Steunpunt voor Chinezen in Zuidwest Nederland Schenken aan goede doelen z handelsmissie» column 03 KOLLER ADVOCATENKANTOOR Bredaas burgemeester Peter van de Velde (1) in gesprek met de chinese delegatie. De handelsmissie Zuidwest Nederland (West-Brabant en Zeeland) onder leiding van burgemeester Peter van der Velden van Breda aan de Chi nese stad Yangzhou is geslaagd. Dat is de belangrijkste conclusie van de deel nemers bij terugkomst in Nederland. door Ron Gregoor BREDA/ MIDDELBURG - Een delega tie van ruim 80 vertegenwoordigers van overheid, onderwijs en bedrijfsleven heeft van 12 tot 20 april deze Chinese stad be zocht. Onder hen waren ook 7 bedrijven vanuit Zeeland. Begin juni gaat een verte genwoordiging van ontwikkelingsmaat schappij "Impuls Zeeland" terug naar Yangzhou. Dan om seminars te verzorgen voor het Chinese bedrijfsleven over onder andere de investeringsmogelijkheden in onze regio. De afspraken daartoe zijn tij dens de reis gemaakt. De handelsmissie naar Yangzhou was een direct vervolg van eerdere contacten en een in 2007 gesloten intentieovereenkomst met deze Chinese stad. Het belangrijkste doel van de missie was te onderzoeken wat het nut van ver dere samenwerking in de toekomst zou kunnen zijn tussen overheid, ondernemers en onderwijs in de beide gebieden. Verder wilden de deelnemers een basis leggen voor het behalen van concrete resultaten in de toekomst, zowel op individueel als op projectniveau. De reis maakte duidelijk dat voor de toekomstige handelscontacten de rol van de gezamenlijke overheden in Zuidwest Nederland onmisbaar is. Yangzhou-desk Een eerste concreet resultaat van de han- delmissie is dat medio juni 2008 in Breda een permanente Yangzhou-desk wordt geopend als steunpunt voor ondernemers en onderwijsinstellingen en als interme diair voor partners daar. Deze desk gaat SPECIALIST FAMILIERECHT LID VFAS HUURRECHT ARBEIDSRECHT JEUGDRECHT LID NVJA STRAFRECHT SCHEIDINGSBEMIDDELAAR LID NMI Gortstraat 36, Middelburg - T 0118 620000 - info mrkoller.nl - www.mrkoller.nl Wij zyw Oi» ZOEX. NAAR EEN StCRETAACSSf <i}< O? WWW.-MRKOetESl.Nt VOOR MEER iNfORMATiE Benut de kansen van het internet de mogelijkheden van digitaal zakendoen en de efficiency van selfservice voor uw klanten T: 0113-222800 F: 0113-211800 E: info@presoft.nl I: www.presoft.nl Foto's: Peter Ulenbroek voor heel West-Europa werken. Dit kan toor wordt bemenst door Chinezen. De overeenkomst daartoe is tijdens deze reis ondertekend. De opening van dit loket valt samen met een bezoek van 20 tot 40 ondernemers en overheidsvertegenwoor digers uit Yangzhou aan Zuidwest Neder land onder leiding van loco-burgemeester Wen van Yangzhou. Tijdens de handels missie werd duidelijk dat China de deuren opent. China heeft een economisch belang om zich zó te ontwikkelen dat men de 1,4 miljard inwoners welvaart kan bieden. Opgevallen is dat in China sprake is van een energievraagstuk en een milieuproble matiek. De Chinezen zijn actief en inven tief in het ontwikkelen van alternatieve energiebronnen en het produceren en zelfs exporteren van hulpmiddelen daartoe. Mi lieuaspecten worden bij alle ontwikkelin gen betrokken. In het bijzonder de stad Yangzhou profileert zich, ook bij de reali satie van woonwijken en industriegebie den, als een 'groene' gemeente. Onderwijs De meegereisde ondernemers hebben tientallen veelbelovende contacten met Chinese bedrijven gelegd met zicht op tastbare resultaten. Het gaat daarbij om in koop, adviesdiensten en het opnemen van distributieactiviteiten voor Chinese bedrij ven die zich richten op de Europese markt. De meereizende Zeeuwse bedrijven wa ren enthousiast over de ondersteuning die geboden werd door Impuls Zeeland. Me de dankzij de inspanningen van Impuls Zeeland kon op een laagdrempelige wijze contact worden gelegd met de toekomsti ge Chinese handelspartners. Er is een belangrijke basis gelegd voor het sluiten van inkoopcontracten en distribu tieactiviteiten waarmee onze bedrijven hun concurrentiepositie op zowel natio naal als internationale schaal kunnen ver beteren en waardoor zij kunnen groeien. En dat is belangrijk voor onze regionale economie en de werkgelegenheid. De vertegenwoordigers van het onderwijs