Gezond held Begrijpelijke omgeving helpt dementerenden Kans op zwangerschap betei Thuisdokteren Oud en versleten Moedervlekken 18 Woensdag 4 juni 2008 PZC i Ik ben nu oud, tijd voor mankementen en saaie kleren HUISARTS door Paul van Dijk Nu ik geleidelijk tot de ouderen ga behoren, kijk ik met toenemende belangstelling naar mijn leeftijdgenoten. Als kind vond ik iemand van 40 oud. Oud in de zin van een leeftijd die buiten je leefwereld valt, buiten je voorstel lingsvermogen. Mijn vader overleed toen hij 50 was. In mijn herinnering behoorde hij tot de categorie 'oude mensen'. Ook mijn kinderen voelen die onoverbrugbare afstand tussen hun leeftijd en mensen die de 40 zijn gepasseerd. Ze kunnen feil loos onderscheid maken tussen iemand van 16 en 19, maar een verschil in leeftijd van 15 jaar boven de 40 wordt amper opge merkt. Het valt allemaal in de categorie oud en versleten. Iedereen maakt dit proces door en naarmate je ouder wordt, schuiven de criteria op, voor wat en wie je oud noemt. Ik vind iemand van 60 niet oud. En vorige week zei een man van 82 op mijn spreekuur: „Je denkt toch niet dat ik bij die ouwe mensen in het bejaardenhuis ga zitten." Dat opvattingen over wat oud is met je leeftijd mee verande ren, is een natuurlijk proces dat er voor zorgt dat je voor jezelf blijft meetellen. Is het niet prach tig geregeld door de schepper dat mensen van 60 nog aantrek kelijk zijn voor hun leeftijdgeno ten en dat je als man van 70 nog verliefd kan worden op een omaatje in dezelfde categorie? Als huisarts ben je bevoorrecht. Je ziet dagelijks al die leeftij den aan je voorbijtrekken. Ik zie de baby waarbij ik de beval ling deed, uitgroeien via een pukkelige puber tot een prachtige volwassen vrouw, om haar vervolgens in de rol van moeder weer tegen te komen op het spreekuur. Hetzelfde geldt voor patiënten die 35 waren toen ik startte met mijn praktijk. Ze hadden kinderen op de basisschool, ze zijn met me meege groeid. Kinderen werden groter, gingen het huis uit en inmid dels zijn ze grootouders geworden. Er wordt veel geschreven over ouder worden. Mensen zouden krampachtig proberen het verouderingsproces te ontlopen door zich hip te kleden, fanatiek te sporten en voortdurend kruiswoordpuzzels op te lossen. Ze slikken viagra om op sek sueel gebied het tempo van vroeger bij te houden. Om de ver rimpeling tegen te gaan, worden oogleden gelift, borsten gereset en vetrollen afgezogen. In mijn praktijk zie ik echter ook een groep die op een andere manier oud wordt. De mensen in deze groep geven zich volle dig over aan de onafwendbare veroudering. Zo van: ik ben oud, ik moet nu klagerig gedrag vertonen, mankementen aan dragen, minder rechtop lopen en saaie kleren aantrekken. Ze gaan zich echt als oude mensen gedragen. Een selffulfilling prophecy. Vooral bij allochtone bevolkingsgroepen zie je dit ge drag op opvallend 'jonge' leeftijd optreden. Soms zijn ze nog maar een paar jaar na hun 50ste als ze al kreunend en steu nend op het spreekuur komen. Ze verplaatsen zich stram en langzaam en laten zich helpen bij het aan- en uitkleden door één van de kinderen. „Je bent zo oud als je je voelt", zei mijn moeder. Ze was 90 en werkte nog volop in de tuin. In deze rubriek geven twintig buisartsen tips voor de behandeling van veelvoorkomende klachten. Wat kan de patiënt zelf doen en wanneer is de expertise van de huisarts nodigVandaag: Moedervlekken DE KLACHTEN: - Moedervlekken zijn donkergekleurde vlekjes in de huid. - Soms zijn ze vanaf de geboorte aanwezig. NAAR DE DOKTER: - Nee, moedervlekken zijn gewoonlijk ongevaarlijk. - Ja, als een moedervlek donkerder wordt of meerdere kleuren krijgt. - Ja, als een moe dervlek groter wordt of een