GRIEKENLAND Titelverdediger een blijvertje? ZWEDEN Zweden mét Larsson SPANJE Daar komen de schutters RUSLAND Hiddink niet klaar met stunts DONDERDAG 5 JUNI 2008 EUR02008 doel Antonios Nikopolidis Konstantinos Chalkias Alexandras Tzorvas verdediging Paraskevas Antzas Sotirios Kyrgiakos Christos Patsatzoglou Giourkas Seitaridis VassilisTorosidis Traianos Delias loannisGoumas Nikos Spiropoulos Loukas Vyntra middenveld Angelos Basinas Stelios Giannakopoulos Georgios Karagounis Konstantinos Katsouranis Alexandras Tziolis loannis Amanatidis aanval Angelos Charisteas Theofanis Gekas Georgios Samaras Nikolaos Liberopoulos Dimitrios Salpingidis dub Olympiakos Piraeus Aris Saloniki OFI Kreta Olympiakos Piraeus Eintracht Frankfurt Olympiakos Piraeus Atlético Madrid Olympiakos Piraeus AEK Athene Panathinaikos Panathinaikos Panathinaikos Real Mallorca Bolton Wanderers Panathinaikos Benfica Panathinaikos Eintracht Frankfurt 1 .FC Nürnberg Bayer Leverkusen Celtic AEK Athene Panathinaikos Positie FIFA-ranglijst: 8 EK-historie: 1980 eerste ronde, 2000 winnaar. Bondscoach: Otto Rehhagel (69) Griekenland begint aan zijn derde EK, deze keer zelfs als titelverdediger. De ploeg die in 2004 nog een zeer verrassende kampioen kon worden genoemd, heeft zich als blijvertje in Europa bewezen. De ploeg van Otto Rehha gel was twee wedstrijden voor het einde al ze ker van de eerste plaats in de kwalificatie- groep en behaalde in twaalf duels meer pun ten (31) dan welke andere deelnemer ook. De Duitser Rehhagel staat al sinds 2001 aan het roer van de selectie en is daarmee de langstzittende bondscoach in Griekenland. Hij heeft zijn contract inmiddels verlengd tot de zomer van 2010. Doelman Antonios Niko polidis is met zijn 36 jaar en 84 interlands de meest ervaren speler in de selectie, met voor het merendeel voetballers uit de Griekse com petitie. De 'buitenlanders' spelen over het al gemeen in de Bundesliga, maar ook in Portu gal en Engeland. In het veld vertrouwt Griekenland vooral op de ingevingen van spelmaker Georgios Kara gounis van Panathinaikos. Hij moet de aan val bedienen, waar Angelos Charisteas, voor malig Ajacied en Feyenoorder en nu spelend voor 1. FC Nürnberg, nog steeds de meest pro ductieve spits is. De man die Griekenland vier jaar geleden ten koste van Portugal aan de Europese titel hielp, voelt echter de hete adem van zijn opvolgers in de nek. Van hen heeft vooral Theofanis Gekas, de laatste jaren al topscorer in de Griekse competitie en nu in dienst van Bayer Leverkusen, zich aange diend als nieuwe held. Georgios Samaras, voormalig speler van SC Heerenveen, klopt ook steeds nadrukkelijker aan de deur van bondscoach Otto Rehhagel. Andreas Isaksson Rami Shaaban Johan Wiland verdediging Mikael Dorsin Andreas Granqvist Petter Hansson Daniel Majstorovic Olof Mellberg Fredrik Stoor middenveld Niclas Alexandersson Daniel Andersson Kim Kallström Sebastian Larsson Tobias Linderoth Fredrik Ljungberg Mikael Nilsson Anders Svensson Christian Wilhelmsson aanval Henrik Larsson Marcus Allback Johan Elmander Zlatan Ibrahimovió Markus Rosenberg Manchester City Hammarby IF Elfsborg CFRCIuj Wigan Athletic Stade Rennes AEK Athene Aston Villa Rosenborg BK IFK Göteborg Helsingborgs IF Olympique Lyon Birmingham City Galatasaray West Ham United Panathinaikos IF Elfsborg Deportivo la Corufia Helsingborgs IF Örgryte IS Toulouse Inter Milaan Werder Bremen Positie FIFA-ranglijst: 