Buitenland Obama wint nominatie Democraten Jakarta zet zich schrap tegen water 'Hilary Clinton staat open voor vicepresidentschap' Voorwaarden voor wassen beeld Hitier Barack Obama schrijft geschiedenis met winst in laatste twee staten. Rivale Obama in strijd om nominatie wordt mogelijk 'running-mate'. Springvloed slaat vandaag toe in hoofdstad Indonesië. PZC Woensdag 4 juni 2008 I 9 door onze correspondent Frank Hendrickx WASHINGTON - Barack Obama heeft dinsdag de strijd om de De mocratische nominatie voor het presidentschap gewonnen. Hij is nu de eerste Afro-Amerikaanse po liticus die het Witte Huis kan vero veren. Obama's grote rivaal Hillary Clinton liet doorschemeren oren te hebben naar het vicepresident- schap. Obama bereikte de historische mijlpaal dinsdag al voor het slui ten van de stembussen in South Dakota en Montana, de laatste twee staten die hun stem uitbrach ten in de voorverkiezingen. Het persbureau AP constateerde dat er in de loop van de dag zoveel zoge noemde supergedelegeerden over liepen naar Obama, dat de strijd was beslist. Eén van de partijbon zen die de 46-jarige senator uit Illi nois aan de absolute meerderheid hielp, was ex-president Jimmy Car ter. De uitslagen van de twee verkie zingen kwamen vannacht te laat voor deze krant. In de peilingen ontliepen Obama en zijn grote ri vaal Hillary Clinton elkaar amper. Het was gisteren nog onduidelijk of de voormalige first lady haar ne derlaag zou erkennen. Camera teams postten urenlang tevergeefs voor haar woning in de staat New York-; Medewerkers suggereerden dat ze niet eerder dan vandaag haar conclusies zal trekken. Er lekten wel berichten uit dat ze oren heeft naar de post van vice- president. Dat zou ze dinsdag te gen politici uit New York hebben gezegd. Obama nodigde Clinton het afgelopen weekend al uit voor Barack Obama schrijft geschiedenis door voor de Democraten als eerste Afro-Amerikaan de presidentsverkiezingen in te gaan. foto Steve Pope/AP een gesprek. Dat zal plaatsvinden 'als het stof is neergedaald', zo liet de 46-jarige senator weten. Het is onduidelijk of hij verder wil met zijn voormalige rivaal, die boven dien haar prominente echtgenoot, ex-president Bill Clinton, met zich meebrengt. Enkele prominente De mocraten menen dat een zoge noemd 'dream ticket' de ideale ma nier is om de kampen van beide ri valen te verzoenen. Anderen voor zien juist conflicten tussen de twee sterke persoonlijkheden. De zege van Obama gisteren maak te een einde aan een vaak bitter ge vecht om het leiderschap van de Democratische partij tussen de sterkste zwarte kandidaat ooit en de sterkste vrouwelijke kandidaat ooit. De strijd duurde niet alleen uitzon derlijk lang, maar bracht ook bui tengewoon veel mensen op de been. Zowel Clinton als Obama kreeg meer dan zeventien miljoen stemmen. Samen haalden ze onge il De strijd om de Democratische kandidatuur voor het president schap van de Verenigde Staten is beslecht in het voordeel van Ba rack Obama. veer een half miljard dollar op voor hun campagne. Beide kandi daten hadden een zeer gepassio neerde achterban: Obama was fa voriet bij jongeren en Afro-Ameri- kanen, Clinton kreeg steun van veel vrouwen. Obama zal het nu opnemen tegen de 71-jarige John McCain. In de peilingen staan beide senatoren na genoeg gelijk. WASHINGTON - Hillary Rodham Clinton staat ervoor open om als vicepresidentskandidaat naast Ba rack Obama voor de Democrati sche Partij de strijd om het Witte Huis aan te gaan. Dat heeft zij gisteren in een telefo nische conferentie met parlements leden uit de staat New York ge zegd. Clinton zal volgens medewerkers na de laatste voorverkiezingen in South Dakota en Montana erken nen dat Obama in de strijd om de Democratische presidentsnomina tie niet meer is in te halen. Zij zal haar campagne om de eer ste vrouwelijke president van de Verenigde Staten te