andere vorm krijgt. - Ja, als de rand of de omge- rng om een moedervlek rood wordt. - Ja, als een moedervlek gaat jeuken of steken, als er een korstje op komt of als de plek gemakkelijk gaat bloeden. WAT KUNT U ZELF DOEN: - Verstandig zonnen maakt de kans kleiner dat moedervlekken kwaadaardig worden. Beginnen met korte periodes (30 minu ten) en niet zonnen tussen 11.00 en 15.00 uur. - Gebruik zonnebrandcrème. Hoe hoger de beschermingsfactor, hoe langer men in de zon kan blijven. - Ge bruik na hei zonnen opnieuw crème omaai ae zon nog op de huid doorwerkt. In deze rubriek Thuisdokteren, onderwerp Overgang, is vorige week een verkeerd tele foonnummer gebruikt voor de stichting Vido. Het juiste nummer- is: 06-48316923. Thuisdokteren, spoorboekje voor alledaagse klachten Paui van Dijk e.a. Uitg. Adr. hey- nen 9,95 euro. Met een goed begrip over hoe de hersenen werken, kan de omgeving zo worden ingericht dat dementerende ouderen zich beter voelen. „Je moet weten welke prikkels op welk moment moeten worden afgegeven." door Joost Sijtsma foto Hollandse Hoogte Dementerende ouderen hebben vaak angsten. Ze begrijpen de wereld om zich heen niet meer en voelen zich onbegrepen. Ze worden snel boos omdat ze het ge voel hebben te falen. Hun leven kan draaglijker worden gemaakt als de omgeving beter wordt afge stemd op wat zij nog waarnemen. Dat is de ervaring van Sylvia de Koning, Wilma Lanke en sociaal geriater dr. Anneke van der Plaats. De Koning en Lanke werken sa men in De Koning Creaties. Ze hebben een achtergrond in het maatschappelijk en sociaal-cultu reel werk én zijn ook tuinontwer per. Sinds enkele jaren werkt Van der Plaats samen met dit Arnhem se bureau om de nieuwste inzich ten op het gebied van hersenkun de toe te passen. Met die kennis ontwerpen zij tuinen voor demen terenden en adviseren zij architec ten over de bouw en het inrichten van verzorgingshuizen. De Koning: „Anneke doet veel on derzoek naar de werking van be schadigde hersenen. Als je haar le zingen hoort, begrijp je beter hoe ouder wordende en beschadigde hersenen werken. Op niveaus drie en vier van de hersenen zit het cognitieve brein, dat zorgt ervoor dat we kunnen nadenken. Op ni veaus één en twee zit het emotio nele brein, hier handelen we im pulsief Met het cognitieve brein kunnen we onze emoties in be dwang houden." Bij mensen met een hersenbescha diging, zoals dementerenden, zijn de hersenniveaus drie en vier aan getast. Ze worden een speelbal in de zee van prikkels en kunnen hun eigen omgeving niet meer plaatsen. Daardoor wordt hun ge drag intuïtief en emotioneel. Daar houden De Koning en Lanke reke ning mee bij hun tuinontwerpen en adviezen over de inrichting van verzorgingshuizen. „Je moet we ten waar de omgeving aan moet voldoen, welke prikkels op welk moment afgegeven moeten wor den zodat dementerenden hun omgeving kunnen begrijpen", zegt De Koning. Er zijn in Nederland naar schat ting 195.000 mensen bij wie de diagnose dementie is gesteld. Circa ro.ooo dementiepatiënten zijn jon ger dan 60. Dementerende oude ren hebben vaak waarnemings stoornissen, stellen De Koning en Lanke. Daarom is het belangrijk contrastrijke kleuren te gebruiken. Abstracte gebouwen zijn niet her kenbaar, daardoor worden demen terenden angstig. Zij gaan ook niet zitten op moderne stoelen die er Meer licht voor ouderen niet uitzien als een stoel. Schaf ouderwetse stoelen aan, is het ad vies. Ook al omdat bij dementeren den de nieuwste beelden vervagen en alleen de oude beelden uit hun jeugd overblijven. De Koning: „Een mooi voorbeeld is suiker en melk in staafjes. Dementerenden herkennen dat niet, ze weten niet wat ze er mee moeten doen. Je kunt dan beter een suikerpot