdens het toernooi, denk ik. Nee, mijn kleinzonen staan niet de hele dag voor zijn deur. De naam Van Bas ten spreekt ze niet aan, daar zijn ze veel te jong voor." Ik zal voor mezelf en m'n jongens, de kleinzonen die in Hoofddorp wonen, die avond een bijzondere Coq au Vin maken a la Mère Bra zier, de lerares van Paul Bocuse. Met zwarte truffel onder zijn vel. Zelfben ik voor Nederland, klaar." k

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 90