E3 ZWITSERLAND TSJECHIE PORTUGAL TURKIJE DONDERDAGS JUNI 2008 EUR02008 naam club doel Eldinjakupovic Grashoppers Diego Benaglio Vfl Wolfsburg Pascal Zuberbühler Neuchatel Xamax verdediging Philipp Degen Borussia Dortmund Johan Djourou Arsenal Stéphane Grichting Al Auxerre Stephan Lichtsteiner OSC Lille Ludovic Magnin VfB Stuttgart Patrick Müller Olympic Lyon Philippe Senderos Arsenal Christoph Spycher Eintracht Frankfurt middenveld Tranquillo Barnetta Bayer 04 Leverkusen Valon Behrami Lazio Rom Ricardo Cabanas Grashoppers Daniel Gygax FC Metz Benjamin Huggel FC Basel Gökhan Inler Udinese Gelson Fernandes Manchester City Johan Vonlanthen Red Bull Salzburg Hakan Yakin BSC Young Boys aanval Eren Derdiyok FC Basel Alexander Frei Borussia Dortmund Marco Streller FC Basel Positie FIFA-ranglijst: 48 EK-historie: Zwitserland kwalificeerde zich in 1996 voor het eerste voor een EK en werd toen in de eerste ronde uitgescha keld, 2004 eerste ronde Bondscoach: Jakob (Köbi) Kuhn (64) Streven naar perfect voetbal Het Zwitserse voetbal is aan de meest succes volle periode uit zijn historie bezig. Voor de derde keer op rij is het land van FC Twente- speler Blaise N'kufo, die schittert door afwe zigheid, aanwezig op een groot titeltoemooi. Als medegastland waren de Zwitsers gevrij waard van kwalificatieduels. Het toernooi in eigen land is het laatste kunst je van coach Jakob 'Köbi' Kuhn, bondscoach sinds 2001. De trainer zegt naar perfect voet bal te streven met zijn ploeg, waarin veel jeug dig talent zit. Het elftal dat in 2002 het EK onder ïy won, fungeert als geraamte van de huidige EK-selectie. Tranquillo Barnetta en Philippe Senderos maken daar deel van uit. Senderos, de zoon van een Spaanse vader en een Servische moeder, verspeelde in de tweede helft van de competitie zijn basisplaats als verdediger bij Arsenal. Probleem kan zijn dat Kuhn ervaring tekort- komt. Al is Patrick Müller (Olympique Lyon) na veel getouwtrek met zijn club toch actief op het EK. Op 94-voudig international Jo- hann Vogel doet Kuhn al ruim een jaar geen beroep meer. Vogel verspeelde veel van zijn aanzien door na het laatste WK-duel tegen Oekraïne op de vuist te gaan met ploegge noot Alexander Frei. Als aanvoerder durfde Vogel het niet aan een strafschop te nemen. De oud-PSV'er mislukte bij AC Milan en le verde in januari zijn contract in bij Real Betis Sevilla. Hij speelt nu bij Blackburn Rovers. Pikant is dat Zwitserland in de groepsfase Turkije treft. Ten koste van de Turken plaats ten de Zwitsers zich voor het laatste WK Na het tweede playoffduel in Istanbul had dat een vechtpartij in de catacomben tot gevolg. naam dub doel Jaromir Blazek 1. FC Nürnberg Petr Cech Chelsea Daniel Zitka RSC Anderlecht verdediging Zdenëk Grygera Juventus Marekjankulovski AC Milan Michal Kadlec Sparta Praag Zdenék Pospëch FC Kopenhagen David Rozehnal Lazio Roma Tomas Ujfalusi Fiorentina Radoslav Kovac Spartak Moskou Tomas Sivok Sparta Praag middenveld Rudolf Skacel H.ertha BSC Tomas Galasek 1. FC Nürnberg David Jarolim HSV Marek Matëjovsky Reading Jaroslav Plasil Osasuna Jan Polak Anderlecht LiborSionko FC Kopenhagen Stanislav Vlcek Anderlecht aanval v fff. Vaclav Svërkos Banik Ostrava Milan Baros Portsmouth