De Squadra haalt het beste boven in Marco Materazzi II i Het ging mij om die magischemythische Van Basten II Rede koning. Neeik kon niet dromen te worden zoals hij. Daarvoor was mijn talent veel te beperkt' m Marco Materazzi wordt door tegenstanders en voetbalpuristen gevreesd en vervloekt om zijn bikkelharde spel. Het laat de stoere Italiaan koud: „Ik wil mijn tegenstander het leven moeilijk maken, niet iemand liquideren." DONDERDAG 5 JUNI 2008 MARCO MATERAZZI PASPOORT Geboren 19 augustus 1973 te Lecce. Clubs 1995-1998 Perugia; 1998-1999 Everton; 1999-2001 Perugia; vanaf 2001 Inter- nazionale. Interlands Speelde eerste interland op 25 april 2001 tegen Zuid-Ko- rea. Zat in selectie voor WK 2006, die kampioen werd. In de finale scoorde hij twee keer (gelijkmaker en eerste penalty in strafschoppenreeks) én kreeg de befaamde kopstoot van de Fransman Zinedine Zidane, die een rode kaart kreeg. Persoonlijke erelijst Wereldkampioen met Italië 2006; Landstitel Italië 2006, 2007; Italiaanse beker 2005, 2006; Italiaanse Supercup 2005, 2006. door David Endt r ssassinoooo!' JWgi De haatgevul- 1 de aantijging K schalt over de UUBÊÊk tribune. Hij, Marco Mate- ÊK «Bi razzi, 'Matrix' voor zijn volgelingen, wordt uitge maakt voor moordenaar van het voetbalspel. Het laat hem koud, hij doet zijn ding en schudt de aantij gingen van zijn schouders. Hij is de centrumverdediger van het na tionale elftal van Italië en dat ver vult hem met trots. Van het azuur blauw om zijn bast spannen zijn spieren, verstrakken zijn vezels en stroomt zijn bloed dubbel snel. 'Campione del Mondo' staat er, compleet met de datum van de Berlijnse finale in 2006 op zijn on derbeen getatoeëerd, één van de toen al weinige tekst- en beeltenis- vrije plekken op zijn lijf. Materazzi's tomeloze inzet gaat ge paard met gekte. Elleboogstoot, in terventie met gestrekt been, acro batische sprong om iemand te be schadigen. Weer een slachtoffer. Dan gonst het in het stadion van verontwaardigding en klinkt het: 'Assassinoooo!'. Schande voor het Italiaans voetbal, roepen ze. Le venslange verbanning, eisen ze. Zijn fans zijn talrijker dan ver moed. Op hun spandoek schrijven ze: 'Tutti Pazzi per Materazzi', alle maal gek op Materazzi. De door puristen gehate voetballer is ook cultfiguur, toonbeeld van de on wrikbare, de gladiatorachtige. De verbeelding prikkelende 'Matrix'. Een personage die mogelijk de an dere, duistere, kant van de mense lijke aard vertegenwoordigt. Zijn afschrikwekkende naam ves tigde Materazzi in de vele seizoe nen in de meest diverse Italiaanse inferieure competities, één jaar in Engeland en de laatste zeven sei zoenen bij Inter. Overal vlogen ge wonden in het rond, overal mar keerden rode kaarten en schorsin gen zijn weg. Dat maakt het opval lend dat als hij het blauw van Ita lië draagt, vooral Materazzi's zuive re kwaliteiten aan het licht ko men. Anticiperend vermogen, de prachtig met links gegeven lange foto Giuseppe Cacace/AFP passing. Aangesneden vrije trap pen. De kunde van het scoren. 54 competitiegoals, weinig verdedi gers maakten er meer dan hij. Als hij voor het vaderland speelt, zijn er minder excessen rond zijn persoon. Zou er oorzakelijk ver band zijn? Matrix vindt aanvanke lijk van niet: „Het is zeker zo dat spelen in de Squadra het beste in mij naar boven haalt. Ik voel mij verantwoordelijk en de trots haalt opperste concentratie in mij naar boven. Voor mijn gevoel speel ik niet anders. Wie weet, is de be scherming van nog meer kwaliteit om mij heen van invloed. Je komt daardoor minder snel in nood, er is meer evenwicht om je heen. „Italië haalt het beste in mij naar boven, mijn mooiste momenten zijn daaraan verbonden. Elk duel in het blauw is een compleet le ven. De goals op het WK, de we reldbeker in mijn handen. Ach ja, de overtredingen. Ik ben een gete kend man en dat heb ik aan mij zelf te danken. Want inderdaad, ik maak overtredingen, het is onder deel van mijn vak van verdediger. Soms ga ik over de schreef Dat rea liseer ik mij, te laat. Een enkele keer heb ik werkelijk spijt. Het is een door mijn hartstocht ingege ven wil om te winnen, de bal te winnen, ten koste van alles." Schaamte? „Nee, spijt boven schaamte. Vooral spijt over het be nadelen van mijn elftal als ik rood krijg. Het wordt ook overdreven. Omdat ik het ben, is het makkelij ker straffen. Dan wordt gretig ge bruik gemaakt van het stempel van schopper. Voetbal bestaat uit veel aspecten. Het is aantrekkelijk alleen het verfijnde te zien, tech niek, creativiteit, inventiviteit en elegantie. Maar voetbal is meer. In casseren, uitdelen, weerstand ge ven, tegenslag overwinnen." De oogopslag van de Matrix is doordringend, een beetje angstaan jagend. Dan wordt zijn stem zach ter, zoeter: „Vergis je niet. Ik ben een echte voetballiefhebber. Man, vroeger bij ons thuis, de discussies die ik met mijn broer had. Zijn ka mer hing vol met foto's van Rober to Baggio. Dat was zijn idool, niets en niemand kon tippen aan Bag gio. Haha, toch wel! Ik had Van Basten. Marco, Marco van Basten! Wat die kon... Ieder stukje muur van mijn kamer was volgehangen met Van Basten. Foto's, posters. Het ging mij niet om een club, het ging mij om die magische, mythi sche Van Basten, II Re, de koning. Nee, ik kon niet dromen te wor den zoals hij. Daarvoor was mijn talent veel te beperkt. Daar aan denken was al als vloeken. Wat een speler. Mijn idool, in de meest absolute zin van het woord." „Misschien sensationeel uit mijn sentimentele oogpunt, maar de wedstrijd tegen Nederland heeft zijn eigen belang. Ik heb respect voor Nederland, maar het gaat om winnen. Goedschiks en als het moet kwaadschiks. Ik ben er op uit mijn tegenstander het leven moeilijk te maken, niet om ie mand te liquideren. „Van Basten heb ik al eens ont moet. Een paar jaar geleden tij dens het Amsterdam Tournament. Ik maakte van die gelegenheid ge bruik. Samen op de foto, een oude droom. Eindelijk gelukt. Ik voelde mij als een jongen, de jongen van de Van Basten-kamer in Lecce."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 83