Zeeland Krekentochtenreeks Watersnoodmuseum krijgt er marathon bij ÉËÜJ Brabantse kermisman Haringparty succesvol Hulp kind slaat aan Kermis voor iedereen Betuwse band in jeugddienst Welkomdienst met veel zang Wandeltochten zijn kapstok om verhaal over ramp te vertellen. 't lange uus Jaarlijks feest brengt ruim negen mille op voor goede doelen. Stichting Leergeld Goes krijgt ook aanvragen uit Schouwen-Duiveland. 26 Woensdag 4 juni 2008 PZC door Esme Soesman OUWERKERK - De krekenwandel- tocht van het Watersnoodmu seum in Ouwerkerk wordt dit jaar uitgebreid met een wandelmara thon. Naast de tochten van 6,12,15 en 25 kilometer kunnen deelnemers nu ook een afstand van ruim 42 kilo meter afleggen. Dit op verzoek van verschillende lopers. De tocht is, evenals de kortere trips, geheel gewijd aan de watersnoodramp. Want daar draait het uiteindelijk om, benadrukt voorzitter Jaap Schoof van het Watersnoodmu seum. „Wij zijn én blijven Waters noodmuseum. Wat we ook doen, exclusieve woninginrichting havenpark 28 - zierikzee 0111 413727 www.langeuus.nl BURGH-HAAMSTEDE - De dienst in de Gereformeerde Kerk aan de Platboslaan in Haamstede staat zondag in het teken van jeugd. Het thema, 'wat is jouw doel', is be dacht door jongeren, die ook een toneelstuk spelen. Verder komt de Betuwse band Chill (Christ is lo ving love) spelen. De dienst begint om 10.00 uur. Voorganger is domi nee Jeroen Hartel. VERKOOP BIJ EXECUTIE. Op don derdag 5 juni 2008 om 10.00 uur zul len op het adres Amundsenweg 51 -53 te Goes t.l.v. PRONOVA INTERIEUR- BOUW EN PROJECTINRICHTING B.V. diverse roerende zaken, waaron der kantoorinventaris, in het open baar worden verkocht. De verkoop wordt gehouden bij opbod en de toe wijzing zal geschieden aan de meest biedende en tegen gerede betaling, zonder opgeld en zonder BTW (bezichtiging Vi uur voor de verkoop) Gerechtsdeurwaarders kantoor Zeeland Dam 2, Westsingel 132 4331 GJ Middelburg 4461 DR Goes GerechtsDeurwaarefersKantoorZeeland het moet wel iets met de waters noodramp te maken hebben. Dat houden we vast." De Krekenwandeltochten, die drie jaar geleden voor het eerst zijn ge houden, zijn een kapstokje om mensen het verhaal over de Ramp - vanuit weer een ander vertrek punt - te kunnen vertellen. Die in steek is bij de marathon niet an ders. De megatrip voert wande laars straks vanaf het museum door de polders van Oosterland en Bruinisse. Daar wordt, via het via duct, de Rijksweg onderdoor gesto ken. Lopers vervolgen hun weg via Sirjansland en Dreischor richting Nieuwerkerk. Dat hele gebied is nauw bij de Ramp betrokken. Deelnemers krijgen het verhaal van de Watersnoodramp op pa pier mee. De Krekenwandeltocht is op zaterdag 9 augustus. NIEUWERKERK - De Protestantse Kerk in Nieuwerkerk houdt zon dagavond een Welkomdienst in de Johanneskerk aan de Kerkring. Er is plaats voor veel zang, met mede werking van gospelkoor Together, en een moment van meditatie. Voor kinderen is er een apart pro gramma. De dienst begint om 18.30 uur en staat onder leiding van dominee Thomas Smink. Rinus van der Zande is niet van de kermis weg te denken. Zoals ook de kermis zelf niet weg te vagen lijkt. Mits de attracties in het centrum blijven. door Esme Soesman Het kermisbloed stroomt door zijn aderen en ze ker ook door die van zijn vrouw Malvina. Haar kermisroots gaan vijf genera ties terug; Rinus van der Zande is er een van de tweede generatie. Vijfenzestig is hij nu en 'de draai molenman uit Halsteren' heeft