Buitenland Meeste moslims haten het Westen helemaal niet Brazilië faalt in beteugelen boskap VS scherpt regels voor reizigers verder aan Zat Al Qaida of taliban achter de aanslag? Professor zoekt uit wie er achter dé islam en dé moslims zitten. Regering kan vernieti ging regenwoud in Amazone niet stoppen. Siberisch dorp adopteert 47 weeskinderen Jeugd brengt hoop in bijna uitgestorven Russische dorpen. PZC Woensdag 4 juni 2008 7 door Carel Coseling WASHINGTON - Het stoorde profes sor John L. Esposito (68) al langer: in het Westen wordt voortdurend gesproken over dé islam en dé moslims 'maar we weten eigenlijk helemaal niet met wie we te ma ken hebben'. Om daar achter te ko men ondervroeg Esposito, hoogle raar islam aan Georgetown Univer siteit in Washington, met hulp van medewerkers van onderzoeks bureau Gallup, zes jaar lang 50.000 moslims in 36 islamitische landen. 'Wie is de islamitische stem' luidt de studie naar de zieleroerselen van de moslims. „De aanslagen van 11 september 2001 hebben ons hele gedrag beïn vloed", stelt Esposito. „Vanaf dat moment trad een polarisatie op, waarbij plots de hele islam een probleem werd. De Iraanse revolu tie, Saddam Hoessein, Bin Laden en terroristen bepalen het beeld. Maar kijk eens naar de realiteit. Die is heel anders." Uit Esposito's onderzoek bleek dat moslims geweld en aanslagen net zo hard veroordelen als westerlin gen. Ze dromen van een goede baan en veiligheid. Het Westen wordt bewonderd vanwege demo cratische vrijheden, de beloning voor hard werken en de technolo gische vooruitgang. De meeste moslims willen ook in eigen land democratie, maar dan gebaseerd op religieuze waarden. Geestelijken moeten zich echter niet bemoeien met wetgeving. Moslims willen vrijheid van me ningsuiting en politieke vrijheid. Vrouwen moeten dezelfde rechten Politiek radicale moslims zijn niet geloviger maar wel rijker en beter opgeleid krijgen als mannen. Ze moeten in ieder beroep kunnen werken. Er moet een einde komen aan de wijdverbreide corruptie en de on derlinge verdeeldheid. Moslims haten het Westen hele maal niet, stelt Esposito. Wél ver werpelijk vinden ze de wijze waar op westerlingen hen behandelen: zonder respect en denigrerend, als of moslims minderwaardige men sen zijn. Problemen hebben mos lims ook met het feit dat het Wes ten, de VS voorop, de waarden waarvoor het zegt te staan, zelf niet in ere houdt. Gewezen wordt onder meer op het schenden van de mensenrechten, het optreden tegen vermeende terroristen, dis criminatie bij visaverstrekking, de invallen in Irak en Afghanistan en de onvoorwaardelijke steun aan Is raël. Zeven procent van de ondervraag de moslims ziet zichzelf als poli tiek radicaal. „Dat betekent niet dat zij gewelddaden plegen. Zij vor men wel een potentiële bron voor terroristische groepen voor steun en de rekrutering van strijders", al dus Esposito. Politiek radicale mos lims zijn niet geloviger zijn dan an deren, maar over het algemeen wel beter opgeleid, ze hebben bete re banen en zijn rijker dan de door snee moslim. „Ze zijn ook cyni scher. Het staat hen niet aan wat wij nu doen. Ze vrezen westerse controle en dominantie en voelen zich machteloos. Maar ze willen wel een betere relatie met het Wes ten. Die wens is zelfs sterker bij Moslims bij een conferentie over anti-terreur en wereldvrede in New Dehli. hen dan bij doorsnee moslims." foto Gurinder Osan/AP BRASILIA - Brazilië slaagt er maar niet in afdoende maatregelen te ne men tegen de vernietiging van het regenwoud in het Amazonege bied. Tussen augustus 2007 en april 2008 is 5850 vierkante kilo meter verloren gegaan. Het We reld Natuur Fonds noemt de nieuwste cijfers 'uitermate zorg wekkend'. Het tempo waarin het oerwoud verdwijnt, nam opnieuw toe. Tus sen augustus 2006 en juli 2007, de vorige rapportageperiode, ging nog 4974 vierkante kilometer ver loren. De cijfers werden bekend ge maakt door het Braziliaanse insti tuut INPE. Vooral in de deelstaten Mato Gros- so en Roraima verdwijnt het regen woud in hoog tempo. Volgens IN- PE-directeur Gilberto Camara wordt het regenwoud vooral opge offerd voor de productie van soja en de veeteelt. De hoge prijzen voor vlees en soja zijn voor veel ondernemers een stimulans om WASHINGTON - Reizigers naar de Verenigde Staten die geen visum nodig hebben, moeten zich vanaf volgend jaar minstens drie dagen voor aankomst via internet laten registreren bij de Amerikaanse overheid. Dat maakte de Amerikaanse minis ter van Binnenlandse Veiligheid Michael Chertoff gisteren bekend. De registratieplicht geldt vanaf ja nuari voor inwoners van onder an dere de meeste West-Europese lan den, waaronder Nederland, en Australië en Japan. De aanmelding blijft twee jaar geldig. Toen het ministerie vorig jaar de komst van de maatregel