H NEDERLAND Van Basten wil een prijs ITALIË De wereldkampioen valt aan ROEMENIE Weerzien met groepswinnaar FRANKRIJK Frankrijk bulkt van klasse DONDERDAG 5 JUNI 2008 EUR02008 naam - dub doel Edwin van der Sar Manchester United Henk Timmer Feyenoord Maarten Stekelenburg Ajax verdediging André Ooijer 3lackburn Rovers Wilfred Bouma Aston Villa Mario Melchiot Wigan Athletic Tim de Cler Feyenoord Joris Mathijsen HSV Johnny Heitinga Ajax middenveld Ibrahim Afellay PSV Giovanni van Bronckhorst Feyenoord Nigel de Jong HSV Demyde Zeeuw AZ Orlando Engelaar FC Twente Wesley Sneijder Real Madrid Rafael van der Vaart HSV aanval Ryan Babel Liverpool Klaas Jan Huntelaar Ajax Dirk Kuyt Liverpool Ruud van Nistelrooy Real Madrid Robin van Persie Arsenal Arjen Robben Real Madrid Jan Vennegoor of Hesseling Celtic positie FIFA-ranglijst: 10 EK-historie: 1976 derde, 1980 eerste ronde, 1988 winnaar, 1992 halve finale, 1996 kwartfi nale, 2000 halve finale, 2004 halve finale bondscoach: Marco van Basten (43) Het zal in een poule met Italië en Frankrijk niet makkelijk worden, maar Nederland gaat naar Zwitserland en Oostenrijk voor de hoofdprijs. Nederland wordt in het buiten land nog altijd hoog ingeschat, hoewel de prestaties van het team van bondscoach Mar co van Basten tijdens de kwalificatie wissel vallig waren. De resultaten waren er wel, over het spel viel weinig positiefs te melden. Nederland speelt zonder Mark van Bommel en zonder Clarence Seedorf die weinig ver trouwen bij Van Basten bemerkte en vier we ken voor het eerste duel afzegde. Maar mét spelers als Edwin van der Sar, Giovanni van Bronckhorst, Wesley Sneijder, Rafael van der Vaart, Ruud van Nistelrooij en Robin van Persie heeft Oranje een doelman, middenvel ders en aanvallers die bij de wereldtop horen. Van de verdediging kan dat niet worden ge zegd. Het kan voor Oranje de sleutel tot suc ces worden als Van Basten met zijn beperkte middelen tóch een goede defensie op het EK kan brengen. Oranje neemt na het EK afscheid van Van Basten, die naar Ajax vertrekt en als bonds coach wordt opgevolgd door Bert van Mar wijk. De grote carrière van de ex-spits bleek tót het EK geen garantie voor succes als coach. Van Basten is er op gebrand zijn naam ook als trainer te vestigen, na het WK 2006 waar de poule des doods met Argentinië, Ivoorkust en Servië-Montenegro werd over leefd, maar de eerste knock-outronde alfataai was, na een (rode) kaartenfestival tegen Por tugal. In een poule met Italië en Frankrijk, heeft de Nederlandse voetballiefhebber zekér twee geweldige duels in het vooruitzicht. dub doel Morgan De Sanctis Sevilla Marco Amelia Livorno Gianluigi Buffon Juventus verdediging Andrea Barzagli Palermo Christian Panucci Roma Fabio Cannavaro Real Madrid Giorgio Chiellini Juventus Gianluca Zambrotta Barcelona Fabio Grosso Lyon Marco Materazzi Inter Milaan middenveld Massimo Ambrosini AC Milan Alberto Aquilani Roma Mauro Camoranesi Juventus Daniele De Rossi Roma GennaroGattuso AC Milan Simone Perrotta Roma Andrea Pirlo AC Milan aanval Antonio Cassano Sampdoria Alessandro Del Piero Juventus Luca Toni Bayern München Antonio Di Natale Udinese Marco Borriello Genua Dabio Quagliarella Udinese positie FIFA-ranglijst: 3 EK-historie: 1968 winnaar, 1980 vierde plaats, 1988 halve finale, 1996 eerste ronde, 