Binr e B r-c# Meeste hooligans gaan vrijuit berco 'Baas moet ontslagene helpen met zoeken' veel voordeel Ouderenbonden zijn staking bussen beu Meer arrestaties en consequenter straffen, adviseert Auditteam. Ravage door explosie jacht in Purmerend Nederland opent ambassade in Kosovo 'Minder respect voor godsdienstvrijheid' Weer peuter beschoten in Nijmegen Veel oranjeattributen zijn brandgevaarlijk Commissie Bakker zou willen dat werkgever loon zolang doorbetaalt. PZC Donderdag 5 juni 2008 5 DEN HAAG - De meeste relschop pers bij voetbalwedstrijden gaan vrijuit. In het seizoen 2006-2007 werden slechts 425 hooligans aan gehouden, terwijl bij sommige wedstrijden wel honderden jonge ren tegelijk met de politie of met elkaar op de vuist gingen. Van de gearresteerden kreeg 60 procent een straf, zoals een stadionverbod of boete. „Slechts een heel beperkt deel van de relschoppers wordt gearres teerd", constateert Margot Vlieg- enthart van het Auditteam Voet balvandalisme, dat gisteren een on derzoek presenteerde naar de ver volging van hooligans. De pakkans is klein omdat kleine vergrijpen door de vingers worden gezien. Dat verschilt volgens Vlieg- enthart wel per stadion. In het ene stadion wordt nauwelijks opgetre den tegen spreekkoren of het gooien van voorwerpen, in het an dere stadion staat daar altijd een straf op. „Dit gaat vooral fout in grote ste den, waar grote voetbalclubs met veel supporters zijn", zegt Vliegent- hart, die de stadions van PSV en FC Utrecht als goede voorbeelden noemt. Verder is er vrijwel geen politie in de stadions aanwezig, al dus het Auditteam. Maar de stewards, die er toezicht houden, durven vaak niet op te tre den. Vliegenthart: „Ze zijn bang voor represailles of krijgen onvol doende steun van de politie." Een eenduidige aanpak door voet balclubs en politie zou volgens haar meer arrestaties opleveren. Ook pleit ze voor beter cameratoe zicht, zodat er meer bewijs kan worden verzameld. Het Auditteam adviseert verder om consequenter te bestraffen. De aanhang van een bezoekende club krijgt vaak een lichtere straf dan hooligans die in hun eigen stadion huis houden. Rechters leggen ook vaak verschil lende straffen op. W* 425 hooligans werden in het voetbalseizoen 2006/2007 opge pakt. Het Auditteam Voetbalvan dalisme wil dat aantal verhogen door een strenger beleid. Het ministerie van Binnenlandse Zaken herkent de kritiek, zegt Dick Schoof, de topambtenaar die zich met veiligheid bezighoudt. Volgens hem moeten clubs, ge meenten en politie beter samen werken. Het Auditteam presenteert het rap port aan de vooravond van het Eu ropees kampioenschap voetbal. Vliegenthart verwacht geen rellen door Nederlandse fans. Vijftien honderd hooligans die hier een sta dionverbod hebben, mogen geen wedstrijden bezoeken in Zwitser land en Oostenrijk. DEN HAAG - Ouderenorganisaties ei sen een snel einde aan de staking in het busvervoer. Volgens de oude renbonden begint de situatie voor met name de oudste bewoners op het platteland nijpend te worden. Die worden het hardst getroffen omdat juist zij het meest gebruik maken van het openbaar vervoer, voor visites en boodschappen. De bonden roepen ouderen op alle extra kosten die zij moeten maken voor vervoer tijdens de stakingsda gen te declareren bij de busvervoer ders. Daarnaast pleit de PCOB voor een tijdelijke verlaging van de tarieven van de regiotaxi's. Ge meenten kunnen hier volgens de bond een rol in spelen. Sinds zondag staken bijna alle streekbuschauffeurs in Nederland. Dit uit protest tegen het uitblijven van een resultaat in de cao-onder- handelingen. Stakende buschauf feurs verzamelen zich vandaag op het Jaarbeursplein in Utrecht, waar vakbondsleiders hen toe zullen spreken. Het conflict is volgens zo wel werkgevers als werknemers in een complete impasse beland. Tot ex-minister van Sociale Zaken Klaas de Vries morgen met zijn analyse van het conflict komt, wordt geen doorbraak meer ver wacht. DEN