en een melkkannetje gebruiken." De Koning en Lanke houden bij hun adviezen en ontwerpen reke ning met vier categorieën demen terenden. Voor iemand die de hele dag op bed ligt, zijn bewegende beelden en rustgevende muziek be langrijk. Door kussens strak om hun lichaam te leggen, ervaren zij hun eigen lichaam weer. Hierdoor ontspant hun vaak verkrampte houding. De dolenden lopen zonder doel door de gangen. Uit pure verveling reageren hun hersenen op prikkels die verzorgenden veroorzaken. Door het maken van looproutes waar wat te beleven valt - bijvoor beeld een fdrnhoek, een bouw- hoek met blokken - krijgen hun hersens de verlangde afleiding. De roependen zitten de hele dag op hun stoel omdat ze niet kun nen lopen. De Koning: „Zij roepen om hun eigen stem te horen, om te voelen dat ze nog bestaan. Je „Het inspireert ons heel erg," zegt Marga van Oort over de ideeën van An neke van der Plaats en de adviezen van Sylvia de Koning en Wilma Lanke. Van Oort is projectleider nieuwbouw woonzorgcentra en woonzorgzones van Vilente, een Gelderse instelling voor zorg en welzijn. Vilente past de denkbeelden van Van der Plaats bij nieuwbouwprojecten toe. Van Oort: „Er is bijvoorbeeld veel meer kennis over de hoeveelheid licht die er voor ouderen moet zijn. Naarmate de leeftijd hoger wordt, neemt het gezichtsvermogen af. Door vertroebeling en vergeling van de lens en verkleining van de pupil zien ouderen minder blauw licht. Daar om moet de eettafel dicht bij het raam staan en moet er een hoog lichtni- veau zijn. De tuin moet een duidelijke structuur hebben met afgebaken de paden. Er mogen geen losse takken in liggen want dan gaat geen de menterende oudere de tuin in. Ze worden angstig van losse takken." Veel vrouwen die graag een kind willen met hun partner, zijn na een jaar nog niet zwanger. Bij 20 procent van die paren is de oorzaak niet te verklaren. Behandelen of nog even afwachten? „Een nieuw model kan hun kans op alsnog een spontane zwangerschap nauwkeurig voorspellen", zegt dr. Jan Willem van der Steeg. door Henk Hellema foto CPD Je wilt samen graag een kind en duikt daarom regelmatig met elkaar het bed in. Zonder condoom, pil of spiraaltje. Je probeert het een jaar, maar nog altijd is er geen teken dat op een zwangerschap wijst. Zou er iets mis zijn? Via de huisarts word je doorverwezen naar de gynaeco loog. Hij of zij voert een gesprek en verricht bij beiden enkele on derzoeken. Maar de gynaecoloog kan geen, of weinig afwijkingen vinden. Moe ten deze paren meteen worden be handeld of is voorlopig afzien van behandeling het beste? Tot voor kort kon niemand daar een goed antwoord op geven, zegt dr. Jan Willem van der Steeg, die onlangs promoveerde aan de Erasmus Uni versiteit in Rotterdam „Uit mijn onderzoek blijkt dat gynaecologen de kans van deze paren op een spontane zwangerschap slecht kon den inschatten. Dat betekende in de praktijk dat de ene arts voorstel de een behandeling te beginnen, terwijl de andere bij een vergelijk baar paar adviseerde daar voorlo pig van af te zien." Er is de afgelopen tijd veel onder zoek op het gebied van vruchtbaar heid gedaan. Er zijn zelfs model len ontwikkeld om de kans op een spontane zwangerschap te voor spellen. „Maar niemand gebruikte ze." Van der Steeg en zijn collega dr. Pieternel Steures vonden dat een zeer onbevredigende situatie. Van der Steeg onderzocht de waar de van een voorspellingsmodel dat in Rotterdam was ontwikkeld: het model van Hunault. Steures toets te dat model in een grote patiën tengroep In dat model worden meegeno men: de ieeftijd van de vrouw, de duur van de onvruchtbaarheid, eerdere zwangerschappen, of het

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 60