Martin Fenin Eintracht Frankfurt Jan Koller 1. FC Nürnberg positie FIFA-ranglijst: 6 EK-historie: Tsjechoslowakije werd derde in 1960 en 1980 en kampioen in 1976. Tsjechië werd in 2000 in de eerste ronde uitgeschakeld, in 2004 halve finale, bondscoach: Karei Brückner (68) Stille revolutie bij Tsjechië In Tsjechië voltrok zich een stille revolutie. Be palende spelers als Karei Poborsky en Pavel Nedved verdwenen van het toneel. De finalist van het EK 1996 en halve finalist in Portugal 2002 is onder coach Karei Brückner verjongd. In de kwalificatiewedstrijden kreeg Tsjechië, met Nederland en Frankrijk, de minste doel punten tegen. De uitstekende doelman Peter Cech, in dienst van Chelsea, incasseerde slechts vijf doelpunten. David Rozehnal is de leider van de Tsjechische defensie. In de win terstop verhuurde zijn club Newcastle United hem voor een half seizoen aan Lazio Roma. Rozehnal wilde zo een basisplaats voor het EK veilig stellen. Aanvallend is Tsjechië nog steeds aangewe zen op de boomlange Jan Koller en op Milan Baros. Maar vooral op het middenveld staat de positie van enkele oudgedienden onder druk. Ex-Ajacied Tomas Galasek gaat wel mee, maar het is de vraag of hij als basisspe ler een laatste kans krijgt als international een grote prijs te halen. Tsjechië heeft veel goe de middenvelders. Sterspeler Tomas Rosicky van Arsenal, die in 2006 zijn land naar het WK loodste door in de play-offs tegen Noor wegen de enige goal te maken, ontbreekt. Hij raakte in januari aan zijn knie geblesseerd. Daarna kwam hij niet meer in actie. Voormalig Ajacied Zdenek Grygera weet dat Rozehnal zich in het centrum van de defensie graag laat vergezellen door Radoslav Kovac. Vooral verdediger Michal Kadlec (23) staat symbool voor de verjonging. Hij is de zoon van Miroslav Kadlec, de aanvoerder van Tsje chië tijdens de verloren EK-finale tegen Duits land in 1996. Rui Patricio Ricardo Quim verdediging Bosingwa Miguel Jorge Ribeiro Pepe Fernando Meira Paulo Ferreira Bruno Alves Ricardo Carvalho middenveld Nani Ricardo Quaresma Deco Simao Petit Joao Moutinho Miguel Veloso Raul Meireles aanval Cristiano Ronaldo Hélder Postiga Hugo Almeida Nuno Gomes Sporting Real Betis Benfica Chelsea Valencia Benfica Real Madrid Vfb Stuttgart Chelsea Porto Chelsea Manchester United Porto Barcelona Atletico Madrid Benfica Sporting Sporting Porto Manchester United Porto Werder Bremen Benfica positie FIFA-ranglijst: 9 EK-historie: 1984 halve finale, 1996 kwartfinale, 2000 halve finale 2004 finale bondscoach: Luiz Felipe Scolari (60) Nooit gefaald in eindronde Portugal faalde nog nooit in een eindronde van het EK. Het land kwalificeerde zich voor de laatste drie edities en haalde steeds mini maal de kwartfinale. Gevoegd bij de vierde plaats op het WK 2006, is Portugal een van de grootste favorieten. Cristiano Ronaldo was in 2004 bij het EK in eigen land de grote smaakmaker. Twee jaar later betekende zijn winnende strafschop tegen Engeland de eerste halve finale voor Portugal op een WK. Hoe wel hij een vijfjarig contract heeft bij Man chester United, overweegt hij Engeland te ver laten. Hij vindt de verdedigers er te hard. Ricardo Quaresma moet als aangever het ge mis van Luis Figo kunnen