er dit jaar een halve eeuw in het vak opzitten. Stoppen? Nee zeg, zegt Van der Zande haast verontwaar digd. „Dat doe ik niet. Of ik moet niet meer kunnen lopen." Wel heeft hij het werk aan de draaimolen ('we zijn nooit zonder kindermolen geweest') ingeruild voor de grijpkraantjes, omdat dat minder zwaar is. „Maar kermis is mijn leven. Mijn hobby. Je bent er geboren en getogen." Zijn vader, zijn schoonvader, zijn moeder. Allen kwamen op het sterfbed nog even met een laatste opmerking over de kermis op de proppen. En zijn vrouw? „Als er iets met mij gebeurt, gaat zij ge woon door hoor. Dan zet ze de ca ravan bij de kinderen neer ofzo." Want het is een wereldje dat - als je er eenmaal in zit - niet snel meer loslaat. „Dat zie ik nu weer aan mijn kleinkinderen. Die heb ben het ook." Van der Zande senior begon ooit met een viskraam op de kermis. In 1953 werd de zilte lekkernij voor Ook dit jaar kunnen bewoners en cliënten van de Schouwen-Duive- landse verzorg- en verpleeghuizen én leerlingen van de eerste twee groepen van alle basisscholen weer twee uur lang gratis instap pen in de draaimolen en bots auto's op de Zierikzeese 'kleine' kermis. Waar nodig worden men sen in de attracties getild. Ook worden oliebollen, zuurstokken en koffie uitgedeeld. Draaimolen man Rinus van der Zande nam drie jaar geleden het initiatief In- Zierikzaesehe tXsrmie. middels is sprake van een heuse happening, die traditiegetrouw op de vrijdagochtend na de Paarden markt plaatsvindt. Met dit initia tief willen kermisexploitanten en ondernemersvereniging ZZ Neptu- nus alle mensen de gelegenheid bieden plezier te maken op de ker mis. In dit geval is vrijdag ook het moment bij uitstek om even de hand te schudden met Rinus van der Zande, de Brabantse kermisex ploitant die dit jaar zijn vijftigste jaar op de kermis vol maakt. de zoete oliebollenkraam omge ruild. Nog voor de watersnood kwam senior al op Schouwen-Dui- veland. Rinus stapte in toen hij, 14 jaar oud, van school kwam. Het was een tijd dat elke kern op Schouwen-Duiveland - hoe klein ook - de kermis nog binnenhaal de. „We hebben zowat in alle dor pen gestaan. Ooit vroeg iemand me: wat trekt u toch aan in Zierik zee? Maar nee, het is het hele ei land. Waar we ook kwamen: de koffie stond klaar of er waren men sen die hielpen opbouwen. De be volking van Schouwen-Duiveland, daar waren we gewoon één fami lie mee. Dit was je thuis." De liefde van Van der Zande voor de Zeeuwse regio zit diep. Al woont hij - naast de zeven maan den per jaar die hij met zijn Malvi na in de caravan leeft - eigenlijk in een bungalow in Halsteren. „Zijn we thuis dan gaat het wel eens kriebelen. Dan gaan we naar onze loods in Tholen en zitten daar in de caravan." In de loop der jaren is de nostal gische dorpskermis van weleer ter ziele gegaan. Ook de kermis zeifis, wat attracties betreft, in de loop der jaren drastisch veranderd. Toch gelooft de Halsterse kermis man er tot op zijn bot in dat zijn grote liefde blijft voortbestaan. „Het enige waar ik bang voor ben is dat ze de kermis, waar ook in Nederland, uit het centrum halen. Een kerk staat in het centrum, hier in Zierikzee staat de Beuze in het centrum. Die breken ze toch ook niet af? De kermis moet net zo goed in het centrum blijven." Elders in de regio Op Schouwen-Duiveland wordt op vier plaatsen kermis gehou den. Brouwershaven bijt het spits af, van 19 tot en met 22 juli. Renesse volgt van 25 tot en met 30 juli. Derde in