8 Shirt van Olaf Thon ligt in een kartonnen doos Jan Poortvliet is 'op en top Nederlander' DONDERDAG 5 JUNI 2008 WEBLOGS De verslaggevers van EUR02008 in Oostenrijk en Zwitserland houden dagelijks diverse weblogs bij over de hoofd- en randzaken van het EK. Volg de verslaggevers op de voet en deel hun ervarin gen. Het laatste nieuws over Oranje kunt u volgen in 'De hesjes' en alles wat zich net buiten de velden in Oostenrijk en Zwitserland afspeelt leest u in 'Hans in lederhosen' GA NAAR DE WEBSITE VAN UW KRANT VOOR 'DE HESJES' EN 'HANS IN LEDERHOSEN' land-Argentinië. Vier dagen later waren we weer in Nürnberg voor de achtste finale tegen Portugal. Dat Oranje dat duel verloor, kwam achteraf wel goed uit, ha ha. Want de volgende dag stapte ik op het vliegtuig naar Japan om daar twee weken trainingen te ge ven. „Tijdens een EK of WK vind ik het heerlijk te zien hoe mensen er gens naartoe leven. Daar wil ik graag deel van uitmaken, het is het echte Oranjegevoel. Ik ben op en top Nederlander. Dat ik als oud-in ternational op de Oranjecamping zit, vind ik zelf ook helemaal niet vreemd. Ik geniet daar echt van en vier lekker vakantie. Op de dag van de wedstrijd kijk ik ernaar uit naar het stadion te gaan. Ik hoop dat ik tijdens het EK zes keer kan gaan, want dat betekent dat het Nederlands elftal de finale haalt. Van mij mogen ze, want daar heb ik ook kaartjes voor." In een kartonnen doos op een zolder in Vale do Lobo in Por tugal ligt een van de meest be sproken shirts uit de Neder landse voetbalhistorie: het tricot dat Ronald Koeman op 21 juni 1988 in het Volksparkstadion van Hamburg van Olaf Thon kreeg. Oranje had tijdens het EK in een heroïsch gevecht, vol incidenten, met Duitsland afgerekend. Uit pu re vreugde veegde Koeman, het bo venlijf ontbloot, demonstratief zijn achterwerk af met het shirt. Nederland gniffelde, Duitsland sprak er schande van. Koeman be tuigde later spijt, daar bleef het bij. Hij ging niet in op een uitnodiging van de burgemeester van Aachen voor een Wiedergutmachung. Die vatte het plan op Koeman en de in Gelsenkirchen geboren Thon pu bliekelijk de hand te laten schud- den.Koeman voelde zich niet ge roepen tot de handreiking. De Duitsers waren er immers zelf de oorzaak van dat de explosieve sfeer ontstond. Zo werd bonds coach Rinus Michels door de Duit se pers Stinkstiefel (schijtlaars) ge noemd. En het hotel buiten Ham burg, waar Oranje voor de halve fi nale zou verblijven, werd op het laatste moment aan de Duitsers toegewezen. Oranje moest uitwij ken naar het Intercontinental-ho tel in het lawaaiige centrum van Hamburg. Van een rustige voorbe reiding kon geen sprake meer zijn. Jan Poortvliet kwam tijdens zijn carrière tot het respecta bele aantal van negentien in terlands. Als jonge twintiger speelde hij de verloren WK-fi- nale van 1978 in en tegen Argenti nië (3-1). Dertig jaar later volgt de trainer van Helmond Sport het Ne derlands elftal tijdens het EK op de voet. „Als oud-international heb ik bij interlands van het Ne derlands elftal altijd twee kaartjes. Tijdens het EK zit ik daarom lek ker met mijn gezin op de Oranje camping in Interlaken, op vijftig ki lometer van Bern, waar Oranje al haar pouleduels speelt. „Het is niet de eerste keer dat ik het Nederlands elftal tijdens een toernooi volg. In 2006 heb ik bij het WK in Duitsland een camper gehuurd. Ik ben ermee naar Leip zig gereden voor de wedstrijd te gen Servië, heb Nederland-Ivoor kust in Stuttgart gezien en was daarna in Frankfurt voor Neder- Michels verwerkte de koude oor log in zijn voorbereiding op het duel, waarin Nederland de verlo ren WK-finale van 1974 voorgoed naar de vergetelheid moest spelen. Het leidde tot overspannen reac ties van spelers. Op de tribune hin gen spandoeken die aan de oorlog refereerden. Verslaggevers van de Suddeutsche Zeitung trokken naar Nederland om uit te zoeken wat er toch bedoeld werd met 'Oma mag ik mijn fiets terug'. Koemans reactie blijft het Neder landse voetbal achtervolgen. Er werd aan gerefereerd toen Guus Hiddink in beeld was om bonds coach van Duitsland te worden. Bij de aanstelling van Ronald Koe man als trainer van Valencia prijk te op de voorpagina van Bild de fo to waarop Koeman het shirt door zijn bilnaad haalt. 'Was wird jetzt aus Hildebrand', kopte de krant, doelend op de Duitse keeper van Valencia. En op de nog altijd zeer actieve website www.schade- deutschland-alles-ist-vorbei.com is een karikatuur te zien van een van de meest opmerkelijke bijzaken van het EK in 1988. Jan Poortvliet (rechts, WK 1978) volgt Oranje ook tijdens EUR02008 van heel dichtbij. foto ANP foto Norbert Rzepka

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 78