BOSCH - CNV stads- en streekvervoer in Den Bosch zette woensdag paard en wagen in om rei zigers alternatief vervoer te bieden. Winkelend publiek mocht gratis gebruikmaken van de paar dentram, die bezoekers van het centraal station naar de Markt bracht. Plaatselijk actieleider Rob- bim Heins over de actie: „Werkgevers klagen over de dieselprijzen. Vanwege de hoge prijzen zijn ze niet meer in staat om met het personeel een fatsoenlijke loonsverhoging af te spreken' zeggen ze. Dus zet dat personeel vandaag de paardentram maar in." foto Koen Verheijde/ANP PURMEREND - Door een explosie op een plezierjacht is woensdag avond een ravage ontstaan op de Overweersepolderdijk in Purme rend. Door de knal raakten ver schillende huizen en boten in de omgeving beschadigd. De manne lijke opvarende van het jachtje is ernstig gewond naar een zieken huis overgebracht, zijn vrouw is eveneens opgenomen. Dat heeft de gemeente bekendgemaakt. DEN HAAG - Nederland opent bin nenkort een ambassade in Pris- tina, hoofdstad van de nieuwe staat Kosovo. Het kabinet neemt daarover morgen een besluit, zo bevestigden ingewijden gisteren. Wie de nieuwe ambassadeur wordt, is nog niet bekend. Neder land stond dit voorjaar niet te trap pelen om Kosovo, een voormalige provincie van Servië, te erkennen als zelfstandige staat. AMSTERDAM - Het respect voor de vrijheid van godsdienst neemt in de wereld af Steeds meer landen dwingen mensen godsdienstige symbolen te dragen of daarvan juist af te zien. De eerbied voor heilige plaatsen neemt af en min derheden mogen hun godsdiensti ge gevoelens niet uiten. Dat zei mi nister Maxime Verhagen van Bui tenlandse Zaken gisteren. NIJMEGEN - In Nijmegen is maan dag voor de tweede keer in een week tijd een peuter licht gewond geraakt door een vermoedelijke be schieting. Dat meldde de politie woensdag. Beide incidenten ge beurden op het terrein van een kinderdagverblijf Na het eerste in cident, waarbij een 2-jarige meisje licht gewond aan haar voorhoofd raakte, begon de politie een onder zoek. DEN HAAG - Van alle oranje feest- pruiken en -boa's voor het Euro pees Kampioenschap is dertig pro cent brandgevaarlijk. Een branden de sigaret of heet voorwerp kan al voldoende zijn om ze vlam te la ten vatten. Daarvoor waarschuwt de Voedsel en Waren Autoriteit (VWA).De inspectie deed onder zoek naar tal van oranje feestartike len die in veel winkels te koop zijn. DEN HAAG - Werkgevers moeten een personeelslid dat wordt ontsla gen begeleiden bij het vinden van een nieuwe baan. Tijdens die zoek tocht moeten ze het loon doorbe talen en hoeft de ontslagene geen WW aan te vragen. Volgens inge wijden staat dit in een conceptad vies van de commisie-Bakker, die op verzoek van het kabinet met aanbevelingen komt over verho ging van de arbeidsparticipatie. Voor de werknemer staat daar te genover dat hij verplicht is mee te werken aan scholing. Die moet worden betaald uit een potje waar aan hijzelf en de werkgever meebe talen. Eerder lekte uit dat de com- mmissie-Bakker de duur van de WW drastisch wil bekorten, tot de helft of een derde. De commis sie-Bakker gaat er volgens bron nen van uit dat werkgevers beter hun best zullen doen een perso neelslid elders aan de slag te hel pen als ze daar financieel belang bij hebben. De commissie zou de gang van zaken bij Nedcar en KPN voor ogen hebben, waar overtollig personeel op grote schaal bemid- deld werd naar ander werk. Het voorstel haalt de politieke an gel uit de discussie over het ontslagrecht. Als bedrijven vooraf gaand aan een ontslagronde maat regelen treffen om te voorkomen dat mensen op de keien belanden, is het aanvragen van ontslag bij de kantonrechter overbodig. De com missie onder leiding van TNT-top- man Peter Bakker werd vorig jaar ingesteld omdat de regeringspar tijen het niet eens konden worden over versoepeling van het ontslag recht. lange vorststraat - goes

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 5