Binnenland AZM bereidt toch embryoselectie voor l\ Subsidie voor vaste baan alfahulp Huis Rouvoet beplakt met pamfletten Staatssecretaris vraagt ziekenhuis Maastricht om terughoudendheid. VROM Veertig miljoen om huishoudelijke hulpen in dienst te houden. Theo Maassen pakt tape tv-ploeg af Bankovervallers in België aangehouden 6 I Woensdag 4 juni 2008 PZC DEN HAAG - Het Academisch Zie kenhuis Maastricht (AZM) gaat door met de voorbereidingen voor de embryoselectie. Met vijf vrou wen die drager zijn van erfelijke borstkanker en in aanmerking ko men voor de behandeling, wordt een intake gehouden. Ook voert het ziekenhuis bij hen een com plexe analyse uit. Het AZM meent daarmee in lijn met het verzoek van staatssecreta ris Bussemaker (PvdA, Volksge zondheid) te handelen en 'geen onomkeerbare stappen' te nemen. Bussemaker drong daar gisteren namens het kabinet bij het zieken huis op aan. Volgens Joep Geraedts, hoofd van de afdeling klinische genetica van het AZM, is er pas sprake van on omkeerbare stappen als de vrou wen met de erfelijke borstkanker- gen met de ivf-behandeling begin nen en hormonen krijgen toege diend. De embryoselectie zelf zou pas op zijn vroegst over een paar maanden kunnen plaatsvinden. Bussemaker heeft het ziekenhuis Staatssecretaris Bussemaker vraagt de medici pas op de plaats te maken in de kwestie van de embryoselectie. Donder dag praat de Kamer er over. gisteren in ieder geval gevraagd de feitelijke embryoselectie niet toe te passen. In het debat dat morgen in de Tweede Kamer over deze kwes tie wordt gehouden, zal ze haar standpunt verder toelichten. Chris- tenUnie-fractieleider Arie Slob zegt het verzoek van de staatssecre taris aan het ziekenhuis zeer te waarderen. Het ziekenhuis voldoet nu aan dat verzoek, oordeelt hij. Mocht het kabinet besluiten dat embryoselectie bij erfelijke borst- kankerpatiënten verboden moet worden, dan kunnen de vrouwen in Brussel worden behandeld. Een brief van Bussemaker om em bryoselectie bij erfelijke borstkan ker toe te staan, leidde vorige week tot commotie in het kabinet. Coalitiepartner Christenunie heeft grote moeite met de behan deling van erfelijke afwijkingen die niet in alle gevallen tot ziekte leiden. Minister André Rouvoet voor Jeugd en Gezin (Christenu nie) zei gisteren niet meer via de media op de kwestie in te willen gaan. Premier Jan-Peter Balkenen de noemde de zaak rond embryo selectie 'een gevoelige kwestie'. „Met een positieve houding van ie dereen kom je verder." Fractievoor zitter Arie Slob van de Christenu nie heeft goede hoop dat de drie regeringsfracties tot 'gezamenlijke conclusies' kunnen komen in de discussie over de selectie van em bryo's. Slob zei dat gisteren na coa- litieoverleg over deze kwestie. Premier Balkenende noemde na het coalitieoverleg embryoselectie 'een gevoelige kwestie'. foto Robin Utrecht WOERDEN - Het huis van minister André Rouvoet in Woerden is maandagnacht beplakt met pam fletten. Dit heeft de woordvoerder van de ChristenUnie-vicepremier gisteren verklaard. De politie heeft een 33-jarige man uit Den Haag aangehouden voor huisvredebreuk. De verdachte plak te pamfletten op de auto en de wo ning van Rouvoet. Hij werd aange houden tijdens zijn actie. Met het nachtelijke bezoek protes teerde de actievoerder tegen Rou- voets opvattingen in de embryo discussie, zo meldt de regionale omroep RTV Utrecht. De politie wilde dit gisteren niet bevestigen. De pamfletplakker deed live ver slag van zijn actie in het radiopro gramma MiddenlnDeNachtRick op Radio 538. „Tijdens dit pro gramma kunnen luisteraars inbel- len. Maar we hebben geen enkele bemoeienis met de actie van deze luisteraar", aldus een woordvoer ster van de radiozender. KENNISGEVING KERNENERGIEWET Startnotitie milieu-effectrappor tage NV EPZ in verband met inzet mengoxide in KCB De Minister van Volkshuisvesting, Ruimtelijke Ordening en Milieu beheer maakt mede namens de Ministers van Economische Zaken en van Sociale Zaken en Werk gelegenheid het volgende bekend: Op 7 mei 2008 is van N V. Elektrici- teits-Produktiemaatschappij Zuid Nederland (EPZ) een startnotitie voor de milieu-effectrapportage ontvangen ten aanzien van voor genomen activiteiten met betrekking tot de Kernenergiecentrale Borssele (KCB) gelegen aan de Zeedijk 32 te Borssele. Zeeland. EPZ bedrijft sinds 1973 in Borssele een kernenergiecentrale-eenheid met een vermogen van 515 MW. Als brandstof voor de centrale wordt verrijkt uranium ingezet. Voor de toekomst streeft EPZ diver sificatie van haar nucleaire brand stof na, om zodoende het gebruik van natuurlijk uranium te verminde ren en minder afhankelijk te worden van de prijsontwikkeling van één brandstof, te weten verrijkt uranium. EPZ wil de gewenste diversificatie van haar nucleaire brandstof vooral realiseren door naast verrijkt uranium mengoxide splijtstof (MOX) als reactorbrandstof in te zetten. Daarnaast wenst EPZ meer flexi biliteit om uranium-elementen in te zetten die gemaakt zijn van gerecycled uranium. Voor