Economie 'Eerlijke' prijs voor melk is een illusie Optimisme over inkomen Belegger bang voor beurscrash Met het vliegtuig naar Suriname wordt duur De wereld kan niet zonder olie, maar wel zonder melk. Eerste vaatje Hollandse Nieuwe voor 55.000 euro Miljardair en filantroop Soros waarschuwt speculanten. Een derde Nederlanders verwacht dat inkomen komende jaren stijgt. SPZC Woensdag 4 juni 2008 17 LEEUWARDEN - Boeren strijden voor een hogere melkprijs, omdat de huidige prijs de kosten niet dekt. Wie bepaalt de prijs die boe ren voor hun melk krijgen? Zuivelfabrieken betalen een voor- schotprijs per liter aan de boeren. Die wordt bepaald door vraag en aanbod van melkpoeder, boter en - vooral in Nederland - kaas. Voor de Nederlandse boeren gaat het daarbij in de eerste plaats om de Europese markt, en voor een klei ner deel om de rest van de wereld. Dat betekent dat de prijs die Ne derlandse melkveehouders krij gen, verandert als de vraag naar zuivel in China sterk stijgt, maar ook als Amerikaanse boeren meer melk aanbieden. De boeren ko men nu in actie als uitvloeisel van groeiende onzekerheid. Stabiele prijzen waren de laatste decennia de regel, dankzij de steun van de Europese Unie voor de landbouw- export en de bescherming van de buitengrenzen. Kostenstijging kon den de boeren opvangen door meer te melken. Maar nu die be scherming is afgebouwd, schom melt de melkprijs sterk. Tegelijker tijd worden de melkveehouders ge confronteerd met stijgende prijzen van energie en veevoer. De vraag De boeren hopen dat de blokkades tot tekorten en dus prijsstijgingen leiden is of je de melkprijs kunt beïnvloe den door het aanbod te regelen, zo als de Opec doet voor olie. De Dutch Dairymen Board (DDB) wil dat zuivelfabrieken een vaste minimumprijs betalen van 47 cent. De DDB-boeren hopen dat de blokkades tot tekorten leiden, waardoor de melkprijs weer zal stijgen. Een melktekort ontstaat in middels door de acties, ook in Duitsland. Maar het grote verschil met de Opec is, dat de wereldeconomie niet zonder olie kan, maar wel zon der melk. Op het moment dat eind vorig jaar de prijs richting 50 cent ging, zakte de vraag in. De prijs voor melk in de super markt is slechts beperkt van be lang voor de prijs die de boeren voor hun melk krijgen. Van de melk van Friesland Foods wordt slechts acht procent verkocht als dagverse melk. Het overgrote deel van de productie is bestemd voor de export, als kaas, poeder of wat anders. De grote winst van de zuivelcoöpe- raties zit in de verkoop van luxe producten als vlaflips en andere toetjes. De coöperaties betalen hun leden, de boeren, behalve de voorschotprijs achteraf nog een deel van de winst uit. De DDB vreest dat vooral veel klei ne zuivelboeren failliet zullen gaan door de hoge kosten en de lage melkprijs. SCHEVENINCEN - Het eerste vaatje Hollandse Nieuwe heeft gisteren op de afslag in Schevenin- gen 55.000 euro opgeleverd. De vis gaat naar de online restaurantgids lens. De opbrengst is dit jaar voor het Fonds Psychische Gezondheid. Twee jaar geleden ging het eerste vaatje voor 75.000 euro van de hand. De symbolische veiling van het eerste vaatje vond dit jaar voor de 24e keer plaats. foto Cees Zorn/GPD LONDEN - De hoge prijs van olie en andere grondstoffen op de wereld markt is het resultaat van specula tie en kan makkelijk leiden tot een beurscrash, meent de Amerikaan se miljardair en filantroop George Soros. Dat meldde de Britse zaken krant Financial Times, die inzage heeft gehad in een toespraak van Soros die hij hield voor een com missie van de Amerikaanse Se naat. Volgens Soros is een groot deel van de prijsstijgingen te wijten aan institutionele beleggers en in vesteringsfondsen die sinds