2000 tweede plaats, 2004 eerste ronde bondscoach: Roberto Donadoni (44) De Italianen komen als één van de favorieten naar het EK, al was het maar omdat de we reldkampioen daar vanzelfsprekend toe be hoort. De dagen van het catenaccio zijn voor bij. Bondscoach Roberto Donadoni speelde tij dens de kwalificatie zelfs 4-3-3. Het verlies te gen vicewereldkampioen Frankrijk in Parijs (3-1) opende Donadoni de ogen, waarna Ita lië aanzienlijk beter ging spelen. Francesco Totti en Alessandro Nesta beëindig den hun interlandcarrière, Fillippo Inzaghi werd al tijdens de kwalificatie gepasseerd door Donadoni. De opvolger van Marcello Lippi is in Italië niet populair, net als zijn ex- ploeggenoot bij AC Milan en Oranje-coach Marco van Basten in Nederland. Maar Donadoni laat zijn elftal soms uitzon derlijk goed voetballen. Luca Toni en Ales sandro del Piero zijn de enige aanvallers van wereldfaam, de defensie heeft meer spelers van wereldklasse. Gianluigi Bujfon (Juven tus) is onbetwist de eerste doelman, Fabio Cannavaro (Real Madrid) was in 2006 Euro pees en wereldvoetballer van het jaar, Marco Materazzi (Inter Milaan) is een van de hard ste en beste verdedigers ter wereld. Voor de Italianen is het veertig jaar geleden dat zij hun enige Europese titel behaalden, door Joegoslavië in een replay te verslaan met 2-o, nadat de eerste wedstrijd in 1-1 was geëin digd. Op het WK was de voetbalnqtie succes voller met tCtels in 1934* 1938, 1982 en 2006. Het laatste duel tegen Italië op een groot eve nement speelde Nederland in 2000 op het EK in Nederland en België. Toen eindigde de Ne derlandse droom in een beruchte halve finale via strafschoppen, in de Amsterdam Arena. naam h dub doel Bogdan Lobont Dinamo Boekarest Marius Cornel Popa Timisoara Eduard Stancioiu CFR Cluj verdediging Cosmin Moti Dinamo Boekarest Cristian Sapunaru Rapid Boekarest Cristian Chivu Inter Milaan Cosmin Contra Getafe Sorin Ghionea Steau Boekarest Dorin Goian Steau Boekarest Mirel Radoi Steau Boekarest §tefan Radu Lazio Roma Razvan Rat Shaktar Donetsk Gabriel Tama§ AJ Auxerre middenveld Razvan Coci§ Lokomotiv Moskou Paul Codrea Siena Adrian Cristea Dinamo Boekarest Banel Nicolita Steau Boekarest aanval Ciprian Deac CFR Cluj Marius Niculae AJ Auxerre Nicolae Dica Steau Boekarest Ciprian Marica Vfb Stuttgart Adrian Mutu Fiorentina Daniel Niculae AJ Auxerre positie FIFA-ranglijst: 12 EK-historie: 1984 eerste ronde, 1996 eerste ronde, 2000 kwartfinale, bondscoach: Victor Piturca (52) De winnaar van kwalificatiegroep G is goed bekend bij Oranje, dat tweede werd in dezelf de groep. Nederland kon thuis niet winnen (0-0) en werd op een regenachtige avond, aan het einde van de EK-campagne, in Roemenië zelfs verslagen: 1-0. De Roemeense coach Vic tor Piturca bracht zijn land ook al naar het EK 2000 in Nederland en België, maar leidde de ploeg tijdens dat toernooi niet. De verdediging van de Roemenen kent twee (ex-)Ajacieden. Doelman Bogdan Lobont ver trok na zijn Ajax-tijd naar Fiorentina. Hij ver loor daar zijn basisplaats en verhuisde naar Dinamo Boekarest. Cristian Chivu staat in het centrum van de verdediging. De aanvoer der, die na Ajax via AS Roma bij Inter Mil aan terechtkwam, maakte sinds 1999 al 50 keer zijn opwachting voor Roemenië. Een der de, huidige, Ajacied die zich léék