«interview Ondernemen in de zorg Van zorginstelling naar zorgon- derneming. De afgelopen jaren hebben diverse zorgorganisaties in gezet op deze omslag. Zorgstichting Curamus loopt daarbij voorop. Cu- ramus, met zorgcentra voor ouderen in Hulst (De Blaauwe Hoeve), Kloos- terzande (Antonius) en Koewacht (De Lange Akkers), is met 700 mede werkers een van de grootste (zorg) werkgevers van Zeeuws-Vlaanderen. door Henk van de Voorde HULST - "De gevarieerde nieuwbouw van Curamus in Hulst, met onder andere 151 zorgappartementen, beantwoordt uit stekend aan de veranderende zorgvraag van de markt. We moeten ondernemen om ons staande te kunnen houden in de toekomst. Marktwerking in de zorg biedt risico's en kansen. We zullen onze uiterste best moeten doen om de cliënten te wer ven en aan ons te binden", aldus Stephan Buijsse, lid van de raad van bestuur van Curamus. "Cliënten hebben keuzevrijheid en ko men niet meer vanzelfsprekend bij ons te recht. Ze zijn daarnaast veeleisender ge worden. Het betekent dat we steeds seri eus moeten omgaan met de vraag van de cliënt en bekijken hoe er samen een oplos sing kan worden gevonden. We zullen ook continu aan kwaliteitsverbetering moeten doen. Zowel de benadering van onze cliënten als onze processen moeten voortdurend on der de loep worden genomen, om te kun nen voldoen aan de gestelde eisen." In Oost Zeeuws-Vlaanderen is in de loop der jaren een netwerk ontstaan van samen werkende partijen op het gebied van wo nen, welzijn, zorg en behandeling. Op het gebied van zorg- en dienstverlening werkt Curamus samen met de stichting Zorg- Saam, de grootste zorgverlener in de Zeeuws-Vlaamse regio. Curamus is een zorgonderneming met een maatschappelij ke verantwoordelijkheid, gericht op ver antwoorde en resultaatgerichte zorg, en vanuit een doelmatige en transparante be drijfsvoering. Curamus biedt ouderen een breed pakket van mogelijkheden op het gebied van wonen, welzijn, zorg en be handeling, verspreid door heel Oost Stephan Buijsse. lid van de raad van bestuur van zorgstichting Curamus: 'Er ontstaat een particuliere markt in de zorg.' Zeeuws-Vlaanderen. "Met nieuwbouw, een nieuwe aanpak van dienstverlening en een andere kijk op zorg verruimen we het blikveld. Daarbij gaan we steeds serieus in op vragen en behoeftes van onze cliënten en bekijken we samen hoe we daaraan kunnen voldoen: Verpleging, verzorging, huishoudelijke zorg, verpleeghuiszorg, personenalarmering, klussendienst, maal- tijdservice, fysiotherapie, ergotherapie of leuke en ontspannende activiteiten. We doen dit vanuit een positieve en pro-actie ve grondhouding", aldus Buijsse. Multifunctioneel Najaren van voorbereiding is in april 2006 gestart met de bouw van een multifunctio neel centrum bij de Blaauwe Hoeve in Hulst. Het centrum biedt een hoogwaar dig pakket aan voorzieningen en krijgt een functie als kenniscentrum voor de regio. Daarnaast heeft het een wijkfunctie waar omwonenden uit de wijken Moerschans en Den Dullaert gebruik van kunnen ma ken. Met de nieuwbouw realiseert Cura mus tevens een eigentijdse huisvesting van het verpleeghuis. Ter vervanging van het oude verzorgingshuis zijn, in samenwer king met de Woonstichting Hulst, in 2005 al 151 zorgappartementen gerealiseerd. De bouw van het multifunctionele complex bestaat uit twee fases. De eerste fase is in de zomer van 2007 afgerond. Afgelopen na