VVv (gp Heitinga: zeven jaar verder en zeven jaar beter 'Ervaring is kennis, kennis is vertrouwen en vertrouwen geeft rust. Als je rustig bent, sta je vaker op de goede plek en heb je minder overtredingen nodig' g Kleine jongens worden groot. Zeven jaar geleden maakte de toen 17-jarige John Heitinga zijn opwachting in de A-selectie van Ajax. Hij is gehard in een wereld waarin elke vorm van zwakte genadeloos wordt afgestraft. „Ik ben me veel bewuster geworden van mijn lichaam." DONDERDAG 5 JUNI 2008 1 JOHN HEITINGA PASPOORT Geboren: 15 november 1983 te Alphen aan den Rijn. Clubs: 2001-2008 Ajax. Debuteerde officieel op 26 augustus 2001. Maak te op 9 november 2003 zijn eerste doelpunt. Speelt komend seizoen voor Atle- tico Madrid. Interlands: Debuteerde op 18 februari 2004 tegen de Verenigde Staten. Maakte op 28 april 2004 zijn eerste goal voor het Nederlands Elftal. Persoonlijke erelijst: Nederlands kampioen 2002, 2004; KNVB-Beker 2002, 2006, 2007; Johan Cruijff Schaal 2002, 2005, 2006, 2007. door Dick Sintenie De Portugese Algar- ve, januari 2002. johnny Heitinga is de Benjamin van de selectie, die dan onder lei ding staat van trai ner Ronald Koeman. Guitige blik, een goed gemoed. De ervaren Noor André Bergdolmo werpt zich tijdens het winterse trainings kamp op als zijn beschermeling. Als Johnny niet kan slapen omdat het zo koud is in zijn kamer, stelt Bergdolmo de airconditioning op nieuw in. En als het zadel van zijn mountainbike te hoog zit, speelt Bergdolmo even voor fietsenma ker. Heitinga staat erbij, op teenslippers en met voetbalschoe nen in de hand, en kijkt ernaar. Hij doopt Bergdolmo gekscherend om tot 'de klusjesman'. De Arena, april 2008. John Heitin ga heeft zijn afscheid van Ajax we reldkundig gemaakt. Hij gaat voor het Spaanse Atletico Madrid voet ballen. Serieuze blik, goed ge moed. „Waar gaan we het over hebben?", vraagt hij. Over de ver anderingen, zowel uiterlijk als in nerlijk, die hij heeft ondergaan in de afgelopen zeven jaar. Hij knikt. „Dat is goed." Eerst maar eens naar de linkerknie kijken. Over het gewricht loopt een gekartelde paar se streep, een aandenken aan een kruisbandoperatie (2002). Heitin ga wrijft erover met zijn hand. Zegt: „Mooier dan dit wordt het niet." Hij haalt zijn schouders op. „Het zijn toch al niet de mooiste benen." De huid is getekend. Over al krassen, kuiltjes, wondjes. Naast zijn rechterknie zijn twee litteken tjes zichtbaar, restanten van menis cusoperaties die hij in 2001 onder ging. „Een schrammetje meer of minder maakt niet uit. Het lichaam functioneert en daar gaat het om." Zijn knieën hebben het meest te lijden gehad onder zeven jaar prof voetbal. Revalidatietijd: anderhalf jaar. Een nierkneuzing hield hem in 2005 enkele weken aan bed ge kluisterd. In de A-junioren brak hij zijn neus op twee plaatsen, maar daar voetbalde hij gewoon mee door. „Mijn neus staat scheef, dat kan ik laten corrigeren. Maar ik heb er geen last van met ademha len. Dus waarom zou ik?" Heitinga denkt niet dat de 'oorlogs wonden' ontzag inboezemen bij de tegenstander. Hij is geen image- builder. De norse blik heeft hij niet gekopieerd van Frank de Boer of Jaap Stam. „Die is gewoon van mezelf." Met het gemillimeterde haar heeft hij het uiterlijk van een commando, maar hij liet zijn sche del vooral 'uit praktische overwe gingen' scheren. En de tattoo die hij een paar jaar geleden door Henk Schiffmacher liet aanbren gen, een groot kruis, siert de bin nenkant van zijn rechterarm. Een onopvallende plek. Toch zegt Heit inga: „Jaap Stam had een imposan te uitstraling: die