Fans krijgen gastvrije Heerenveen gedagvaard Mourinho: Inter is bijzonder, niet ik Hondengevecht levert ex-international kaarten op EURO 40 j Woensdag 4 juni 2008 PZC Portugese trainer bij Internazionale gepresenteerd. Zwitserland stopt dronken voetbalfan onder de grond. Friese club zegt geen partij te zijn en speelt claim door. door Leon ten Voorde LAUSANNE - Oud-spelers van Oran je krijgen vaak kaarten, maar de manier waarop Pierre Kerkhoffs (72) aan een EK-kaartje is geko men, is wel heel bijzonder. Het is een beloning voor het ingrijpen bij een gevecht tussen twee hon den. De vijfvoudig international, gebo ren in Geleen maar al 44 jaar woonachtig in Lausanne, was voor zijn dagelijkse training in het zwembad toen een hond opeens de aanval opende op een andere viervoeter. „Ik sprong ertussen en de bazin van de aangevallen hond was zo blij dat ze me iets wilde aanbie den", vertelt hij. „Ze vroeg of ik misschien interesse had in kaart jes voor het EK. Een dag later bel de ze al. Wat bleek nou: ze was de dochter van een rijke sponsor en ik mocht zelf een wedstrijd uitzoe ken." En dus zit de voormalige topsco rer van de eredivisie (22 doel punten in het seizoen '62/63)) maandag met zijn vrouw op de tri bune bij de wedstrijd Neder- land-Italië. De spelers van het Ne derlands elftal zullen hem niet kennen en zeker niet weten dat er in Lausanne een voormalige inter national woont die in de jaren vijf tig en zestig furore maakte bij Maurits, Enschedese Boys, Sport club Enschede (met Abe Lenstra) en PSV. Kerkhoffs wilde destijds na zijn periode bij PSV naar Italië, maar bleef in 1964 onderweg hangen in Lausanne. „Op de officiële lijst van de bond staat dat ik vijf keer voor Oranje heb gespeeld, maar dat moeten er volgens mijn bere kening negen zijn", zegt de Lim burger. „In mijn tijd telde een in terland pas als je vanaf de eerste minuut speelde. Met een inval beurt werd niets gedaan." Als het goed is, moet bij bonds coach Marco van Basten wel een lichtje gaan branden bij de naam Pierre Kerkhoffs. „Ik had namelijk tot voor kort samen met Marco en )ohan Cruijff het record in han den van zes doelpunten in een wedstrijd", zegt hij. „Ik speelde toen bij Sportclub Enschede. Dat record heeft lang gestaan, maar is dit seizoen verbroken door die jongen van Heerenveen." Kerkhoffs doelt op Afonso Alves, die in de wedstrijd tegen Heracles historie schreef door maar liefst zeven keer te scoren. Na drie seizoenen bij PSV kwam Kerkhoffs in 1964 bij Lausanne Sports in Zwitserland terecht. „Vergis je niet. Lausanne was toen een topclub. Wij speelden elke wedstrijd voor 28.000 mensen. In het eerste seizoen werden we met een kampioen en ik werd topsco rer van Zwitserland." Het kampioenschap van 1965 is de laatste landstitel van de club. MILAAN - José Mourinho onthield zich gisteren van grootheidswaan zin bij zijn presentatie als nieuwe trainer van De Italiaanse voetbal kampioen Internazionale. „Ik denk dat ik een goede coach ben, maar ik wil niet bijzonder zijn. In- ter is bijzonder", zei de Portugees in vloeiend Italiaans. Bij zijn aanstelling als trainer van Chelsea stelde Mourinho zich een paar jaar geleden heel wat minder bescheiden op. „Ik ben een specia le trainer", zei hij toen. De Portu gees had een week eerder wel met Porto de Champions League ge wonnen. Mourinho volgt in Milaan Roberto Mancini op, die ondanks het vero veren van de derde landstitel op rij weg moest bij Inter. De 45-jarige Portugees, die vorig jaar kort na door Hans van der Beek BERN - Oranje-supporters kunnen zich met gerust hart katjelam zui pen in Bern. De autoriteiten heb ben al 230 bedjes gespreid, in een bunker onder een buitenwijk. Oranje speelt zijn drie poulewed strijden in Bern en daar worden tienduizenden supporters ver wacht, allen met grote dorst. Een anti-hooliganmaatregel is de opslagplaats voor straalbezopen supporters zeker niet, benadrukt Zivilschutz-commandant Roland Gfeller. „Het is om sommige men sen tegen zichzelf in bescherming te nemen." Dan moeten we denken aan de supporter die ergens op een stoep in coma ligt, die geen idee meer heeft waar hij is, waar zijn hotel is, hoe hij heet. Deze feestvierder wordt, ook om de Eerste Hulp in het ziekenhuis vrij te houden voor de echte noodgevallen, meegeno men naar een van zeventien bun kers van Bern. Bunkers heeft Zwitserland vol doende. Dat kunnen ze namelijk erg goed, bunkers bouwen. Hier was altijd de filosofie: als het oor log wordt, gaan we snel in een kel der zitten. De Zwitserse manier van denken in een notendop. Ze bouwden de beste bunkers ter wereld en daar gingen ze mee door tot diep in de jaren negentig, toen de rest van de wereld allang de perestrojka vierde. Nu zit Zwit serland met tienduizenden schuil kelders: iedere Zwitser, en dat zijn er zeven miljoen, heeft een plekje toegewezen gekregen, in de bun ker op loopafstand. Er vallen alleen geen bommen. Ge lukkig breekt er wel eens ergens een brand uit, of er stroomt iets over, en de lokale fanfare heeft meteen een oefenruimte. 