Zeeland PZC Stichting Leergeld komt op stoom Duur water voor parkeergarage 25 Blikseminslag kerk kostenpost van 75.000 euro BEVELANDEN-THOLEN 31 33 Sinds begin dit jaar 25 aanvragen voor steun aan scholieren. Tankwagens rijden af en aan na innamestop water uit westvest Goes. Zwemles Een warmtelek in een gebouw is in een oogwenk ontdekt Woensdag 4 juni 2008 Park Poëzie in Middelburg beleeft zijn eerste lustrum Tip? redgoes@pzc.nl door Harmen van der Werf GOES - Stichting Leergeld Goes en omstreken heeft sinds begin dit jaar vijfentwintig aanvragen ont vangen voor steun aan scholieren. Twee van de drie aanvragen ko men van gezinnen uit Goes die fi nancieel erg krap bij kas zitten, de andere uit alle overige vijf gemeen ten in de Oosterschelderegio (Tho- len, Schouwen-Duiveland en Zuid en Noord-Beveland). Stichting Leergeld stelt zich ten doel scholieren te helpen die om fi nanciële redenen in een isolement dreigen te komen. Het initiatief is tien jaar geleden in Tilburg gebo ren binnen de plaatselijke rooms- katholieke kerk. „Vrijwilligers van de kerk die zich bezighouden met hulpverlening, kwamen steeds va ker in aanraking met kinderen in gezinnen die leven in stille armoe de", vertelt coördinator Bart van Hasselt van de Goese stichting de onstaansgeschiedenis. „Omdat er weinig geld is, kunnen ze niet op een sportclub, niet op schoolreis of geen muzieklessen volgen. Kin deren hebben daar last van en dat werkt ook later nog door." Naar het voorbeeld van Tilburg en inmiddels veel andere plaatsen is stichting Leergeld Goes en omstre ken januari dit jaar aan de slag ge gaan. Rotary Goes en Reimerswaal heeft na een landelijke oproep het initiatief genomen. De Rabobank Oosterschelde, woningstichting R en B Wonen en diaconieën van de Stichting Leergeld Goes helpt scholieren die door de financiële situatie thuis in een isolement dreigen te komen. Aan die hulp blijkt vrij veel behoefte te zijn. protestantse gemeenten in 's-Heer Hendrikskinderen en Kamperland zorgden voor een startkapitaal. Ze ven vrijwilligers zijn opgeleid. Zij komen aanvragers aan huis om na te gaan of zij in aanmerking ko men voor ondersteuning. Stichting Leergeld springt daar bij, waar gemeenten geen rol (meer) kunnen vervullen. Ze geeft aanvra gers geen geld, maar betaalt direct aan bijvoorbeeld een sportclub of verstrekt goede, tweedehands com puters. De inkomensgrens ligt op maximaal 1300 euro besteedbaar inkomen per maand bij een éénou dergezin en 1500 euro bij een twee oudergezin. De regeling geldt voor alle scholieren van vier tot acht tien jaar in Goes. In de andere Oos- terschelde-gemeenten is de groep beperkt tot scholieren die van de basisschool zijn. Dat verschil is ge maakt, aldus Van Hasselt, omdat 'we het eerste jaar nog niet ieder een durfden toe te laten.' Vooral éénoudergezinnen blijken steun te zoeken. Van Hasselt noemt als voorbeeld een vrouw van wie de man zonder bericht is vertrokken. „Hoe goed de vrouw ook haar best doet, ze kan nauwe lijks rondkomen. Kinderen mogen daar niet de dupe van worden." Er moet 17.000 kuub water in de bouwkuip van de Goese parkeergarage zitten, om druk op de damwanden te houden. foto Willem Mieras door Frank Balkenende GOES - De gemeente Goes zoekt naar een goedkopere methode om de bouwkuip van de parkeergara ge aan het Bleekveld te vullen. Ze laat nu tankwagens rijden die wa ter halen uit het bufferbekken op bedrijventerrein Poel II. De trans portkosten zijn echter erg hoog. Een paar duizend euro per dag. Eerder werd water gehaald uit de westvest, die recht