23 EK-historie: 1992 halve finale, 2000 eerste ronde, 2004 kwartfinale Bondscoach: Lars Lagerback (59) De Zweden hebben alleen aanvallers die ooit in Nederland speelden. Dat geldt ook voor de grote blikvanger van het elftal, Zlatan Ibrahi- movic. De 26-jarige spits liet zich bij Ajax al deels gelden in dienst van zijn land, maar groeide tijdens zijn verblijf in Italië bij eerst Juventus en nu Inter Milaan uit tot sleutelspe ler van Zweden. Dat de lange spits, die zeven jaar geleden in de nationale ploeg debuteerde, samenspeelt met dé verrassing van bonds coach Lars Lagerback, Henrik Larsson, had niemand verwacht. De ex-Feyenoorder die ook voor Celtic, Barcelona en Manchester United speelde, gaat tóch naar het EK, ook al stopte hij na het WK 2006 als international. Lagerback heeft ook Marcus Allback (ex-Hee renveen), johan Ellmander (ex-Feyenoord en -NAC), Markus Rosenberg (ex-Ajax) of Gro- ningen-spits Marcus Berg voorhanden. Het is de vijfde keer dat Zweden aan een van de twee belangrijkste voetbaltoernooien mee doet. Met de halve finale op het zelfgeorgani seerde EK van 2992 vooralsnog als beste resul taat. Voor Lagerback (59) betekende de twee deplaats achter groepswinnaar Spanje de der de kwalificatie op rij, maar de eerste op eigen kracht. Hij begon als assistent van Tommy Sö- derberg en werkte vervolgens op voet van ge lijkheid met hem samen. Toen Söderberg na het EK in Portugal (2004) stopte, kreeg Lager back de leiding. Hij laat Zweden voetballen in een stijl die vooral gebaseerd is op discipli ne. Het elftal is een hecht collectief, dat gedul dig wacht op momenten om toe te slaan. Grootste probleem is de rol van keeper Andreas Isaksson bij Manchester City. De eer ste doelman van Zweden zit daar op de bank. naam dub doel Iker Casillas Real Madrid Andrés Palop Sevilla Pepe Reina Liverpool verdediging Raül Albiol Valencia Alvaro Arbeloa Liverpool Joan Capdevila Villarreal Juanito Gutiérrez Real Betis Sevilla Carlos Marchena Valencia Fernando Navarro Real Mallorca Carles Puyol Barcelona Sergio Ramos Real Madrid middenveld Santi Cazorla Villarreal Xabi Alonso Liverpool Rubén De la Red Getafe Cesc Fabregas Arsenal Xavi Hernandez Barcelona Andrés Iniesta Barcelona Marcos Senna Villareal aanval Sergio Garcia Real Zaragoza Daniel Güiza Real Mallorca David Silva Valencia Fernando Torres Liverpool David Villa Valencia Positie FIFA-ranglijst: 4 EK-historie: 1960 kwartfinale, 1964 winnaar, 1980 eerste ronde, 1984 tweede, 1988 eerste ronde, 1996 kwartfinale, 2000 kwartfinale, 2004 eerste ronde Bondscoach: LuisAragonés(69) Fernando Torres en David Villa torsen de hoop met zich mee van een natie die eindelijk eens een toonaangevend wil zijn op een groot voetbaltoernooi. Na een moeizame kwalifica tie is Spanje er als groepswinnaar weer bij. „Dat was niet meer dan onze plicht", vindt bondscoach Luis Aragonés, die na het EK wordt opgevolgd door Vicente del Bosque. Het vooraf altijd als een van de favorieten ge tipte Spanje won alleen het EK van 1964 en werd tweede in 1984. Vier jaar geleden was het na de eerste ronde alweer afgelopen. Span je trof toen twee van de drie komende tegen standers in de groepsfase. Tegen Griekenland werd het 1-1 en van Rusland werd met 1-0 ver loren. Door een nederlaag tegen Portugal was het toernooi voorbij. Die zoveelste tegenvaller was reden voor de Spaanse bond Aragonés aan te stellen. De man die met Atlético