Zeeland lagere medicijnprijzen De dorpsdokter krijgt het moeilijk Provincie maakt garantiefonds Fiets een rondje met een pontje CDA vreest voor kwaliteit zorg 2028 Wonderlijk nieuws voor kinderen PZC Woensdag 4 juni 2008 3 door Ondine van der Vleuten Een provincie met veel platte landsgebied, zoals Zeeland, kan niet zonder apotheek- houdende huisartsen. „Voor een gewone apotheek is zo'n dunbe volkt gebied niet rendabel", legt René van Tol uit. Hij is verbonden aan de Veersche Huisartsen Coöperatie, die zes le den telt met een apotheek 'aan huis'. Anders dan apotheken krij gen deze huisartsen geen toeslag per recept. Hun inkomsten be staan uit een vaste, driemaande lijks toeslag per patiënt van de zorgverzekeraar én het inkoop voordeel dat ze weten te bedingen. Van Tol bestelt dagelijks medicij nen bij de groothandel. Elke maand krijgen hij een overzicht van de inkoopprijzen en van de prijzen die hij bij de zorgverzeke raar mag declareren. Van het ver schil wordt 12 procent geclaimd door de zorgverzekeraars. Wat daarna overblijft, mag de huisarts gebruiken om de apotheek draaiende te houden. Door bij de groothandel kortingen te bedingen, konden apothekers hun winstmarges flink vergroten. Maar er valt minder voordeel te ha len sinds op de geneesmiddelen markt een prijzenslag wordt uitge vochten. „Nieuwe medicijnen zijn duur. Ze mogen alleen worden geprodu ceerd door de fabrikant die ze ont wikkeld heeft, en die mag zijn ont wikkelingskosten doorberekenen. Als na een aantal jaren dit patent vervalt en anderen het medicijn ook mogen maken, kan de prijs omlaag. Toch bleven deze 'gene rieke medicijnen' nog behoorlijk aan de prijs. Onnodig, bleek toen de minister de fabrikanten onder ling tegen elkaar uitspeelde. Hij zei: de fabrikant die het medicijn het goedkoopste kan produceren, mag het doen. En toen bleek dat de prijzen met 8o, 90 procent Anders dan apothekers krijgen huisarts-apothekers geen toeslag per recept daalden. Er zaten dus behoorlij ke winstmarges op. En de reke ning kwam op het bordje van de zorgverzekeraars, die de kosten via de zorgpolis weer aan u en mij doorberekende. Het is dus niet meer dan fair dat dit aangepakt werd." Maar, zegt Van Tol, het scheelt de apothekers wel een kwart in de in komsten. Aanvankelijk zag het er nog naar uit dat apotheekhouden- de huisartsen per 1 juli een finan ciële tegemoetkoming zouden krijgen. Gisteren schreef de huis artsenvereniging LHV haar leden echter dat Zorgverzekeraars Ne derland dat plan niet ondersteunt. En dat de huisartsenzorg op het platteland in gevaar is als er geen andere financiële ondersteuning komt. „Het zou het beste zijn als apo- theekhoudende huisartsen jaar lijks een vaste toeslag krijgen voor de bedrijfsvoering. De medicijnen kunnen ze dan verkopen voor in koopsprijs. Op die manier koppel je het helemaal los van de inkoop marges", legt Van Tol uit. „Dan wordt het transparant, precies zo als de minister wilde." door Ben Jansen MIDDELBURG - Schippers die mee doen aan 'Fiets een rondje met een pontje' en die een slecht sei zoen hebben, kunnen rekenen op een bijdrage van de provincie. Het dagelijks provinciebestuur heeft gisteren besloten een garan tiefonds van 50.000 euro in het le ven te roepen. Niet alle pontjes hebben elke zo mer een even succesvol seizoen. Enkele schippers hebben aangege ven dat ze soms met verlies draaien. Met het garantiefonds kan de provincie hen tegemoet ko men. Aanvragen worden beoor deeld op onder meer het aantal af vaarten, de afstand van de over tocht, het aantal passagiers en de grootte van het schip. Daarnaast krijgt het pontje Perk- polder-Hansweert een bijdrage van één euro per passagier met een maximum van 2500 euro. De exploitant van dit veer kampte de afgelopen jaren met sterk tegenval lende aantallen passagiers. COMMENTAAR Nederland kan de Olympische Spelen aan. Maar moet Nederland de Spelen eigenlijk wel willen? Qua marketing van de BV Nederland zouden de Spelen natuurlijk schitterend zijn. Maar er zijn flinke schaduwkanten. Deze kwestie is urgent nu minister Cramer van Ruimte en Milieu een aanloopje neemt voor de grote sprong: de organisatie van de Spelen van 2028. De minister is opvallend positief Uit onderzoek dat zij liet verrichten, blijkt dat de Olympische Spelen een zeer hoge druk op de beschikbare ruimte zetten. Desondanks ziet Cramer vooral voordelen. Zij verwacht positieve en duurzame effecten op de bereikbaarheid en op de kwaliteit van de openbare ruimte. Het lijkt of de minister droomt. De Olympische Spelen geven een éénmalige behoefte aan mobiliteit en accommodaties. Na het sportieve megafeest blijkt het steevast lastig om de olympische voorzieningen nuttig te gebruiken. Want er zijn geen andere manifestaties van die omvang. Dus als het Nederland zou lukken om de eerste Duurzame Spelen te organiseren, slaat dat stempel alleen op de aard van de voorzieningen. Niet op de toepasbaarheid ervan. Een vaste plaats voor de Spelen zou pas echte duurzaamheid opleveren. En dan ligt een sportfeest bij Olympia voor de hand. Griekenland dus. Ook de NOCNSF lijkt een beetje los van de werkelijkheid. Volgens de sportkoepel is het plan nodig om Nederland naar olympisch niveau te tillen. De NOCNSF is kennelijk vergeten dat het gaat om deelnemen, niet om het organiseren. den haag - De continuïteit en de kwaliteit van de zorg in Zeeland staan op de tocht, vindt de Twee de Kamerfractie van het CDA. Aanleiding is het tekort van vijf miljoen bij de ziekenhuizen in Goes en Vlissingen. Het CDA vraagt minister Klink (volksge zondheid) of dat een gevolg is van 'blokkades van de fusiepogingen door de Tweede Kamer en NMa', of dat het gaat om een debacle dat de Raad van Bestuur had moeten opmerken. Ook vraagt de fractie of de aangekondigde maatregelen - geen nieuwe uitgaven aan perso neel, spullen en investeringen - de patiëntveiligheid bedreigen. Signalen over belangenverstrenge ling, vertrek van specialisten en mogelijke sluiting van afdelingen in de zomer veroorzaken 'enorme maatschappelijke onrust', stelt het CDA, die wil weten of de inspec tie voor de Volksgezondheid vol doende middelen heeft om 'in de ze situatie de fusie te beoordelen'. pagina 31: cliëntenraden willen garan tie ziekenhuizen Dat de prijzen van de medicijnen nu omlaag kunnen, dreigt de apotheken inkomsten te kosten. foto Willem Mieras Vandaag in deze krant een fantastisch leuke kinderpagina staat, vol puzzels en weetjes? Blader snel verder! vijftien ja_ ujn afbt. Inter- Plasterk had ISO en (ISO) Studentenvakbond overleg zocht met een voorv rk (On- De LSVb toonde zich voorstander de termij t onmid- ven op vijftien jaar. Plas net voorstel, zelf over de periode var «"•zoek ling beslissen, liet hij we

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 3