'We willen geen patiënten creëren, maar beschermen' En ladderzatte voetbalsupporters - met name het Oranje-legioen heeft in Zwitserland een reputatie hoog te houden - kunnen er dus de komende weken hun roes uit slapen. Gfeller geeft graag een rondleiding door de 'Zivilschutzan- lage' die speciaal voor de gelegen heid is gereserveerd in de buiten wijk Bümplitz. Gfeller: „We willen graag laten zien hoe gastvrij we zijn." Meteen bij de ingang van het be tonnen doolhof van 2400 vierkan te meter staat een tafel. Daar gaat straks een arts bepalen of 'de pa tiënt' niet alsnog naar de Eerste Hulp moet. De blijvers mogen doorlopen naar de volgende tafel, waar hun naam wordt genoteerd. Gfeller: „Als dat nog mogelijk is." Ook moeten ze aan die tafel alle waardevolle spullen inleveren, hor loges, geld, paspoorten, die uiter aard keurig worden verzegeld en bewaard. Gfeller: „Het kan name lijk dat iemand die niet meer zo veel alcohol in zijn bloed heeft naar zijn buurman kijkt, die nog in coma ligt, en denkt: dat is een mooi horloge." Dan is het, indien noodzakelijk, tijd voor de reiniging. Voor suppor ters die 'stark verschmutzt' zijn, is er een deur met daarboven het bordje 'entkleiden' en daarna de deur naar de douche, 'reinigung'. Weer een kluisdeur later is de gang naar de slaapverblijven, ka mers met genummerde stapelbed- Austria-Switzerland Kerkhoffs speelde nog zeven sei zoenen voor de club, die decennia later, van 1989 tot 1992, ook oud-Ajacied Frank Verlaat onder contract had. Het leven in Zwitser land beviel Kerkhoffs zo goed dat hij er niet meer is weggegaan. Kerkhoffs werd later vertegen woordiger van Puma, maar beleef de het meeste plezier aan zijn klusjes voor UCI- en IOC-bobo Hein Verbruggen, die iets verder op woont. „Ik haalde voor Hein al le grote mensen uit de wielerwe- reld van het vliegveld van Genève op. Ik weet nog wel dat de toen malige Tour-baas Jean-Marie Le- blanc eens tegen me zei: 'Pierre ik laat me alleen door jou rijden'." aanvang van het seizoen opstapte bij de Londense club, tekende voor drie jaar bij de Milanese club. De trainer zei dat hij niet van plan was de selectie stevig op te schud den. Hij wil twee, hooguit drie spe lers kopen. Op namen ging hij niet in. De Italiaanse media brachten de af gelopen dagen Chelsea-sterren in verband met Inter: Frank Lam- pard, Michael Essien, Ricardo Car- valho en Didier Drogba. „Als ik de verhalen zo lees, ga ik een team van zestig spelers coachen. Dat is natuurlijk onzin. Ik snap wel dat de spelers van Chelsea, met wie ik een goede relatie had, graag bij mij trainen." Om daar snel aan toe te voegen dat Inter een uitstekend team heeft. „Er is geen reden veel te ver anderen. Deze groep heeft een ge weldige mentaliteit en dat spreekt me aan. We hebben twee of drie spelers nodig om iets sterker te worden", aldus Mourinho. Roland Gfeller zet de bedden klaar in een bunker om dronken supporters hun roes te laten uitslapen in Bern. foto Ermindo Armino/GPD door Peter van der Meeren HEERENVEEN/AMSTERDAM - Paulo César Almeida, de voormalig zaak waarnemer van Afonso Alves, heeft SC Heerenveen gedagvaard. Almeida eist een bedrag van zo'n 700.000 euro, vijf procent van de winst van de transfer van de Brazi liaanse spits van Heerenveen naar Middlesbrough. Heerenveen zegt geen partij te zijn en zal de claim doorschuiven naar Alves. Almeida is de manager die Alves bijstond in de transfers naar Zwe den en naar Heerenveen. Daarna brak de aanvaller met de in Tiel woonachtige Almeida en ging in zee met Roberto Tiburcio. Almei da claimt nu dat hij recht heeft op 5 procent van de netto winst van de transfer naar Middlesbrough, zoals die zijn beslag kreeg op 31 ja nuari. Hij klopt daarvoor, juridisch juist, aan bij Heerenveen. De zaak dient op 11 juni in Amsterdam. Almeida staat volgens zijn advo caat Keje Molenaar ijzersterk. Vol gens de ex-prof van onder meer Ajax en Feyenoord hebben Almei da en Alves een officieel stuk opge steld en getekend. In dit contract verklaart Alves dat zijn toenmalige zaakwaarnemer een aandeel in de winst krijgt. „Daartoe zijn beide mannen zelfs op het Braziliaanse consulaat geweest", aldus Mole naar. „De akte is voorzien van alle benodigde stempels en handteke ningen." Alves verklaarde onlangs dat zijn handtekening onder die acte ver valst zou zijn door Almeida. „Je reinste onzin", zegt Molenaar. „De mensen op het consulaat hebben bevestigd dat het wel degelijk de handtekening van Alves is. Zij zijn bereid dat onder ede te verklaren." Dat Almeida nu SC Heerenveen dagvaardt en niet Afonso Alves - die ook nog met AZ verwikkeld is in juridische procedures - heeft vol gens Molenaar te maken met het feit dat Alves in de zogeheten akte van cessie heeft verklaard alle vor deringen over te dragen aan Hee renveen. Yme Kuiper, directeur van Heerenveen, maakt zich geen zorgen over de claim.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 42