mosselen» Toehappen Mosselen cultureel erfgoed Ziet u zich hier als beer of zalm? Tja, verslonden worden is niemands ambitie. Maar toch. Die zalm is wel erg gewild. Die beer doet er zijn uiterste best voor. Deden uw klanten maar zoveel moeite om u te verschalken. U weet dat u de smakelijkste zalm bent. Maar ziet uw doelgroep dat ook zo? Er komt zoveel vis voorbij en de keuze is snel gemaakt. Neem dus het zekere voor het onzekere en zorg dat u opvalt, op het juiste moment- Zodat ze u verslinden en méér willen. Snuffelen? www.dewildezeeuw.nl tOIU 36 22 U Verse Zeeuwse mosselen zijn wel licht al over enkele weken te verkrijgen. Dat komt goed uit want mosselen mogen zich verheugen in een toenemende populariteit. De opening in Yerseke van het nieuwe mosselseizoen zou vanwege het aan gename vooijaar wellicht al eind juni kunnen plaatsvinden. door Henk van de Voorde YERSEKE - De helft van de Waddenzee is sinds enkele jaren voor de mosselkwe kers verboden terrein omdat er anders te weinig voedsel voor de vogels zou zijn. Door een recente uitspraak van de Raad van State is de meer dan honderd jaar ou de mosselcultuur verder op de tocht ko men te staan. 'Met dank' aan onder andere de Vereniging Vogelbescherming Neder land en De Vereniging tot Behoud van de Waddenzee. Mosselen komen in Nederland op grote schaal in de Oosterschei de en de Wadden zee voor. Deze gebieden zijn ideale kweekplaatsen. Hoewel bijna alle mosse len worden gekweekt uit mosselzaad uit de Waddenzee, mag toch gesproken wor den van Zeeuwse mosselen. Want alle mosselen die in Nederland worden ver handeld, verwateren (zandvrij spoelen) in de Oosterschelde. Aan het verwateren in de Oosterschelde ontleent de mossel het kwaliteitspredikaat 'Zeeuws'. Het ministerie van Landbouw, Natuur en Voedselkwaliteit verwierp de bezwaren van milieuverenigingen twee jaar geleden tegen het opvissen van twaalf miljoen kilo mosselzaad. De natuurbeschermingsorga nisaties hadden meer succes bij de Raad van State. De door de minister van LNV verleende vergunning is door een uit spraak van 27 februari 2008 voorlopig ver- Hans van Geesbergen, secretaris-penningmeester van de Producentenorganisatie van de Nederlandse Mosselcultuur. Foto's: PO Mosselcultuur al gauw door allerlei bodemdieren opge geten. De mosselkwekers zijn dan te laat. Niet vervuilend Vogels pikken graag een mosseltje mee. De mosselkwekers houden daar al jaren re kening mee door een gedeelte van hun 'oogst' te reserveren voor bijvoorbeeld ei- dereenden. "De mosselkwekers zorgen er juist voor dat mosselzaad en jonge mossel tjes beschut liggen, waardoor hun overle vingskansen hoger zijn. Mosselkwekers zorgen voor een groter mosselbestand: niet alleen voor de mensen, maar ook voor de vogels. De door de 'milieujongens' ge schetste 'bodemberoering' is niet in over eenstemming met de feiten. Mosselen lig gen op hun eigen slib en de mosselkor komt tijdens het vissen niet verder dan dit slib. Mosselen zijn onderdeel van het Zeeuwse culturele erfgoed. Als je kijkt naar oude foto's zie je dat mosselen bij het leven horen. Vroeger kochten de arme mensen deze schelpdieren bij de mossel- boer omdat ze goedkoop en tegelijkertijd gezond waren. Later werden de mosselen (via lekvrije verpakkingen) ook verkrijg baar in de supermarkten. In het algemeen is de bejegening van boeren, vissers en mosselkwekers door natuurorganisaties onevenredig zwaar, terwijl deze mensen toch van groot belang zijn voor de voed selvoorziening. De wateren waarin wordt gevist en gekweekt hebben met inbegrip van deze functies de status van natuurge bied gekregen. Na meer dan honderd jaar vissen en kweken van mosselen is er nog steeds sprake van een prachtig natuurge bied", zegt Hans van Geesbergen uit Zier- ikzee, secretaris-penningmeester van de Producentenorganisatie van de Neder landse Mosselcultuur. De voormalige ge meentesecretaris van onder andere Hulst en (tevens oud-WD-statenlid) werkt sinds 1997 voor de mosselkwekers en doet dat in het Mosselkantoor in Yerseke, een onderdeel van het Productschap Vis waar in hij de sector vertegenwoordigt als lid van het dagelijks bestuur. In Yerseke is de enige mosselveiling ter wereld gevestigd. De producentenorganisatie behartigt alle (collectieve) belangen van de mosselkwe kers. De mosselbranche genereert in totaal zo'n 3500 banen, inclusief indirecte werk gelegenheid. "Voor de lokale en provin ciale economie is deze sector van groot be lang. Je kan het landelijk wel bagatellise ren, maar we leven hier in Zeeland. Mos selen worden hier beschouwd als cultureel erfgoed. Het mosselen kweken is naast een baan een manier van leven. Het betreffen hoofdzakelijk familiebedrijven die van va der op zoon overgaan. De natuurbeschermers nemen wat dat be treft een grote verantwoordelijkheid op zich met hun juridische procedures", aldus Van Geesbergen, die ook vice-voorzitter is van de PO Delta Zuid (kottervissers) en vice-voorzitter van de Stichting Promotie Oosterscheldekreeft. nietigd in afwachting van een betere on derbouwing door de minister van LNV. Omdat er nog wetenschappelijk onder zoek plaatsvindt concludeerde de Raad van State dat niet met zekerheid gesteld kan worden dat de mosselzaadvisserij geen negatieve effecten veroorzaakt. Richtlijnen De milieubeweging en de schelpdiersector lijken lijnrecht tegenover elkaar te staan. Strenge (Europese) Vogel- en Habitat richtlijnen stellen ei sen aan het zaadvis- sen in een natuurge bied als de Wadden zee. De mosselsector moet iedere keer weer aantonen dat zij geen schade aan de natuur berokkent. De mosselsector en de Nederlandse overheid spelen hier op in met (tijd- en geldrovende) weten schappelijke onderzoeken. Er is een over gangsperiode van vijftien jaar afgesproken waarin een structurele oplossing moet worden gevonden voor zaadvissen. Inno vaties in de mosselsector via drijvende mosselzaadconstructies (in plaats van de traditionele mosselen van de zeebodem) zijn eveneens tijds- en kapitaalintensief, terwijl de mosselsector wel moet zien te overleven. Voor elke mosselzaadvisserij moet een vergunning aangevraagd worden. De Eu ropese Vogel- en Habitatrichtlijnen wor den in ons land veel strikter geïnterpre teerd dan in andere Europese landen. Het gevaar bestaat dan ook dat de Zeeuwse mossel (een echte delicatesse) zal worden verdrongen door de Ierse, Spaanse of Griekse mossel. Bezwaarprocedures heb ben er de laatste jaren voor gezorgd dat er vertraagd op mosselzaad mocht worden uitgevaren, met alle nadelige financiële ge volgen van dien. Een groot deel van het mosselzaad wordt

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 97