deze activiteit is een wijziging van de vergunning op grond van artikel 15, onder b, van de Kern energiewet nodig. Voor deze vergun ningwijziging wordt ook een milieu effectrapport (MER) opgesteld. Procedure Met deze kennisgeving is de proce dure voor de milieu-effectrappor tage gestart. Binnen dertien weken zullen door het bevoegd gezag richt lijnen worden vastgesteld waaraan het MER moet voldoen. Vóór de vaststelling van de richt lijnen is er voor eenieder de moge lijkheid om schriftelijk of mondeling zienswijzen naar voren te brengen over het geven van richtlijnen inzake de inhoud van het MER. Tevens wordt voorafgaand aan de vaststelling van de richtlijnen een advies voor de richtlijnen opgesteld door de Commissie voor de milieu- effectrapportage. Inzage startnotitie m.e.r. De startnotitie ligt vanaf 5 juni 2008 tot en met 16 juli 2008 ter inzage op de volgende plaatsen: - Bibliotheek van het Ministerie van VROM*. Rijnstraat 8 te Den Haag; - Openbare bibliotheek van de gemeente Borsele**, Stengeplein 1 te Heinkenszand; - Gemeentehuis van Borsele***, Stenevate 10 te Heinkenszand; - Informatiecentrum van de provincie Zeeland****, Abdij 6 te Middelburg. Maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag van 9.00 uur tot 16.00 uur. Op woensdag gesloten. Maandag, woensdag en vrijdag van 16.00 uur tot 20.30 uur. Maandag tot en met vrijdag geopend van 8.30 uur tot 12.30 uur. Geopend op afspraak (telefoon 0118 - 63 14 00). Inspraak Iedereen wordt in de gelegenheid gesteld om tot en met 16 juli 2008 zienswijzen naar voren te brengen over het geven van richtlijnen inzake de inhoud van het MER. Schriftelijke zienswijzen kunnen, onder vermelding van 'Startnotitie m.e.r. KCB', worden ingediend bij: Ministerie van Volkshuisvesting, Ruimtelijke Ordening en Milieubeheer, Directoraat-Generaal Milieu, Directie SVS/IPC 645, Postbus 30945, 2500 GX Den Haag. Mondelinge zienswijzen kunnen worden ingediend bij onderstaande contactpersonen. Voor meer informatie omtrent de stukken en/of de te volgen procedure kunt u zich wenden tot een van de volgende medewerkers van de afdeling Straling, Nucleaire en Bioveiligheid van het Ministerie van Volkshuisvesting, Ruimtelijke Ordening en Milieubeheer: drs. D. Vos, telefoon 070 - 339 49 88, e-mail: dick.vosf9minvrom.nl, drs. Th.J.M. Klomberg, telefoon 070 - 339 49 56, e-mail: theo.klomberg(9minvrom.nl of mevrouw mr. P.A.A. Sormani, telefoon 070 - 339 45 30. e-mail: patricia.sormani(9minvrom.nl. Ministerie van VROM -> staat voor ruimte, wonen, milieu en rijksgebouwen. Beleid maken, uitvoeren en handhaven. Nederland is klein. Denk groot. DEN HAAG - Thuiszorginstellingen kunnen subsidie krijgen om alfa hulpen weer in dienst te nemen. Na invoering van marktwerking in de thuiszorg hadden veel instellin gen hun vast personeel ingeruild voor de goedkopere alfahulpen. Staatssecretaris Jet Bussemaker (PvdA, Volksgezondheid) had eer der al laten weten dat de thuiszorg niet meer ongevraagd de alfahul pen, die werken als een soort free lancer, op de cliënten mag afstu ren. Om het de ondernemingen ge makkelijker te maken deze huis houdelijke hulpen weer in vaste dienst te nemen, kunnen ze een subsidie tegemoet zien. Dat heeft Bussemaker dinsdag aan de Twee de Kamer geschreven. De inzet van de alfahulpen leidde tot onvrede onder cliënten, die for meel als werkgever van de huis houdelijke hulpen moesten optre den, en de medewerkers. Zij moes ten plotseling zonder vast arbeids contract hetzelfde werk doen te gen slechtere arbeidsvoorwaarden. Daarom moet de thuiszorg cliën ten voortaan laten kiezen tussen een alfahulp of een medewerker van een thuiszorginstelling in vas te dienst. De wetswijziging die dit mogelijk maakt wordt pas op 1 ok tober 2009 van kracht, maar Busse maker wil dat gemeenten al per 1 januari bij het afsluiten van nieu we contracten daar rekening mee houden. Dit jaar heeft Bussemaker een potje van 40 miljoen euro om huishoudelijke hulpen die hun baan dreigen kwijt te raken voor de zorg te behouden. Behalve voor de subsidie voor het in dienst ne men van alfahulpen, kunnen in stellingen daarop ook een beroep doen voor een tegemoetkoming voor het in dienst houden van pro fessionele krachten. AMSTERDAM - Cabaretier Theo Maassen heeft zich nu ook de woe de van een camerateam op de hals gehaald. De cabaretier was er niet van gediend dat Campus TV hem om een reactie vroeg, greep de vi deocamera en stal het bandje. Geeft hij de tape niet terug, dan doet Campus TV aangifte. Maas sen kwam dit weekeinde in het nieuws omdat hij de camera van een fotografe kapot had gesmeten. ULVENHOUT - De Belgische en Ne derlandse politie hebben dins dagochtend in een bos langs de E19 bij Sint-Job-in-'t-Goor twee vermoedelijke bankovervallers aan gehouden. De politie denkt dat het duo eer der op de ochtend een bankfiliaal van ABN Amro heeft overvallen in Ulvenhout en het personeel en een klant heeft bedreigd met een pistool.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 6