te kwalifice ren, gaat niet meeGeorge Ogararu. De verde diger zei ooit: „Piturca is een koppige man. Als de pers schrijft dat George Ogararu in het nationaal elftal moet, doet hij het juist niet." Ogararu werd later wél vaste keus van zijn bondscoach. Maar hij belandde bij Ajax op de bank en is er daarom niet bij op het EK. In de Roemeense aanval is Adrian Mutu de gro te man. Het enfant terrible werd in 2004 weg gestuurd bij Chelsea na cocaïnegebruik. Daar voor kreeg hij een schorsing van zeven maan den, maar het weerhield Juventus er niet van hem te halen. De laatste twee seizoenen speelt hij voor Fiorentina, waar hij dit seizoen PSV uit het UEFA-Cuptoernooi schoot. Op drie EK's ('84, '96 en 2000) wonnen de Roemenen alleen tegen Engeland, 3-2 in 2000. In de knockout-ronde was Italië daarna te sterk. Gregory Coupet Sébastien Frey Steve Mandanda verdediging Willy Sagnol Lilian Thuram William Gallas Eric Abidal Patrice Evra Jean-Alain Boumsong Sébastien Squillaci Francois Clerc middenveld Patrick Vieira Claude Makelele Jérémyïoulalan Lassana Diarra Franck Ribéry Sidney Govou SamirNasri Florent Malouda aanval Nicolas Anelka Thierry Henry Karim Benzema Bafétimbi Gomis Olympique Lyon ACF Fiorentina Olympique Marseille Bayern München Barcelona Arsenal Barcelona Manchester United Olympique Lyon Olympique Lyon Olympique Lyon Inter Milaan Chelsea Olympique Lyon Portsmouth Bayern München Olympique Lyon Olympique Marseille Chelsea Chelsea Barcelona Olympique Lyon Saint-Etienne positie FIFA-ranglijst: 7 EK-historie: 1960 halve finale, 1984 kampioen, 1992 eerste ronde, 1996 halve finale, 2000 winnaar, 2004 kwartfinale bondscoach: Raymond Domenech (56) Over de kwaliteiten van Frankrijk hoeft niet veel gezegd te worden. Ook zonder wereldster Zinedine Zidane, die stopte na het WK 2006 waar hij in de verloren finale met zijn kop stoot tegen Marco Materazzi een zwarte sluier over zijn mooie carrière trok, heeft bondscoach Raymond Domenech een selectie die iedere tegenstander vrees aanjaagt. De spe lers zijn verspreid over Europese topclubs. Bij de vicewereldkampioen is eigenlijk alleen de positie van de doelman altijd een thema. 'Clown' Fabian Barthez riep als eerste keus wel eens vragen op, de positie van huidig doel man Gregory Coupet bleef in Frankrijk zelf ook niet onbesproken. Een jonge generatie keepers, met Olympique Marseille's Steve Mandanda voorop, staat te trappelen om het over te nemen. Of Domenech zijn zekerheden en de ervaring van Coupet in Zwitserland en Oostenrijk inruilt voor talent, is de vraag. Op alle andere posities in zijn elftal baadt Do menech in weelde. Vanzelfsprekend is Thierry Henry nog altijd een gevreesd aanvaller, hoe wel zijn prestaties bij Barcelona, mede door een zware blessure, afgelopen seizoen onder maats bleven. Maar een kleine greep uit het Franse sterren ensemble zegt verder genoeg: Lilian Thuram (Barcelona), Claude Makelele en Nicolas Anelka (beiden Chelsea), Willy Sagnol en Franck Ribéry (Bayern München), Louis Saha (Manchester United), Sidney Govou, Karim Benzema (Olympique Lyon) en Patrick Vieira van Inter Milaan. De wereld kampioen van 1998 en Europees-titelhouder van 1984 en 2000 jaagt iedere tegenstander angst aan. Oranje mag de borst natmaken.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 77