Sport Oude tijden herleven Djokovic mag tegen Nadal Nederland moet nu aan de slag voor de Spelen van 2028 Johnson levert goud in Mosley overleeft motie van wantrouwen 42 I Woensdag 4 juni 2008 PZC Minister Cramer wil dat ambtelijke molens al gaan draaien. Amerikaan hoeft plak niet meer na bekentenis ploeggenoot Pettigrew. Met de confrontatie Johnson-Bird begon de bloeitijd van de NBA. Door seksschandaal omstreden FIA-baas mag aanblijven. ROTTERDAM - Nederland heeft vol doende mogelijkheden om groot schalige evenementen zoals de Olympische Spelen te organiseren. Dat is de uitkomst van een onder zoek dat minister Cramer van Ruimte en Milieu op verzoek van sportkoepel NOCNSF heeft laten doen. De resultaten daarvan wer den gisteren in Rotterdam gepre senteerd in het Schetsboek Ruim te voor Olympische Plannen. Ge let op de doorlooptijd van de pro cedures voor grote ruimtelijke en infrastructurele projecten, is het volgens het rapport van groot be lang om nu in Nederland aan de slag te gaan. In principe moeten voor een succesvol bid voor de Spelen in 2028 alle procedures in 2021 zijn doorlopen. De gemiddel de doorlooptijd van procedures rond grootschalige ruimtelijke en infrastructurele projecten bedraagt in Nederland 10 tot 15 jaar. NOCNSF heeft met de sportwe reld, overheid en bedrijfsleven het Olympisch Plan ontwikkeld. Daar mee wil de organisatie van Neder land een sportland op olympisch niveau maken. In 2016 gaat Neder land de kandidatuur voor de Olym pische Spelen serieus overwegen. Uit het onderzoek van Cramer komt verder naar voren dat in Ne derland grote ruimtedruk ontstaat als de eisen op gebied van mobili teit, accommodaties en huisves ting worden meegewogen. Het ver plaatsen van zo'n 6 miljoen bezoe kers vraagt veel van het vervoersys teem. Het rapport gaat op topda gen uit van het verplaatsen van 600.000 mensen. Verbetering van de infrastructuur is dus cruciaal. Volgens minister Cramer werkt het organiseren van de Spelen twee kanten op: „De Spelen kun nen helpen bij het verbeteren van de infrastructuur, maar de bepa ling van de locaties ervan zal in sterke mate afhangen van de nu al beschikbare infrastructuur. Het kan ook helpen een aantal vraag stukken op een duurzame manier op te lossen. Daarbij denk ik aan bijvoorbeeld bereikbaarheid, het tegengaan van verrommeling, de kwaliteit van de openbare ruimte, het landschap en het milieu." pagina 3: commentaar 1*^ Om de Spelen van 2028 binnen te kunnen halen, moet Neder land nu al voorbereidingen tref fen. Sommige procedures moe ten nu al opgestart worden. LONDEN - Vijfvoudig olympisch at- letiekkampioen Michael Johnson levert vrijwillig zijn laatste gouden plak in die hij veroverde op de Spe len van Sydney met de Amerikaan se estafetteploeg op de 4x400 me ter. Johnson nam het besluit nadat zijn voormalige teamgenoot Anto- nio Pettigrew bekende verboden middelen te hebben gebruikt. „Ik weet dat de medaille niet eerlijk is gewonnen en dus bezoedeld is. Ik hoef hem niet meer", zei Johnson gisteren in de Engelse krant Daily Telegraph. Johnson, nog altijd we reldrecordhouder op de 200 en 400 meter, zal de medaille terugge ven aan het IOC. Pettigrew gaf het gebruik van sti mulerende middelen toe tijdens het recente dopingproces tegen trainer Trevor Graham. door Edward Swier DEN HAAG - Op vele zolders en rommelkamertjes wordt dezer da gen gezocht naar het bewijsmateri aal. Oude, vergeelde en verkreukel de basketbalmagazines. Collec tor-cards natuurlijk. En jawel - maar hoe bekijk je die in het dvd-tijdperk? - videobanden. Video's met beelden van Larry Bird, de meest complete blanke Amerikaanse basketballer ooit. Ge nadeloos schutter uit het nietige French Lick, Indiana. Een boer ei genlijk. Maar wel één met een ge weldig inzicht. En dan die tapes van Earvin 'Magie' Johnson, woma nizer met sterrenstatus. Later 's we relds beroemdste hiv-patiënt, maar toch vooral de man van de brede smile, de baby hook en de mooiste no look passes ooit. De Boston Celtics tegen de Los An geles Lakers. Dat was, halverwege de jaren tachtig, hét summum. Herstel, dat is nog steeds het ultie me. Met de finale in het Ameri kaanse profbasketbal tussen beide clubs - de meest succesvolle organi saties uit de NBA-geschiedenis - herleven oude tijden. In de nacht van donderdag op vrij dag is in Boston Game 1. De Ameri kaanse tv-kijker, die louter op sportgebied de eigen geschiedenis goed kent, krijgt tot die tijd een overvloed aan archiefbeelden over zich uitgestort. Oude NBA-beel- den, zwart-wit van de jaren zestig, maar vooral natuurlijk uit de jaren tachtig. De blanke Bird tegen de zwarte Johnson. De vlassnor tegen de parelwitte tanden. De no-non- sense tegen de show. De Lakers in het traditionele geel-paars, de Cel tics in het groen en wit. Bird, met Robert Parish en Kevin McHale, te gen Magie Johnson en Kareem Ab- dul-Jabbar. Het doe-maar-ge- woon-team uit Boston, daar waar de hardwerkende en wat lompe Ie ren overzees voortleefden, tegen de glitter en glamour uit Hol lywood, waar het er vooral om draaide gezien te worden. Alles wordt