kale kop, die tor so, die tatoeages." Een 'pantser' als middel om in de ring je kwetsbaarheid te camoufle ren. Stam was vorig seizoen bij Ajax, en daarvoor ook bij het Ne derlands elftal, in woord en gebaar een leermeester voor de tien jaar jongere Ajacied. De belangrijkste les van de gelouterde prof was een anatomische: je lichaam is je ge reedschap, zorg er goed voor. „Als ik in die zeven jaar op één vlak vooruitgang heb geboekt, is het fy siek", zegt Heitinga. „Ik ben me veel bewuster geworden van mijn lichaam. Vroeger stapte ik makke lijk over een pijntje heen. Té mak kelijk. Als je net komt kijken, wil je alles meemaken, dan ga je niet zeuren bij de dokter. Nu ben ik daar veel alerter op. Sinds twee jaar slaap ik elke middag zo'n an derhalf uur. Dat bevalt goed. En ik doe elke dag aan krachttraining, de ene dag wat zwaarder dan de andere, maar ik laat het niet ver sloffen. „Ik weet niet exact hoeveel, maar ik ben behoorlijk wat kilo's ge groeid sinds mijn debuut in het eerste van Ajax. Ik ben verdediger en niet zo heel groot, dus heb ik kracht nodig voor de duels. Ik mag mezelf nooit kunnen verwijten dat ik op dat punt word afgetroefd door een spits. Als je bovenli chaam sterker wordt, moet je ook de onderkant trainen. Het gaat om evenwicht, stabiliteit. En te veel spiermassa is ook niet goed, want dat gaat ten koste van snelheid. Met René Wormhoudt, de condi tietrainer bij Ajax, heb ik daar veel overleg over, maar ik luister vooral naar mijn lichaam. Dat heeft altijd het laatste woord." Zijn lichaam heeft afgezien en dat heeft zijn geest gesterkt. Voor spoed (twee kampioenschappen, drie bekers en vier Johan- Cruijff-schalen) werd afgewisseld met rampspoed: kritiek op zijn spel, op zijn mentale weerstand, foto Koen van Weel/ANP blessureleed en sportieve tegensla gen. Heitinga heeft in zeven jaar al het grote en kleine leed overwon nen Een dieptepunt: in het najaar van 2004 werd hij in vier dagen tijd van basisspeler (Maccabi Tel Aviv) tribuneklant (NEC). „Dat heb ik trainer Ronald Koeman des tijds kwalijk genomen. Niet dat hij me ineens buiten de selectie hield, maar wel dat ik als een kleine jon gen op de tribune te kijk werd ge zet. Laat me dan thuis." Een 'patiënt' werd hij in een sport weekblad genoemd, in een perio de dat hij in het veld met zijn ziel onder zijn arm liep. „Terwijl ik ge woon een jonge speler was die in een dip zat. Niks meer, niks min der." Achteraf denkt Heitinga dat 'het allemaal' goed is geweest voor zijn ontwikkeling „Maar het is niet meetbaar." Waakzaam is hij, vooral nu het hem goed gaat. Het gevoel dat hij had toen hij net gedebuteerd had, is terug. „Alsof de dingen vanzelf gaan. Alléén: toen ik zeventien was, hoefde er niets, nu móet ik." Heitinga weet inmiddels dat 'de dingen' nooit vanzelf gaan. „Erva ring is kennis, kennis is vertrou wen en vertrouwen geeft rust. Als je rustig bent, sta je vaker op de goede plek, heb je minder overtre dingen nodig om een man uit te schakelen en zie je soms al oplos singen nog voordat het probleem er is." Dat hij nu zelfs aan het scoren is geslagen, zowel bij zijn club als in het Nederlands elftal, verbaast John Heitinga zelf ook. Vraag hem niet naar het waarom, want hij moet het antwoord schuldig blij ven. „Op zich een vreemde constate ring. Als iets niet goed gaat, zoek je naar manieren om het beter te doen. Als plotseling bijna elke doel poging raak is, kom je tot de con clusie dat je wel vaker op die plek hebt gestaan, maar dat je dan de bal niet kreeg." ï>v...

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 79