"Syntens gaf ons het duwtje in de juiste richting!" Nieuwe ideeën voor bioplastics «syntens 06 TIMMERMANS TRANSPORTS LOGISTICS Syntens, innovatienetwerk voor ondernemers SYNTENS In 75 jaar is Timmermans transports logistics (TTL) uitgegroeid tot een succesvolle speler in de markt. Met vestigingen in Diessen, Rucphen en Etten-Leur ligt TTL pal tussen twee wereldhavens en midden in een logis tiek kennisgebied. Qua innovatie zijn het uitdagende tijden voor Eric Both, algemeen directeur en mede-eigenaar TTL: „Bij ons richtte die zich de laatste tijd vooral op het ontwik kelen van het menselijke aspect in ons be drijf. Dat klinkt misschien niet echt hoog innovatief, maar wij vinden het wél be langrijk. Allereerst schiepen we in overleg met al onze medewerkers duidelijkheid over ieders taken en verantwoordelijkhe den in de organisatie. Dit leidde tot een bijzondere verandering. Van een reactie- ve organisatie waarin iedereen naar beste kunnen zijn ding deed, veranderden we in een bedrijf waar medewerkers zelf hun verantwoordelijkheid pakken om proces sen te verbeteren. Hierdoor werken mensen nu efficiënter, kostenbewuster en effectiever. Dit kwam onze dienstverle ning natuurlijk enorm ten goede." Vernieuwingen „Uiteraard is het een dagtaak", zo ver volgt Eric Both, „om met elkaar onze dienstverlening nog meer op de klanten af te stemmen. Een voorbeeld hiervan is onze samenwerking met Kwantum. We werken al meer dan twintig jaar met deze grote retailer samen. Niettemin zijn we from scratch gaan bekijken hoe we nog beter aan hun vervoersvraag konden vol doen. Hieruit kwam een fris concept naar boven dat onder andere voorzag in een nieuwe manier van werken en ingebruik name van kosten besparende eco-com- bi's. De andere innovatie zit in de aan schaf van een nieuw warehouse manage mentsysteem. Dat stelt ons niet alleen in staat om onze processen beter aan te stu ren. Het maakt ook de informatie-uitwis seling met de klant een stuk efficiënter." Reflectie Hoewel TTL zijn eigen koers vaart, maakte het bij alle exercities graag ge bruik van Syntens. Both: „Met Syntens- adviseur John Schellekens kun je goed praten over de dagelijkse bedrijfsvoering. We vertellen hem waar we zoal tegen aanlopen en hij geeft ons vervolgens handvatten om die zaken het hoofd te bieden. Aan de andere kant doe je ook interessan te inzichten op in de ledenkring van TLN waarvoor Syntens de nodige workshops hield. Daarin kijkje met branchegenoten naar zaken als organisatie en strategie. Kijk, elke onderneming heeft een andere vorm van advies nodig. Wij stelden voor al prijs op de reflectie van ideeën, en soms net dat ene duwtje in de juiste richting. Daar hebben wij bij Timmermans in elk geval veel baat bij gehad." www.timmernmnslogistics.nl www.syntens.nl Eric Both, algemeen directeur Timmermans Transport en Logistics. Spotlights op de bioplastics De ontwikkelingen in de biokunststoffen gaan snel; nieuwe toepassingen volgen elkaar in rap tempo op. Ook de bekendheid groeit, maar hier valt voor de producent nog veel te winnen. Bioplastics hebben specifieke voordelen op synthetisch geproduceerde kunststoffen, maar die zijn nog te onbekend", aldus Aaik Rodenburg. Aaik Rodenburg is eigenaar van Roden burg Biopolymers B.V. m Oosterhout dat het bioplastic Solanyl(r) produceert. In capaciteit behoort Rodenburg naar eigen zeggen tot de topdrie van Europese pro ducenten van bioplastics. Bioplastics zijn kunststoffen die veelal ge baseerd zijn op natuurlijke materialen zo als aardappel- of maïszetmeel. Dat maakt hen herbruikbaar als grondstof (cradle to cradle); zij zijn ook alle composteerbaar. Maar niet alle bioplastics zijn afbreekbaar in de vrije natuur omdat sommige de warmte van het composteerproces nodig hebben. Afvalproduct Solanyl(r) wordt geproduceerd op basis van het snijwaterzetmeel van de fritesfa- briek (Solanum Tuberosum is aardappel). Bezoekadres: Buitenruststraat 225 4337 ER Middelburg Postadres: Postbus 8128 4330 EC Middelburg telefoon: 088 444 0 444 telefax: 088 444 0 588 Internet: www.syntens.nl E-mail: middelburg@syntens.nl De productie gaat dus niet ten koste van de voedselketen. Solanyl(r) wordt toege past in de spuitgietindustrie voor die kunststofproducten waarbij de compos- teermogelijkheid (ook in de vrije