momenteel herkauwd. En tot niemands verveling. De NBA heeft ook veel te danken aan de rivaliteit tussen de Lakers en de Celtics. Dankzij Larry Bird en, vooral, Magie Johnson is de Ameri kaanse profcompetitie - die eind ja ren zeventig op sterven na dood was - geworden tot wat die nu is. Videobanden, shirtjes, sleutelhan gers en mokken; alles verkocht als het de nummers 33 (Bird) of 32 (Johnson) droeg. Merchandising groeide, net zoals de internationa le belangstelling voor de sport. Tri bunes stroomden weer vol, tv-net- works knokten om de rechten - ze ker toen niet veel later Michael Jor- Kurt Rambis (LA Lakers): 'Het waren de mooiste jaren van mijn leven' dan het stokje van Bird en Johnson overnam - en salarissen stegen tot aan het plafond. Kobe Bryant, de grote man bij de Lakers, heeft een groot deel van zijn rijkdom te danken aan de ex pansie van de NBA in juist die ja ren tachtig. Paul Pierce, Kevin Gar- nett en Ray Allen, de afgelopen jaar bij elkaar gekochte nieuwe Big Three van de Celtics, klagen even min. Met dank aan voorganger Bird zijn ze supersterren. Paul Pierce, nu dus Celtic, groeide op in Los Angeles. Hij is aan de vooravond van de finale lyrisch. „Lakers-Celtic. Ik weet niet beter. Daar ging het vroeger om. Je wil de, als kind van zeven, acht jaar de Lakers en de Celtics zien spelen. En nu speel ik tegen het team uit de plaats waar ik opgroeide. Een droom komt daar bij uit. Niet zo zeer omdat het een NBA-finale is, maar omdat het déze finale is. De rivaliteit tussen deze twee teams, tussen Bird en Magie, heeft de bas- ketbalsport revolutionair doen ont wikkelen. En nu word ik ook on derdeel van die mooie geschiede nis." De Boston Celtics zijn na een zwarte periode hard toe aan suc ces. Waar de Lakers nog geregeld de finale haalden (en wonnen), was Celtics' laatste optreden in de eindstrijd alweer in 1987. Met het gouden trio Pierce-Allen-Garnett werd al voor de start van het sei zoen een finaleplaats vanzelfspre kend geacht. De Lakers waren be paald geen zekerheidje voor de eindstrijd. Maar toen Kobe Bryant in de winter gezelschap kreeg van de Spaanse center Pau Gasol ste venden de Lakers prompt af op de historische clash. Kurt Rambis, aan de zijde van 'Ma gie' goed voor vier kampioensrin- gen, zag het als assistent-coach van de Lakers aankomen. Hij scoutte de Celtics dit jaar, kent hun kracht. Hoewel hij een duidelijke voorkeur heeft over de afloop van deze finale, is de voorpret van Rambis groot. „Er zijn de afgelo pen dagen zoveel mooie herinne ringen bovengekomen. De Lakers en de Celtics, dat waren in mijn tijd twee geweldige teams, overla den met talent. Er was een enor me berg rivaliteit, prachtig. Ieder een haalde het beste in zich naar boven. De NBA was die dagen ge weldig, het waren de mooiste ja ren van mijn leven." Finales NBA De National Basketball Asso ciation werd in 1949 opge richt. In 1950 waren de Min neapolis Lakers de eerste kam pioen. De Boston Celtics hebben de meeste titels: zestien stuks. Van '59 tot '66 pakte de club er acht op rij. De Los Angeles Lakers (voor heen Minneapolis Lakers) staan tweede in de lijst met veertien kampioenschappen. Het team heeft wel de meeste finale plaatsen. Met die van dit jaar erbij 29. De Boston Celtics vol gen met twintig optredens in de eindstrijd. Beide clubs ston den tien keer tegenover elkaar in de finale: de Celtics trokken in acht van die ontmoetingen aan het langste eind. De San Antonia Spurs, met de Rotterdammmer Francisco Elson, wonnen in 2007. PARIJS - Max Mosley heeft gisteren in Parijs een motie van wantrou wen overleefd en is van plan zijn termijn als voorzitter van au tosportfederatie F1A tot oktober 2009 vol te maken. De leden van de federatie stemden over het lot van de 68-jarige Engelsman, om dat hij in opspraak was geraakt door een seksschandaal. Mosley werd door een Engelse boulevardkrant beschuldigd van deelname aan een 'nazistische or gie', waarbij prostituees afwisse lend de rol van gevangenen en kampbewakers moesten spelen. Op internet verschenen met een mobiele telefoon gemaakte beel den van de orgie. Mosley ontkent dat er sprake was van een nazi-rol lenspel, maar heeft als zoon van Sir Oswald Mosley, de oprichter van de Britse Fascistenunie, de schijn tegen. Mosley heeft zich weliswaar ver ontschuldigd voor de gênante ge beurtenissen, maar weigert uit principe de handdoek in de ring te gooien. In het enige interview dat hij over de affaire heeft gegeven, in de Sunday Telegraph, gaf hij toe dat zijn vrouw Jean 'niet erg blij' was en dat zijn zoons zich schaam den. Maar omdat alle kritiek be trekking heeft op een privé-aange- legenheid die niemand kwaad doet, vindt hij die geen reden om uit zichzelf op te stappen als pre ses van de FIA. Arie Ruitenbeek, de voorzitter van de Nederlandse autosportbond (KNAF), betreurt het besluit van de FIA. Hij vindt dat de automo bielfederatie daarmee 'niet de bes te keuze' heeft gemaakt. Novak Djokovic is zijn vroegere trainingspartner Ernests Gulbis de baas. foto Maya Vidon/EPA

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 44