kort veel geld pompen in beleggingspro ducten die speculeren op de toe komstige prijs van grondstoffen. Een en ander doet, aldus Financial Times, superbelegger Soros den ken aan de situatie die voorafging aan de beurscrash op 'Zwarte Maandag' 19 oktober 1987. Er is vol gens Soros sprake van een 'zeepbel in de maak'. Een snelle instorting van de beur zen verwacht Soros vooralsnog niet, maar hij vindt het wel raad zaam om speculatie op grondstof fen te ontmoedigen. AMSTERDAM - Vliegen naar Surina me wordt vanaf september veel duurder. Budgetmaatschappij Mar tinair stopt met vluchten naar Pa ramaribo. De verbinding komt daarmee weer helemaal in handen van KLM en de Surinaamse SLM. Martinair vliegt sinds oktober 2006 tussen Schiphol en Paramari bo. Daarmee werd de alleenheer schappij van KLM en Surinam Air ways gebroken. Overigens heeft KLM de helft van de aandelen Mar tinair in handen. Volgens Martinair is de verbinding nauwelijks rendabel. Sommige vluchten zijn bijna leeg. Eerder al werd het aantal vluchten terugge bracht van drie naar twee per week. Een Surinamevlucht met Martinair was tot enkele honder den euro's goedkoper dan met KLM en SLM. Die zeggen niet van plan te zijn hun prijzen te verho gen nu de enige concurrent weg valt. Omdat KLM en SLM de maxi maal 546 passagiers per week van Martinair opvangen zullen hun toestellen sneller vollopen. Goedkope stoelen zijn daardoor veel sneller weg dan nu. Economy- klasse bij de KLM kost tussen de 1100 en 1500 euro. Mahit Jankie van de Vereniging van Reizigers, een Surinaamse belangengroep die zich inzet voor goedkopere vluch ten, verwacht dat KLM en SLM hun prijzen nu weer stilletjes zul len opvoeren. „Met mate, want de NMa houdt hen goed in de gaten." DEN BOSCH - Een derde van de Ne derlanders denkt dat zijn inkomen de komende twee jaar zal stijgen. Zij verwachten er gemiddeld 257 euro per maand bij te krijgen. Dit blijkt uit onderzoek dat bureau Motivaction heeft uitgevoerd voor GGN Incassospecialisten en Ge rechtsdeurwaarders. Over de economische situatie in het algemeen zijn de Nederlanders minder optimistisch. Slechts 6 pro cent denkt dat de hypotheekcrisis in de Verenigde Staten geen in vloed zal hebben op de economie in Nederland. Bijna een derde verwacht hier ook een hypotheekcrisis. Bijna de helft van de Nederlanders betaalt reke ningen wel eens te laat, blijkt uit het onderzoek. Dat komt meer door vergeetachtigheid en gemak zucht dan door gebrek aan geld. „Nederland kent drie betaaltypen: risicomijders, spenders en noncha- lanten", zegt Pieter Paul Verheg gen van Motivaction. De risicomij ders zijn zuinig en betalen stipt. De spenders geven meer uit dan zij hebben en de nonchalanten zijn met heel andere dingen dan geldzaken bezig. Zij vergeten te be talen of springen slordig met reke ls Een derde van de Nederlanders verwacht over twee jaar meer te verdienen dan nu. Bijna de helft betaalt rekeningen wel eens te laat, blijkt uit onderzoek. ningen om. De betaaldiscipline is het grootst bij de huur of hypo theek. Circa 85 procent zegt er ook bij geldproblemen alles aan te doen om de huur of de hypotheek te betalen. Energie en de zorgpre mie komen met afstand op de tweede en derde plaats. Ongeveer twee derde van de mensen doet moeite deze rekeningen te betalen als zij krap bij kas zitten. Rinus van Etten van de raad van bestuur van het incassobedrijf GGN denkt dat mensen deze rekeningen mak kelijker laten liggen omdat zij kun nen overstappen naar een andere leverancier of verzekeraar wan neer zij niet betalen. Rekeningen voor abonnementen, van postorderbedrijven of de huis- en tandarts blijven het vaakst lig gen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 85