compenseren. De buitenspeler van Inter Milaan, die geruime tijd geblesseerd was, bedankte na het WK voor de nationale ploeg. Maar Portugal heeft kwaliteit genoeg. Ricardo Carvalho is een top- verdediger. In 2004 verhuisde hij voor dertig miljoen euro van FC Porto naar Chelsea. Met spelers als Deco (weer fit) en Petit be schikken de Portugezen over een uitgebalan ceerd middenveld. Maniche, die op het WK 2006 in Duitsland nog het winnende doel punt tegen Nederland scoorde, gaat niet meer mee. De coach van de Portugezen is nog steeds de Braziliaan Luis Felipe Scolari. Die zorgde tij dens de kwalificatiewedstrijden voor het EK voor opschudding door de Serviër Ivica Dra- gatinovic in het gezicht te slaan. Zelfs de Por tugese media spraken schande van het gedrag van de altijd opgewonden coach. Portugal bleef in de groep Finland net voor en eindigde als tweede achter het Polen van bondscoach Leo Beenhakker. doel Volkan Demirel Rü§tü Rerjber Tolga Zengin verdediging Emre A§lk Servet Cretin Gökhan Zan Ugur Boral Sabri Sarloglu Hakan Balta Emre Güngör middenveld Ayhan Akman Hamit Altintop Mehmet Aurélio Kazim Kazim Emre Belözoglu Tümer Metin Mehmet Topal Arda Turan TuncaySanli aanval Gökdeniz Karadeniz Mevlüt Erdin^ Nihat Kahveci Semih §entürk Fenerbahqe Be§ikta§ Trabzonspor Ankaraspor Galatasaray Be§ikta§ Fenerbah<;e Galatasaray Galatasaray Galatasaray Galatasaray Bayern München Fenerbah<;e Fenerbahi;e Newcastle United FC Larissa Galatasaray Galatasaray Middlesbrough Rubin Kazan Sochaux Villareal Fenerbahge positie FIFA-ranglijst: 25 EK-historie: 1996 eerste ronde2000 kwartfinale bondscoach: Fatih Terim (54) Maansterren willen eerherstel Turkije gaat tijdens het EK op jacht naar eer herstel. Het land werd bij het wereldkampi oenschap van 2002 verrassend derde, maar kwalificeerde zich niet voor de laatste twee grote voetbaltoernooien. Met name de uitschakeling voor het WK van 2006 in Duitsland kwam hard aan. De spe lers misdroegen zich tijdens en na de thuis wedstrijd tegen de Zwitsers en werden daar voor hard gestraft. Turkije moest de eerste drie interlands op weg naar het EK 2008 bui ten de eigen landsgrenzen spelen. Frankfurt werd de tijdelijke thuisbasis. Daar bleven de Turken ongeslagen. Het missen van het wereldkampioenschap leidde niet tot het ontslag van de bondscoach. Fatih Terim, die in 2005 aan zijn tweede ambtsperiode bij de Turken begon, was ook van 1993 tot en met 1996 bondscoach. Hij mis te het WK in 1994, maar plaatste zich met de Ayyildizlilar (maansterren) wel voor het Eu ropees kampioenschap van 1996 in Engeland. Turkije sneuvelde daar echter al in de eerste ronde. Doelman Rüstü Re^ber van Besiktas is de ve teraan van de Turkse selectie, die verder voor al uit middentwintigers bestaat. Met Hamit Altintop van Bayern München beschikt Fatih Terim over nóg een topschutter. Zijn meespe len was door een gebroken middenvoetsbeen tje lange tijd onzeker, maar de middenvelder is inmiddels voldoende hersteld. Zijn tweeling broer Halil Altintop speelt ook in Duitsland, bij Schalke 04. Maar hij viel op het laatste moment af voor de selectie die in Oostenrijk en Zwitserland namens Turkije actief mag zijn.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 81