aankondig de, maakten Europese bedrijven zich zorgen over de gevolgen voor het zakenverkeer. De VS maken zich zorgen over de radicalisering van moslims in Euro pa. De autoriteiten zijn bang dat Europa het nieuwe platvorm voor terroristische aanvallen op Ameri ka wordt. „Het is naïef om te denken dat een reiziger die geen visum nodig heeft een minder grote dreiging zou zijn dan iemand die vooraf gaand aan een reis is gescreend bij een visumaanvraag", aldus een woordvoerder van het Amerikaan se ministerie voor Binnenlandse Veiligheid gisteren in de Britse krant Financial Times. Het moet moeilijker worden de VS binnen te komen voor terroris ten als de Britse Richard Reid, die met een 'schoenbom' tevergeefs een vliegtuig probeerde op te bla zen, zei de woordvoerder. Eerder waarschuwde CIA-baas Mi chael Hayden dat Al Qaida in es sentie verslagen zou zijn, maar dat de organisatie westerse terroristen probeert te ronselen, omdat die makkelijker de VS in zouden kun nen komen. meer grond vrij te maken voor de productie, aldus Camara. „De afgelopen negen maanden, tussen augustus 2007 en april 2008, ging bijna 6000 vierkante ki lometer regenwoud verloren", rea geerde het WNF. „Dit is een ge bied dat twee keer zo groot is als de provincie Groningen. In de twaalf maanden daarvoor, van au- fjl De kap regenwoud in de Amazo- ne gaat steeds sneller en de rege ring van Brazilië slaagt er niet in die groei te stuiten, zegt het We reld Natuur Fonds. MOSKOU - In Barchatovo, een afge legen plaatsje in Rusland, hebben de bewoners 47 kinderen uit wees huizen geadopteerd. Volgens de be woners is het dorp daarmee weer 'vol hoop en leven'. Het dorpje had een paar jaar geleden nog maar twaalf inwoners. Een jaar geleden adopteerde Tatja- na Fadoesjina een 11-jarige wees, naar eigen zeggen omdat ze zich eenzaam voelde. In het jaar daarop volgden nog zeven andere kinde ren, en ook buurtbewoners adop teerden kinderen uit een nabijgele gen weeshuis. Volgens het televisie kanaal Russia Today heeft Barcha tovo in de regio navolging gekre gen. Ook andere dorpen adopte ren inmiddels weeskinderen. gustus 2006 tot en met juli 2007, ging bijna 5000 vierkante kilome ter regenwoud verloren." Johan van de Gronden, directeur van het WNF: „Bij ontbossing ko men enorme hoeveelheden CO2 vrij die bijdragen aan de versnelde opwarming van de aarde. Boven dien is het tropisch regenwoud van Zuid-Amerika één van de soor- tenrijkste gebieden op aarde. Er verdwijnen planten en dieren die wij niet eens kennen terwijl ze misschien heel waardevol voor ons zijn, zoals planten met medici nale eigenschappen." Het WNF pleit al langer voor het zo snel mogelijk instellen van meer beschermde gebieden in het Brazilaanse regenwoud. Op 29 mei kondigde Brasilia aan drie extra be schermde gebieden in te stellen in het Amazonegebied. Het WNF hoopt dat Brazilië in deze gebie den de regels tegen de illegale kap serieus naleeft. Naast het instellen van bescherm de gebieden wil het WNF ook dat het ondanks de stijgende prijzen voor soja en vlees het economisch interessant wordt om het oerbos intact te houden. ISLAMABAD - Talibanstrijders zijn verantwoordelijk voor de aanslag op de Deense ambassade in de Pa kistaanse stad Islamabad maandag. Dat verklaarden Pakistaanse func tionarissen gisteren na een onder zoek van het autowrak. De Deense inlichtingendienst PET wees giste ren nog naar Al Qaida of een daar aan gelieerde groep. Al Qaida lijkt een waarschijnlijke kandidaat, aan gezien die organisatie in augustus een video naar buiten bracht waar in de nummer 2, Ayman al-Zawah- ri, opriep tot aanslagen op Deense diplomatieke doelen vanwege de publicatie van spotprenten van de profeet Mohammed. De Pakistaanse onderzoekers hou den het echter op de taliban om dat in de ontplofte auto stukjes schedel zijn gevonden. Die duiden op een zelfmoordaanslag, een favo riete tactiek van de taliban. De ex plosieven die bij de aanslag ge bruikt werden, zijn bovendien van hetzelfde materiaal dat is aangetrof fen bij een eerdere talibanaanslag. De aanslag houdt volgens de func tionarissen geen verband met de gesprekken tussen de taliban en de overheid 'maar met de wereld wijde verontwaardiging over de godslasterlijke cartoons'. Door de bomaanslag kwamen ne gen mensen om het leven, bijna dertig mensen raakten gewond en de ambassade raakte ernstig be schadigd. Beelden van de bewa kingscamera's zijn er niet. Die stonden niet aan. Ook de nummer borden van de bomauto leiden niet naar de daders: het zijn valse diplomatieke platen. De Deense overheid besloot giste ren een crisisteam naar Pakistan te sturen om te helpen met het on derzoek. De experts moeten ook bekijken of de ambassade om vei ligheidsredenen moet verhuizen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 7