zijn eveneens enthousiast. Van de traditioneel gereserveerde houding van Chinese instel lingen was geen sprake meer en voor alle onderwijsvormen en studieniveaus blijken er kwalitatief goede samenwerkingsprojec ten mogelijk. Het economisch belang hiervan is dat educatie van (toekomstige) werknemers onmisbaar is voor het moge lijk maken van succesvolle handelscontac ten. Ook hiervan kan de gehele regio meeprofiteren. De komende periode zal daarom alles in het werk worden gesteld om de 3 "O's" (onderwijs, overheid en ondernemers) maximaal de krachten te la ten bundelen op de schaal van Zuidwest -Nededand. mr. Manfred Zurhorst is fiscalist en als partner verbonden aan DRV Accountants en Belastingadviseurs, vestiging DRV Goes m.zurhorst@drv.nl Meestal gaan onze columns over vermogen vergaren of besparen. Dit keer staat de aanwending centraal: het schenken aan goede doelen. Natuurlijk ge ven we u tips hoe u dat het meest fiscaal vriendelijk kunt doen. Mogelijkheden binnen fiscale wetgeving "Gewone" schenkingen zijn aftrekbaar in de inkomstenbelasting, op voor waarde dat de schenkingen samen meer dan 1 van uw inkomen bedragen. Hierbij geldt een minimum van 60 euro en een maximum van 10% van uw inkomen. Een periodieke gift is volledig aftrekbaar in de inkomstenbelasting, als bij notariële akte de verplichting is aangegaan om gedurende tenminste vijf jaren jaarlijks schenkingen te doen. De periodieke schenking kan ook worden gedaan in de vorm van een renteloze lening aan een goed doel. Die lening kunt u via een periodieke gift in vijf gelijke termijnen kwijtschelden. Daarbij stelt de Belastingdienst wel als eis dat de lening direct opeisbaar is. Ook kunt u in uw testament een schenkingsregeling opnemen. Daarbij kunt u een vast bedrag of een percentage van uw nalatenschap schenken. Deze schenking is vrij van successierecht. Bij schenking aan een goed doel door een B ,V. rijst de vraag of er sprake is van een gift of van sponsoring. Sponsoringkosten zijn aftrekbaar als reclame kosten. Een B.V. kan een gift aftrekken als de gift een direct bedrijfsbelang be oogt of als is geschonken aan een erkend goed doel. Deze schenking moet schriftelijk kunnen worden aangetoond, het bedrag moet minimaal 227 en maximaal 10% van de winst bedragen. Erkend doel of eigen doel? Als u tot schenking heeft besloten, is de vraag: waaraan? Het meest eenvou dig is geld overmaken naar een bestaand goed doel. Nadeel is dat u dan geen invloed heeft op wat het goede doel met uw schenking doet. U kunt overwe gen om zelf een "eigen goed doel" op te richten. U bepaalt dan zelf de doel stelling, de wijze van vermogensbeheer en de aanwending van dit goede doel. Schenking aan een eigen goed doel kan vrij van schenkingsrecht gebeu ren, als aan dezelfde voorwaarden wordt voldaan die gelden voor bestaande goede doelen. De medewerking van een notaris is vereist. Ook de Belasting dienst dient in te stemmen met de fiscale kwalificatie als goed doel. Een tussenvorm is een "fonds op naam", dat een aantal goede doelen aan biedt. U schenkt dan aan een goed doel, maar stelt zelf de voorwaarden van de schenking vast. Bij die voorwaarden kunt u denken aan doelstelling, wijze van vermogensbeheer en zelfs het aanwijzen van bestuurders. U profiteert zo van de organisatie en de expertise van het goede doel, terwijl het goede doel de naleving van de door u gestelde voorwaarden controleert. Eén of meerdere doelen? Als u meerdere jaren grotere bedragen wilt schenken, is een periodieke schen king een optie. Dit kan uiteraard aan hetzelfde goede doel, maar het is ook mogelijk jaarlijks te bepalen waar uw schenking naar toe gaat. Door de perio dieke schenking te doen aan een zogenaamd "steun-goede doel" kunt u jaar lijks aangeven aan welk goed doel de schenking doorgestort moet worden. Doordat u gedurende meerdere jaren aan hetzelfde steun-goede doel schenkt, blijft u recht houden op fiscale faciliteiten. DRV ACCOUNTANTS EN BELASTINGADVISEURS I DRV Accountants en Belastingadviseurs is met een team van e 375 medewerkers en 77 vestigingen in Zuid-Holland, Zeeland en West-Brabant een inspiratiebron voor nuchtere ondernemers.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 95