jaar is begonnen met de bouw van de tweede fase. De oplevering daarvan staat gepland voor begin 2009. Het eerste deel van de nieuwbouw is gere aliseerd. Het resultaat mag er zijn. Op het terrein aan de Truffinoweg bevinden zich nu een HOED (huisartsen onder één dak), een HAK (huisartsenkliniek), een apo theek, een low cure (herstelafdeling) van het Ziekenhuis ZorgSaam, een zorghotel met zes plaatsen voor tijdelijke opname, een supermarkt, een kapsalon, een schoonheidssalon, een zorgwinkel, een mortuarium, twee groepswoningen voor revalidatiepatiënten, een dagbehandeling somatiek, medische en paramedische voorzieningen en een polikliniek voor fy siotherapie. Verder zijn er zes groepswo ningen voor mensen met dementie ge bouwd en is de kapel geïntegreerd in de nieuwbouw. Behalve op het terrein aan de TrufEnoweg, zijn er ook aan de Koren markt in de Hulster binnenstad twee groepswoningen voor dementerenden ge realiseerd. Bovendien wordt weldra gestart met de bouw van een derde groepswoning in de binnenstad. Daarnaast zijn er plannen in ontwikkeling voor het bouwen van groepswoningen in St.-Jansteen en Kloos- terzande. Tweede fase Tijdens de tweede fase worden een nieu we keuken, een restaurant, een bruin café, een centrum voor dagopvang van demen terende mensen en drie woningen voor ernstig lichamelijk zieke mensen die com plexe zorg nodig hebben gebouwd. Bin nen deze woningen komen vier plaatsen voor palliatieve zorg. De Blaauwe Hoeve, een van de woonzorgcentra van de Stich ting Curamus, won verleden jaar nog de landelijke publieksprijs 'Beste wonen en zorg voor ouderen' Inzet van deze pu blieksprijs was de vraag welke zorginstel ling volgens de Nederlandse bevolking de Foto: duofoto beste combinatie van wonen en zorg voor ouderen biedt. De arbeidsmarkt zal de komende jaren grote tekorten gaan vertonen ten aanzien van verplegend en verzorgend personeel, mede als gevolg van het wegtrekken van jonge mensen uit de regio en vergrijzing van de medewerkers. Hoe kan dan in he melsnaam nog in de (toenemende) zorg vraag worden voorzien? Stephan Buijsse: "Wij beogen via aantrekkelijk werkgever schap mensen aan ons te binden en tegelij kertijd nieuwe mensen te werven. We streven naar een zeer hoge medewerkerte vredenheid. Daarnaast zijn we actief bezig met het op leiden van personeel ten behoeve van on ze eigen instroom. We zien ook dat men sen doorstromen van huishoudelijke zorg naar persoonlijke verzorging. Met de aan komende vergrijzing is becijferd dat een kwart van de beroepsbevolking werkzaam moet zijn in de zorg om te voorzien in de behoefte. Dat zien we als een uitdaging. Naast be dreigingen liggen er namelijk ook de no dige kansen. De overheid zal zich steeds meer beperken tot het vergoeden van strikt noodzakelijk zorg. Aanvullingen hierop zullen door de cliënten zelf betaald moeten worden. Hierdoor ontstaat een particuliere markt. We zijn nu plannen aan het maken hoe hiermee om te gaan. Hier komt het echte ondernemen tot uitdruk- king." t'f!.: MirrappiT)£ AMBIANCE Ambiance Zonwering Goes Livingstoneweg 8 4462 GL Goes tel 0113-22 22 31 goes@ambiance-zonwering.nl www.ambiance-zonwering.nl //ij Zijri :r, Mechanisatie Schouwen-Duiveland Verseputseweg 3, Kerkwerve 0111 412455 Aanhangwagen nodig? tn/CrUcuM en reptrt-He ZONWf. W (l f IJ 'A\FM l'f f KJ N

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 96