natuur) een toegevoegde waarde heeft. „Denk aan een 'free gifts' als boemerangs", zegt Rodenburg. Juist omdat zij gratis zijn, wordt er niet lang naar gezocht als ze ver keerd gegooid zijn. Dat is in ons geval niet erg omdat deze vanzelf composteren. Ook hebben we inmiddels golftees van Solanyl(r). Bij deze golftees mogen bij de afslag de stukken er letterlijk van afvlie gen." Stimulering Rodenburg is voorzitter van het Biopoly- meer Applicatie Centmm (BAC). Hierin werken producenten, verwerkers, distri buteurs van bioplastics samen met kennis leveranciers, Syntens, de Kamer van Koophandel en Rewin. Het doel van het Aaik Rodenburg is eigenaar van Rodenburg Biopolymers B.V. in Oosterhout BAC is de kennis over biopolymeren en hun bijzondere kwaliteiten te vergroten en het aantal toepassingen van deze duur zame bioplastics te bevorderen. Dit is hard nodig. „De vraag uit de markt blijft achter omdat de kwaliteiten van bioplas tics onbekend zijn, producenten zien al leen de hogere prijs", zegt Syntensadvi- seur Alain Dirven. „Daarom is de rol van het BAC belangrijk. Stimulering van nieuwe toepassingen moet de kennis over bioplastics vergroten en daarmee de vraag." Overigens valt de nieuwe 'ver- pakkingstax' gunstig uit voor de bioplas tics; verpakkingsmateriaal van afbreekba re kunststoffen valt in een lage belasting schaal en dat maakt het product aantrek kelijk. Potentie Syntens organiseerde met het BAC op 22 mei een creatieve conferentie waarbij de deelnemen geprikkeld werden met mo gelijke nieuwe toepassingen te komen (zie elders op deze pagina). In Brabant zitten veel kunststofverwerkende indus trieën, terwijl Zeeland met de teelt van maïs en aardappelen en met de aanvoer via de havens voor de basisgrondstoffen kan zorgen. Dirven ziet dan ook veel po tentie voor bioplastics in de regio. Toepassingen In hun promotie benaderen de grond- stoffenproducenten de hele keten, ook de consument. Rodenburg: „Die heeft nog niet veel aandacht gekregen, maar dat moet veranderen. Als de consument om afbreekbare kunststoffen gaat vragen, worden producenten wakker. De bijzon dere kwaliteiten moeten de iets hogere prijs rechtvaardigen." Volgens Rodenburg zijn er al heel wat interessante toepassingen voor de eindaf- nemer: „Denk aan de potplantenbakjes die met plant en al de grond in kunnen en daar composteren. Onderzoek heeft laten zien dat bomen in afbreekbare potten be ter wortelen. Voor begraafplaatsen zijn composteerbare oasisbakjes zeer interes sant. Nu moet het plastic van de bloem stukken worden gehaald. En voor tuin ders en kwekers zijn onze opbindklem- metjes makkelijk en tijdbesparend." www. rodenburg, com mm.syntens.nl Het Biopolymeer Applicatie Centrum (BAC) is een initiatief van een aantal bedrijven dat actief is in de productie, verwerking en distributie van bioplas tics. Behalve Rodenburg Biopolymers zijn dat BATO (Zevenbergen), Peter Holland BV (Zwijndrecht), NatureW- orks BV (Naarden), Prime Polymers (Oosterhout) en DCC Groep. Op 22 mei is in Breda de Creative Search Conference Bioplastics gehouden. Ondernemers die actief zijn in de productie of verwerking van bioplastics ontmoetten daar collega's die geïnteresseerd zijn in de mogelijkhe den die deze kunststoffen op basis van biologische grondstoffen te bieden hebben. Gezamenlijk is gezocht naar mogelijke toepassingen. Er is een aantal interessante productideeën naar voren gekomen. Het is de bedoeling dat een of meerdere haalbare ideeën geselecteerd worden om verder te worden uitgewerkt. De conferentie werd georganiseerd door productie en toepassing van bioplastics. tiestuurgroep West-Brabant, de Kamer het Biopolymeer Applicatie Centrum van Koophandel Zuidwest Nederland, (BAC). Dit is een samenwerkingsverband Medeorganisatoren waren de Brabantse Syntens en Rewin. van ondernemingen die actief zijn in de Ontwikkelmgs Maatschappij, de Innova- Dit initiatief werd verder mede mogelijk gemaakt door de financiële ondersteu ning van het REAP. Ondernemers die zelf ideeën voor moge lijke toepassingen hebben, die meer in formatie willen hebben over biopolyme ren of die willen aanhaken, kunnen con tact opnemen met Syntensadviseur Alain Dirven: doorkiesnummer 088 4440027 of adn@syntens.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 98