rij is de kermis in Haamstede, de kleinste van het eiland. Deze kermis wordt ge houden van 31 juli tot en met 2 augustus. Laatste in rij is de kermis in Zie rikzee, van 2 tot en met 7 au gustus. In Bru staan er tijdens de Visse- rijdagen kermisattracties. Rond 1900 op het Havenplein foto Gemeentearchief Schouwen-Duiveland door Ton van den Nouweland OUWERKERK - De jaarlijkse haring party van Schouwen-Duiveland heeft een kleine negenduizend eu ro opgebracht, iets meer dan vorig jaar. De organisatie verwelkomde gisteren 350 ondernemers op boer derij De Stelle in Ouwerkerk. Dat zijn er zo'n honderd minder dan in 2007. Het theaterproject Space Station voor meervoudig gehandicapten, Filmtheater FiZi, zwembad Dolfijn en de Stichting Leergeld Goes vroe gen financiële steun van de haring party. Het bestuur buigt zich nog over de verdeling van het geld. Ze ker is wel dat Space Station en FiZi een bijdrage kunnen verwachten. „Want organisaties die zich hier presenteren, sturen we niet met le ge handen naar huis," zei voorzit ter Astrid de Ruiter gisteravond. Volgens penningmeester Marcel Koole heeft de veiling van haring en kunst 'tussen acht en negendui zend euro' opgebracht. „Maar daar komen de opbrengst van de loterij en enkele donaties nog bij. Ik ver moed dat we daarmee het streefbe drag van tien mille halen." Het vaatje Hollandse Nieuwe werd het feestterrein opgereden door Ben Hur en een visser, staan de in een door vier pony's getrok ken strijdwagen. Tijdens de veiling ging het vaatje vis voor 1050 euro van de hand. Transportbedrijf Bie- nevelde in Zierikzee is de koper. echtsDeuwaardersKantoor j Zeeland VERKOOP BIJ EXECUTIE. Op don derdag 5 juni 2008 om 15.30 uur zul len op het adres De Poort 22. Rilland (van Hoek B.V.) t.l.v. M.Culha een Volkswagen Caddy, kleur wit, met kenteken VP-XT-01 en een pers.auto Oldsmobile Delta 88, met kenteken 18-XL-DN in het openbaar worden verkocht. De verkoop wordt gehouden bij opbod en de toewijzing zal geschieden aan de meestbiedende en tegen gerede betaling, zonder opgeld en zonder BTW(bezichtiging 1/4 uur voor de verkoop). Gerechtsdeurwaarderskantoor Zeeland Dam 2 Westsingel 132 4331 GJ Middelburg 4461 DR Goes door Harmen van der Werf GOES - Stichting Leergeld Goes en omstreken heeft sinds begin dit jaar al vijfentwintig aanvragen ont vangen voor steun aan scholieren. Twee van de drie aanvragen ko men van gezinnen uit Goes die fi nancieel erg krap bij kas zitten, de andere uit alle overige vijf gemeen ten in de Oosterschelderegio (Tho len, Schouwen-Duiveland en Zuid en Noord-Beveland). Stichting Leergeld stelt zich ten doel scholieren te helpen die om fi nanciële redenen in een isolement dreigen te komen. „Die kunnen niet op een sportvereniging, niet mee op een schoolreis of muziek les volgen. Ze lopen daardoor een achterstand op en het is maar de vraag of ze die ooit nog goed kun nen maken", geeft coördinator Bart van Hasselt van de stichting aan. Stichting Leergeld springt daar bij waar gemeenten geen rol (meer) kunnen vervullen. Ze geeft aanvra gers geen geld, maar betaalt dire aan bijvoorbeeld een sportclub muziekschool. De inkomensgr ligt op maximaal 1300 euro steedbaar inkomen per maan een éénoudergezin en 1500 bij een tweeoudergezin. De r ling geldt voor alle scholieren vier tot achttien jaar in Goes de andere Oosterschelde-geme ten is de groep beperkt tot leerlif gen van de basisschool.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 80