Madrid landskampioen werd en drie keer de Spaanse beker won, wil nu de Europese titel als afscheidscadeau aan zijn landgenoten schenken. Dat denkt hij te kunnen zonder Raul Gonzalez. De levende le gende van Real Madrid is volgens Aragonés te oud om een heel EK fit te blijven. Liever re kent de bondscoach op Torres en Villa. Eerst genoemde werd dit seizoen gestrikt door Liver pool. De gewezen topschutter van Atlético Madrid geeft zijn nieuwe werkgever waar voor de vele miljoenen die hij kostte. Dat kan van Villa niet worden gezegd. Na productieve periodes bij Gijon, Real Zaragoza en aanvan kelijk Valencia kon hij afgelopen seizoen niet overtuigen bij de dwalende club, waar trainer Ronald Koeman werd ontslagen. Voor Spanje scoorde Villa in de kwalificatie zeven keer. naam 4 dub doel Igor Akinfeev CSKA Moskou Vladimir Gabulov Amkar Perm Vyacheslav Malafeev Zenit Sint Petersburg verdediging Aleksandr Anyukov Zenit Sint Petersburg Aleksei Berezutski CSKA Moskou Vasili Berezutski CSKA Moskou Sergei Ignashevich CSKA Moskou Denis Kolodin Dynamo Moskou Roman Shirokov Zenit Sint Petersburg Renat Yanbaev Lokomotiv Moskou middenveld Sergei Semak FC Rubin Kazan Diniyar Bilyaletdinov Lokomotiv Moskou Vladimir Bystrov Spartak Moskou Igor Semshov Dynamo Moskou Dmitri Torbinskiy Lokomotiv Moskou Yuri Zhirkov CSKA Moskou Konstantin Zyrianov Zenit Sint Petersburg aanval Roman Adamov FC Moskou Ivan Saenko 1. FC Nürnberg Andrei Arshavin Zenit Sint Petersburg Roman Pavlyuchenko Spartak Moskou Pavel Pogrebnyak Zenit Sint Petersburg Dmitri Sychev Lokomotiv Moskou Positie FIFA-ranglijst: 25 EK-historie: Sovjet-Unie: 1960 winnaar, 1964 tweedel 968 vierde, 1972 tweedee, 1976 kwartfinale, 1988 tweede. GOS: 1992 eerste ronde. Rusland: 1996 eerste ronde, 2004 eerste ronde. Bondscoach: Guus Hiddink (61) Dat Guus Hiddink zich met Rusland plaatste voor het EK was al een prestatie van formaat. Maar nu hij met zijn ploeg actief mag zijn in Oostenrijk en Zwitserland, wil de Nederland se voetbaltsaar graag stunten. Om iets tast baars mee te kunnen nemen bij een bezoek aan het Kremlin. In i960, destijds nog als de Sovjet-Unie, werd het eerste EK gewonnen. Het land was daarna drie keer, onder meer in 1988 tegen Nederland, verliezend finalist. Onderweg naar nieuwe successen begon Guus Hiddink twee jaar geleden met het accent vooral op de jeugd te leggen. In de selectie is Konstatin Zyrianov (30) de oudste speler. De middenvelder van Zenit Sint Petersburg werd in 2007 uitgeroepen tot Russisch voetballer van het jaar. Zijn ploeggenoot Andrei Arsjavin wordt als een van de gevaarlijkste aanvallers van de ploeg beschouwd. De schutter van de lands kampioen en UEFA-Cupwinnaar moet de eerst twee duels van EURO2008 vanwege een schorsing toekijken. Voorin ontbreekt de 25-ja- rige aanvaller Aleksandr Kerzhakova, in 43 interlands goed voor 13 goals, als één van de routiniers. De man die na een korte periode in Spanje (Sevilla) volgend seizoen bij Dina- mo Moskou terugkeert in de eigen competitie, viel in de kwalificatiereeks nog op met een hattrick in de eerste wedstrijd tegen Andorra. Maar het belangrijkste doelpunt in de Russi sche campagne kwam op naam van Dmitri Sychev. Zijn treffer in de uitwedstrijd tegen Andorra, en de onverwachte nederlaag van Engeland tegen groepswinnaar Kroatië, verze kerde Rusland van deelname aan het EK.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 101