worden echter niet formeel opgeven, om haar po sitie in onderhandelingen met Obama over uiteenlopende onder werpen waaronder een mogelijke vicepresidentskandidatuur niet te verzwakken. Ook wil zij druk op hem uitoefenen om zich in de pre sidentscampagne te richten op za ken als gezondheidszorg. In de telefonische conferentie rea geerde Clinton op een suggestie van afgevaardigde Nydia Velazqu ez, dat Obama belangrijke groepen kiezers zoals Hispanics voor zich zou kunnen winnen als Hillary Clinton zijn running mate zou worden. „Ik sta daar voor open", zei Clin ton, als de Democratische partij daar in november baat bij heeft. Clinton zei volgens deelnemers aan de conferentie ook dat zij even de tijd wil om te beslissen hoe zij uit de race kan stappen op een ma nier die het beste voor de Demo cratische Partij is. Medewerkers van Barack Obama verklaarden dat hij nog niet met Hillary Clinton over haar mogelij ke kandidatuur voor het vicepresi- dentschap heeft gesproken. BERLIJN - De Centrale Raad van de Joden in Duitsland stelt voorwaar den voor het plaatsen van een was sen beeld van Adolf Hitler in de nieuwe vestiging van Madame Tus- sauds die in juli in Berlijn wordt geopend. Dit meldden Duitse media dins dag. Zo eisen de Joden dat de voor malige dictator niet 'onbecommen tarieerd' wordt tentoongesteld, maar 'omlijst met informatie over Hitier en zijn Derde Rijk'. Madame Tussauds heeft zich in middels bereid verklaard informa tieborden te plaatsen die aan de miljoenen slachtoffers van Hitier herinneren. door onze correspondent Esther de Jong JAKARTA - In de Indonesische hoofdstad Jakarta is alarm gesla gen over een komende spring vloed. Tienduizenden huizen drei gen vandaag te worden over spoeld. Met tv-spotjes probeert de rege ring de bevolking te waarschuwen. De meest kwetsbare delen van de stad zijn provisorisch beschermd met zandzakken. Springvloed of springtij komt één keer in de 18,6 jaar voor, wanneer de zon en de maan in een rechte lijn achter elkaar staan en de aarde het dichtst benaderen. De gecom bineerde aantrekkingskracht van de maan en de zon doet de zee spiegel extra rijzen. Gevreesd wordt dat de zee meer dan een me ter hoger zal staan dan normaal. Het zeewater richt steeds meer schade aan in Jakarta. De zeespie gel wordt geleidelijk hoger door het smelten van poolijs. Tegelijker tijd daalt de bodem van de stad ra zendsnel. In de afgelopen veertien 1*5 Jakarta wordt steeds vaker ge- troffen door overstromingen. De zeespiegel stijgt door de opwar ming van de aarde. De bodem van de stad daalt. jaar met liefst anderhalve meter, waardoor ook moessonregens voor meer problemen zorgen. Die daling wordt volgens de We reldbank versterkt door het ongeli miteerd winnen van grondwater. „Als grondwater uit een put die per dan veertig meter wordt ge haald, ontstaat er een gat in de aar de dat moet worden opgevuld om bodemdaling te voorkomen", zegt Risyana Sukarma, watermanage ment consultant van de Wereld bank. Jakarta, een stad met naar schat ting vijftien miljoen mensen, ligt op een gemiddelde hoogte van 1,90 meter, maar net zoals Neder land heeft de stadsregio veel delen die onder de zeespiegel liggen. De in de koloniale tijd gebouwde ka nalen kunnen overtollig regenwa ter nauwelijks afvoeren omdat ze als vuilstortplaatsen worden ge bruikt. De Wereldbank financiert een project om deze kanalen uit te baggeren. Overstromingen zorgen in Jakarta voor grote economische schade. Bij de grote overstroming in fe bruari 2007 stond ruim 60 procent van de stad onder water. Veertig duizend mensen hadden geen wo ning meer en er waren uitbraken van diarree en koorts. De overstro ming kostte de stad bijna 600 mil joen euro. Hoog tij leidde in fe bruari en mei van dit jaar ook tot forse overstromingen in het noor den van Jakarta.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 9