Frank Mill, de 'vriend' van Hans van Breukelen 'In Roemenië willen ze vooral weten wat wij van Adrian Mutu vinden' FOTOLOG Soms zegt een foto meer dan duizend woorden. Fotograaf Armino maakt tijdens het EK voet bal 2008 speciale foto's, die hij tevens van commentaar voorziet. Zodat u kunt lezen waarom hij juist die foto heeft genomen. GA OP DE WEBSITE VAN UW KRANT NAAR DE SPECIALE FOTOLOG VAN ARMINO Begin tegen de Duitse oud-international Frank Mill over het EK 1988 en hij zegt meteen: „Aaah, mein Freund, der Torwart." Het was namelijk Frank Mill (27 interlands, tien doelpunten) die een tierende Hans van Breukelen over zich heen kreeg. Het was tijdens de me morabele halve finale, want dat zegt Mill er meteen achteraan: „Hamburg, Halbfinal, 2-1. Alles zat in die wedstrijd: haat, afgunst, veel verstopte overtredingen. En na de penalty van Duitsland begon het pas echt goed." Mill probeerde zich 'uit principe' buiten al die tweepersoonsoorlog jes op het veld te houden, maar plotseling bevond hij zich er mid denin. Het was in de eerste helft en de uitkomende Van Breukelen kwam hardhandig tegen de spits aan. Mill: „Het leek op Schuma cher tegen Battiston in 1982. Maar dat was niet erg, zulke dingen ge beuren nu eenmaal in het voetbal. Erger was de manier waarop hij mij daarna uitschold. Eigenlijk viel hij me aan zonder handen." Het beeld is beroemd. Mill, stom verbaasd, ligt op de grond en Van Breukelen staat krijsend over hem heen gebogen. Maar wat schreeuw de hij precies? Mill: „Dat wil ik niet herhalen. Wat zoal gebruike lijk was destijds. Maar ik kon aan zijn gezicht zien dat hij een Duit ser-hater was." De mare is dat Van Breukelen zou hebben geroepen: 'Ich hoffe das du fokking stirbst.' Zelf verklaarde Van Breukelen jaren later dat hij dat niet tegen Mill riep, maar tegen Lothar Matthaus. Mill zou hij al leen Scheisse hebben toegevoegd. Mill: „Nee, nee, nee, nee. Het was echt lelijk. Nazi was nog het min ste. Of wacht, dat weet ik niet meer zeker. In ieder geval Scheiss-Deutsche. Ik weet het alle maal niet meer precies. Het was ook niet persoonlijk tegen mij be doeld. Het belangrijkste was: ik was Duitser." Hij heeft Van Breukelen nooit meer gezien. „Ach, we komen el kaar nog wel eens tegen, dan kun nen we weer normaal met elkaar overweg, als volwassenen. Ik ben ook allang niet meer boos en wens Van Breukelen het allerbeste." Nico de Borst is een harts tochtelijk fan van Sparta. De Rotterdammer steekt zijn energie echter voor al in zijn Stichting Breath, die hulpbehoevende kinderen over de hele wereld een beter leven pro beert te geven. Eén van zijn projec ten is een kinderdorp in het Roe meense dorp Techirghiol, net on der Constanta. De Borst is er gere geld. Hij weet hoe er in Roemenië wordt uitgekeken naar de EK-ont- moeting met Nederland. „De strijd is eigenlijk al begonnen. Met de stichting hebben we hier net weer een nieuw gebouw neerge zet, dat door oud- Sparta-trainer Mircea Petescu is geopend. Na af loop werd ik door de Roemeense tv geïnterviewd. Aan het eind van het gesprek begonnen ze weer te vissen. Wat wij in Nederland van hun grote ster Adrian Mutu vin den? Ik heb gezegd dat we hem hebben zien schitteren tegen PSV, maar dat we er op het EK wel een oplossing voor zullen bedenken." „Het voetbal in Roemenië is heel anders georganiseerd dan in Ne derland. Ik vind het ook ongelofe lijk dat er in Roemenië nog altijd veel talent rondloopt. Want som mige clubs hebben niet meer dan één seniorenteam en twee jeugd- elftallen. Roemenië behoort nu tot De Roemeense vedette Adrian Mutu. de Europese Unie, maar ik zie hier dingen die je je eigenlijk niet voor kunt stellen binnen de EU. Men sen leven nog in barakken langs de spoorlijn. Wij proberen met de stichting nu het Nederlandse mo del erin te brengen, zodat ook niet-getalenteerde kinderen kun nen voetballen. „De sport leeft hier enorm, dat heb ik laatst weer gezien rond de topper tussen Dinamo en Steaua Boekarest. Het hele land staat dan op z'n kop. Tijdens het EK zal het niet anders zijn. Roemenië won in oktober in Constanta nog met 1-0 van Oranje. Dat resultaat hopen ze op 17 juni te herhalen." foto Daniël Mihailescu/AFP DONDERDAG 5 JUNI 2008 foto Michael Kooren/Hollandse Hoogte

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 84