tegenover de j bouwplaats ligt. Waterschap Zeeuwse Eilanden stel- te voorkomen dat de beschoeiing en het waterleven gevaar lopen. Onlangs bleek het water in de vest tot het kritische punt te zijn ge daald en moest de pomp worden uitgezet. Aannemer BAM laat 17 miljoen li ter water (17.000 kuub) in de bouwkuip van de parkeergarage op het Bleekveld stromen, om te zorgen dat de damwanden vol doende tegendruk houden. De vloer van de parkeergarage wordt vervolgens onder water gestort. Tot november werkt de aannemer onder het maaiveld. Dat is de fase waarin het meeste mis kan gaan. Het drama met de bouwput voor het Middelburgse theater heeft dat aangetoond. Daar begonnen aan grenzende huizen te verzakken. Uiteindelijk werd het project stop gezet. In Goes pakken ze het anders aan. Weliswaar is het gemakkelijker een bouwkuip droog te zetten en beton te storten, maar daarvoor moet wel het grondwaterniveau in de omgeving worden verlaagd. Dat vergroot het risico op verzakkin gen. Om die reden is ervoor geko zen na het heiwerk de put één tot anderhalve meter uit te graven. Vervolgens wordt de bouwkuip Goes zoekt een goedkopere me- thode om de bouwkuip van de parkeergarage te vullen, nu er geen water uit de westvest meer mag worden ingenomen. volgezet met water, om te zorgen dat de damwanden niet naar bin nen worden gedrukt. De resteren de drie tot vier meter (de parkeer garage heeft één bouwlaag onder het maaiveld) worden onder water afgegraven. Vervolgens wordt on- derwaterbeton gestort, bijna een meter dik. Bij al het werk is de inzet van dui kers nodig. Kikvorsmannen moe ten nagaan of overal voldoende grond is weggehaald. Daarnaast maken ze palen en damwanden schoon. Ook is controle op de be- tonlaag noodzakelijk. Het storten van het beton is gepland op 16 en 17 juli. De 530 plaatsen tellende parkeerga rage is eind 2009 klaar. door Lilian Dominicus KRABBENDIJKE - De schade aan de Hervormde Kerk in Krabbendijke na de blikseminslag van maandaga vond, wordt geraamd op zo'n 75.000 euro. Dat hebben verzeke ringsexperts gisteren gezegd. Alle bekabeling, internet-, tele foon- en geluidsapparatuur moet vervangen worden, meldt voorzit ter kerkbeheer, Cor van Schaik. De kerk had recent een internetverbin ding laten installeren, waardoor het mogelijk was de diensten thuis te volgen. Een investering van zo'n 5000 euro, die nu letterlijk in rook is opgegaan. De brandweer zaagde bij het blus sen een gat in de toren. Van Schaik: „Herstel is kostbaar, omdat de toren moeilijk bereikbaar is. We zullen met stellingen moeten werken." Verder zijn er vele schroeiplekken aan de binnenwan den en moeten de kroonluchters en de zwartgeblakerde haan op de torenspits opgepoetst worden. De schade aan het orgel viel achteraf mee. Vrijwilligers zijn met man en macht bezig om de trouwdienst van vrijdag door te laten gaan. 2ËEUWSÊ Tip? redactie@pzc.nl De zin om te zwemmen was dui delijk niet aanwezig bij de vijf-ja rige Delano en op alle mogelijke manieren probeerde hij er onder uit te komen. Eerst klaagde hij over vermoeidheid. Vervolgens beloofde hij 'volgende week twee maal zo hard te zwemmen, als hij vandaag niet hoefde'. En met 'ik heb pijn in mijn buik en aan mijn benen' deed hij een ultieme poging. Maar mama was onver biddelijk. Er moest en zou wor den gezwommen. Tenslotte ver zuchtte hij: „Dan slik ik maar een parasolletje tegen de pijn." En met zijn zwemspullen in zijn hand slofte hij achter zijn moe der aan naar de auto, op weg naar de zwemles.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 53